PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TUIK verilerine gore motosiklet oranlari

Hubalahubhub
15 Mart 2016, 11:09
Az once ntv de denk geldim arkadaslar, motosiklet yil itibariyle Turkiye'de %61 Istanbul'da %136 artmis. Ocak ayi TUIK verileri ile ilgili haberin linkini de paylasiyorum. Bu konudaki dusunceleriniz nelerdir? Sigorta, fiyatlar derken bu oranlar ne anlama gelmektedir? Dusuncelerinizi paylasabilir misiniz?

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/trafige-kayitli-arac-sayisi-20-milyonu-asti,Xg0tiiJ8C0u5e00FPGu5NA

akbird
15 Mart 2016, 12:31
trafik sorunu devam ettikçe motosiklet kullanıcıları artmaya devam edecek.

Draconian
15 Mart 2016, 12:39
En dandik araba bile neredeyse 50.000 liradan başlıyor. O paralara 1000'lik, 600'lük full+full motosikletler var. Vatandaş araç alsa da trafikten süremeyecek. Verdiği benzin parası, çektiği sıkıntı da cabası.

İstanbul'da araçla a noktasından b noktasına gitmek eziyetten başka şey değil. Gitmeyle de bitmiyor gerçi, park sorunu da ayrı bir mesele.

Yani artması çok sürpriz olmadı benim açımdan. Şahsen ben de 3000 cc aracımı garajda yatırıp 150 cc motorla geziyorum. Artık daha sakin, sinirlerine hakim olan bi insanım. Hayat çok daha rahat, güzel.

newmoto76
15 Mart 2016, 12:39
Bu veriler memleketimin nasıl motosiklet fakiri olduğunun ispatı.. Yılda 200 bin adetlik satış %80 i 5 bin tl altı çinli çinde 200 dolara satılan kalitesiz çöp ürünler..

Bu sektörü bu hale getiren basta distributor sonra MOTED ve sonrada devlet gurur duymalı..

Bu adetler nufusumuza ve satın alam gücümüze oranla çok çok düşük. Bir ürünün satışını kalitesi arttırır. Otomobil yine para eder çünkü cherry almıyosun gidip kaliteli otomobil alıyorsun. İstediği kadar pahalı olsun. Motosiklet sektörüne güveni yok insanların.

Arana 50 bin lira pahalı evet.. Ya 50n bin TL ye satılan motosiklet ucuz mu? Arabada 4 hava yastığı, klima, 4 koltuk. guvenlik donanımı. ortalama 8 bin adet parça var?

Motosikleti 50 bin lira yapacak ne var?

Bu ülkede motosikelt sektörü 250 -500 cc aralığında 10 bin tl bandında japon kalitesinde yedek parçası ve servisi makul naked, enduro yada scooter ile buyur. SS çakması motosikletlerle motosiklet sektörü aynı yerinde saymaya devam edecek.

tyrung
15 Mart 2016, 16:14
http://www.hurriyet.com.tr/turkiyede-motosiklet-sayisi-patladi-40069421

Devlet olaylara hep tek taraftan baktığı için yeni bir vergi artışı yada ek vergi gelebilir.
TUIK belli ki bu istatistik yüksek olduğu için paylaşmış millette sırayla haber yapıyor.

Devlet babada vaayy zengin millete bak motosiklet alıyor... İyi ekmek çıkar buradan deyip dalacak.

KURT-BOZ
15 Mart 2016, 16:16
En dandik araba bile neredeyse 50.000 liradan başlıyor. O paralara 1000'lik,
600'lük full+full motosikletler var. Vatandaş araç alsa da trafikten süremeyecek. Verdiği benzin parası, çektiği sıkıntı da cabası.

İstanbul'da araçla a noktasından b noktasına gitmek eziyetten başka şey değil. Gitmeyle de bitmiyor gerçi, park sorunu da ayrı bir mesele.

Yani artması çok sürpriz olmadı benim açımdan. Şahsen ben de 3000 cc aracımı garajda yatırıp 150 cc motorla geziyorum. Artık daha sakin, sinirlerine hakim olan bi insanım. Hayat çok daha rahat, güzel.

