PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İş yerindeki motosiklet zimmet tutanağı hakkında! Arkadaşlar sözleşmeye bakar mısınız

Agv
08 Aralık 2015, 15:45
Merhaba,

Kurye olarak çalışmaktayım arkadaşlar. Şirkete başlayalı 1 yıl oldu şimdi motosiklet zimmet tutanağı yaptılar bize fakat çok saçma geldi bana. Kafam karıştı sizlere sorayım dedim. Arkadaşlar sözleşme kağıdı bütün sadece altı kırmızı ve turuncu olarak çizerek belirttim önemli yerleri. Yani tek sayfada iki sözleşme var gibi. Kırmızı ile çizili kısımda motor çalınırsa ödeyeceğim, turuncu kısımda ise gerekli önlemler alındığında (anahtarı üzerinde bırakma) ve diğer önlemler!? diyor.. Diğer önlemler ucu açık soru değil mi? Yani disk kilidi, asma kilit diye uzatılamaz mı? Sözleşmede yazmıyor ve bunlar tedarik edilmedi bize. İki kısımda da motosiklet adı yazıyor imzam var. Fakat kelimeler farklı. Yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaşlar fotoğraf çok büyük çıkıyor sayfaya direkt ekledim ama. O yüzden linke tıklarsanız daha iyi ekranı aşıyor boyutu yoksa.

link: http://i.hizliresim.com/4q9JBJ.jpg

http://i.hizliresim.com/4q9JBJ.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

İnternette araştırma yaptım arkadaşlar, hırsızlık, gasp gibi durumlar sözleşmede geçmiyor bile. Sadece şu aracı xxx isimli şahıs kullanıyor şeklinde sözleşmeler var. Domino's, Little Cesar's, Burger King vb. tüm kurumsal firmalar dahi böyle bir sözleşme hazırlamıyor. Pizza Hut'da çalışmıştım bir süre. Böyle bir uygulama görmedim. Şirket yetkilileri ısrarla! imzalattılar. İçime sinmedi açıkçası, sizlerin fikrini alayım dedim. Israrla altı turuncu kısmı dayatmaya çalışıyorlar ve kırmızı tarafın hükmü yok diyorlar. Benim ısrarım üzerine turuncu kısımı oluşturdular yani anahtarı üzerinde bırakma gibi. Ayrıca gerekli önlemler alındığında demesine rağmen gerekli önlemlerin ne olduğu yazmıyor. Yani çalındıktan sonra da diyebilirler ki, disk kiliti takmamış vs.

ZümeR
08 Aralık 2015, 15:48
Gayet normal geldi bana.
Neticede kazaya karışırsan yada ihmalinden dolayı bir kayıp yaşanırsa bunu tazmin edecek senden.
Aslında kaza olayında sigorta girecek devreye hem sigortada hem senden para almaları mantıksız.

Agv
08 Aralık 2015, 15:54
Gayet normal geldi bana.
Neticede kazaya karışırsan yada ihmalinden dolayı bir kayıp yaşanırsa bunu tazmin edecek senden.
Aslında kaza olayında sigorta girecek devreye hem sigortada hem senden para almaları mantıksız.

Hocam o kısımı dert etmiyorum. Önemli olan kısım, motosiklet ÇALINDIĞINDA yani sonuçta işçiyim ben. Ne yapabilirim ki? asgari ücret alıpta, motosiklet çalındığında parasını mı ödeyeceğim? Adamlar resmen çalınırsa parasını senden keseriz diyor ya da sözleşmeyi ben anlamadım bende sorun var. Siz arkadaşların fikrini alayım dedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:51 ----------

Arkadaşlar ayrıca kurumsal şirketlerde dahi böyle bir sözleşme görmedim ben. Yani kaza vb. durumlar tamam var sözleşmede hepsinde fakat çalınma vb. durumlar yok.

ZümeR
08 Aralık 2015, 16:11
Anahtar üzerinde mi değil mi Olayını irdeleyelim.
Sen şimdi git anahtarın kopyasını yaptır eve koy.

İhmalinden dolayı motorun çalındı ve anahtar üzerindeydi.
Patrona gidip evdeki kontağı gösterip
"üzerinde değildi almıştım" dedin.
Patron olarak bende bunu yedim.
İspatı var mı ? Yok.

Böyle bir durum için işveren kendini koruyor.

Bizim şirkette güvenlik görevinde çalışanlardan girişte 5.000 TL lik senet alınıyor.
İşten çıktıktan 3 ay sonrada sorun yoksa senet sahibine veriliyor.

Agv
08 Aralık 2015, 16:16
Anahtar üzerinde mi değil mi Olayını irdeleyelim.
Sen şimdi git anahtarın kopyasını yaptır eve koy.

