PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 aydır gelmeyen kargo. şimdi ne yapmalı? Aliexpress (konu farklı)

deprogadias
09 Aralık 2015, 02:04
Herkese merhaba, Aliexpress'ten yaklaşık 2 ay önce sipariş ettiğim 7 tane ürün oldu. bu ürünlerin 5 tanesini teslim aldım ve henüz 2 adet kargom gelmedi, bi seda da yok. Arayıp dağıtım merkeziyle görüştüm. Kargonun orda olmadığını söylediler. Bende PTT müşteri hizmetlerini arayıp şikayetçi oldum.

Eve kadar çıkartılıp teslim edilen kargom olduğu gibi daha önce dış sokak kapımın önünde bi kaç kargomu bulduğumu hatırlayınca işkillendim ve kuryeden de şikayetçi oldum gelmeyen kargolarımı da ayrıca belirttim. İlk şikayetimde geri dönüş olarak (01.12.2015 şikayet tarihim) "kurye ile de görüşüldü 02.12.2015 tarihinde adresinize kargoyu bırakmış" denildi. (03.12.2015 bana geri döndükleri tarih)

Kıllandığım için evimin altındaki dükkanın güvenlik kamera kayıtlarına baktım(belki yine sokak kapısına bırakılmıştır da geçerken biri görüp almıştır yada çoluk çocuk almıştır diye) 2 aralık tarihinde ne gelen var ne giden. tekrar arayıp o şikayetimin üzerine tekrar durumu anlattım. "Bana söylenildiği ve kuryenin belirttiği gibi 2 aralık tarihinde gelen giden yok. kamera kayıtları mevcut. herhangi bir ürün teslimatı veya kuryenin adresime gelmesi söz konusu değil." dedim. şikayetimden hemen 1 gün sonra teslim edildi denmesi de ayrı bi soru işareti oluşturdu kafamda.

Bu ikinci şikayetime de bugün geri dönüş oldu ve "kargo yurtdışından geldiği için kayıtsız gönderi oluyor. Ptt kargo takibini yapamıyor. Teslimat nüshaları da olmadığı için adrese teslimat zorunluluğu yok." denildi. "kurye, adresime geldiğini ürünü teslim ettiğini belirtmişti bir önceki şikayetimde şimdi mi böyle oldu kamera kayıtları var deyince?" dedim ve sadece geveleyip durdular mantıklı bir cevap alamayıp bir sonuca ulaşamadım.

Hala gelmeyen iki adet kargom var ve kısaca olaylar bu şekilde gelişti. Şimdi nasıl bi yol izlemem lazım? nereye başvurup ne yapmam lazım? bu tarz sorunlar yaşayan varsa yardımcı olabilir mi?

Not: gelen kargolar sis farı lastik kalemi vs. motosiklet için kullanılacak ürünlerdi. gelmeyen ürünler ise kız arkadaşıma ve kendime sipariş ettiğim gündelik ürünlerdi. Diğer ürünlerin gelip gündelik kullanılacak eşyaların gelmemesi bu kadar bu işin üstüne düşmeme neden oldu. kol saati ve telefon kapları( 6 adet) herkesin kullanabileceği ürünler.

4Vaqrant
09 Aralık 2015, 02:40
Bence gidebildiginiz yere kadar gidin haklısınız ve iyi yakalamışsınız. Doğru yoldasiniz bana göre kayıtların yedeğini alın mahkemeye kadar gidin olmadı 10tl lik ürünler için inanılmaz tazminatlar alabilirsiniz.Takipteyim.

