PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bisiklet bilmeden motosiklet sürülür mü?

CahilCühela
16 Mart 2016, 13:38
Başlıktan anlaşılacağı üzere şu yaşıma geldim bisiklet bilmiyorum.Ama hem heves hem de trafik sorunu gereği en azından bi scooter istiyorum.Alsam öğrenemezsem maddi zararda olucam.Ne dersiniz?

One_ Million
16 Mart 2016, 13:40
Pardon Yaş Kaç? Bu arada nick name, cuk diye oturmuş sana onu sakın değiştirme :)

CahilCühela
16 Mart 2016, 13:41
19 yaşındayım sırf bu soru için açtım zaten :)

goreny
16 Mart 2016, 13:47
Bizim bi abi bisiklet surmeyi bilmeden ogrendi.yamahanin cub modelini alip onda ogrenmisti.bi kac defa dusmustu ama sonunda ogrendi hatta sener sen'in filmindeki gibi motorun arkasindan tutup dengesini saglayana kadar ittirmistim :D ama baya cevik sporcu bi abiydi.
sonra cbf 150 aldi 30 bin km de suan.

Bence zor yoldan ogrendi bisiklette ogren sonra motora bin dedim ama inatciligindan madem aldim binemedi dedirtmem dedi.bence bisiklette dengeyi ogrenip sonra motora baslaman iyi olacaktir.

One_ Million
16 Mart 2016, 13:51
19 yaşındayım sırf bu soru için açtım zaten :)

Bisiklet ve Motosiklet denge işidir kardeşim, bisiklet sürmeyi biliyorsan motosiklet sürmeyi daha kolay öğrenirsin, ama bisiklet sürmeyi bilmiyorsan motosiklet kullanmayı daha uzun sürede öğrenirsin, Motosiklette gaz açtıkça denge sağlanır bisiklette ise bedal çevirdikçe, bisikletten düşersen bisikletine bişey olmaz en fazla çizilir, motordan düşersen gittiğin hıza bağlı olmakla beraber yaralanır, sakat kalır yada ölürsün.

Güvenli sürüş eğitimi alarak motor kullanmayı öğrenebilirsin, çünkü eğitim motoru ile trafiksiz alanda ders alıyorsun motorun korumaları olduğu için kaza esnasında motora birşey olmaz sende en asgari şekilde hasar alırsın yada almazsın.

Tavsiyem.. Motor alıp öğrenmeye çalışıp öğrenemzsen tabi ölmezde hayatta kalırsan satıp zarar edeceğine ki Maddi olarak bu mebladan daha fazla zarar edeceğin kesin, 300-500 TL verip git eğitim al ders al, sonra motor al ve kullanmaya başla.

Hubalahubhub
16 Mart 2016, 13:55
Binilir neden binilmesin ama cok sikinti yasarsin, once bisiklette dengeyi saglayip hakim olur oyle yavas yavas gecersin motora en azindan canini seviyorsan oyle yap bence ;) bisiklette candir kucumsememk lazim;)

evural
16 Mart 2016, 14:36
Sürülmez kardeşim. Başlangıç seviye motosiklet kurslarında bile temel şart bisiklet kullanmayı bilmektir. Sonuçta denge duygusu ile kullanacaksın bu taşıtı. Ama yeteneklisindir motoru kullanırken bir ihtimal sıkıntı yaşamazsın bilemem, ama zayıf bir ihtimal.

ZümeR
16 Mart 2016, 15:25
Al al al.. Motor be abii.. Al abi..
O motoru al..
Aaaal...

https://www.youtube.com/watch?v=41b55fFUaaU

stevejones
16 Mart 2016, 15:40
Bısıklet bılmek motr gorenmede elbette onemlı avantaj fakat bısıklet suremeyen motruda ogrenemz dıye bır sey yok,bılen 2 saatlık egıtımle bos arazıde ufak ufak surebılırken sızde 8-10 saat egıtımle surersınız moral bozmaya gerek yok,kımse anasının karnında ogrenmıyor sonucta,su var tecrube cok olmadıgından motoru alsanız bıle bence 20-30 km ıle pazar sabahları cok bos ortamlarda tecrube kazanın derım hıc olmadı 500 km falan trafıge pek heves etmeyın sındıre sındıre tabırı caızse.

Onurhan D
16 Mart 2016, 15:53
Bence ilk 2.el bi bisiklet al sırf öğrenme amaçlı 250 liraya falan.2 3 ay bisiklete alış.Sonra motosiklet alırsın.

retox70
16 Mart 2016, 16:08
Bence zaten alacaksın, gençsin :) Benim rahmetli bir arkadaşım dolayısı ile bu konuda kötü bir tecrübem var, ama o scooter değil SS le başlamıştı. Ona o makinayı satanlara hala lanet ederim. Dikkatli ol, limitlerini bil ve insan vucudunun ne kadar kırılgan olabileceğini sürekli aklında tut. Muhakkak ki düşeceksin ufak atlatmanı ümit ederim. Ben bir kaç kaza yapıp bacağını yada kaburgasını kırıp, başka kırık varmı diye diğer yerlerini kontrol eden cep telefonundan ambulansı arayan bir adamım biraz tecrübem var yani :)
Allah kötü kaza bela vermesin. Ufak kazalar tecrübedir. sadece çok dikkatli ol.

