PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 yıldır (6 oldu) usta usta dolaşan motorum.. Siz olsanız ne yaparsınız?

Sayfa : 1 [2] 3 4

Sebasti
30 Kasım 2015, 18:43
Geçmiş olsun çok sikintili süreç geçirmişsiniz zarara bakmayip motoru adam edip satmak en mantiklisi yada kullanmak.
Parça parça satmak büyük zarar.

ya üstad yaparım deyipte hiç yapan olmadı :) benim amacım hep yaptırmak ve binmekti.. yapılsa binerim çok güzel bir motor.. ama yaparım diyen başka bir yerini bozuyor..

gv650i
30 Kasım 2015, 19:09
gayet sabırlı ve iyi niyetli bir arkadaşsın piyasadan hatta kendi yetiştirdiğim ustadan kazık yemiş biri olarak garaj ı kurdum garajın kuruluş gayesi kendin boz kendin yap mantıgı bir .çok arkadaşımız en az bakımını kendi yapmayı ögrendi.Hatta bazıları motorunu zevk için söküp dagıtıp toplamayıda ögrendi.
bazı arkadaşlar resmi servis diyor Şu anda oglumun motoru garantili resmi serviste bir aydır yatıyor yaptık diye verdiler 2000 tl para aldılar 5 km sonra aynı arıza dan geri girdi servise.mootor aprilla svr 850 otamatik sııfırı 56000 tl.servis müdürünü aradıgımda abi motor 2 ci pistonu yag sekmanında sıkıntı var zannediyoruz parça yok elimizde söküyoruz dedi.
bende bi güzel fırçaladım adam beyazlaştı sonra morrardı.mot0run önce aküsünü ölçün sonra conjoktörü ve startörü kontrol edindedim.arıza conjoktörde çıktı müdür bey abi her müşteri senin gibi olsa diyor.
ve malesef bu parça bende yok italyadan istiyecegiz buda en az 30 gün demek .sen siparişini ver bozuk parçayıda ver ben yapayım sen gelen parcayıda bana ver dedim hafta sonu motor çıkacak ama benim yaptırdıgım parçayla.
yazdıklarımdan çıkarılacak ders tamir edecegin veya servisini tanıdıgın motora bineceksin tavsiyem.istersen ara beni yardımcı olurum 5322124353

Fatiiiik
30 Kasım 2015, 19:14
motosıklet alıcam ve 3 sene gececek hala bınememıs olucam, saka gıbı, keşke alırken baktırsaydınız, acele bile olduysa ilk kawasaki servisine goturseydınız, everything is like a joke.

yunusus
30 Kasım 2015, 19:44
gayet sabırlı ve iyi niyetli bir arkadaşsın piyasadan hatta kendi yetiştirdiğim ustadan kazık yemiş biri olarak garaj ı kurdum garajın kuruluş gayesi kendin boz kendin yap mantıgı bir .çok arkadaşımız en az bakımını kendi yapmayı ögrendi.Hatta bazıları motorunu zevk için söküp dagıtıp toplamayıda ögrendi.
bazı arkadaşlar resmi servis diyor Şu anda oglumun motoru garantili resmi serviste bir aydır yatıyor yaptık diye verdiler 2000 tl para aldılar 5 km sonra aynı arıza dan geri girdi servise.mootor aprilla svr 850 otamatik sııfırı 56000 tl.servis müdürünü aradıgımda abi motor 2 ci pistonu yag sekmanında sıkıntı var zannediyoruz parça yok elimizde söküyoruz dedi.
bende bi güzel fırçaladım adam beyazlaştı sonra morrardı.mot0run önce aküsünü ölçün sonra conjoktörü ve startörü kontrol edindedim.arıza conjoktörde çıktı müdür bey abi her müşteri senin gibi olsa diyor.
ve malesef bu parça bende yok italyadan istiyecegiz buda en az 30 gün demek .sen siparişini ver bozuk parçayıda ver ben yapayım sen gelen parcayıda bana ver dedim hafta sonu motor çıkacak ama benim yaptırdıgım parçayla.
yazdıklarımdan çıkarılacak ders tamir edecegin veya servisini tanıdıgın motora bineceksin tavsiyem.istersen ara beni yardımcı olurum 5322124353