BerkayGünönü
09 Aralık 2015, 03:32
Wish'de ürün gelmediği zaman direk para iadesi yapıyolar ama aliexpress te durum nasıl bilmiyorum. Satıcıya durumu anlat. Olmadı aliexpress müşteri desteğine(Varsa tabi emin değilim) bu durumu anlat. Para iadesi yapılmasını iste. Eğer onlar olmuyorsa günde 2 defa PTT genel merkezini ara. Sürekli takip etmezsen onlarda koyvereceklerdir.

ilkerabi
09 Aralık 2015, 09:58
%95 yollanmıştır ama ya yollanmadı ise.?
Kayıt kuyut olmayınca hiç bir yerde hak iddia edemezsiniz, top ortada döner durur.
Bundan sonra 1.5 dolar daha ekleyip mutlaka kayıtlı postayla göndertin. Gelmezse o zaman yasal yollara müracaat.

yunusus
09 Aralık 2015, 10:04
En son bu durumu yazdigin konuda ne yapman gerektigini yazmistim. Bi kontrol et istersen

Tİme_shİft42
09 Aralık 2015, 10:09
Takip numarasızlardan ptt sorumlu değil ister teslim eder ister teslim etmez takip numarasıda yok hesapda soramıyorsun benimkileri getirip kapının önüne posta kutusuna gene koyuyorlar takip numaralıları kapıya posta kutusuna koyamaz ptt subesine gönderilir ordan alırsın işin özü takip numaran yoksa ptt seni iplemez
Satıcı ile görüş tekrar göndersin takip nolu olursa iyi olur

oknglr
09 Aralık 2015, 10:29
kargolar takipsiz se kaybolma riski yüksek. Direk hacılıyolar affetmiyolar :D Satıcıylada iletişime geçtinizmi bu ürünler gelmedi diye ?

numangokce
09 Aralık 2015, 11:25
Takipsiz kargo diye bir sey yok arkadaslar. Ankara kargo dagitim merkezinde kargo isleme gorevlisi olarak calistigim donemlerden kesinlikle hatirladigim istisnasiz merkeze giren her kargo barkodlari sisteme islenir. Bu surec daha kargonuz gumrukten pttye girerken baslar ve kargo dagitim elemanina teslim edilmesiyle son bulur. Kargo dagitimcisi da kargoyu oyle kapi onune falan birakamaz. Imzaniz karsiliginda elden teslim etmek durumunda. Adreste degilseniz uyari kagidi birakilir "kargonuz su ptt subesinde" seklinde.

Burada takip numaranizi biliyorsaniz isiniz nispeten kolay. Ama bilmiyorsaniz ptt sizi ugrastiracaktir. Adiniza yada adresinize gelen butun kargolarin listesini isteyin. Gelmeyenlerin takip numarasini sistemden sorgulatin.

Hatirlatayim, ptt sistemine girisi yapilan kargo sistemden silinemez.

Tİme_shİft42
09 Aralık 2015, 11:48
Takipsiz kargo diye bir sey yok arkadaslar. Ankara kargo dagitim merkezinde kargo isleme gorevlisi olarak calistigim donemlerden kesinlikle hatirladigim istisnasiz merkeze giren her kargo barkodlari sisteme islenir. Bu surec daha kargonuz gumrukten pttye girerken baslar ve kargo dagitim elemanina teslim edilmesiyle son bulur. Kargo dagitimcisi da kargoyu oyle kapi onune falan birakamaz. Imzaniz karsiliginda elden teslim etmek durumunda. Adreste degilseniz uyari kagidi birakilir "kargonuz su ptt subesinde" seklinde.

Burada takip numaranizi biliyorsaniz isiniz nispeten kolay. Ama bilmiyorsaniz ptt sizi ugrastiracaktir. Adiniza yada adresinize gelen butun kargolarin listesini isteyin. Gelmeyenlerin takip numarasini sistemden sorgulatin.

Hatirlatayim, ptt sistemine girisi yapilan kargo sistemden silinemez.

RP123456789SG

RE123456789SE

RE123456789SE

Takip numarası yukardaki gibi olur :cherry: takip numarasız kargolarım hepsini ptt ya kapımın önüne koydu yada posta girişine bıraktı zile bile basmadıkları oluyo ptt yukardaki gibi takip numarası istiyo

Thermosifon
09 Aralık 2015, 11:51
[QUOTE=numangokce;3785979]Takipsiz kargo diye bir sey yok arkadaslar. Ankara kargo dagitim merkezinde kargo isleme gorevlisi olarak calistigim donemlerden kesinlikle hatirladigim istisnasiz merkeze giren her kargo barkodlari sisteme islenir. Bu surec daha kargonuz gumrukten pttye girerken baslar ve kargo dagitim elemanina teslim edilmesiyle son bulur. Kargo dagitimcisi da kargoyu oyle kapi onune falan birakamaz. Imzaniz karsiliginda elden teslim etmek durumunda. Adreste degilseniz uyari kagidi birakilir "kargonuz su ptt subesinde" seklinde.