İhmalinden dolayı motorun çalındı ve anahtar üzerindeydi.
Patrona gidip evdeki kontağı gösterip
"üzerinde değildi almıştım" dedin.
Patron olarak bende bunu yedim.
İspatı var mı ? Yok.

Böyle bir durum için işveren kendini koruyor.

Bizim şirkette güvenlik görevinde çalışanlardan girişte 5.000 TL lik senet alınıyor.
İşten çıktıktan 3 ay sonrada sorun yoksa senet sahibine veriliyor.

Dostum bunu merak ederek soruyorum, işveren misin? İyi adamlar kendini koruyor da arkadaş beni kim koruyacak? Sözleşme iki taraflı olur, beni koruyacak bir durum yok? Yani bunu irdelemek istiyorum, yanlış bir durum var çünkü ortada. Bana işi bırak diyebilirsiniz fakat bu kadar kolay olmamalı.

nvrmnd
08 Aralık 2015, 16:27
hukukcu olmamakla birlikte tek taraflı sozleşmeler zaten hukuki acıdan gecersizdir diye biliyorum...

insallah böle bir durumla karsı karsıya kalmazsın ama böle bir durumla karsı kkarsıya kalırsan da mahkeme açısında o sözleşme gecerli olmayacaktır yuksek ihtimal...

ZümeR
08 Aralık 2015, 16:30
Tamam o zaman;

Şimdi senin bu sözleşmeye ekleyeceğin maddelere gelelim

1- Araç takip sistemi isteyin
2- Çalınmalara karşı kasko isteyin

2 madde işverenin işine gelmez ise o zaman motor rayiç bedelinin tamamı yerine 3 te 1 i gibi bir rakamın tazmin edilmesi belki kabul edilebilir.

Agv
08 Aralık 2015, 17:05
hukukcu olmamakla birlikte tek taraflı sozleşmeler zaten hukuki acıdan gecersizdir diye biliyorum...

insallah böle bir durumla karsı karsıya kalmazsın ama böle bir durumla karsı kkarsıya kalırsan da mahkeme açısında o sözleşme gecerli olmayacaktır yuksek ihtimal...

Çok teşekkür ederim hocam ilginize. Umarım öyle olur. Resmen kendilerini düşündükleri tek taraflı bir sözleşme. Arada kalan çalışanlar oluyor. Kimse de ses çıkarmıyor bu duruma.

@ZümeR

Hocam dediğiniz şeyler tarafımca istenebilir. Fakat adamlar ısrarla bu durumu kabul etmiyor. Bu durumu yazdığınız şekilde dile getireceğim. Teşekkürler ilginize, hakkımı koruyan bir madde yok sözleşmede. Sırf şirketin çıkarı üzerine yazılmış.

agrasiwe
08 Aralık 2015, 17:21
ben imzalamam açıkçası, kuryesin sen, oraya buraya alel acele bırakmak zorundasın, diyelim çalındı ki ülkemizde en popüler şey motor çalınması, senden talep edebilirler, yalnız bu tutanak yasal bir sorumluluk ifade eder mi orasını bilmem.

35Türk
08 Aralık 2015, 17:30
Bu tutanak yasal bir sözleşme ifade eder fakat herhangi bir zarar tazmin söz konusu olduğunda itiraz edersin, iş mahkemesi senin psikolojik baskı altında imzaladığını düşünür, genelde işçi tarafında karar alır.

Agv
08 Aralık 2015, 19:39
Bu tutanak yasal bir sözleşme ifade eder fakat herhangi bir zarar tazmin söz konusu olduğunda itiraz edersin, iş mahkemesi senin psikolojik baskı altında imzaladığını düşünür, genelde işçi tarafında karar alır.

Teşekkür ederim hocam ilginize eminim ki bunlar avukata danışarak yaptılar bu zimmet sözleşmesini. İnşallah öyle olur ama hâlâ tedirgin ediyor bu sözleşme beni. Kask, pantolon, eldiven gibi şeyleri cebimden alıyorum adamlar almıyor şaka gibi.

Neden imzaladınız derse hakikaten işten çıkma lüksümün olmadığı, zor zamanda kaldığım için imzaladım. Diğer elemanlar da imzalamayacaktı imzaladılar! Eğer imzalamamış olsalar üç kişiye de imza atmazsan işten çıkarsın diyemezler. Hemen yan çizdiler..

