PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çin malı motorların debriyaj tasında sönüm yayı var mı ?

oguzhanlal
05 Ocak 2016, 23:49
Selam,
3 yıldır (yanlış yazmadım) çözemediğim bir sorunum var. Mondial 150 MC kullanıyorum ancak bir çok çinli aynı debriyaj tasına sahip sanırım, o sebeple sorumu genelledim.
Motorumda gaz verdiğimde ya da gazı kestiğimde sanki önce bir boşluğu alıyormuş gibi davranıp sonra sertçe kavramış gibi davranıyor. Her vites ve her devirde yapıyor bunu.
Şimdiye kadar denediklerim:
Kaplin lastiği değişti
Buji değişti
Zincir değişti
Zincir gerginliği defalarca ayarlandı
Hava ayarı yapıldı
Hava filtresi temiz
Bujide kurum yok
motoru 10 000 km de aldım şu an 33 000 km de ama sorun hep vardı.
Şüphelendiğim tek bir yer kaldı o da debriyaj tasındaki sönüm yayları. Benim motorumda bu yayların olduğundan şüpheliyim.
İlk olarak CBF 150 nin debriyaj tasının fotoğrafını atıyorum:
http://www.kalyoncumotor.com/image/cache/catalog/2015%20Kas%C4%B1m/Honda%20cbf%20150%20debriyaj%20tas%C4%B1-500x500.JPG

Bu da 150 MC nin debriyaj tası:
http://www.sahinmotorsiklet.com/image/cache/data/yyyyy-500x500.jpg

Bir kaç yerde bu sorunun yazıldığını okudum ama hiçbirinde sonuca ulaşılmamış.
CBF 150 nin debriyaj tasını 150 MC ye uydurma şansım var mı ? Deneyen oldu mu ?

Herkese iyi forumlar.

Mengu16
05 Ocak 2016, 23:54
Senin motorda 5 yaylı 5 balatalı Cg 125 debriyajı var. Öyle yaylar da yok onda. 6 yaylı 6 balatalı Cg debriyajı taktırırsan biraz daha keyifli olur motoru kullanman. Çok bi para da değil 3-4 ay önce internetten 40 liraya aldım yedekte duruyo.

oguzhanlal
06 Ocak 2016, 00:03
Senin motorda 5 yaylı 5 balatalı Cg 125 debriyajı var. Öyle yaylar da yok onda. 6 yaylı 6 balatalı Cg debriyajı taktırırsan biraz daha keyifli olur motoru kullanman. Çok bi para da değil 3-4 ay önce internetten 40 liraya aldım yedekte duruyo.

Aradığım adamı buldum :)

Peki sende de bu sorun var mıydı ?
Bir de bahsettiğin debriyaj tasında sönüm yayı var mı ? Ya da taktıktan sonra düzelme oldu mu ?

Mengu16
06 Ocak 2016, 00:10
Aradığım adamı buldum :)

Peki sende de bu sorun var mıydı ?
Bir de bahsettiğin debriyaj tasında sönüm yayı var mı ? Ya da taktıktan sonra düzelme oldu mu ?
Bende böyle bir sorun yok. Bendekinin tek kusuru 1.5-2 saniyeden fazla yarım debriyaj yapamıyo hemen kitleniyo balatalar. Onda da anormallik görmüyorum balataların arasındaki yağ silince sürtünme çok artıyor.

Senin sorunu karbüratör yapıyo gibi geldi bana.

Debriyaj tasında yay yok. Debriyaj tasını değiştirmene gerek de yok dediğim debriyajı takmak için. Balataların olduğu göbeği satın alacaksın komple. Tasını almana gerek yok eskisi çok aşınmadıysa.

oguzhanlal
06 Ocak 2016, 00:16
Bende böyle bir sorun yok. Bendekinin tek kusuru 1.5-2 saniyeden fazla yarım debriyaj yapamıyo hemen kitleniyo balatalar. Onda da anormallik görmüyorum balataların arasındaki yağ silince sürtünme çok artıyor.

Senin sorunu karbüratör yapıyo gibi geldi bana.

Debriyaj tasında yay yok. Debriyaj tasını değiştirmene gerek de yok dediğim debriyajı takmak için. Balataların olduğu göbeği satın alacaksın komple. Tasını almana gerek yok eskisi çok aşınmadıysa.

Daha önce okuduğum konuda da birisi karbüratör demişti. Belki de haklısın.

Karbüratör benim bilgi olarak zayıf noktam. 1 kere sıkışan vidayı tornacıda açtırmak için manifolddan ayırmıştım. Onun dışında ne söktüm ne dağıttım.
Ne önerirsin ? Dağıtıp temizlemeli miyim ?

Mengu16
06 Ocak 2016, 00:30
Karbüratörü söküp bütün hava deliklerine basınçlı hava verip temizleyince motorun çalışmasının daha hoş olması lazım.
Yine fark etmezse karbüratör sorunluysa yapacak bişey yok yenisini almalısın. 50 liralık ucuz Cg125 karbüratörleri bile işini görür.

oguzhanlal
06 Ocak 2016, 11:57
Karbüratörü söktüm. Ardından karbüratör üstünde sökülebilecek her yeri söktüm ve temizledim. Tıkalı herhangi bir delik yoktu. Bir de subap ayarını kontrol ettim. Şu an motorun ara hızlanmasında ciddi bir iyileşme oldu. Demek ki karbüratörün temizlenmeye ihtiyacı varmış.
Ancak sorunum devam ediyor. Başka bir karbüratörle denemeden önce şunu da dene diyeceğiniz son bir tavsiyeniz var mı ?

Mengu16
06 Ocak 2016, 12:05
Karbüratörü söktüm. Ardından karbüratör üstünde sökülebilecek her yeri söktüm ve temizledim. Tıkalı herhangi bir delik yoktu. Bir de subap ayarını kontrol ettim. Şu an motorun ara hızlanmasında ciddi bir iyileşme oldu. Demek ki karbüratörün temizlenmeye ihtiyacı varmış.
Ancak sorunum devam ediyor. Başka bir karbüratörle denemeden önce şunu da dene diyeceğiniz son bir tavsiyeniz var mı ?
Motordan anlayan bikaç kişiye motorunuzu verin bi tur atıp test etsinler. Motorunuzdaki sorun yazı ile anlatılıp anlaşılacak bişey gibi görünmüyo.

serkanADH13
10 Ocak 2016, 01:12
ilk olarak motoru orta ayaklıga kaldır,
motoru vıtese tak ve tekerı ılerı gerı cevır,,

KAPLINLER DEGISTI demıssın akat yıne parcalanmıs olabılırler,
ZİNCİRİN sorunlu ıse dişli üzerinde haı oynar,

ÖN DİŞLİ Eger orjınal degıl ıle dişli mili ile arasında boşluk vardır bu oynama yapar,

debrıyaj tası en son ıhtımaldır,

jimi_hendrix
10 Ocak 2016, 02:31
abi çoğu mondial'de var o küt diye bağlama olayı 150mr vulture var arkadaşta o da bana gösteriyordu küt diye bağlıyor bi ayarlayıver diye. dişli zincir vs ayarları tam.deriyaj tasında sönüm yayı var fakat sönümü yok:cherry: fakat yağını değiştirince durumu düzelmişti arkadaşın motorunda. bi yağına bakın derim ben.