Garaj ın bir sitesi yada sosyal ağlarda grubu falan varmıdır? Çok severim böyle olayları. Elinize aklınıza sağlık.

actros1
30 Kasım 2015, 19:51
motorcu ustası değilmi yüzde 90 ı adi şerefsiz simsar köpekler

metinkilic
30 Kasım 2015, 20:07
Baştan sona okudum. Gerçekten çok can sıkıcı, üzücü bir durum. O kadar uğraş sonucu bir şey elde edememek, yenilmişlik hissi de cabası. Keşke ilk arıza yaptığında yabancı forumlarda konuyu araştırsaydınız. Yabancı forumlar bizim yerli forumlar gibi değil, bir çok soruya doğru ve doyurucu cevap alıyorsunuz. oradan edindiğiniz bilgi ve tecrübeyle işe başlasaydınız sorun ilk baştan çözülebilirdi.
Aynı olay benim aracın başına geldiğinde; yetkili servis 1 hafta uğraştı, yapamadılar, sonra komple elektrik tesisatını değiştirmeye kalktılar vb.vb. internetten araştırdım, yabancı forumları dolaştım ve edindiğim bilgi sonucu sanayiye aracı götürerek 5 dakika da işi hallettim. Sonra servise giderek onlara bir güzel saygılarımı sundum.
Umarım verdiğiniz karar sizin için en doğru karar olur.

Aspenda
30 Kasım 2015, 21:32
Hocam seni çok iyi anlıyorum ilk olarak suç senin... Şimdi benim başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum çok düzgün 2000 model focus arabam vardı kredi felan derken dişten tırnaktan artırdık eşimle onu almak için. Sonra bende bir bmw aşkı oluştu aradım taradım bir galeride (izmir Hakel galeri) bir bmw buldum adam sıfır sorun dedi dedim ekspertiz e sokucam buyur kardeşim al götür git dedi arabayla gezdim falan dedi al ekspertiz yaptır arabayı dedim gerek yok fazla uzatmayalım aldım aracı gittim kredi çektim her şey bitti arabayı ufaktan bakım yaptırmak için sanayi ye girdim ustanın suratı ceset görmüş gibi oldu araba haşat neyse adam geri gittim anlattım beni sallayıcısı ( bu gün git yarın gel) konuştu eyvallah dedim 7 binliralık zarar ile sattım elimdeki araba gitti kredi cabası eşim ve çocuğumun rızkı gitti araba almadım sonra elhamdülillah deyim devam ettim şuan çok iyi ve modeli bir otomobilim nasip olursa martta da xj600 diversion almayı planlıyorum uzun lafın kısası arkana değil önüne bak para biriktir asla ve asla bir şeyi anlayan birine göstermeden alma. Uzun oldu sıktıysam özürdilerim

Samet Ağır
30 Kasım 2015, 21:36
Bence aea motorlarını yapan adama git.motoru bırak,geçmişi anlat
Motoru incelesin yaparım derse fiyatta anlaş ama motor yürümeden kuruş vermem de.kendine güveniyorsa yapar zaten,öpmek isteyen biri ise vazgeçer..

HAZZILHAR
30 Kasım 2015, 21:40
Garaj ın bir sitesi yada sosyal ağlarda grubu falan varmıdır? Çok severim böyle olayları. Elinize aklınıza sağlık.

Kaya Abi ile bizzat tanıştım, gayet babacan bir insan. Yeri Üsküdar Harem'de. Kendine özel mesaj atın hızlıca geri dönüş yapar. Buradaki pek çok motosiklet kullanıcısı arkadaşın tanışması gereken biri olduğunu düşünüyorum.

https://www.facebook.com/groups/haremgaraj/ sayfasından da ulaşabilirsiniz.

mterayes26
30 Kasım 2015, 22:18
Servise güvenme ben güvendim hem 5 yıllık arkadaşlık bozuldu heem de neyse . 96 model vn 800 topladım istediğini sor burdan cevaplarım

Erdost
30 Kasım 2015, 23:51
Ah be arkadaşım, çok yazık olmuş bu kadar emeğe, zamana ve paraya.Biliyorsun bu hususta çok suçlusun.Benim hala aklım almıyor, bir malın alınırken bilene danışıp alınmamasını.Çokmu zor motoru göstermek, expertiz yaptırmak.Bazen o bir saatlik zaman bize çok büyük şeylere malolabiliyor.Binlerce örnekten biri ne yazık ki sen olmuşsun.

