PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : scottoiler ve zincir yağ, bakım maliyeti hakkında.

sonalp
17 Mart 2016, 23:01
Şu malum sanayi zinciri, motosiklet zincir konusundan sonra, benim motorun zincir dişli fiyatına bi baktım 485 TL, sonra hesap yapmadan duramadım...

günde iş gel git 60 km yol yapıyorum, haftada bir zincir yağlıyorum, iki haftada bir temizleyip yağlıyorum. temizlik için gaz yağı aldım on numara beş yıldız oldu, jantı falanda siliyorum yepisyeni oluyor... gaz yağı 5 lite 40 tl ki iki üç sene yeter. Hesaba dahil etmeye lüzum yok.

ipone 750 ml zincir yağı kullanıyorum, yapış yapış falan oluyor vs lakin yağmurda bırakmıyor kendini atmada fazla yapmıyor favorimiz. Bunun kutusu internette 59 TL kargosu vs ortalama 65 TL. Bir kutu bir ay bilemedin 3 hafta gidiyor havanın yağmurlu olup olmamasına göre... Bunun aynı zamanda yağlması, temizlemesi falan -titiz adamım- zaman alıyor.

Bunun yerine scottoiler alsam 1000 TL, kafam rahat, 15 ayda kendini amorti ediyor, beş litre motor yağıda sanırım bir sene idare eder beni.

Görüşleriniz nedir, kullanıpda hazetmeyeni, pek bi beğeneni yorumlarını eksik etmezse sevinirim.

Cümleten keyifli sürüşler.

Levent
17 Mart 2016, 23:06
Benim pek tercih edeceğim bir olay değil. Zira motosikleti akvaryum hortumları ile donatmak bana göre bir şey değil. Fakat senin yükünü hafifleteceği aşikar. Ama bunun daha basit ve ucuz maliyetli çözümleri de mevcut. Onları değerlendirerek daha ekonomik bir şekilde böyle bir yağlama sistemini kendin de yapabilirsin.

sonalp
17 Mart 2016, 23:08
Benim pek tercih edeceğim bir olay değil. Zira motosikleti akvaryum hortumları ile donatmak bana göre bir şey değil. Fakat senin yükünü hafifleteceği aşikar. Ama bunun daha basit ve ucuz maliyetli çözümleri de mevcut. Onları değerlendirerek daha ekonomik bir şekilde böyle bir yağlama sistemini kendin de yapabilirsin.

Veya sukuter alıcam bu gidişle :)

Levent
17 Mart 2016, 23:21
Veya sukuter alıcam bu gidişle :)
şaftlı motor bakılabilir :)

Nikkfurie
17 Mart 2016, 23:44
750 lik yağı bir ayda bitiriyorsan çok çok fazla sıkıyorsun demektir (ayda 2000-2500 km yaptığını varsayıyorum)

ben 500 lük castrol ü kışın 5000 yazın 7500 km kullanırım..

zincirin yapış yapış olmasına gerek yok içerden bakla birleşim yerlerine gelecek şekilde bir tur fısla yeterli..

Scottoilerin yağı da ucuz sayılmaz 500 ml 50 lira,belirtildiği gibi 16000 km de gitmiyor..etrafıda baya kirletiyor zincir yağlama ya son yağ temizlemeye merhaba :)

something123
17 Mart 2016, 23:59
Biraz fazla yagliosun sanki onda hem fikirim, fakat sistem goruntusel olarak okadar da kotu deil fikrimce hatta ktm gibi markalar orj cikislarinda da sistemi vermeye basladi.. evet ilk acikista 8 bin km kadarlik yag var akabinde 50 tl gibi fiyatla 8000 daha gidio deniyor.. kullanmadim fakat bana mantiksiz gelmiyor.. yalniz daha ucuzlari var iyi arastirmak lazim 1000 tl cok yaa..

MimTolga
18 Mart 2016, 01:25
scooterde 3000 km de bir yağ hava filtresi değiştiriyorsun, üstüne 12binde bir kayış baga değiştiriyorsun fena öpüyorlar benden söylemesi :)

YERUÇAĞI
18 Mart 2016, 01:51
scooterde 3000 km de bir yağ hava filtresi değiştiriyorsun, üstüne 12binde bir kayış baga değiştiriyorsun fena öpüyorlar benden söylemesi :)

hayır,benim x max 400 scooter 5000 de bir yağ ve 20000 de kayış değişiyor

MimTolga
18 Mart 2016, 01:54
hayır,benim x max 400 scooter 5000 de bir yağ ve 20000 de kayış değişiyor

hayır , benim sym maxsym 400 motorumda 3000 km de bir yağ, 12 bin km de bir kayış değişiyordu...

Olcay Avşar
18 Mart 2016, 10:08
Hesabın mantıklı, yıllar önce ben de yapmıştım çok km sürdüğüm zamanlar. Yağa ve temizliğe verdiğimiz para zincirden pahalıya geliyor bazen :P

Kışın çok fazla yağlamaya ihtiyaç olduğu için otomatik zincir yağlama çok mantıklı, tabi ki fazla km yapıyorsan.

Yıllar önce bu tür bir sistem yapmış ve bir kış boyunca kullanmıştım, yağ damlama oranını iyi ayarlamazsan biraz kirlilik yapabiliyor.

Fakat sistemin tek eksik yanı bu, fazla kirlenmesi.

Neredeyse bedavaya zincir yağlıyorsun daha ne olsun :)

DIY Kendin Yap bölümüne bir göz at, makale hala duruyor olmalı. Resimler uçtuysa arşivimde vardır yüklerim bir ara.

1000 TL ye zincir yağlama sistemi mi alınır lan? Bİr hazne, biraz hortum, bir kaç vana vs işte!

Kızıl pars
14 Aralık 2017, 16:38
Hortlatayım mı konuyu he?
Hortlatayım mı?

Günde 100 km yapıyorum,
Dün taktırdım,
Artık beyazlar daha beyaz, renkliler daha canlı.