@agrasiwe

Hocam haklısın, gerçekten çok zor durumda kalmamış olsam ben de kesinlikle imzalamazdım. Özellikle hırsızlığın, uyuşturucu ve gaspın çok olduğu bir bölgede çalışıyorum..

bektanist
08 Aralık 2015, 20:36
1.) sana imzalatılan kağıdın kanuni bir yaptırımı yok.
2.) kanuni yaptırımın olabilmesi için noterden onaylatmaları gerekir ve hergün notere extra para ödemeleri gerekir.
3.) O kadar çok düşünüyorlarsa araçlarını kasko yaptırsınlar.
4.) #ZümeR güvenlik görevlilerinden alınan senetin yasal bir durumu yok bu sebeple bağlayıcılığıda yok.
5.) şirket çalışanlarından borç alamaz senet yapamaz.
6.) bu imzalama metinleri genelde taşeron güvenlik işinde çalışanların proje bittikten sonra işten çıkarma veya başka projeye vermerinde işçinin bunu kabul etmediğinde karşılarına eğer kabul etmezsen seneti işleme koyarız veya tazminatsız işten çıkarmak için oynadıkları alicengiz oyunundan başka birşey değildir.
7.) işçinin çalışma şartları iş kanununda yazılıdır bunun fazlası veya altı kanunen yasaktır.

Agv
08 Aralık 2015, 21:27
1.) sana imzalatılan kağıdın kanuni bir yaptırımı yok.
2.) kanuni yaptırımın olabilmesi için noterden onaylatmaları gerekir ve hergün notere extra para ödemeleri gerekir.
3.) O kadar çok düşünüyorlarsa araçlarını kasko yaptırsınlar.
4.) #ZümeR güvenlik görevlilerinden alınan senetin yasal bir durumu yok bu sebeple bağlayıcılığıda yok.
5.) şirket çalışanlarından borç alamaz senet yapamaz.
6.) bu imzalama metinleri genelde taşeron güvenlik işinde çalışanların proje bittikten sonra işten çıkarma veya başka projeye vermerinde işçinin bunu kabul etmediğinde karşılarına eğer kabul etmezsen seneti işleme koyarız veya tazminatsız işten çıkarmak için oynadıkları alicengiz oyunundan başka birşey değildir.
7.) işçinin çalışma şartları iş kanununda yazılıdır bunun fazlası veya altı kanunen yasaktır.

Hocam ne kadar sevindim anlatamam.. Yani noter onaylı değil bu sözleşme ve herhangi bir şey durumunda bir şey yapamazlar? Ayrıca iş kanununda yazan derken hocam? Bu tip şeyler geçmediği için mi geçersiz kılınıyor? Teşekkürler.

Zuzuuw
08 Aralık 2015, 21:49
her ne kadar bu dilden anlamasam da bir noktaya değinemk istiyorum.

Ölü doğan sözleşmeler vardır, doğuşu itibari ile temel hak ve hürriyetlere aykırıdır. Mesela, Ahmet bana şu tarihe kadar borcunu ödemez ise karısı benim karım olur gibi bir sözleşme olamaz. İmzalasan dahi geçersizdir.

Kullanım esnasında doğacak hasar deniliyor ama ucu açık. Km ömrünü doldurup masraf çıkarırsa sen mi ödeyeceksin ? Dağıtım esnasında kapı önünden giderse vs. Bunları bu işten anlayan bir avukaat danışman lazım. Tüm bunların sana yüklenmesi mantıksız duruyor.

bektanist
09 Aralık 2015, 11:34
Hocam ne kadar sevindim anlatamam.. Yani noter onaylı değil bu sözleşme ve herhangi bir şey durumunda bir şey yapamazlar? Ayrıca iş kanununda yazan derken hocam? Bu tip şeyler geçmediği için mi geçersiz kılınıyor? Teşekkürler.

konuyu anlattım zaten bunun haricinde bir durum yoktur.
şimdi ben senin yerinde olsam ne yapardım.
çalışma saatlerimi hesaplardım.
1.) 1 işçi haftalık 45 saat çalışır aylıkda 180 saate tekaabul eder.
2.) 1 işçi günde 11 saatten fala çalışamaz.
3.) şimdi kafa karıştı sanırım diyorsunuzki nasıl olur 11 saat çalısa günde 6 gün çalışsa 66 saat 1 ay çalışsa 264 saat olur diyorsunuz sanırım.
4.) iş kanunu diyorki 1 işçi günde en fazla 11 saat çalışabilir normal çalıştığı 8 saatin üstündeki 3 saat mesaidir ve %50 fazla ( saat olarak ödenir.
5.) günde 3 saat fazla çalışan işçiye 4.5 saat olarak ödeme yapılır.
6.) fakat yıllık 270 saatten fazlada çalışırılamaz ( fazla mesai olarak )
7.) bütün işverenler iş ve işçi kanunlarını yalayıp yutmuştur işçiler ise maalesef kendi haklarından bihaberdirler araştırmazlar soruşturmazlar.
8.) hizmet sektöründe çalışan işçilere işverenler bizim çalışma saatimiz ve şeklimiz bu derler ( oysa o kendilerini kurnaz zanneden vatandaşlar )fakat işverenin koyduğu kanun diye birşey yoktur iş kanunu vardır.
9.) bunları nasıl tanzim edersiniz sorusuna geldi sıra.
10.) bu konuları işyerinde dillendirmeden ( işyerindeki en yakın arkadaşınıza bile söylemeden ) harekete geçebilirsiniz.
11.) kanunlar sanıldığının aksine iş verene bayağı bir yük bindiriyorlar.
12.) kimliğim gizli ibaresi ile iş müfettişliğine çalışma saatleri eğer farklı bir ücret alıyorsan (ssk asgari ücret gösterilip farklı bir ücret alıyorsan) dilekçe yazarak hakkını alabilirsin.
13.) şikayetin olucağı için gizli ibaresini mutlaka koy ( tekrar ediyorum en yakın arkadaşına bile söyleme )
14.) bu olaydan sonra iş müfettişliği bağlı bulundun işletmeye baskın düzenleyecek ve defterler dahil izlemeye alınacak ve ciddi yaptırımlar olucak.