Only2wheels
16 Mart 2016, 16:36
bisiklet bilmeden motosiklet sürülür niye sürülmesin :D ama bisiklet süremeyen bakın sürEmeyen diyorum en ufak bir şeyde düşen dengesini kaybeden insanın motosiklet sürmesinin sağlıklı olduğunu düşünmüyorum

bilirkişi
16 Mart 2016, 16:45
ilk yüzme öğreneceğim zaman direkt boyumu aşan yere gittim
araba ehliyeti aldım şehiriçi trafiğine daldım
motosiklet aldığım günün ertesi uzun yol(100 km) a çıktım :queen:
Boş yerde sürerek tecrübe kazanılmaz benim yaşantıma göre; risk almadan trafiğe karışmak en güzeli bence.

One_ Million
16 Mart 2016, 16:46
ilk yüzme öğreneceğim zaman direkt boyumu aşan yere gittim
araba ehliyeti aldım şehiriçi trafiğine daldım
motosiklet aldığım günün ertesi uzun yol(100 km) a çıktım :queen:
Boş yerde sürerek tecrübe kazanılmaz benim yaşantıma göre; risk almadan trafiğe karışmak en güzeli bence.

Ne kadar süredir motorsiklet sürüyorsun? Yaş Kaç?

bilirkişi
16 Mart 2016, 16:52
Ne kadar süredir motorsiklet sürüyorsun? Yaş Kaç?

2.günüm izmit-kefken :queen:
22 yaş.Araba kullanıyordum daha önce pek farkı yok takip mesafesini koruyunca sıkıntı olmuyor. TAbii bizim milletimiz tampona yapışmayı sevip takip mesafesinden bi haber olmasa kazaların çoğu olmaz

One_ Million
16 Mart 2016, 17:02
2.günüm izmit-kefken :queen:
22 yaş.Araba kullanıyordum daha önce pek farkı yok takip mesafesini koruyunca sıkıntı olmuyor. TAbii bizim milletimiz tampona yapışmayı sevip takip mesafesinden bi haber olmasa kazaların çoğu olmaz

Kardeş, Denizde boğulmama sebebin yüzmeyi kısa sürede öğrenmen direk derine atlaman muhtemelen suyun kaldırma kuvveti ve o anki g.. korkusu ile alakalı şanslısın, araçla direk trafiğe çıkmış olup kaza yapmamanda Diğer şoförlerin bu acemi diyip senden kaçmasından kaynaklı olsa gerek, motorla kaza yapmamış olmanda bugün 2. günün :) cidden şanslı birisin birde 100km ye çıktım yazmışssın afferin sana..
Kocaeli yakın helvanı yemeye geliriz.

bilirkişi
16 Mart 2016, 17:13
Kardeş, Denizde boğulmama sebebin yüzmeyi kısa sürede öğrenmen direk derine atlaman muhtemelen suyun kaldırma kuvveti ve o anki g.. korkusu ile alakalı şanslısın, araçla direk trafiğe çıkmış olup kaza yapmamanda Diğer şoförlerin bu acemi diyip senden kaçmasından kaynaklı olsa gerek, motorla kaza yapmamış olmanda bugün 2. günün :) cidden şanslı birisin birde 100km ye çıktım yazmışssın afferin sana..
Kocaeli yakın helvanı yemeye geliriz.

Kocaeli yakın meşaleleri yakın

Shrieker
16 Mart 2016, 17:15
Honda, bisiklete binmeyi bilmiyorsanız eğitime almıyor, Honda eğitimine katılamak için ön şart bisiklete binmeyi bilmek.

Bence bir bisiklet alın öğrenin. En doğru ve en kestirme yolu bu.

bilirkişi
16 Mart 2016, 17:19
Bir de anlamadığım nokta var
Bazıları motosiklet bisiklete benzemez deyip deyip duruyordu.Şimdi de benzer aynı mantık diyorlar çok ilginç

Vmaxxx
16 Mart 2016, 17:20
yüzmesini bilmeden dalis yapmak istemek gibi birsey ..
denge koordinasyon , bilinc altina yerlesmesi lazim..
önce bisiklet binmeyi hatta güzel kullanmayi ögren , zaten bisiklet binmemekle hayatta bir eksigin var! bisiklet binmek güzeldir herkeze tavsiye ederimmm.
hatta ileri gidiyorum bisikletle viraj almasini ögrenmeni fren yapmasini ögrenmeni tavsiye ederim..bisikleti sevmen icin iyi bisiklet al..

oenaj
16 Mart 2016, 17:20
Motosiklet ehliyeti alma şartlarının 13. maddesinde "Ehliyet alacak adaylar için 5 sene bisiklet terübesi gerekir ve bu bisiklet 18 vitesten aşağı olmamalıdır." diye belirtilmiş,

Biraz mevzuatı okuyun,,,

mustafa42121
16 Mart 2016, 17:24
1000cc olmaz ama 600cc senin icin ideal :)
Saka bi yana eski bi cinli motor alin baslayin :)