İkinci el motor alınırken, birkere alan kişi eğer yüksek km, veya düşük model alıyorsa, bu işten anlamalıdır.Hangi parçalar yatmadan, hangi parçalar km'den dolayı ömrünü doldurur bunları bilmelidir.Eğer bunlar hakkında bilgi sahibi değilse tek yapacağı şey, bütçesine uygun sıfır motor alıp kullanmaktır.Ancak bazen yanlış cazip ve galip gelir, tekrar geçmiş olsun diyorum.

Ben olsam o motoru hala adam etmekle kesinlikle uğraşmam, nedeni ise o motor adam olmaz, o kadar ustanın elinden geçmiş, hangi parçalar kullanıldı, ne hangi marka parçayla değiştirildi.Orjinalmi kullanıldı, çıkmamı kullanıldı onlarca cevapsız sorular.Toplarsın yürür hale getirirsin motordaki binlerce parçadan diğeri su koyverir.Artık bir hata yapmışsın, ne ederse biran önce elinden çıkarmaya bak, hiç uğraşma uzun vadede adam olmaz, 3 5 ay sorunsuz gidersin, yine bir yeri sıkıntı çıkarır.Bu nedenlerden dolayı, yeni bir sayfa aç sorunsuz sayılan piyasa motoru cbr600 vs vs alıp kullanmanı tavsiye ederim..

mterayes26
30 Kasım 2015, 23:58
<birgün eskişehire yolun düşerse getir bırak bakalım , ustam onu bir şekilde diriltir

Sebasti
01 Aralık 2015, 12:16

teşekkür ederim.. aradım, haber bekliyorum...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

Ah be arkadaşım, çok yazık olmuş bu kadar emeğe, zamana ve paraya.Biliyorsun bu hususta çok suçlusun.Benim hala aklım almıyor, bir malın alınırken bilene danışıp alınmamasını.Çokmu zor motoru göstermek, expertiz yaptırmak.Bazen o bir saatlik zaman bize çok büyük şeylere malolabiliyor.Binlerce örnekten biri ne yazık ki sen olmuşsun.

İkinci el motor alınırken, birkere alan kişi eğer yüksek km, veya düşük model alıyorsa, bu işten anlamalıdır.Hangi parçalar yatmadan, hangi parçalar km'den dolayı ömrünü doldurur bunları bilmelidir.Eğer bunlar hakkında bilgi sahibi değilse tek yapacağı şey, bütçesine uygun sıfır motor alıp kullanmaktır.Ancak bazen yanlış cazip ve galip gelir, tekrar geçmiş olsun diyorum.

Ben olsam o motoru hala adam etmekle kesinlikle uğraşmam, nedeni ise o motor adam olmaz, o kadar ustanın elinden geçmiş, hangi parçalar kullanıldı, ne hangi marka parçayla değiştirildi.Orjinalmi kullanıldı, çıkmamı kullanıldı onlarca cevapsız sorular.Toplarsın yürür hale getirirsin motordaki binlerce parçadan diğeri su koyverir.Artık bir hata yapmışsın, ne ederse biran önce elinden çıkarmaya bak, hiç uğraşma uzun vadede adam olmaz, 3 5 ay sorunsuz gidersin, yine bir yeri sıkıntı çıkarır.Bu nedenlerden dolayı, yeni bir sayfa aç sorunsuz sayılan piyasa motoru cbr600 vs vs alıp kullanmanı tavsiye ederim..

keşke 3 yıl önce bunları duysaydım.. bu hatayı yapmazdım.. :) teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:08 ----------