Hatirlatayim, ptt sistemine girisi yapilan kargo sistemden silinemez.[/QUOTE

Bu güzel bir açıklama olmuş bence.

yunusus
09 Aralık 2015, 12:24
Arkadaşlar takip numarasız dediginiz kargo size takip numarasi yanlis verilmiş yada iletilmemiş kargodur. Verdiğim o kadar siparişin hepsibi tek tek takip edemedim illaki ama benim için önemli olan kargoların takibini yapamadigim durumlarla saticiyla iletişime geçerek doğru takip numarasını aldım.
Farkli kargo şirketlerinden gönderilen ve ptt ye sistem tanımı yapılmayan ürünler dahi turkiyeye girdikten sonra ptt den takip edilebilecegi bir numaraya sahip oluyor ki bunu ilgili kargolarin sitesinde zaten bulabiliyorsunuz.

Aşağıdaki fotografa bakacak olursaniz urunun pttden takip edilemeyen bir numarasi oldugunu gorursunuz. Hatta deneyin barkod numarası hatalı diyecektir.
Bana verilen takip numarası 25008492204G
Ama bu urun ulkeye girdikten sonra takip numarasinin hemen altinda gordugunuz uzere ulke icerisinde takip edilebilen bir numarayi uyari olarak tarafiniza ulastiriyor. Ve artik dilerseniz ptt uzerinden de takibini yapabiliyorsunuz.
http://i.hizliresim.com/Ng8YJk.jpg (http://hizliresim.com/Ng8YJk)

Eğer hiçbir şekilde takibini yapamıyorsanız. Dedigim gibi ürüne yanlış takip numarası vermişlerdir.

Peki bunu neden yapıyorlar?

Sen sipariş geçtiginde adamin bu ürünü kargoya vermesi için daha önceden belirttiği bir proses, urun hazirlama ve kargoya verme zamani vardir. Bu proses zamani icinde urunu kargoya vermezse siparisiniz iptal olur ve para iadeniz yapilir. Bu sebeple satici zaman kazanmak adina boş bir kargo takip numarasini size verebiliyor.

2 haftalik surec sonrasi takip numarasi sonucu boş çikiyorsa ve bu urunu mutlaka takip etmem gerek, takip etmezsem beni afakanlar basiyor diyorsaniz durumu saticiya iletin. Yok bu numara dogru diyorsa 1 hafta daha bekleyin hala sonuc kisminda hicbirsey yazmiyorsa saticiyi tehdit edin :)

Guldugume bakmayin cok ciddiyim. Sizin alisveris sonrasi urun hakkinda verdiginiz yildizlar yaani feedback bildirimleri o magazanin direkt olarak guvenirligini etkilemekte. Mutlaka takip etmeniz gerekiyorsa ve saticidan takip numaranizi istemenize ragmen sizi oyaliyorsa dedigim yontemi kullanip sonuca ulasabileceksinizdir

Ayrica Timeshift42 nickli arkadaş, İnsanlara neden bu konularda israrla yanlis/yaniltici bilgiler veriyorsun anlamis degilim. Bilmiyorsan bilmedigini soyleyebilirsin. İnsanlari yanlis yonlendirmeyi birak istersen.

numangokce
09 Aralık 2015, 12:54
RP123456789SG

RE123456789SE

RE123456789SE

Ptt takip numaralari bu sekilde olmaz. Basta iki harf olur sonrasinda 11 haneli bir sayi olur(sayilarin kactane oldugu konusunda emin degilim) "kp12345678912" gibi.

Tİme_shİft42
09 Aralık 2015, 13:03
Ptt takip numaralari bu sekilde olmaz. Basta iki harf olur sonrasinda 11 haneli bir sayi olur(sayilarin kactane oldugu konusunda emin degilim) "kp12345678912" gibi.