One_ Million
16 Mart 2016, 17:28
Motosiklet ehliyeti alma şartlarının 13. maddesinde "Ehliyet alacak adaylar için 5 sene bisiklet terübesi gerekir ve bu bisiklet 18 vitesten aşağı olmamalıdır." diye belirtilmiş,

Biraz mevzuatı okuyun,,,

Doğuru yanlış bilmemde, 5 yıl 18 vites bisiklet sürdüğümüzü nereden bilecekler o şartı arıyorlar enteresan bir madde imiş :)

LynXMaSTeR
16 Mart 2016, 17:51
ehliyet kursunda bana sorulan ilk soru, "bisiklet kullanmayı biliyor musun" olmuştu.
sonrasında derslere başladık.
öncelikle denge olayını çözmen lazım. çünkü bu motorların en hafifi 100 küsür kg.
8-10 kg lık bi bisiklette dengeyi kuramazsan bu makinelerde işin çok zor.

Okan Sinan Ocan
16 Mart 2016, 19:24
Başlıktan anlaşılacağı üzere şu yaşıma geldim bisiklet bilmiyorum.Ama hem heves hem de trafik sorunu gereği en azından bi scooter istiyorum.Alsam öğrenemezsem maddi zararda olucam.Ne dersiniz?

Sevgili kardeşim hangi şehirde yaşıyorsun ???

shruikan
16 Mart 2016, 20:15
Abi nasıl bi çocukluk geçirdin sen? "Bisiklete hiç binmedim!" ne demek??! Baban hortumla da dövüyo muydu? Burda bi aile dramı var.

serdar23_Bilgem
16 Mart 2016, 21:08

Biraz mevzuatı okuyun,,,

Biraz mevzuat okumak istiyorum. Bu bilgiyi hangi mevzuattan aldığınızı belirtir misiniz lütfen. Biz de istifade edelim. :)

Draconian
16 Mart 2016, 21:10

Biraz mevzuatı okuyun,,,

Doğuru yanlış bilmemde, 5 yıl 18 vites bisiklet sürdüğümüzü nereden bilecekler o şartı arıyorlar enteresan bir madde imiş :)

Biraz mevzuat okumak istiyorum. Bu bilgiyi hangi mevzuattan aldığınızı belirtir misiniz lütfen. Biz de istifade edelim. :)

Ciddi ciddi yazmış adamlar :) ironi yapmış arkadaş.

CahilCühela
16 Mart 2016, 21:13
İstanbulda yaşıyorum

Öyle bir anlatmışsınız ki korkudan süremiycem :) Tabi ciddi bir mesele olduğunun farkındayım.
Çocukluğumda bisiklet alındı aslında ama benim hevesim yoktu.Daha doğrusu hırsım yoktu zor gelince bıraktım.

noqturno
16 Mart 2016, 23:16
Elbette olur neden olmasın. Ama gereksiz, fazla risk almış olursun.
Manuel vites araba kullanmış olmak ve bisiklet kullanabilmek motosiklet kullanmayı öğrenmeni büyük ölçüde kolaylaştırır.

DKN
16 Mart 2016, 23:34
sığ suda yüzmeyi öğrenmeden okyanusa atlamaya benzer :mrgreen:

nuwanda324
16 Mart 2016, 23:59
İstanbulda yaşıyorum

Öyle bir anlatmışsınız ki korkudan süremiycem :) Tabi ciddi bir mesele olduğunun farkındayım.
Çocukluğumda bisiklet alındı aslında ama benim hevesim yoktu.Daha doğrusu hırsım yoktu zor gelince bıraktım.

Bisiklet zor geldiyse denge problemin var demektir. Öncelikle bisiklet sürmeyi öğrensen daha iyi olur. Al ikinci el bi bisiklet. Onu yürüme hızında sürebilecek kadar öğrenirsen motora başlayabilirsin.

Morphin
17 Mart 2016, 01:12
Bu olur evet öğrenirsin diyenler ne içiyorsunuz arkadaş!!!

Bisiklet sürmeyi öğrenmeden SAKIN AMA SAKIN motor üzerine bineyim deme...
Hem maddi hemde sağlığın açısından pek hoş olmaz. Bisiklet sürmek güzeldir ve yeri ayrıdır... Çekinecek, utanacak bir şey yok.
Bir arkadaşından rica et ve bisiklet kullanmasını öğren. Bisikleti öğrenmeden motorun koltuğuna bile oturma...

Bisiklet sana dengeyi öğretecek.
Motor da ise denge haricinde vites, debriyaj ve gaz açmayı öğreneceksin... Bunların hepsi ayrı iş.
Normal bir insan bisiklet kullanmayı dahi biraz düşe kalka öğrenir.. Bisiklet ise kullanması çok basit bir alettir...
Bu kadar basit bir aleti dahi en az 1 ay kullanmalısın. Kalkmış motor diyorsun...

Eğitim uçağı kullanmadan boeing 737 kullanmak gibi bişey bu. Troll müsünüz nesiniz ya.