PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeniyim Yardımcı Olurmusunuz

Tarık1995
16 Aralık 2015, 06:34
Merhaba arkadaşlar ben 20 yaşındayım araba ehliyetim var ve 2 yıldır araba sürüyorum ama liseden beri bi motosiklet hevesim vardı hala geçmedi 4 yıldır geçmediğine göre anlık bir heves değil diye düşünüyorum ve motosikletler hakkında teknik olmasada başlangıç seveyinde bilgiye sahibim lakin sürüş deneyimim yok sadece yolcu tarafında bol bol oturmuşluğum var :D size sorum şuydu arkadaşlar şimdi ben bir kurs buldum bu sürüş eğitimide veriyormuş ama bir bilgim olmadığımdan foruma sormak istedim bunun fiyatı ne kadar olur yazılı sınava girmicem zaten zorunlu değil bana ve almak istediğim motorda başlangıç olarak kawasaki ninja 250sl başlangıç olarak şekli olsa performansı ve yakıt tüketimi olsun iyi bir motor gibi geliyor bana bu arada bu işleri tek başıma ailemden habersiz yapıyorum aileme sorsam hayatta bana motosiklet ehliyeti almazlar tartışma bile çıkarırlar bu konudan dolayı bende kendim yapmaya karar verdim bu motosiklet ehliyeti olayı nasıl oluyor 0 dan anlatırsanız sevinirim

Suerte..
16 Aralık 2015, 08:14
Merhabalar
Bu konuda çok yardıma ihtiyacın yok aslında. Birkaç ehliyet kursuna uğruyorsun sana yakın olan. "B ehliyetim var" Yeni yasaya göre A2 için başvurabilirsin... A2 ekletmek istiyorum diyorsun. Sana fiyatı söylerler , bikaç yere daha sorabilirsin.. telefonla da sorabilirsin. Fiyatında anlaştığın yerden söylerler sana getirmen gereken evrakları.. Hangi şehirdesin bilmiyorum. Ehliyet kursları sadece evrak düzenleyip para almaya yarıyor çoğunlukla.Maddi durumun elverecektir anlaşılan ilk motor ninja baktığına göre.. kurs + eğitim veren gis akademi var. olmadı ehliyet kursuna yazıl. ve iyi bir yerden eğitim al. Takım taklavat (sürüş ekipmanları) al. Hiç bilmiyorsan yaşına da bakarsak kendi düşüncem -125 -150 cc ile öğren. masraf çıkar sana o motorla yatar - sürter vs. de. Tecrübeliler anlatsın.

Tarık1995
16 Aralık 2015, 08:38
150 lik bakıyordum bende başta cbr 125 vardı onlara bakmıştım taa 1 sene öncesinden bir arkadaşa sordum motosikleti olan bana 125 lik gibi motorlarda zorlanırsın trafikde yeterli performansı sağlayamaz sıkıştırırlar demişti ki onun bir ara 125 lik bir motoru vardı gerçektende gitmiyordu motor otoyolda sıkıntı olmasın diye hep emnişt şeridinden gidiyorduk yol boş olsada çünkü otoyolda uyum sağlıyamıyordu ben motor sürmeyi öğrenmek istiyorum başta o yüzden eğitim veren bi kurs buldum bir tane bakalım hayırlısı

bu arada cbr 250 hakkında ne düşünüyorsunuz ? kawasakiden 2000 lira daha ucuz sizce bu 2000 liraya ekipmanımı halletsem dahamı karlı çıkarım ?

Draconian
16 Aralık 2015, 09:19
Hocam zamanında ben de aynı şekilde aldım ehliyetimi.

Kaç yaşında olursanız olun aileniz, daha doğrusu sizi seven insanlar motordan uzak durmanızı istiyor. Haksız da sayılmazlar aslında. Hemen hemen her gün hayatımız üzerine kumar oynuyoruz. Bu da bir gerçek.

Her neyse ehliyet konusuna dönelim. Aile karşı çıkınca ben de senin gibi düşünüp yazıldım kursa. Çok yardımcı olmuşlardı, istediğim kadar eğitim vereceklerini söylediler ve verdiler de. Bu açıdan şanslı bir başlangıç oldu benim için. Ehliyeti almaya yakın aileme durumu anlattım. Tabii ki çok bozuldular, annemin gözyaşları hâlâ gözümün önündedir. Ama yapacak bir şey yok, kaptırdık kendimizi bir kere.