Yurt dışılarda takip numaraları öyle olmuyor yukarda yazdığım gibi olur yunusus arkadaş paylaşmış RK352383215CN gibi barkod numarasından takip numarası nasıl çıkarılır birde bunu öğrensek iyi olur

numangokce
09 Aralık 2015, 13:29
Yurt dışılarda takip numaraları öyle olmuyor yukarda yazdığım gibi olur yunusus arkadaş paylaşmış RK352383215CN gibi barkod numarasından takip numarası nasıl çıkarılır birde bunu öğrensek iyi olur

Onu ptt kargo isleme sisteminde sicil numarasi olanlar yani calisanlar yapabilirler. Biz disaridan yapamayiz. Belki sorgulama sayfasinda gorunebilir...

Serk21
09 Aralık 2015, 13:48
Bende 5 adet çakmak aldım ama 4 ayda gelmedi.. süreyi 2 kere uzattım, satıcı utancından yerin dibine girdi.. bana takip no gönderdi ama ptt nin sitesi ya çalışmadı yada numaraya ait kargo yok dedi.. sonunda paramı geri aldım.. Bence çinli arkadaş kargoyu gödnerdi ama bizim burada biri çaldı.. Bu kargolar malesef ki kuryenin insiyatifinde.. adam cebine atsa kimse hesap soramıyor.. bence çalındı o çakmaklar.. Yani yine bizim memlekette zibinelik var.. varsa yoksa hırsızlık.. baştan uca kokuşmuş memleket..

deprogadias
10 Aralık 2015, 01:35
Cevaplarınız için hepinize tesekkur ederim. Göndericiyle gorustum zaten. (Biraz pipikrikli biriyimdir) kargo da hareket görmezsem hemen cokerim tepesine gondericinin. Ya geçerli bi takip numarası ver yada olumsuz feedback verir cakarim bi yıldızı diye. 17track sitesinden baktığım zaman urunlerin hareketleri gorunuyo. Teslim edildi şimdi uçağa yüklendi şimdi turkiyeye vardı diye. Fakat o numaralarla Türkiye de bi hareket görünmüyor. Ptt nin kargo sorgulamasına girdiğimde hatalı gönderi kodu yazısını gorup duruyorum. Bu gibi durumlara kayıtsız gönderi dediklerini ve bi kaydı olmadığı için de teslimat nüshası falan olmadığını söylediler. Bence benim urunler de kurye tarafından hacilandi. Basaksehir dağıtım merkezi yapıyomus bizim buranın dağıtımını. Gidip olay çıkartıcam gerektirse. Ama ugrasicam yanı bırakmam bu işin peşini. Mesele 20-30 dolar meselesi değil. İnsanları böyle keriz yerine koyup kafalarına gore iş yapmaları. Dalga geçer gibi cevap vermeleri.

Thermosifon
10 Aralık 2015, 01:45
Cevaplarınız için hepinize tesekkur ederim. Göndericiyle gorustum zaten. (Biraz pipikrikli biriyimdir) kargo da hareket görmezsem hemen cokerim tepesine gondericinin. Ya geçerli bi takip numarası ver yada olumsuz feedback verir cakarim bi yıldızı diye. 17track sitesinden baktığım zaman urunlerin hareketleri gorunuyo. Teslim edildi şimdi uçağa yüklendi şimdi turkiyeye vardı diye. Fakat o numaralarla Türkiye de bi hareket görünmüyor. Ptt nin kargo sorgulamasına girdiğimde hatalı gönderi kodu yazısını gorup duruyorum. Bu gibi durumlara kayıtsız gönderi dediklerini ve bi kaydı olmadığı için de teslimat nüshası falan olmadığını söylediler. Bence benim urunler de kurye tarafından hacilandi. Basaksehir dağıtım merkezi yapıyomus bizim buranın dağıtımını. Gidip olay çıkartıcam gerektirse. Ama ugrasicam yanı bırakmam bu işin peşini. Mesele 20-30 dolar meselesi değil. İnsanları böyle keriz yerine koyup kafalarına gore iş yapmaları. Dalga geçer gibi cevap vermeleri.