bu konuya niye girdim. bundan 2 ay kadar önümde yaşı 18 19 diye tahmin ettiğim bir kızımız telefonla konuşa konuşa yürüyordu kız üniversitede okuyormuş yazında çalışıyormuş bir işyerinde (bunların hepsini istemeden kulak misafiri olarak duydum :) ) kıza sigorta yapılmamış fazla çalışıyormuş parasını alamamış içerde kalan parası varmış. bu kız üniversitede boşa okuyormuş onu anladım.
içimden diyorumki konunun gerçeğini nasıl bir yol çizmesi gerektiğini anlat bir yanımda kızın fazla zeki olmadığını alacağı üç kuruştanda benim mani olabileceğimi diyorum. bir şey söylemeden geçtim gittim yanından. sonra düşünmeye başladım üniversiteye giden insanımız bile bu cehaletteyse okumayan veya okuyamıyan insanımız ne haldedir.

şu alttaki linkden gerekli şikayetleri yapabil daha detaylı bilgi alabilirsin.
http://alo170.gov.tr/

serkany
09 Aralık 2015, 11:58
Merhaba,

Kurye olarak çalışmaktayım arkadaşlar. Şirkete başlayalı 1 yıl oldu şimdi motosiklet zimmet tutanağı yaptılar bize fakat çok saçma geldi bana. Kafam karıştı sizlere sorayım dedim. Arkadaşlar sözleşme kağıdı bütün sadece altı kırmızı ve turuncu olarak çizerek belirttim önemli yerleri. Yani tek sayfada iki sözleşme var gibi. Kırmızı ile çizili kısımda motor çalınırsa ödeyeceğim, turuncu kısımda ise gerekli önlemler alındığında (anahtarı üzerinde bırakma) ve diğer önlemler!? diyor.. Diğer önlemler ucu açık soru değil mi? Yani disk kilidi, asma kilit diye uzatılamaz mı? Sözleşmede yazmıyor ve bunlar tedarik edilmedi bize. İki kısımda da motosiklet adı yazıyor imzam var. Fakat kelimeler farklı. Yardımcı olursanız sevinirim.

arkadaşlar fotoğraf çok büyük çıkıyor sayfaya direkt ekledim ama. O yüzden linke tıklarsanız daha iyi ekranı aşıyor boyutu yoksa.

link: http://i.hizliresim.com/4q9JBJ.jpg

http://i.hizliresim.com/4q9JBJ.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

İnternette araştırma yaptım arkadaşlar, hırsızlık, gasp gibi durumlar sözleşmede geçmiyor bile. Sadece şu aracı xxx isimli şahıs kullanıyor şeklinde sözleşmeler var. Domino's, Little Cesar's, Burger King vb. tüm kurumsal firmalar dahi böyle bir sözleşme hazırlamıyor. Pizza Hut'da çalışmıştım bir süre. Böyle bir uygulama görmedim. Şirket yetkilileri ısrarla! imzalattılar. İçime sinmedi açıkçası, sizlerin fikrini alayım dedim. Israrla altı turuncu kısmı dayatmaya çalışıyorlar ve kırmızı tarafın hükmü yok diyorlar. Benim ısrarım üzerine turuncu kısımı oluşturdular yani anahtarı üzerinde bırakma gibi. Ayrıca gerekli önlemler alındığında demesine rağmen gerekli önlemlerin ne olduğu yazmıyor. Yani çalındıktan sonra da diyebilirler ki, disk kiliti takmamış vs.

