PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor tafsiyesi

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 20:02
Merhabalar;
uzunca bir süredir bu forumdaydım fakat sormaya fırsat bulamadım. 7 sınıftan beridir 125cub motosiklet ve o cub un yanında 3 senedir kullanmış olduğum 125cc mondial motosiklet ve az kulladığım MZ etz251 var. bu motorların hepsini mersin'de kullandım. Okulum sebebiyle istanbuldayım 1 dönem sonra da mezun olacam. Almak istediğim motor ile gezmeye çıkmak,uzun yol yapmak istiyorum.son viteste 100 ile giderken çok devir atmayacak, 40-45 hp yi geçmeyecek bir motor arıyorum. bu sebeple aradığım motorun Yamaha MT-03 olduğunu düşünüyorum.
Elini çabuk tut diye uyarıldığım için bir de MT-03 şuanki bütçemi zorladığı için biraz kararsız kaldım sizden bu yönde tafsiye istiyorum. farklı motor tafsiyesi de olabilir.bu ay için bütçem 11.000(şimdilik) oldukça yüksek burs alan birisiyim bu miktar önümüzdeki aylarda artacaktır.Diğer aylarda alsam çok mu zamlanır? kafamda deli sorular.:sunny::santa::pale:

erkan3420
16 Şubat 2016, 20:05
tafsiye ne demek?

karşıyaka57
16 Şubat 2016, 20:11
Tafsiye olsa duramazsın, tavsiyedir o.

bulut59
16 Şubat 2016, 20:13
mt-03 ün nasıl bir hayvan olduğundan haberin var mı? 125cc ile 30 sene gezsen de mt-03 için gerekli tecrübeyi kazanamazsın. youtube daki incelemeleri biraz izle fikir vermesi açısından. bence çift silindirli bir 250cc işini görür.

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 20:38
mt-03 ün nasıl bir hayvan olduğundan haberin var mı? 125cc ile 30 sene gezsen de mt-03 için gerekli tecrübeyi kazanamazsın. youtube daki incelemeleri biraz izle fikir vermesi açısından. bence çift silindirli bir 250cc işini görür.

anladım hocam. özelden yazdığım birkaç büyüğüm 1. viteste dikkatli olmak kaydı ile bişey olmayacağını söylediler de o yüzden bu modeli koydum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:18 ----------

Tafsiye olsa duramazsın, tavsiyedir o.

hocam dilim öyle alışınca öyle yazmışım kusura bakmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:21 ----------

tafsiye ne demek?

öyle alışmışım kusura bakmayın. özür dilerim

karşıyaka57
16 Şubat 2016, 20:41
Jimi_Hendrix
Estağfirullah espri yaptım anlayışınız için teşekkür eder sevgilerimi sunarım. :)

erkan3420
16 Şubat 2016, 20:45
olmadıki yaw. sen bize küfredecektin size mi soracam nasıl yazacağımı diye. sonra biz sana döktürecektik :)

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 20:45
Jimi_Hendrix
Estağfirullah espri yaptım anlayışınız için teşekkür eder sevgilerimi sunarım. :)

bişey değil hocam, peki var mı bana tafsiye edebileceğiniz bir makine ya da şu siralarda mı almalıyım.

akjenas
16 Şubat 2016, 20:50
mt-03 pek uzun yol yapılabilecek bir motor değil gibi. şu videoya bi göz at istersen.

https://www.youtube.com/watch?v=kNhj7srvKP4

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 20:55
mt-03 pek uzun yol yapılabilecek bir motor değil gibi. şu videoya bi göz at istersen.
https://www.youtube.com/watch?v=kNhj7srvKP4
az önce baktım bu incelemeye, fakat 40-45 hp altı turing yapabilecek bi makine bulamadım. o ıslanma ve çalışmama mevzusuna benim de kafam takılmıştı.

karşıyaka57
16 Şubat 2016, 20:57
Ne model alacaksanız bu aralar almanız iyi olur, sıfır motorlara gelen zamlar yeni yeni 2.ellere yansımaya başlıyor.Birde kıştayız, millet fiyatları az da olsa düşürmüş vaziyette.Para sıkıntısı olan adam kışın motorunu kolay kolay satamayacağı için fiyatı daha uygun yazıyor.2 aya fiyatlar artar bence.

2.el alcaksınız diye düşünerek yazdım bunları.Yatırım tavsiyesi değildir sadece öneridir. :D

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 20:59
mt-03e sahip olan 2-3 kişi 1. viteste dikkatli olmam kaydıyla sıkıntı çıkmayacağını söylediği için yazdım bunu oraya.

