PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Bariyerleri Projesi'ne Birincilik Ödülü

admin
31 Aralık 2015, 17:34
TRANSİST 2015 kapsamındaki Toplu Ulaşıma Teşvik ve TRANSİST Özel ödülleri İstanbul’da dağıtılırken, “Motosiklet Bariyerleri Projesi” yarışmada birinci oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde İETT tarafından halkın toplu ulaşıma olan ilgisini arttırmak amacıyla düzenlenen Toplu Ulaşım Haftası etkinlikleri kapsamındaki TRANSİST 8. Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı İstanbul’da yapıldı. Fuar kapsamında yapılan proje yarışmasında Arnavutköy Belediyesi’nde görev yapan Ali Tuğrul Kaya, “Karayolu Bariyerlerinin Motosiklet Kazalarına Etkileri ve Motosiklet Kullanıcılarına Uygun Bariyer Sistemlerinin İncelenmesi” konulu projesi ile birinci oldu.

Kaynak: Türkiye Motosiklet Federasyonu

Bune
31 Aralık 2015, 18:52
Ama olmaz ki çok demir gider buna, gebersin üç beş motorcu daha yavaş giderler akılları başlarına gelir, o paralarla daha faydalı şeyler yaparız biz ülkemize (yapmadılar)

fatih.
31 Aralık 2015, 19:39
Umarım en kısa zamanda proje uygulanır

surmenajetki
31 Aralık 2015, 20:13
Ama olmaz ki çok demir gider buna, gebersin üç beş motorcu daha yavaş giderler akılları başlarına gelir, o paralarla daha faydalı şeyler yaparız biz ülkemize (yapmadılar)

ironi yapayım derken eşeğin semerine su kaçırmak bu olsa gerek

TIGERSHARK
01 Ocak 2016, 11:22
Biz bu tarz bariyerleri daha önce TOPbaş a mail yoluyla bildirmiştik kendileri şu an kullanılan giyotinlerin uluslararası standart olduğunu belirtip yıllarca motorcuların parçalanmasına karşı önlem olarak hiç bir şey yapmamıştı.

aytacaksel
02 Ocak 2016, 01:12
oncekiler kesiyordu buda rende yapar. dunyayi yeniden kesfetmenin anlami yok dunyadaki orneklere bakmak lazim.

bektanist
02 Ocak 2016, 01:26
bunu'da yapsınlar güzel uygulama olur.
ama önce yolları yapsınlar her yer delik deşik yama desen oda ayrı bir dert bu belediyenin görevi.
trafik'de kendi işini yapsa mesela beleş yemek yiyeceğim diye kebapçıların valelerine park yapılamaz yazan yerlere park etmesine izin vermese yol hem daralmaz hemde kazalar minimuma düşer.

GP500-1st
02 Ocak 2016, 01:32
virajarın girişine , içine ve çıkışına yapsalar yeterli ilk etapta

Guven
02 Ocak 2016, 02:49
Kendisi de bir motosikletsever olan Sevgili Ali Tuğrul Kaya uzun zamandır bu proje üzerine çalışmaktaydı.(Bir ara aynı forumda yazışırdık)
Sonuca ulaşmasına sevindim.:cat: Tebrikler. :)

Bune
02 Ocak 2016, 14:14
ironi yapayım derken eşeğin semerine su kaçırmak bu olsa gerek

Suyu hissettiniz sanırım ondan yazma gereği duydunuz?!?

motorcu adam
02 Ocak 2016, 15:11
Sunu yapin be. Bitanede motorculara yonelik bi icraat olsun su ulkede. Hic kimsenin umrunda degiliz bu ulkede.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:59 ----------

Ali Tugrul Kaya beyi tebrik ederim bu arada. Basarisinin devam etmesi dilegi ile.

biyeybaraküs
02 Ocak 2016, 15:21
motorcular şu bariyerin kendini koruyacağını zannediyor sa ben onlara hiç motordan düştünüz mü derim , düşmemeye çalışın düşmeyecek şekilde emniyetli sürün yeterli

konu bizim emniyetimizse yollar daki asfalt iyi tutsun ,yoldaki eğim su tutmayacak şekilde olsun ,esnaf dükkanının yıkayıp suyu yola dökmesin yeterli bence

bizi koruyacak tek sistem bu dur bence http://www.rizeparketasi.com/img/rize-beton-bariyer.jpg

TIGERSHARK
02 Ocak 2016, 15:42
Motorcunun derdi ölmemek değil motorcunun derdi ölürse tabuta tek parça halinde girebilmek.

AWESQME
02 Ocak 2016, 15:54
Motorcunun derdi ölmemek değil motorcunun derdi ölürse tabuta tek parça halinde girebilmek.

Ben ölmüşüm tek parça olsam kaç yazar, ölmüşüm anam babam sevdiklerim karım kızım yas tutuyor. Çocuğum bensiz büyücek. Tek parça olmuşum kaç yazar bana ne ben ölmüşüm.

Önemli olan ölmemek...

motorcu adam
02 Ocak 2016, 16:16
Arkadas kendini olum tribine sokmus.

mchi
02 Ocak 2016, 16:27
https://www.facebook.com/motosikletdunyasi/videos/1693676747513742/ başka konu açmıyım dedim bu eleman ne kadar soğuk kanlıymış öle helal olsun.