1)Bir kere senden parayı tazmin etmeleri için mahkemeye vermeleri gerekir, bu zor iş , böyle bir şey yaparlar ise bu kuruluş kolay kolay bir daha adam bulamaz.Mahkemede bu tip şeylerde %95 işçiden yana karar verir..
2) imzaladığın kağıdın yasal bir hukuki dayanağı yok,Sen kurallar uyarsan (mesela motor çalınmış ama kilidi olduğu var sayıyorum ) hem motor kilidini hem motor anahtarlarını ibraz etmen gerek...Ama motor'u anahtarı ile bir çaldırırsan bu kağıdın :queen: o zaman anlamı olur. O zaman çatır çatır parayı alırlar..
3)Çok kafana takılıyor ise dert ediyor isen BIRAKMA , bu çalma hükmünü kaldırın imazalarım kağıdı de işi bırakacagına bırak onlar seni atsın ..Onlar da seni atar ise bu kağıdın elinde bir nushası olsun..15 gün içerisinde Mahkemeye görevi iade davası aç mahkeme 4 ile 6 ay sonuçlanır, şirket senin tekrar çalışmanı kabul etmeyeceği için 4 ile 8 ay arasında şirket tazminata mahkum edilir %99,9 (genelde 10 aya bir şekilde hakimler ayarlıyor (mahkeme süresi+göreve iade tazminatları) Hem çalışmamış olur hemde paranı çatır çatır alırsın..

karacabeg
09 Aralık 2015, 12:19
yerinde olsam başka bir yerden iş bakar bulduğumda da imzalı tutanak ile 2 nüsha(1 nüsha sende kalacak) motoru teslim eder başka bir yerde iş bakardım. sinek küçüktür mide bulandırır hesabı bakış açısı önemli orda hiç kimse sen kadar riske girmiyor yine sana yükleniyorlar adaletsiz geldi bana. En azından sürücüden dolayı oluşan hasar ve zararlardan sorumludur demeleri gerekti. Her şey seni gösterecek şekilde hazırlanmış evrak.

newmoto76
09 Aralık 2015, 12:29
Bu malı kıymetli patronun uyanıklık sendromudur.. Bu sözleşme zaten çok amatör hazırlanmış saçma sapan birşey.. Ayrıca böyle sözleşmelerin hukuken geçerliliği yoktur. Yurdum patronunun motosikletlerine kako vb. diğer sigortaları yaptırması uygundur.. Ayrıca çalışan sırf bu nedenden dolayı işvereni şikayet edebilir..

Ben olsam senin yerinde şunu derdim madem öyle "oluşabilecek herhangi muhtemel bir kazada her türlü bedeni zararım ve tedavi masraflarım A Tipi hastanede tedavi sürecim bitene kadar karşılanacaktır."

Şark kurnazı patronuna iyi gelir bu yazı ..

Agv
09 Aralık 2015, 14:11
@Zuzuuw

Hocam direkt oklar işçiye yönlendirilmiş durumda. Diğer arkadaşlar da sesini çıkartmadılar. "Bir şey olmaz" kafasındalar.. Ya olursa? İşimizi şansa bırakamayız sonuçta. Çok teşekkür ederim desteğiniz için.

@bektanist

Hocam zahmet edip tek, tek anlatmışsınız. Gerçekten önemli bilgiler. Bana faydası oldu. Umarım internette araştırma yaparken yahut buraya denk gelip, "aa ben de aynı durumdayım." diyen arkadaşlar varsa eğer, eminim ki onlar da faydalanır yazdığınız yazıdan. Gidişat aynı giderse verdiğiniz açıklamadakileri yapacağım.

@serkany

Hocam kilit vb. hiç bir ürün vermedikleri halde ucu açık olarak "gerekli önlemler alındığı halde" yazıyor. Gidon kilidi veya disk kilidi, halat kilit gibi açıklamalar yazmıyor. Zaten bunlar da temin edilmedi.

@newmoto76

Teşekkür ederim hocam öneriniz için. Kesinlikle uyanıklık, kendini düşünmeyi bırakın işçiden (sinekten) nasıl yağ çıkarırım düşüncesindeler. Ama baya uğraşacağım eğer bu sözleşmeyi iptal etmezseler eğer. Bayram mesaisi yok, asgariden göster.. Çoğu insan gibi maddi olarak zor durumda kaldığım için ses çıkarmadım fakat şükür bu aralar toparlanmaya başladım. Ne kadar zorda da olsak hakkımızı aramalıyız. Ek iş bile yapıyordum, yaptığım diğer işe yakın bir iş yeri bulamadığım için göz yumdum bu duruma.

EthanHunt
09 Aralık 2015, 14:37
Turuncu kısımda herhangi bir nedenle kullanım dışı olma halinde bildiri ve rayiç bedeli ödeme olmamış. Oldu bozuldu, masrafı sanama ödetecekler? Saçma

oggomoggo
09 Aralık 2015, 15:15
Ayrıca işveren çalışana işgüvenliği ile ilgili tüm ekipmanı sağlamak zorundadır. Yani talep ettiğinizde size varmek zorundadır.

serkany
09 Aralık 2015, 15:23
Agv
Kilit vermediler ise sen kilit almak ile mükellef değilsin o zaman sana kaç tane kontak anahtarı verildi ise aman deyim onları kaybetme, yeter .bu sebepden ötürü iş aktine son verirlerse de hiç merak etme misli ile karşılığını çıkarsın. Aklında bukunması gerek diger bir sebepde kesinlikle ve kesinlikle sen istifa etme onlar çıkarsın sen istifa edersen akabinde açacagın davalar ile tazminat alamazsın..Onlar çıkarsın çatır çatır tazminatlarını alırsın, şöyle yaparız böyle yaparız diye seni korkutmaya çalışırlar kesinlik ile korkma..İş yerinde olumsuzluk ile karşılaşınca sakin kal hakaret küfür etme , istifa etme..