O zaman dans

something123
15 Mart 2016, 16:19
normalde ciddi km yaptıgım arabam motorum sayesinde kapı onunce duruyor, kışları işe yarıyor, onada benzin alırken içim acıor deli gibi yakıyor ziyadesiyle..
yaz baharda gelsin iyice motorlaşalım modundayım...
diorum ama bugun dolu yagdı istanbulda ha gayret bahar bekliorz seni :)

antilop_skul
15 Mart 2016, 16:43
istanbulda gözle görülür sekilde motosiklet arttı . ümidim daha da artması . araba ile köprüyü geçmek 30 dk sürerken motosiklet il 3 dk gibi bir sürede geciyrun . oda yeter de artar

ve yagmurlu havalarda bile kurye dısında motorcular görür olduk . eskiden sadece kuryeler vardı

kuzan14
15 Mart 2016, 18:30
Opel mokka suv sahibiyim, elimden gelse motorun üstünden inmem ama iş sebebiyle gündüzleri arabayla akşamları ise motorla geziyorum.

kocateker
15 Mart 2016, 18:42
Bu da demek oluyor ki motosiklete özel vergiler gelecek.Devlet bu kazanç kapısını boş geçmez!

fedos
15 Mart 2016, 18:43
Motor sayısı nerede olursa olsun artması hoşuma gidiyor. Ama İstanbulda artınca :flower:

Naci63
15 Mart 2016, 18:47
Az once ntv de denk geldim arkadaslar, motosiklet yil itibariyle Turkiye'de %61 Istanbul'da %136 artmis. Ocak ayi TUIK verileri ile ilgili haberin linkini de paylasiyorum. Bu konudaki dusunceleriniz nelerdir? Sigorta, fiyatlar derken bu oranlar ne anlama gelmektedir? Dusuncelerinizi paylasabilir misiniz?

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/trafige-kayitli-arac-sayisi-20-milyonu-asti,Xg0tiiJ8C0u5e00FPGu5NA

Verdiğiniz linki ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama, genel olarak bir azalıştan söz ediyor linkiniz. Yani şöyle: (oradan alıntı yapıyorum)

"Ocakta trafiğe kaydı yapılan toplam 111 bin taşıt içinde otomobil yüzde 61,7 ile ilk sırada yer aldı.... bunu sırasıyla...yüzde 4,6 ile motosiklet...takip etti."

"Söz konusu ayda trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aralık ayına göre yüzde 11,6 azaldı. Bu azalış otomobilde yüzde 16,6, .....motosiklette yüzde 34,1...."

"Ocakta geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 19,2 azalırken, bu azalış otomobilde yüzde 22,6, ...., motosiklette yüzde 26,6,..."

Ben burada bahsettiğiniz artışı göremedim. Başka bir link var mı? Selamlar.

gokberk6426
15 Mart 2016, 18:48
soğuk olmasa arabanın yüzüne bakmamda memleket şartları işte :)

Hubalahubhub
15 Mart 2016, 18:54
Verdiğiniz linki ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama, genel olarak bir azalıştan söz ediyor linkiniz. Yani şöyle: (oradan alıntı yapıyorum)

"Ocakta trafiğe kaydı yapılan toplam 111 bin taşıt içinde otomobil yüzde 61,7 ile ilk sırada yer aldı.... bunu sırasıyla...yüzde 4,6 ile motosiklet...takip etti."

"Söz konusu ayda trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aralık ayına göre yüzde 11,6 azaldı. Bu azalış otomobilde yüzde 16,6, .....motosiklette yüzde 34,1...."

"Ocakta geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 19,2 azalırken, bu azalış otomobilde yüzde 22,6, ...., motosiklette yüzde 26,6,..."

Ben burada bahsettiğiniz artışı göremedim. Başka bir link var mı? Selamlar.