TIGERSHARK
03 Ocak 2016, 01:04
Dostlar o bariyerlerin hiç birisi sizi iç kanamadan KURTARMAZ galiba siz bariyer giyotin gibi kesmez ise top gibi çarpıp sekeceğinizi kurtulacağınızı düşünüyorsunuz? İÇ KANAMAYI hesaba katmıyorsunuz bir bildiğimiz var ki yazıyoruz
Hee kimisi ben öldükten sonra anama babama bir poşet içinde teslim edilmek çokta önemli değil diyorsa oda onun tercihi

Yoshinari Matsushita iomtt'de yarışçıları korumak için sünger kaplı duvara virajda kayarak vurdu ve öldü

https://www.youtube.com/watch?v=WQaxHeV4zh0

savinelli
04 Ocak 2016, 10:21
giyotin gibi kesmez de rendeler buda. kıyma olarak düşeriz aşağı.

motorcu adam
05 Ocak 2016, 03:23

giyotin gibi kesmez de rendeler buda. kıyma olarak düşeriz aşağı.

adam zaten kiyma olalim diye yapmış dimi bu tasarımı! bariyer motorcuları ölümsüz yapıcak demiyo kimse zaten. bariyere çarpıp ölen 10 kişiden birini kurtarabilse bile çok iyi bir gelişme. ben motora ölmek için binmiyorum ve bir kaza sırasında benim yararıma olucak her gelişmeden çok memnun oluyorum. bence sizde kiyma yada ölünce tek parça olmayı değil hayatta kalmaya bakın.

Sinan Er
05 Ocak 2016, 06:13
Kafamdaki en mantıklı çözüm bu beton bariyerler.

Otobüslerin kamyonların şerit atladığı ülkemizde hem motosiklet sürücülerini koruyacak hemde güçlü çarpmalarda araçları durdurabilir.

http://www.prefab.org.tr/userfiles/image/yapi%20gruplari/bariyer.jpg

ZümeR
06 Ocak 2016, 10:21
Az yavaş gidin, kimseden de hiç bir beklentiniz olmasın
o zaman her şey yoluna girecektir. :bounce:

Jedaykin
08 Ocak 2016, 14:03
Az yavaş gidin, kimseden de hiç bir beklentiniz olmasın
o zaman her şey yoluna girecektir. :bounce:

Mevcut bariyerin altına 30la bile girseniz iki bölünmezsiniz ama çok güzel doğranırsınız, kemikleriniz kırılır. Yavaş gitmek çözüm değil.

Tasarım fena değil, eksikleri var ancak hiç yoktan iyidir. Buna 30la çarparsanız yaralanma ihtimaliniz düşük. Tabi ki uygulanmayacağını garanti ederim. Vaktinde yola dökülüp 2 hafta bırakılmış gevşek mısırı tehlike yaratıyor diye Karayolları GMne bildirmiştim. "Yılda x km beton asfalt y km mıcır asfalt döküyoruz" diye cevap verdiler. Adamlar diyo ki "bizim çok işimiz var sizin canınızı düşünmeyiz".

Hala bu ülkede insan hayatına değer verildiğini düşünmeyi çok naif buluyorum.

a.tugrulkaya
17 Ocak 2016, 01:34
Merhaba;

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Evet uzun bir süredir üzerinde çalışıyorduk ve meyvelerini almaya başladık.
Uzun bir süreç oldu, bunun sebelerini kısaca yazmam gerekirse;

-Uluslararası çalışmaları takip edip en uygun sistemi getirmek için bir çok test ve raporları incelendikten sonra mevcut sisteme uygunluğunu araştırdık.
-Daha sonra uygulamak için lisans hakkını almak gerekiyordu,
-Uygulamanın fiyat analizleri ve ihale süreçleri
-Türkiye'de daha önce uygulanmadığı için üretim bantlarını dizayn etme gibi sebeplerden dolayı...

Bende bu konu üzerinde Yüksek lisans yaparak çalışmanın Türkiye'de literatüre geçmesini sağladım.

Bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu ödül motosiklet kazalarına dikkat çekmek için iyi bir örnek oldu diye düşünüyorum. Bundan sonrada çalışmalara devam edeceğim inşallah.

Sonuç olarak motosiklet bariyerleri şu an bir kaç bölgede uygulanmaya başlandı; E5 güzergahında en çok kaza olan noktaladan biri olan Zeytinburnu metrobüs durağı- otomol önünde, Edirnekapı-O3 bağlantı yolunda gördüm. İnşallah daha kapsamlı çalışmalar yapılacak. Aynı zamanda O3 (otogar yolu) beton bariyer uygulamasıda motosiklet kazalarını göz önüne alarak uygulandı ve devamında sağmalcılar viyadüğünde motosiklet koruma bariyerleri (viraj olmamasına rağmen,tehlike arz ettiği için) uygulanmış oldu.

Bütün herkese kazasız belasız güvenli sürüşler dilerim.
Selamlar

planet58
13 Mart 2016, 17:50
Sunu yapin be. Bitanede motorculara yonelik bi icraat olsun su ulkede. Hic kimsenin umrunda degiliz bu ulkede.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:59 ----------

Ali Tugrul Kaya beyi tebrik ederim bu arada. Basarisinin devam etmesi dilegi ile.

Trafikte biz motorculara gıcık olmayı bıraktıkları gün her şeyin düzeleceğine inanıyorum.