Baştan sona okudum. Gerçekten çok can sıkıcı, üzücü bir durum. O kadar uğraş sonucu bir şey elde edememek, yenilmişlik hissi de cabası. Keşke ilk arıza yaptığında yabancı forumlarda konuyu araştırsaydınız. Yabancı forumlar bizim yerli forumlar gibi değil, bir çok soruya doğru ve doyurucu cevap alıyorsunuz. oradan edindiğiniz bilgi ve tecrübeyle işe başlasaydınız sorun ilk baştan çözülebilirdi.
Aynı olay benim aracın başına geldiğinde; yetkili servis 1 hafta uğraştı, yapamadılar, sonra komple elektrik tesisatını değiştirmeye kalktılar vb.vb. internetten araştırdım, yabancı forumları dolaştım ve edindiğim bilgi sonucu sanayiye aracı götürerek 5 dakika da işi hallettim. Sonra servise giderek onlara bir güzel saygılarımı sundum.
Umarım verdiğiniz karar sizin için en doğru karar olur.

aslında yapabileceğime inandığım şeyleri forumlardan kendeime uyarlayabiliyorum.. ama sonuçta bu bir motorsiklet motoru.. anlamam etmem.. onun için bu yola başvuramadım.. her zaman işi bilene teslim etmek gibi bir düşüncem var ve bunu ne zaman uygulasam hata ettiğimi anlıyorum..
her motorsiklet kullanıcısı sizin gibi yetenekli değil demekki.. keşke az anlasaydım bunlar gelmezdi başıma.. bu 10 uncu motorumdur sanırım. hiç böyle şeyler başıma gelmedi..

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:14 ----------

<birgün eskişehire yolun düşerse getir bırak bakalım , ustam onu bir şekilde diriltir

macera diyorsun? :)

CompanERROR
01 Aralık 2015, 13:27
Hiç anlamam öyle parça parça ne neresi.. sadece kullanıcıyım..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:21 ----------

:) aslında düşünmedim değil.. ama üç günlük dünya.. hakkımı helal etmemem daha büyük ceza..

hakkını helal etmedin ya abi, adam şuan yataklara düşmüş konutum ben. (ironidir)

abi hakkını havale etmeycen hak seninse almak için çabalican. Dava aç gitsin.

Sebasti
02 Aralık 2015, 12:46
hakkını helal etmedin ya abi, adam şuan yataklara düşmüş konutum ben. (ironidir)

abi hakkını havale etmeycen hak seninse almak için çabalican. Dava aç gitsin.

daha fazla yıpranmak istemiyorum kardeş.. ayrıca hakkımı ahirettte alacağım. bu dünyada kimse ceza çeksin istemem.. bedduada etmiyorum fakat bütün gereksiz ve art niyetli ustalar dahil hakkımı helal etmiyorum.. nasılsa bir kaç yıl sonra hesaplaşırız..

Murat.K.
02 Aralık 2015, 13:01
ben bütün motorlarımı fatihteki necat motorun servisine emanet ediyorum. kawasaki ustası zor bulunur derler, necat motorda kawasaki yetkili bayi ve servisi olduğu için inanılmaz memnunum. yamaha yı bile onlara emanet ediyorum. hatta garantili motorumu bile.

arda4
04 Aralık 2015, 17:07
Katılmıyorum. Bence o motor adam olur ve daha yıllarca binilir. (Aşınan değişen, uygun olmayan vb parçalar kabak gibi belli olur. Piyasada bol bulunan bir motor değil ki orjinali yerine uyduruk bir parça takabilsin. Rulman keçe vb desen komple rektifiyede hepsi değişiyor zaten.)

Neden mi? Çünkü ben o sözde ustaların hiçbir şey yaptığını zannetmiyorum. Ciddi söylüyorum büyük ihtimalle hiçbir şey yapmamıştır, yaptım diye para almıştır. (başıma geldi ondan tahmin edebiliyorum)

Motosikletlerin ömrü gerçekten çok uzun. YBR, CBF gibi küçük hacimli motorlar kuryelere rektifiyesiz 60-70bin gidebiliyor. Bu motor çok daha büyük hacimli muhtemelen daha uzun dayanacaktır(90-100 bin gibi). Motosikletlerin yürümemesinin sebebi servis ve parça sıkıntısı.

en baştan Levent usta yı duysaydım ona gönderirdim. çünkü her duyduğuma emanet ettim. şimdi ne kadar masraf çıkar daha ne gibi süprizler bekliyor beni görmeye korkuyorum..

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:00 ----------

evet ilk ustada yapsaydım mahkeme daha kolay ve mantıklı olurdu. şimdi uzun ve muallak bir süreç çıkıyor karşıma..