Başımdan geçen olayı anlatayım , ben holding şirketinde çalışıyorum 20 bin tl kabloyu vardiyada elektirik bakım ustaları çalıyor ilk işlerde değilmiş sonradan alıyoruz. Kamera kayıtlarıda var sadece yapabildiğimiz adamlara istifa et çık dedik.. Sonra yine büyük bir şirketde çalışan bir arkadaş ile görüştüm onlarda benzer olay benzer sonuç ile neticelenmiş.Şirketler bu tarz açıkları olduğunu piyasada duyulmasını istemezler..Yasalar işverenden yana değildir, işçiden yanadır.. Aklına takılan bir şey olursa özel görüşelim.

celikat
09 Aralık 2015, 15:35
o zaman motorda iki kişi olmanız lazım. sen evrak teslim ederken öteki motorun başında çalınmaya karşı nöbet tutacak. bu kadar saçma sapan bir şey görmedim.

Sinan Er
09 Aralık 2015, 15:49
Konuyu bazı arkadaşlar tam anlayamamış. Bu anlaşılmama sebebi de imzalanan evrağın karmaşık düzenlenmiş olması.

Zimmet tutanağı ayrı. Taahhütname ayrı olur.

Bu iki evrak birbirini bağlayabilir.

Zimmetleyen kişi hakkını mahkemede arar. Mahkeme kararı ile sonuca gidebilir.

Zimmet tutanağında ne yazarsa yazsın kullanımdan dolayı meydana gelecek aşınma, yıpranma ve değer kaybı zaten kanunlarca belirtilmiştir.

Zimmet tutanağı çok önemlidir. Taahhütname de öyle ama bu evraklar bu şekilde düzenlenmez.

Her ne kadar yanlış düzenlenmiş olsa da yazan yazı ve imzalar mahkemede bağlayıcıdır ve 1. dereceden değerlendirilir.

Notere ya da başka bir yere tasdik olunması gerekmez. Noter huzurunda imzalanması durumunda mahkeme daha hızlı sonuca gider.

Genel olarak işveren de sen de art niyetli olmadıktan sonra sorun yok. Ama bir taraf şeytana uyarsa ucu açık.

Agv
09 Aralık 2015, 16:11
Konuyu bazı arkadaşlar tam anlayamamış. Bu anlaşılmama sebebi de imzalanan evrağın karmaşık düzenlenmiş olması.

Zimmet tutanağı ayrı. Taahhütname ayrı olur.

Bu iki evrak birbirini bağlayabilir.

Zimmetleyen kişi hakkını mahkemede arar. Mahkeme kararı ile sonuca gidebilir.

Zimmet tutanağında ne yazarsa yazsın kullanımdan dolayı meydana gelecek aşınma, yıpranma ve değer kaybı zaten kanunlarca belirtilmiştir.

Zimmet tutanağı çok önemlidir. Taahhütname de öyle ama bu evraklar bu şekilde düzenlenmez.

Her ne kadar yanlış düzenlenmiş olsa da yazan yazı ve imzalar mahkemede bağlayıcıdır ve 1. dereceden değerlendirilir.

Notere ya da başka bir yere tasdik olunması gerekmez. Noter huzurunda imzalanması durumunda mahkeme daha hızlı sonuca gider.

Genel olarak işveren de sen de art niyetli olmadıktan sonra sorun yok. Ama bir taraf şeytana uyarsa ucu açık.

Anladım, teşekkürler hocam. Peki bu durumda ne yapmam gerekir benim tutanağın iptalinin sağlanması için? İşten çıkarılmayı dahi göze alıyorum bu durumda. Çıkartırsalar her şeyleri açığa çıkar bayram mesaisi vermeme, asgariden gösterme gibi. Ayrıca ekleyim, 10 yıllık personeli son 1 senedir mobbing uygulanıyor. Sürekli patates eksik çıktı, şu eksik çıktı şeklinde şeyler yapıyorlar. Nedeni ise adam 10 yıldır çalışıyor ve emekliliği doldu. Sgk'dan emeklilik olayına da girdi bu yüzden bezdirdiler. Adamın imza atıp teslim almadığı ürünleri teslim aldın nerede bunlar diyerek hesap soruldu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:03 ----------

Arkadaşlar sözleşmenin yırtılıp atılmasını nasıl sağlayabilirim? Bunu yapmazlarsa eğer nasıl bir yol izleyebilirim? Yapmayacaklarına eminim.

