PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : noter sonrası ruhsat çıkarma

blackfish
20 Ocak 2016, 10:57
arkadaşlar merhaba. motorumun satışını aylar önce yaptım. adresime ruhsat gelmedi. emniyetten "tescil ve trafi belgesi tebdil işlemi" randevu aldım. randevu kağıdında şunlar yazıyor;

Araç Tescil Belgesi Ücreti: 76,50 TL
Motorlu Araç Trafik Belgesi Ücreti: 102 TL
Aracın MTV Borcu Olmayacak Ve Geçerli Sigortası Olması Gerekmektedir, diyor.

yanlış yere mi randevu aldım yoksa 76,5 + 102 = 178,5 bu para veriliyor mu her 2. el alınınca???

son olarak yeni yıla girdik mtv borcunu ödemedim henüz. gitmeden onu ödemem gerekiyor mu? yardım lütfen bi kaç saate randevum var. anca boş randevu buldum.

Sahin35
20 Ocak 2016, 11:08
2. El olarak aldığın bir motorun ruhsatı nasıl olmaz bunu anlamadım eğer elinde ruhsat haricinde bulunan araç tescil belgen yoksa ikisini de ödemek zorunda kalacaksın..Mtv hakkında benimde bilgim yok tecrübeli arkadaşlar o konuda yardımcı olacaktır..Motorun satışını yaparken ruhsatı almadın mı adamdan ?

blackfish
20 Ocak 2016, 11:26
ben de onu soruyorum. elimde eski ruhsat var ama onla gideceğim emniyete

Naci63
20 Ocak 2016, 11:26
Bildiğim kadarıyla noterden işlem yapıldıktan sonra 15 gün içinde elinize yeni ruhsat gelecektir. Eğer plaka da değişecekse ruhsatın 2 yaprağını bedelini; değişmeyecekse tek yaprağın bedelini ödeyeceksiniz. Tüm ödemeyi noterde yapacaksınız. Bildiğim kadarıyla trafikte bir ödeme yok. Ama plaka da değişecekse o zaman yeni dosya açılıp küçük bir iki masraf olur.

Sanırım sizin aldığınız randevu "tebdil" yani değiştirme randevusu. Bu nedenle bu kadar para çıkmış. Noterden aldığınız motor için mutlaka notere gidip neden ruhsatın elinize ulaşmadığını sorun.

vader
20 Ocak 2016, 11:33
arkadaşlar merhaba. motorumun satışını aylar önce yaptım. adresime ruhsat gelmedi. emniyetten "tescil ve trafi belgesi tebdil işlemi" randevu aldım. randevu kağıdında şunlar yazıyor;

Araç Tescil Belgesi Ücreti: 76,50 TL
Motorlu Araç Trafik Belgesi Ücreti: 102 TL
Aracın MTV Borcu Olmayacak Ve Geçerli Sigortası Olması Gerekmektedir, diyor.

yanlış yere mi randevu aldım yoksa 76,5 + 102 = 178,5 bu para veriliyor mu her 2. el alınınca???

son olarak yeni yıla girdik mtv borcunu ödemedim henüz. gitmeden onu ödemem gerekiyor mu? yardım lütfen bi kaç saate randevum var. anca boş randevu buldum.

Motosikleti satın aldığınızda size noterden bir geçici ruhsat verilir.

O belgenin en alt kısmına bakarsanız, ruhsatın gelmemesi durumunda nereden (en yakın postane ta da trafik şube) alabileceğiniz yazar.

Aynı şey benim de başıma geldi, gidip trafik şubeden ücret ödemeden aldım. Randevu falan almana ve ek bir ücret ödemeye gerek yok yani.

Saygılarımla.

Naci63
20 Ocak 2016, 11:35
Bak şöyle birşey buldum.

01/05/2010 Tarihinden Sonra yapılan Noter Satışı:

1.Zorunlu Mali Sorumluluk Trafik Sigorta Poliçesi
2.Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge ile birlikte (Bu belgenin alt kısmında belirtilen tescil biriminden) araç tescil belgesi elden teslim alınacaktır.
3.Bu süre (15 gün) içinde elden teslim alınmamış ise sigortasının yapılıp yapılmadığı sistem üzerinden kontrol edilerek sigortasının yapılmış olması halinde adresine APS ile gönderilecektir.