Sevgili meslektaşım ben hala tavsiyemde ısrarlıyım.

Neden diyecek olursan,

Masraf vb göze almamış olsaydın gidip başka bir motor alırdın. Örneğin temiz bir aquila alır güzel güzel gezerdin. Her açıdan çok daha ucuza gelirdi.

Ama öyle yapmamışsın. Motor bozulmuş "Allah kahretsin" deyip satmamışsın, hurdaya da çıkarmamışsın. Birden çok kez tamire götürmüşsün.

Şu an için bile satmıyorsun ya da hurdaya çıkarmıyorsun. Başka bir motor da almıyorsun. Demek ki gönlünde bu motor var. Hiç kendini kandırma.

Sen beni dinle Levent usta'ya git, motoru komple tertemiz yaptır ve yıllarca bin. Ne kafana takılır ne içine oturur.

kocateker
04 Aralık 2015, 17:53
Resmen ibretlik... Ancak insan yeni birşey alacağı zaman heyecanla olumsuzlukları gözardı ediyor. Sizin bu göz ardı etme süreci baya bi uzunmuş.Geçmiş olsun ne diyim.Parça fiyatına satın bence

bektanist
04 Aralık 2015, 17:58
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-kawasaki-ustasina-satilik-veya-takasli-kawasaki-vulcan-750-248616784/detay

Geçmiş olsun Dürüstlüğünü alkışlıyorum..

ozrace
04 Aralık 2015, 18:31
öncelikle geçmiş olsun,hiçmi motosiklet'den anlayan arkadaşın yoktu?keşke almadan önce bir bilene danışsaydın?Allah yardımcın olsun,umarım tez zamanda iyi bir motosiklet alıp bu kötü badireyi unutursun...
bazı arkadaşlarında dediği gibi keşke ilk başta servise verseydin,şimdiye kadar ödediğin paranın yarısına halletmiştin belkide...

Sebasti
07 Aralık 2015, 12:58
Katılmıyorum. Bence o motor adam olur ve daha yıllarca binilir. (Aşınan değişen, uygun olmayan vb parçalar kabak gibi belli olur. Piyasada bol bulunan bir motor değil ki orjinali yerine uyduruk bir parça takabilsin. Rulman keçe vb desen komple rektifiyede hepsi değişiyor zaten.)

Neden mi? Çünkü ben o sözde ustaların hiçbir şey yaptığını zannetmiyorum. Ciddi söylüyorum büyük ihtimalle hiçbir şey yapmamıştır, yaptım diye para almıştır. (başıma geldi ondan tahmin edebiliyorum)

Motosikletlerin ömrü gerçekten çok uzun. YBR, CBF gibi küçük hacimli motorlar kuryelere rektifiyesiz 60-70bin gidebiliyor. Bu motor çok daha büyük hacimli muhtemelen daha uzun dayanacaktır(90-100 bin gibi). Motosikletlerin yürümemesinin sebebi servis ve parça sıkıntısı.

Sevgili meslektaşım ben hala tavsiyemde ısrarlıyım.

Neden diyecek olursan,

Masraf vb göze almamış olsaydın gidip başka bir motor alırdın. Örneğin temiz bir aquila alır güzel güzel gezerdin. Her açıdan çok daha ucuza gelirdi.

Ama öyle yapmamışsın. Motor bozulmuş "Allah kahretsin" deyip satmamışsın, hurdaya da çıkarmamışsın. Birden çok kez tamire götürmüşsün.

Şu an için bile satmıyorsun ya da hurdaya çıkarmıyorsun. Başka bir motor da almıyorsun. Demek ki gönlünde bu motor var. Hiç kendini kandırma.

Sen beni dinle Levent usta'ya git, motoru komple tertemiz yaptır ve yıllarca bin. Ne kafana takılır ne içine oturur.

Çok teşekkür ederim..

evet motoruma bağlandım.. bu halde terk etmek istemiyorum.. bu arada yılmadım. sekman ayarıyla düzeleceğini söyledi bir kaç arkadaşımız.. forumda ise bizzat numaralarını veren bana fikirlerini anlatan veyahut geçmiş olsun diyen arkadaşlarım oldu... hepiniz o kadar kıymetlisiniz ve samimisiniz ki, bu beni gururlandırdı. derdimle dertlenen arkadaşlar amacım sizi dertlendirmek değil sizin başınıza gelebilecek kötü bir senaryo olabilir diye paylaşmıştım..