EthanHunt
09 Aralık 2015, 16:13
Anladım, teşekkürler hocam. Peki bu durumda ne yapmam gerekir benim tutanağın iptalinin sağlanması için? İşten çıkarılmayı dahi göze alıyorum bu durumda. Çıkartırsalar her şeyleri açığa çıkar bayram mesaisi vermeme, asgariden gösterme gibi. Ayrıca ekleyim, 10 yıllık personeli son 1 senedir mobbing uygulanıyor. Sürekli patates eksik çıktı, şu eksik çıktı şeklinde şeyler yapıyorlar. Nedeni ise adam 10 yıldır çalışıyor ve emekliliği doldu. Sgk'dan emeklilik olayına da girdi bu yüzden bezdirdiler. Adamın imza atıp teslim almadığı ürünleri teslim aldın nerede bunlar diyerek hesap soruldu.

Sorduğun soru dışında olacak ama yazmadan edemedim.

Burda yazdıklarına bakılırsa sıkıntılı bir yer. Sıkıntılı yetersiz ama ağzımı bozmak istemiyorum. Yarın bir gün sananda ıvır zıvır şeylerle sorun çıkartmaya başlarlarsa şaşırma. O yüzden inş. yeni başlamıssındır ve yavaştan başka yerlere baksan iyi olur. Huzursuz ve mutsuz bir ortamda uzun süre kalınmıyor, kaldığın her zaman sana zarar olur. Kaç yıldır oradasın?

Agv
09 Aralık 2015, 16:27
Sorduğun soru dışında olacak ama yazmadan edemedim.

Burda yazdıklarına bakılırsa sıkıntılı bir yer. Sıkıntılı yetersiz ama ağzımı bozmak istemiyorum. Yarın bir gün sananda ıvır zıvır şeylerle sorun çıkartmaya başlarlarsa şaşırma. O yüzden inş. yeni başlamıssındır ve yavaştan başka yerlere baksan iyi olur. Huzursuz ve mutsuz bir ortamda uzun süre kalınmıyor, kaldığın her zaman sana zarar olur. Kaç yıldır oradasın?

1.5 yıl oldu hocam. Dediğim gibi bırakamama nedenim ise zor durumda yaptığım ek işten dolayı. Şimdi ek işi bıraktım fakat bunlara da pabuç bırakmak istemiyorum kaskımı, eldivenimi, montumu sürekli ben aldım adamlar hiç bir şeyi karşılamıyor. İş yerinde kimseyle sıkıntım yok, güzel de ortam fakat hiç kimse olanlara ses çıkarmıyor. Sadece sorun işverenin yaptığı bu nedenler. Bana da sıkıntı çıkartacaklarına adım gibi eminim. Zaten önümüzdeki Haziran-Eylül arasında bir tarihte işten çıkacağım muhtemelen planlarım var. O zamana kadar motorun çalınma korkusuyla da durmak istemiyorum Beyoğlu, Okmeydanı, Dolapdere vb. bir çok yere gidiyoruz çok riski yerler sonuçta açıkçası endişe duyuyorum.

Sinan Er
10 Aralık 2015, 07:57

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:03 ----------

Arkadaşlar sözleşmenin yırtılıp atılmasını nasıl sağlayabilirim? Bunu yapmazlarsa eğer nasıl bir yol izleyebilirim? Yapmayacaklarına eminim.

Bak bu sözleşme değil. Sen de konuyu yanlış değerlendiriyorsun.

Zimemtin iptali için ikinci bir tutanak olması gerekli. Sen eksiksiz olarak karşı tarafa teslim edecek ve yeni bir tutanak düzenleyerek zimmetten kurtulacaksın. Teslim / Tesellüm tutanağında eksiksiz olarak teslim ettiğin ibaresi yer almalı. Yani senden teslim alan kişi "........ plakalı........şasi.......motor no lu aracı eksiksiz ve sağlam olarak teslim aldım" Yani zimmeti sana kim verdiyse o kişiye teslim etmiş olman gerekli. Düzenlediğiniz evrağı yırtmasının bir anlamı yok sen bu zimmet ya da teslim tutanağını muhakkak almalısın. ( Bir başka personele devredeceksen ki bu o kanunen mümkün değil. İllaki teslim edene iade etmen gerek ). Evrağı yırtsa da senin araca hasar verdiğini iddia edebilir. Sende kendini garantiye larak iade tutanağını düzenle.

Agv
10 Aralık 2015, 17:14
Bak bu sözleşme değil. Sen de konuyu yanlış değerlendiriyorsun.