MazhaRR
16 Şubat 2016, 21:09
Boşver motoru doğan s al :mrgreen:

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 21:11
Boşver motoru doğan s al :mrgreen:

valla hocam köşede biraz daha olsa alcam da masraf istiyor.:cherry:

Macit250
16 Şubat 2016, 21:25
Suzuki inazuma ,duke 200abs gibi birsey bak.Paran yoksa yuksek cc masrafli bilader.Otv mtv almis basini gitmis.millete 1000 tl sigorta cikiyor.Gidip yasli alacagina 250 cc al 11 bine bie inazuma dua edersin

Darkcity2000
16 Şubat 2016, 21:26
Transalp 650

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 21:37
Transalp 650

boyuma uyar mu hocam yazmayı unutmuşum 171 boy 59 kg

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:32 ----------

Suzuki inazuma ,duke 200abs gibi birsey bak.Paran yoksa yuksek cc masrafli bilader.Otv mtv almis basini gitmis.millete 1000 tl sigorta cikiyor.Gidip yasli alacagina 250 cc al 11 bine bie inazuma dua edersin

hocam babamın üstüne alacam motoru( şuan 10. motorunu kullanıyor ve kazası yok). mtv de bi sıkıntı yok (ayı gibi burs alıyom zaten ama önceden biriktirmedik başka şeylere gitti para). inazuma düşündüm fakat 190kg olması ve çok yüksek devir çevirerek giden bi makine olası sebebiyle onu eledim. duke 200 veya 250 düşünüyorum fakat uzun yolda nasıl olduğunu bilmiyorum.

Nikkfurie
16 Şubat 2016, 21:42
Honda'nın 500 lük çift silindir makinası var...

güzel bir ön cam ve top case le 100 km hızlarda yağ gibi akar uzun rotalara yelken açarsın..

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 21:52
açıkçası ben de eski bir motor istemiyorum, 10 yaşını geçmemiş bişey olsa parçasını vs daha kolay bulurum diye düşünüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:44 ----------

Honda'nın 500 lük çift silindir makinası var...

güzel bir ön cam ve top case le 100 km hızlarda yağ gibi akar uzun rotalara yelken açarsın..

cbf500 ise o kastettiğiniz benim tecrübeme uygun mudur peki ?

Darkcity2000
16 Şubat 2016, 22:04
650 lik Transalpi cocuguna bile birakabilirsin..boy olarak sinirdasin

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 22:16
650 lik Transalpi cocuguna bile birakabilirsin..boy olarak sinirdasin

sağolun hocam teşekkür ederim bilginiz için. peki f650GS yada F650CS scarver alınabilir mi hocam. yoksa başımıza iş mi açar. (yükseklik olarak onları acayip rahat buldum da)

Darkcity2000
16 Şubat 2016, 22:23
sağolun hocam teşekkür ederim bilginiz için. peki f650GS yada F650CS scarver alınabilir mi hocam. yoksa başımıza iş mi açar. (yükseklik olarak onları acayip rahat buldum da)

Ben eski f650gs kullanicisi olarak ogrenciye yuk getirecegini dusunuyorum. ama transalp farklidir o fiyata oturakli iyi motordur.

Nikkfurie
16 Şubat 2016, 22:31
.........cbf500 ise o kastettiğiniz benim tecrübeme uygun mudur peki ?.........

CB 500 F den bahsediyorum....maalesef bu motorun X kodlu daha bir touring olan modeli gelmiyor TR ye..

ama mevcut F modelini de uzun ön cam,gidon yükseltme ve ihtiyaca göre çanta ile donatarak çok güzel uzun yol makinasına çevirebilirsin..

47 beygir motoru var senin tecrübene uyar bence,bileğine hakim değilsen bütün motorlar tehlikeli..

17-18 liraya çantalı düşük kilometrede 2014 modelleri var ilanlara bir göz atıver..

jimi_hendrix
16 Şubat 2016, 22:46
Hocam cb500f benim bütçeme uymuyor. Bileğim hassastır çok gaza basmayı sevmeyen bi adamım bu sebeple mt-03 gibi bir motoru incelemeye başlamıştım ama hakkında bilgi sahibi değildim. cevabınız için teşekkür ederim.
Şimdi çıkmak zorundayım Hepinize teşekkür ederim yardımınız için.

fayik81
16 Şubat 2016, 22:51
cbf 250 lere bak derim :D

Sokollu
16 Şubat 2016, 22:53
Gectigimiz ayin sonunda Mersin`deydim, memleketim olur, hayatimda otomobilin sofor koltuguna oturmus degilim, ehliyetim de sadece motosiklet. Arkadasimin arabasi ile bes gun kadar oraya buraya gittik, boyle bir rahatlik, konfor olamaz her yer 15 dakika. Ilk firsatta araba surmeyi ogrenmem lazim. Mersin gibi yerde ne trafik var ne park sorunu .

Istanbul`a gelmeseydim belki de hic iki teker ile alakam olmayacakti.