Ben de 17track sitesin de verilen numara ile kontrol sağladığım zaman ürün hareketini görmeyi bırak ürün bulunamadı diyor 2 hafta oldu :)

deprogadias
10 Aralık 2015, 02:28
Ben de 17track sitesin de verilen numara ile kontrol sağladığım zaman ürün hareketini görmeyi bırak ürün bulunamadı diyor 2 hafta oldu :)

eğer dün gösterdiğin harfsiz sadece rakamdan oluşan takip numarası varsa http://nbtmsk.com/track/track.html sitesinden bak bide kanka. 17track sonuç göstermiyor ama bu sitede hareket gözüküyor. aynı tip numara bende de vardı satıcı bu linki atmıştı. 17trackta hareket göremeyince çökmüştüm yine başına bu linki atmıştı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:21 ----------

mesela bu kargo da gelmeyen kargolarımdan biri. kargonun hareketi var. ama türkiyede bu takip numarasıyla herhangi bir işlem gerçekleştirilemiyor. ne ptt sitesinden kargo takibi nede çağrı merkezinden kargo takibi yapılamıyor.

http://i.hizliresim.com/R9NJDj.jpg (http://hizliresim.com/R9NJDj)

demirkask
10 Aralık 2015, 02:50
Takip numarası olan kargoları PTT kapının önüne koyup gidemez imza almadanda teslim edemez eğer eden varsa derhal şikayet edin işlem başlatırlar çünkü suçtur.

Takip numarası yoksa PTT teslim etmekte hükümlü değildir posta kutusuna koyup gidebilir.

Bu dünyanın heryerinde böyle işler.

Aliexpreste satıcılar uyanıktır sahte kargo bilgisi veya Yanwen gibi sadece Çindeyken paket takip edilebilen barkod numaraları girerler bunlara dikkat edin ayrıca 2 ay geçtiyse Dispute/İtiraz süreniz dolmuştur eğer dolmadıysa teslim almadığınız paketlere Aliexpress'ten dispute açabilirsiniz

Not:Aliexpress ebay,gittigidiyor gibi satıcıların satış yaptığı sitedir hepsiburada veya vatan gibi online mağaza değildir.

deprogadias
10 Aralık 2015, 03:24
belki gelir diye süreyi uzattım durdum. baktım gelmiyor ptt ile yaptığım bu görüşmelerden sonra dispute oluşturdum. ücretleri geri alacağım. ama yukarıda da söylediğim gibi mesele para meselesi değil artık. posta kutusu yok binada direk sokağa bırakıp gidiyor. hadi ona da eyvallah adam napsın işi başından aşkın dersin kılıfına uydurursun. ama geldim bıraktım dediği tarihte güvenlik kameralarına baktım ne kurye var ne ürün.

işleyiş gerçekten çok saçma. dağıtmasınlar o zaman kargo burda gel al desinler onu da yaparız. herşey tamamen kuryenin insafına kalmış. "aaa bak bu iyiymiş heee" deyip cebe atsa adam bi hak talep edemiyorsun. olur mu böyle bi saçmalık? söylediğim gibi sis farı lastik kalemi elcik ısıtma geliyor da iphone kabı ve kol saati mi kayboluyor sadece? adam motor kullanmıyorsa ne getirdiğini bile anlamadı belkide. ama söz konusu telefon kabı ve kol saati olunca birilerinin işine mutlaka yaramıştır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:18 ----------

ve şuan aklıma geldi. bunlar bu gönderilere kayıtsız diyolar. yurt dışından gelen kargoları bi yere döküp şunu şuraya koy bu buraya gidicek diye adamların başında durup kargo ayırdıklarını sanmıyorum. 1 sene kargo işi bende yaptım(sürat kargo) az çok aktarma merkezi işleyişini şube işleyişini bilirim. barkoduna göre yükleme yaparsın. kayıt yoksa bu zamana gelen kargolar nasıl geldi? doğru şubeyi doğru adresi nasıl buldu?