Buna göre sizin 15 gün iiçinde trafiğe gidip teslim almanız gerekiyormuş Almazsanız size aps ile gönderiliyormuş.

HAZZILHAR
20 Ocak 2016, 12:42
Sen ruhsat değişikliğine başvurmuşsun. Yanlış. Tebdil değiştirme demek. Haliyle yeni ruhsat ücretleri çıkmış karşına.

Hiçbir ücret ve randevu ile uğraşmadan emniyete gidip sıraya girip noterden aldığın geçici ruhsatı veriyorsun, karşılığında da sana araç tescil belgesi yaprağını verecekler. Elinde ruhsatın diğer yaprağı olan motorlu araç trafik belgesi, noter satış sözleşmesi ile geçici ruhsatın olması lazım. Bunların haricinde nüfus cüzdanını yanında bulundurman yeterli.

Adrese gönderimi aksatıyorlar genelde. Ben satışı aldıktan 2 gün sonra emniyete gidip kendim çıkardım. Üstelik herhangi bir trafik büro amirliğine gitmen yeterli. Aracın tescil edildiği veya senin ikamet ettiğin ilçe olması zorunlu değil.

Misal ben Bahçeşehir'den aldım aracı, Kadıköy'de ikamet ediyorum ama Tuzla'da çalışıyorum. Öğleden sonra işlerim yoğun değildi ve 1 saat izin alıp Tuzla Trafik Büro Amirliği'ne gittim. Kapıdaki görevli memura 2. el araç aldığımı ve ruhsat çıkaracağımı söyledim, o da sıra almama gerek olmadan bir başka veznedeki memura yönlendirdi. Satış belgeleri ile kimliğimi istedi, ücretsiz olarak 5 dakika sürmeden ruhsatı yenilemiş oldum.

MTV'nin de ilk taksidini ödeyip ödememen ruhsat için problem çıkarmaz. 31 Ocak'tan daha geç ödeme yeter. Yoksa gecikme faizi uygulanır.

İnternette biraz araştırma yapılarak da bu söylediklerimi bulabilirdin. Neyse sağlık olsun, böyle yanlış yaparak daha güzel öğrenirsin : )

Şunu da ekleyeyim ki görsel olarak faydası olsun. İşlemlerini tamamladığında aşağıdaki 3 belgeden kırmızı olan emisyon pulu motosikletlerde gerekmediğinden diğer 2'sinin sende olması gerekiyor:

http://i.hizliresim.com/65DZEN.jpg (http://hizliresim.com/65DZEN)

blackfish
20 Ocak 2016, 14:08
Sen ruhsat değişikliğine başvurmuşsun. Yanlış. Tebdil değiştirme demek. Haliyle yeni ruhsat ücretleri çıkmış karşına.

Hiçbir ücret ve randevu ile uğraşmadan emniyete gidip sıraya girip noterden aldığın geçici ruhsatı veriyorsun, karşılığında da sana araç tescil belgesi yaprağını verecekler. Elinde ruhsatın diğer yaprağı olan motorlu araç trafik belgesi, noter satış sözleşmesi ile geçici ruhsatın olması lazım. Bunların haricinde nüfus cüzdanını yanında bulundurman yeterli.

Adrese gönderimi aksatıyorlar genelde. Ben satışı aldıktan 2 gün sonra emniyete gidip kendim çıkardım. Üstelik herhangi bir trafik büro amirliğine gitmen yeterli. Aracın tescil edildiği veya senin ikamet ettiğin ilçe olması zorunlu değil.

Misal ben Bahçeşehir'den aldım aracı, Kadıköy'de ikamet ediyorum ama Tuzla'da çalışıyorum. Öğleden sonra işlerim yoğun değildi ve 1 saat izin alıp Tuzla Trafik Büro Amirliği'ne gittim. Kapıdaki görevli memura 2. el araç aldığımı ve ruhsat çıkaracağımı söyledim, o da sıra almama gerek olmadan bir başka veznedeki memura yönlendirdi. Satış belgeleri ile kimliğimi istedi, ücretsiz olarak 5 dakika sürmeden ruhsatı yenilemiş oldum.