Soruna gelince, Mt 3`u hic touring motosiklet olarak gormuyorum. Naked olarak da MT serisinden farklari da var. Uretimden kalkmasi veya ikinci eldeki piyasasinin dusuklugunden ziyade, ihtiyacina uygun bir makine olmadigini dusunuyorum.

Inazuma agir makine degil, 250cc ve uzeri kullandiysan daha once sadece ivmelenme olarak seni tatmin etmeyebilir, ama duke serisi ile uzun yola cikmak da agir fantazi olur :santa:

Inazumayi alip 100 km hiz ortalama ile sorunsuz binlerce km, onlarca gezi yapabilirsin, malesef yeni teknolojili bir ust cc makine icin bi 6 bin TL kadar daha cikmak gerekiyor. Enduro secenekler olurdu en azindan.

Bu darbogazda varimizi yogumuzu ortaya koysak da malesef gucumuz yetmiyor istedigimiz motosikleti almaya.

Cbf 500 hakkinda malumatim yok.

Aciksasi kararinin ne olacagini ben de merak ediyorum.

Simdiden hayirlisi

rsinan
17 Şubat 2016, 00:41
Şu mondial rx3 enduro ya bir bak istersen, şu anda aktif başlıklar içinde

jimi_hendrix
17 Şubat 2016, 22:14
Gectigimiz ayin sonunda Mersin`deydim, memleketim olur, hayatimda otomobilin sofor koltuguna oturmus degilim, ehliyetim de sadece motosiklet. Arkadasimin arabasi ile bes gun kadar oraya buraya gittik, boyle bir rahatlik, konfor olamaz her yer 15 dakika. Ilk firsatta araba surmeyi ogrenmem lazim. Mersin gibi yerde ne trafik var ne park sorunu .

Istanbul`a gelmeseydim belki de hic iki teker ile alakam olmayacakti.

Soruna gelince, Mt 3`u hic touring motosiklet olarak gormuyorum. Naked olarak da MT serisinden farklari da var. Uretimden kalkmasi veya ikinci eldeki piyasasinin dusuklugunden ziyade, ihtiyacina uygun bir makine olmadigini dusunuyorum.

Inazuma agir makine degil, 250cc ve uzeri kullandiysan daha once sadece ivmelenme olarak seni tatmin etmeyebilir, ama duke serisi ile uzun yola cikmak da agir fantazi olur :santa:

Inazumayi alip 100 km hiz ortalama ile sorunsuz binlerce km, onlarca gezi yapabilirsin, malesef yeni teknolojili bir ust cc makine icin bi 6 bin TL kadar daha cikmak gerekiyor. Enduro secenekler olurdu en azindan.

Bu darbogazda varimizi yogumuzu ortaya koysak da malesef gucumuz yetmiyor istedigimiz motosikleti almaya.

Cbf 500 hakkinda malumatim yok.

Aciksasi kararinin ne olacagini ben de merak ediyorum.

Simdiden hayirlisi

hocam cevabınız için teşekkür ederim, bilgisayarımın fan sesinden rahatsız olabilen( bu sebeple ilk aldığım günden beridir güç tasarrufu modunda kullanıyorum) ben 100 ile giderken 7500 rpm de çalışan bir aletten rahatsız olacağımı düşünüyorum. tabi denemek lazım yoksa inazumayı kasa olarak seven birisiyim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:08 ----------

250 cc Sym Wolf,Inazuma,Z250 Sl gibi nakedlar ya da maxi scooterlar düşünülebilir.

Özellikle uzun yol için ben maxi scooterları daha keyifli buluyorum. Neredeyse sıfır rüzgar,rahat sele,geniş bagaj vs ile avantajı çok.

Ayrıca temizine denk gelinirse Cbf 500'de değerlendirilebilir. Alt devirleri commuter kadar sakin ancak üst devirlerde nefis bir ivmelenmeye sahip.

Yakıtı çok hırçın kullanmadıkça üzmez,performansı uzun yolda çok tatminkar. Bakımlısı kolay kolay asla üzmez. 11.000 tl bandında iyi bir alternatif olabilir.

sym wolf da düşünebilirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:12 ----------

Şu mondial rx3 enduro ya bir bak istersen, şu anda aktif başlıklar içinde

hocam valla 250cc sınıfında tek enduro ama kalitesine güvenemedim pek.

Darkcity2000
17 Şubat 2016, 22:53
Rx3 Evo Çin den Barcelona ya yolculuk yazisini okumani tavsiye ederim.

jimi_hendrix
17 Şubat 2016, 23:17
Rx3 Evo Çin den Barcelona ya yolculuk yazisini okumani tavsiye ederim.

valla hocam o yazıyı önceden okudum ama ister istemez çekiniyorum.Söylediğiniz modellerin hepsine bakacam. hepsini imkanım olduğunca bir deneyecem cevap veren yardım etmeye çalışan herkese teşekkür ederim.