Bu süreç biraz zor olabilir ama emin ol alışacaklar. Alışmak zorundalar. İlk motosiklet montumu babam almıştı mesela bana.

Şimdi bunun dışında yapacağın şey öncelikle ehliyet kursuna yazılmak. (Istanbul beylikduzu 500tl vermiştim)Mutlaka iyi eğitim veren bir yer olsun. Sınavında ise slalom, 8 çizme ve düz bir platformun üzerinden geçme gibi zımbırtılar var. Sonra trafiğe çıkıp arkandan geliyorlar. Sinyal veriyor musun, hız limitlerine uyuyor musun bunlara bakıyorlar. Çantada keklik hepsi.

Ehliyetini aldıktan sonra ilk iş ekipmanlarını dizersin. Güçlü motosiklet alacağım diye ekipmandan kısma, para her zaman kazanılır ama kırılan kol, bacak asla eskisi gibi olmaz. Çok heyecanlı, güzel günler bekliyor seni. Aramıza hoş geldin.

oguzyamann
16 Aralık 2015, 09:51
Surucu kurslarinin verdigi egitimin yeterli geldiğini düşünmüyorum egitim icin biraz daha arastirma yapmani tavsiye ederim ileri sürüş ve yol egitimleri al viraj egitimleri almalisin. Simdiden hayirli olsun hoşgeldin

akbird
16 Aralık 2015, 10:38
Merhaba arkadaşlar ben 20 yaşındayım araba ehliyetim var ve 2 yıldır araba sürüyorum ama liseden beri bi motosiklet hevesim vardı hala geçmedi 4 yıldır geçmediğine göre anlık bir heves değil diye düşünüyorum ve motosikletler hakkında teknik olmasada başlangıç seveyinde bilgiye sahibim lakin sürüş deneyimim yok sadece yolcu tarafında bol bol oturmuşluğum var :D size sorum şuydu arkadaşlar şimdi ben bir kurs buldum bu sürüş eğitimide veriyormuş ama bir bilgim olmadığımdan foruma sormak istedim bunun fiyatı ne kadar olur yazılı sınava girmicem zaten zorunlu değil bana ve almak istediğim motorda başlangıç olarak kawasaki ninja 250sl başlangıç olarak şekli olsa performansı ve yakıt tüketimi olsun iyi bir motor gibi geliyor bana bu arada bu işleri tek başıma ailemden habersiz yapıyorum aileme sorsam hayatta bana motosiklet ehliyeti almazlar tartışma bile çıkarırlar bu konudan dolayı bende kendim yapmaya karar verdim bu motosiklet ehliyeti olayı nasıl oluyor 0 dan anlatırsanız sevinirim

Kardeşim SL250 başlangıç için olabilir. İyi motosiklettir. Sürücü kursu sana sadece sınavı geçmen için ders verir. Ekstra ders vereceğğini zannetmiyorum. Madem ki niyetini almışsın. Arabada kullanıyorsun. Tavsiyem sana motosikletle beraber kapalı alan eğitimi verecek eğitmen bul. Eğitmenlerin bir kısmında küçük motosikletler oluyor sıfırdan başlayanlara öğretmek için. Kapalı alan Eğitimini aldıktan sonra kursun sınavını rahatlıkla geçebileceğini tahmin ediyorum. Ayrıca iş motosikleti almakla bitmiyor. En az 2 bin tl ekipmana (kask, mont, pantolon, bot , eldiven) para ayırmanı öneririm. Umarım ekipmanın test etme gereği hiç duymazsın ama test etme durumu olursa seni hayatta tutacak şeylerdir onlar. Kursun vereceği eğitimle yollara çıkma sl250 ile. torku yüksek agrasif bi makine o.

something123
16 Aralık 2015, 10:48
Bu konuda eklemek istediğim şudur, sürücü kursları maalesef bir çoğu sürüş eğitimi vermiyor, özellikle bilmediğini belirt!!!
sonra uygun fiyata bir yer ayarlayıp, (kardeşim 400 TL Başıbüyükte bir yer ayarladı, ilkinde sınavdan kaldı, 2.sinde ancak bastırdı da biraz eğitim aldı, o da ben gösterdim de extra, toplarladı) ortada kalma... kaç saat eğitim vericeksiniz ben bilmiyorum de yani kısacası... başlangıç motor 125 cc cbr öneririm, 250'de biraz kişinin bu konuda ki kabiliyetidir, yada ben scooterla bu trafik nasıl akıyor diye ögrenip başladım 200 cc, buda başka bir bakış açısı..