MTV'nin de ilk taksidini ödeyip ödememen ruhsat için problem çıkarmaz. 31 Ocak'tan daha geç ödeme yeter. Yoksa gecikme faizi uygulanır.

İnternette biraz araştırma yapılarak da bu söylediklerimi bulabilirdin. Neyse sağlık olsun, böyle yanlış yaparak daha güzel öğrenirsin : )

Şunu da ekleyeyim ki görsel olarak faydası olsun. İşlemlerini tamamladığında aşağıdaki 3 belgeden kırmızı olan emisyon pulu motosikletlerde gerekmediğinden diğer 2'sinin sende olması gerekiyor:

http://i.hizliresim.com/65DZEN.jpg (http://hizliresim.com/65DZEN)

teşekkürler aynen dediğin gibi oldu. geçici ruhsat ve kimliğimle gidip 5 dk da ruhsatı alıp çıktım.

LynXMaSTeR
23 Eylül 2017, 21:40
hazır konu varken bende şunu sormak istiyorum.

ben balıkesirdeyim, alacağım araç istanbulda,
istanbulda noterden satışını aldıktan sonra, aynı gün yola çıkıp balıkesire gelmem lazım,
ertesi gün de emniyetten ruhsatı çıkartıcam.
şimdi yolda polis durdurursa noterden satış belgem var ancak ruhsat eski ruhsat, bu konuda herhangi bir sıkıntı çıkar mı?

..YaNKee..
23 Eylül 2017, 23:02
aracı aldığınız zaman yola çıkmadan sigortanızı yaptırın ve istediğiniz yere gidin sıkıntı yok.. zaten emniyete gidince sizden sigorta yaptırmanızı isteyecek memur..

CanKara
23 Eylül 2017, 23:35
Size noterde verilen geçici belge ile yanlış hatırlamıyosam 15 günlük sigorta devlet tarafından devam ediyor hemde 1 aylık geçici rusat gibi bişi oluyo sürelerini yanlış hatırlamıyosam, o noterden aldıgın kağıtla gez eski ruhsatla beraber hiçbi sıkıntı olmaz

artemis99
24 Eylül 2017, 00:11
Size noterde verilen geçici belge ile yanlış hatırlamıyosam 15 günlük sigorta devlet tarafından devam ediyor hemde 1 aylık geçici rusat gibi bişi oluyo sürelerini yanlış hatırlamıyosam, o noterden aldıgın kağıtla gez eski ruhsatla beraber hiçbi sıkıntı olmaz

Geçici ruhsat sigorta yerine geçmez. Eski sahibi araç satışını verdiği gün sigorta iptal olur. Yola çıkacaksa sigorta yaptırılmalı zaten ruhsatın aslını almak için gerekecek. Balıkesirde ikamet ediyorsanız plaka değişikliği de isteyin. sigortada İstanbul plaka pahalı çıkar.

LynXMaSTeR
24 Eylül 2017, 00:20
Geçici ruhsat sigorta yerine geçmez. Eski sahibi araç satışını verdiği gün sigorta iptal olur. Yola çıkacaksa sigorta yaptırılmalı zaten ruhsatın aslını almak için gerekecek. Balıkesirde ikamet ediyorsanız plaka değişikliği de isteyin. sigortada İstanbul plaka pahalı çıkar.

hocam plaka değişikliği isticem, satışı aldıktan sonra sigorta yaptırmak için belirli bir süremiz yok mu normalde?

Alonedark93
24 Eylül 2017, 00:21
:mrgreen: :mrgreen:

LynXMaSTeR
24 Eylül 2017, 00:33
nette şöyle bi bilgi buldum.
satıştan sonra 15 gün süreyle eski sigorta geçerli oluyormuş.

https://www.koalay.com/blog/detay/arac-satin-aldiktan-sonra-sigorta-yaptirma-suresi-nedir

CanKara
24 Eylül 2017, 07:44
Hocam noterden araç üstüne alınıldığı zman 15 hün geçerli sigorta mevcut oluyo, isterseniz en basitinden sigortam.net i arayıp bilgi alabilirsiniz