numangokce
10 Aralık 2015, 08:00
belki gelir diye süreyi uzattım durdum. baktım gelmiyor ptt ile yaptığım bu görüşmelerden sonra dispute oluşturdum. ücretleri geri alacağım. ama yukarıda da söylediğim gibi mesele para meselesi değil artık. posta kutusu yok binada direk sokağa bırakıp gidiyor. hadi ona da eyvallah adam napsın işi başından aşkın dersin kılıfına uydurursun. ama geldim bıraktım dediği tarihte güvenlik kameralarına baktım ne kurye var ne ürün.

işleyiş gerçekten çok saçma. dağıtmasınlar o zaman kargo burda gel al desinler onu da yaparız. herşey tamamen kuryenin insafına kalmış. "aaa bak bu iyiymiş heee" deyip cebe atsa adam bi hak talep edemiyorsun. olur mu böyle bi saçmalık? söylediğim gibi sis farı lastik kalemi elcik ısıtma geliyor da iphone kabı ve kol saati mi kayboluyor sadece? adam motor kullanmıyorsa ne getirdiğini bile anlamadı belkide. ama söz konusu telefon kabı ve kol saati olunca birilerinin işine mutlaka yaramıştır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:18 ----------

ve şuan aklıma geldi. bunlar bu gönderilere kayıtsız diyolar. yurt dışından gelen kargoları bi yere döküp şunu şuraya koy bu buraya gidicek diye adamların başında durup kargo ayırdıklarını sanmıyorum. 1 sene kargo işi bende yaptım(sürat kargo) az çok aktarma merkezi işleyişini şube işleyişini bilirim. barkoduna göre yükleme yaparsın. kayıt yoksa bu zamana gelen kargolar nasıl geldi? doğru şubeyi doğru adresi nasıl buldu?

Her kargo sirketinin kendi sistemi oldugunu dusunursek yurtdisindaki hareketleri takip ettiginiz numaralari ptt sisteminde denediginiz zaman hata iletisi alirsiniz. Gayet normaldir. Ptt sistemi islenen kargoya yada postaya kendine has numaralar verir. Bu numaralar ile sadece pttde arastirma yapilabilir. Kargonuzun Turkiye'ye ulastigi tarih saat ve gumruk yerini biliyorsaniz pttye o konuda da hesap sorabilirsiniz.

Boyle durumlarin olusmamasi icin ise illa pttyi kullanirim diyorsaniz gonderilerinize 1tl de olsa deger bicin. "Degerli kargo" teslim edilirken daha hassas davraniyorlar. Cunku ucunda ucretin misli ile kesilmesi var.

snappy x
10 Aralık 2015, 13:38
Benim tam tamına bir ay oldu satıcı 35 günde gelmesse hemen para iadesi yaparım dedi bekliyorum bakalım

Karacocuk
10 Aralık 2015, 20:40
Aliexpressten yaptığınız alışverişler için sitenin satıcıları mecbur bıraktığı "order tracking number" diye geçen sipariş takip numarasını PTT.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Örneğin daha önce yapmış olduğum ve teslim aldığım bir siparişe ait takip numarası: RL079044748CN
http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta_yeniweb221214.php
linke tıklayın ve verdiğim kodu yapıştırın. Bakın bakalım takip edilebiliyor mu edilemiyor mu?

RuzgarSA
10 Aralık 2015, 20:46
En güzeli koruma süresini takip etmek ve ürün size gelmedi ise koruma süresinin dolmasına dört gün kala anlaşmazlık açıp para iadesi almak. Bu güne kadar hep bu yolu izledim bence en temizi bu.

Thermosifon
10 Aralık 2015, 21:09
Aliexpressten yaptığınız alışverişler için sitenin satıcıları mecbur bıraktığı "order tracking number" diye geçen sipariş takip numarasını PTT.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Örneğin daha önce yapmış olduğum ve teslim aldığım bir siparişe ait takip numarası: RL079044748CN
linke tıklayın ve verdiğim kodu yapıştırın. Bakın bakalım takip edilebiliyor mu edilemiyor mu?

Evet baktım denedim ve edilemiyor :)
http://imageshack.com/a/img903/6836/7QvZYH.jpg

deprogadias
11 Aralık 2015, 03:08

daha önce de söyledim zaten ne siteden nede arayıp çağrı merkezinden kargo takibi yapılamıyor bu numaralarla.