Zimemtin iptali için ikinci bir tutanak olması gerekli. Sen eksiksiz olarak karşı tarafa teslim edecek ve yeni bir tutanak düzenleyerek zimmetten kurtulacaksın. Teslim / Tesellüm tutanağında eksiksiz olarak teslim ettiğin ibaresi yer almalı. Yani senden teslim alan kişi "........ plakalı........şasi.......motor no lu aracı eksiksiz ve sağlam olarak teslim aldım" Yani zimmeti sana kim verdiyse o kişiye teslim etmiş olman gerekli. Düzenlediğiniz evrağı yırtmasının bir anlamı yok sen bu zimmet ya da teslim tutanağını muhakkak almalısın. ( Bir başka personele devredeceksen ki bu o kanunen mümkün değil. İllaki teslim edene iade etmen gerek ). Evrağı yırtsa da senin araca hasar verdiğini iddia edebilir. Sende kendini garantiye larak iade tutanağını düzenle.

Nerden imzaladım şunu bilmiyorum. Pişmanım imzaladığıma. Yani iptali için müdürlerden birine eksiksiz, sorunsuz şekilde dediğiniz gibi iade ettiğime dair kağıt imzalayacağız.

evilded
10 Aralık 2015, 20:37
Arkadaşlar İyi akşamlar,
imzalanan sözleşme geçerlidir, ancak hüküm ve maddeleri bakımından sıkıntılı olduğu için ilgili madde hükümleri mahkemede bağlayıcı olmayacaktır.
hukuki kelime olarak mutlak butlan ve nisbi butlan olarak geçer.

İncelemek gerekirse,
Herhangi bir nedenle gerçekleşecek zarar, burda ki ifade yanlıştır, kişi ancak kusurundan sorumludur,
Detaya inersek,
herhangi bir nedenle burdaki neden deprem, sel, yangın, meteor her şey olabilir. Kişi bu sorumluluğun sınırlarını çizemez, sorumluluk sınırını öngöremez. Köpek geldi devirdi, işedi, elektrik direği devrildi ağaç devrildi, binadan saksı düştü vs. Sorumluluk sınırını belirleyemediğinde, kişinin aleyhine tek taraflı faydalanma durumu var demektir.Eğer bir sözleşme bir tarafa ağır yük ve sorumluluk yüklüyor tek taraflı olarak sömürüyor gibiyse geçersizdir. Banka kredi sözleşmeleri gibi.

Kusuru olmadığı durumda gelen zarardan sorumlu tutulamaz, bu bağlamda ilgili sözleşme hükmü geçersizdir.
Bu sözleşmeyi imzalamanla, imzalamaman arasında hiç bir fark yok.
Kusurunla araç pert olursa, zaten sorumlu olursun. Sözleşmeye gerek yok. Gereksiz bir sözleşme olmuş.

Agv
11 Aralık 2015, 21:20
Arkadaşlar İyi akşamlar,
imzalanan sözleşme geçerlidir, ancak hüküm ve maddeleri bakımından sıkıntılı olduğu için ilgili madde hükümleri mahkemede bağlayıcı olmayacaktır.
hukuki kelime olarak mutlak butlan ve nisbi butlan olarak geçer.

İncelemek gerekirse,
Herhangi bir nedenle gerçekleşecek zarar, burda ki ifade yanlıştır, kişi ancak kusurundan sorumludur,
Detaya inersek,
herhangi bir nedenle burdaki neden deprem, sel, yangın, meteor her şey olabilir. Kişi bu sorumluluğun sınırlarını çizemez, sorumluluk sınırını öngöremez. Köpek geldi devirdi, işedi, elektrik direği devrildi ağaç devrildi, binadan saksı düştü vs. Sorumluluk sınırını belirleyemediğinde, kişinin aleyhine tek taraflı faydalanma durumu var demektir.Eğer bir sözleşme bir tarafa ağır yük ve sorumluluk yüklüyor tek taraflı olarak sömürüyor gibiyse geçersizdir. Banka kredi sözleşmeleri gibi.

Kusuru olmadığı durumda gelen zarardan sorumlu tutulamaz, bu bağlamda ilgili sözleşme hükmü geçersizdir.
Bu sözleşmeyi imzalamanla, imzalamaman arasında hiç bir fark yok.
Kusurunla araç pert olursa, zaten sorumlu olursun. Sözleşmeye gerek yok. Gereksiz bir sözleşme olmuş.

Çok teşekkür ederim hocam ilginize. Yani bu durumda bu kişiler bana karşı hak talep edemiyorlar endişelendiğim durum başıma geldiğinde. Yani çok riskli diye düşünülen bölgelere de gidiyoruz. İşimiz bu sonuçta, kafamı kurcalayan bir durum. Hiç kimse böyle bir sözleşme yapmıyor. Kurumsal Pizza Hut, Burger King gibi yüzlerce şubesi olan firmalar dahi. Sadece kim kullanıyor bu motosikleti şeklinde bir sözleşme yapıyorlar. Şark kurnazı bunlar..