Oncelikle dikkatiniz icin tesekkurler ama zaten benim yazdigim oranlar yil icin gecerliydi, link icin de ocak ayi verileri diye not dusmustum paylasirken, ayrica sizin yazdiginiz veriler onceki aya gore cikarilan veriler.

newmoto76
15 Mart 2016, 19:03
MEsele sadece motosikletin trafiğe takılmadan daha pratik ve keyifli bir taşıt olması değil ki.. Büyük şehirlerde özellikle motosiklet kullanıyorsanız size çarpma potansiyeli olan diğer taşıt sürücülerinin ne kadar büyük bir tehlike oluşturduğunuda biliyorsunuz dur?

Hem motosiklet hem araba kullandığım için motosikletleri ben farkediyorum yada benim gibileri farkediyor ? Sürücülerin %90 ı motosikletleri fark etmiyor / önemsemiyor / çarpmak ve zarar vermek konusunda ise hiçbir endişe taşımıyor..

Önce motosiklet yada bisikletleri farkedilir hale getirmek olmazsa olmaz.. Zavallı bisikletlilerin bu şehirde çektikleride apayrı dert.. Daha bu hafta sonu körü girişinde bir grup motorcuya ısrarla sağa geçmeleri için yol vermeyen zekası geri bile olmayan sürücülere sahibiz. Bende yolun ortasında bastım frene durdum işaret yaptım geçin diye..Duyarlı biri geçmeyecekse ordan o zavallılar bisikletlerle nasıl can güvenliklerini koruyacaklar???

Motosiklet yada bisikletin hakedişini bulması için eğitimli ve kaliteli nesiller yetiştirmek gerekir öndelikle.. Bende motosiklete biniyorum ama çocugunu bindirirmisin istanbulda desen bin defa düşünürüm.. Bu şehrin magandası, eşkiyası, cahili bitmedikçe.. Motosikletin motorlu taşıt olduğunu öğrenemedikçe sektör bir yere gelemez..

Hadi bunları aştık diyelim medeni bir toplum olduk.. Bu kezde şark kurnazı distributorler nedeniyle insanı motosikletten soğuturlar.. Memlekette adam gibi motosikelt alıp servise gitmek isteyen insanı benim gibi soğuturlar motosikletten..

Evet a noktasından b noktasına özellikle baharda yazda muhteşem alet.. Ok.. Diyosunki gücümde var alayım bi 500--600 cc bişey bineyim. Eli yüzü düzgün kaliteli motor 30 bin TL .. Oha diyosun. Ne alıyoruz. Yedek parçasına bakıyosun. Jantı 1500 tL yine oha diyosun..

Servis ( zaten saçma sapan servislerin çogu ) bakım maliyeti arabadan pahalı... YA güvenliği motorun?? Peşine düşerler çaldırmamak için deveye hendek atlatırsın. Psikopat olursun... Çalınır polise gitsende gitmesende hiçbir sonuç alamayacağını bilirsin..

Velhasıl bu sektörün içindeki tüm abiler kardeşler sektörün anasını laciverte boyarlarken burunlarından kıl aldırmadılar..Şu kadar sattık bu kadar sattık gibi komik saçma sapana kimseye faydası olmayan bir derde düştüler ve en kalitesiz motosiklet pazarlarından birine sahip olduk..

ÖZeti 8 yıllık motosiklet maceramda budur kardeşim..

Sokollu
15 Mart 2016, 19:25
ÖZeti 8 yıllık motosiklet maceramda budur kardeşim..

Tamamiyle katiliyorum. Evet cok buyuk bir zevk, mukemmel bir tasit ama ulke sartlarinda yerini dusundugumde (yazdiginiz ornekler dogrultusunda) gittikce soguyorum, 2 senedir 250cc uzerine cikayim diyorum, bunlari dusununce vazgeciyorum.

Isin ekonomik kismini geciyorum, esas aci olan ulkedeki cehalet, kalitesizlik, hanzoluk.

Bakiniz ;

Tayt ve kask giyen bisikletliyi turist sanip uzerine suren arabalinin ` hello where are you from` diye bagirmasi .