Ehliyetini aldıktan sonra, başlangıç eğitimi alırsın.. baştan kasma öncelik ehliyete ver bir geç ehliyeti koy cebine..

mccxcix
16 Aralık 2015, 11:15
Merhaba kardeşim, öncelikle şimdiden Allah kaza bela göstermesin inşallah... Benim yaşım 25, yıllardır motor tutkusu ve heyecanı var, ailemi zar zor anlata anlata ikna ettim, benim şahsi fikrimdir aileni bir şekilde ikna et bol bol anlat onlardan habersiz adım atma, sen onların en kıymetli varlığısın... Şimdi gelelim ninja 250 sl'e cidden çok güzel motor üstelik abs ve kaydırmalı debriyajlı versiyonları var; fakat AEA videosunu izlersen kesin kanaat oluşturabilirsin, hakim olmayanı bilmeyen amele sümüğü gibi yapışabilir diyordu, ufak ama baya etkili bir makina ki ki sen artık yeni ehliyet sistemine göre alacaksın ehliyetini (zaten ehliyetsiz motor sürmeyi aklından bile geçirmezsin diye bu uyarıyı yapmıyorum bile) o yüzden sanırım 2 yıl boyunca 125 cc yukarısı kullanamayacaksın, yaşında bana nazaran genç araba ehliyetin bile taze biraz daha tecrübe edinmen lazım o yüzden en mantıklı seçin şuan için Ybr 125'tir, hayırlı günler... :mrgreen:

Tarık1995
16 Aralık 2015, 15:32
herşey tahil 720 lira fiyat verdiler :S CBR 250 hakkında grüşleriniz nelerdir peki

mccxcix
16 Aralık 2015, 16:38
herşey tahil 720 lira fiyat verdiler :S CBR 250 hakkında grüşleriniz nelerdir peki

sen benim yazdığımı okudun mu arakdaşım? 250 cc için ehliyetin olmayacak büyük ihtimalle ve ehliyet kursları sana tecrübe katamazlar sadece sınavı geçecek kadar yardım ederler... cbr 250 ise 2. eli bolca olan azı karar çoğu zarar mazlumun dostu bi motor AEA öyle yorumlamıştı :sunny:

Tarık1995
16 Aralık 2015, 17:27
okudum hocam o yasa beni kapsamıyor 20 yaşında olduğumdan dolayı 48 beygirlik motosikletlere alabiliyorum 600 lük gibi motorlar alamıyorum sadece onlada işim yok zaten şu anda araba sürmeyi bilmeyen adama ferrari verilmez :D

mccxcix
16 Aralık 2015, 17:29
okudum hocam o yasa beni kapsamıyor 20 yaşında olduğumdan dolayı 48 beygirlik motosikletlere alabiliyorum 600 lük gibi motorlar alamıyorum sadece onlada işim yok zaten şu anda araba sürmeyi bilmeyen adama ferrari verilmez :D

Bu bilinçte olman güzel bişey tebrikler :cat:

Tarık1995
16 Aralık 2015, 17:31
hocam altın elbieli adamın tüm videolarını izlemiştim taa 1-2 sene önce birde trafik tecrübem çok fazla arabalarla çok haşır neşir olmuş birisiyim ama şununda farkındayım motosikletle trafiğe çıkmak görünmez adam olmak gibi birşey ki ben herzaman motorlulara yol vermiş dikkat etmiş birisiyimdir altın elbiseli adam sayesinde :D

A.Türker
16 Aralık 2015, 17:33

ehliyete iyi fiyat vermişler. Cbr 250 kawadan daha mantıklı bir seçim.

Tarık1995
16 Aralık 2015, 17:37
hocam 1.70 boyum var benim 74*75 kilo civarıyım cbr ağır gelmez herhalde bana boy olsun çelimsiz biris ideğilim bu arada tam olarak kestiremedim şimdi sonuçta bu cbr a binmedim hiç kawa daha minik dediler

mccxcix
16 Aralık 2015, 17:41
hocam 1.70 boyum var benim 74*75 kilo civarıyım cbr ağır gelmez herhalde bana boy olsun çelimsiz biris ideğilim bu arada tam olarak kestiremedim şimdi sonuçta bu cbr a binmedim hiç kawa daha minik dediler

Kawa kesinlikle daha ufak; FAKAT daha agresif ve seri bir motor, ama madem cbr ile kıyaslıyorsun yani gözünü 250 cc ye diktin o zaman bence ninja 250 sl hem üzerinde gelen lastik olsun (bi tık daha iyi cbr'a göre), hem kaydırmalı debriyaj hem abs olsun daha iyi, tercih senin ikisini de dene tarafını seç :bounce:

Tarık1995
16 Aralık 2015, 17:46
hocam 125 lik önerenler çok ama bir o kadarda 250 lik önerenler var özellikle aea dada iki cc lik motorlarıda öneriyor barkın abi o yüzden 250 liğe göz diktim :D başlangıç ufak olsunki motor üstündeki hakimiyetim daha rahat olsun diye düşünüyorum zamanla km yapınca moturumu yükseltirim 50 cc 100 cc kawa yı satar ninja 300 alırım mesela 250 den sonra yavaş yavaş bir anda herşey olsun istemiyorum zevk ala ala tabi bütçede laızm bu iş için para lazım orasıda ayrı :D

İlker41
16 Aralık 2015, 21:25
ben 250 mct yle başlamıştım iki teker aşkına ama daha önceden motor tecrübemde vardı bu aşk tutkuya dönüşünce motordan önce ehliyet aldım şimdi honda titan 125 var eğer sende benim gibi daha önceden tecrüben varsa ister 250 ister 125 lik bir makina alırsın bu işler tarz meselesi hayırlı akşamlar ne yaparsan yap aşkla ve tutkuyla yap

fthbsbg
16 Aralık 2015, 23:29
Öncelikle hayırlı olsun. Tutku kana karışmış artık tavan yapmış anlaşılan :)

Öncelikle başlangıç için 250 cc dikkat gerektirir. Çünkü gaz tepkimesi olsun, ağırlığı olsun ve racing tarzından dolayı diğer tarz motorlara göre başlangıç için bir tık daha zordur. Ama yok 250 cc racing ile başlanmazda diyemeyiz. Kendini bildikten sonra dikkatli olduktan sonra çokta güzel olur.

Başlangıç olarak 250sl yerne 250rr veya r25 te tercih edebilirsin. Çünkü ilk motorun olacağı için illaki düşmen yatman olacak yedek parça olarakta düşün kawa bu konuda parça fiyatlarında listede ilk sırada yer alıyor. Honda bu konuda parça bulunabilirliği ve fiyatı açısından sana daha uygun.

Şuanda bende de R25 var boyum 170 ve gayet memnunum oturuş pozisyonu olsun sele yüksekliği olsun. Rakiplerine göre çift silindir olması, 36 beygir olmasıyla ve top speed olarak beni cezbetmişti.

Karşılaştırman için bir link.
http://www.motortutkunlari.com/sorularla-yamaha-yzf-r25-vs-kawasaki-250sl

A.Türker
17 Aralık 2015, 05:11
Boyun gayet yeterli iki motor içinde. Motorun kilosunu seni ilgilendirmez en hafif motor bile 100kg kas gücüyle çalışan aletler değil bunlar :) kawa ve cbrı teknik olarak değil Türkiye şartları açısından karşılaştırdığım için cbr öneriyorum.

mgora
17 Aralık 2015, 08:41
125'lik otoyolda gitmiyor sadece safsata bence Yamaha Ybr125 kullanıyorum , her gün 27x2 - Başakşehir-Mecidiyeköy yapıyorum (ekseri en sol şeritteyim) nadiren Tem'e çıkıyorum , Bir sefer İstanbul-Antalya yaptım daha acemiyken (hala acemiyim) bir seferde 1000 km kadar Trakya turu yaptım arada bir kaç sefer Gemlik'e gittim.Hiç yoksunluk hissetmedim , hissetmiyorum.

150 lik bakıyordum bende başta cbr 125 vardı onlara bakmıştım taa 1 sene öncesinden bir arkadaşa sordum motosikleti olan bana 125 lik gibi motorlarda zorlanırsın trafikde yeterli performansı sağlayamaz sıkıştırırlar demişti ki onun bir ara 125 lik bir motoru vardı gerçektende gitmiyordu motor otoyolda sıkıntı olmasın diye hep emnişt şeridinden gidiyorduk yol boş olsada çünkü otoyolda uyum sağlıyamıyordu ben motor sürmeyi öğrenmek istiyorum başta o yüzden eğitim veren bi kurs buldum bir tane bakalım hayırlısı

bu arada cbr 250 hakkında ne düşünüyorsunuz ? kawasakiden 2000 lira daha ucuz sizce bu 2000 liraya ekipmanımı halletsem dahamı karlı çıkarım ?