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:48 ----------

öncelikle geçmiş olsun,hiçmi motosiklet'den anlayan arkadaşın yoktu?keşke almadan önce bir bilene danışsaydın?Allah yardımcın olsun,umarım tez zamanda iyi bir motosiklet alıp bu kötü badireyi unutursun...
bazı arkadaşlarında dediği gibi keşke ilk başta servise verseydin,şimdiye kadar ödediğin paranın yarısına halletmiştin belkide...

Keşkeler... aynen, keşke...

jackonbir
07 Aralık 2015, 13:23
babam 45 senelik mercedes ustası
babam bile eski araba alırken usta eli değmemiş araba arıyor var hesap et :)

A.Türker
07 Aralık 2015, 13:55
Sonuç ne oldu çalışıyor mu motor?

Sebasti
07 Aralık 2015, 14:18
Sonuç ne oldu çalışıyor mu motor?

Sonuç şu; motor satlığa çıkarıldı yarı fiyatına sahibinden.com üzerinden.. aynı zamanda ışık vadeden ustasını bekleyecek.. Ankara-İvedik OSB ye gönderdim. ulaşılması ve incelenmesi kolay olsun diye.. hangisi olursa yani.. Sekman ayarı yapılması gerekiyormuş..

tanertc
18 Aralık 2015, 17:23
Bilmediğin kişi bu motor üzerinden seni kazıklayabilir.Bana yakın olsan söküp arızasını bulup toplaman da yardımcı olabilirdim. Ben yerinde olsam satmam o motoru.
Youtube da VN750 için baştan sona tamir videosu var. Biraz iş bilen için çok kolay halledilebilir.

APALA
18 Aralık 2015, 18:12
Baştan sona okudum. Öncelikle geçmiş olsun.
Siz olsaydınız diye sormuşsunuz ya, ben cevaplayayım.
Zaten benim diyeceğimi yapmışsınız.
Öncelikle dava sürecinden hiçbirşey çıkacağını sanmıyorum. Bir de yalandan yere mahkeme mahkeme gezeceksiniz aylarca.
Bence tıpkı yaptığınız gibi, yarı fiyatına da olsa, elden çıkarmaktır. Çünkü o motora sıfır motor da taktırsanız, asla korkmadan binemeyeceksiniz. Sürekli aklınızın bi yerinde acaba sorusu kalacak.

Ben olsam, müsait bi yere koyar kendime deneme tahtası yapardım. Vakit buldukça başıma geçer, söker takar, anlamaya çalışırdım. Satıldığı vakit te, zararın neresinden dönersen kardır mantığıyla hareket ederdim.
Çünkü, üzerinde değişiklik yapılan, sonradan uyarlanan, hiçbir şeyden randıman almadım. Bunu bir tek mekanik alet olarak düşünmeyin. Herşeyde böyle. Sonradan yapılan birşeyden kesinlikle başım ağrıdı. Ve bu bana büyük ders oldu. Ki size de iyi bir tecrübe olmuş. Unutmayın herkesin başına hayatında böyle bir şey mutlaka gelir.

hsk
18 Aralık 2015, 23:13
Çok geçmiş olsun.Satılık ilanin da da açık açık herşeyi yazmışsınız.Umarım bir daha böyle şeyler yaşamazsınız.
Ben o kadar masraf yapıp da duzelmeyen motorum olsa kafayı yerdim.Ki üç beş lira maaşımdan artırıp o masrafları karşılayacak olmak ve boşa gitmesi beni çileden çıkartır dı.

arda4
21 Aralık 2015, 10:37
Baştan sona okudum. Öncelikle geçmiş olsun.
Siz olsaydınız diye sormuşsunuz ya, ben cevaplayayım.
Zaten benim diyeceğimi yapmışsınız.
Öncelikle dava sürecinden hiçbirşey çıkacağını sanmıyorum. Bir de yalandan yere mahkeme mahkeme gezeceksiniz aylarca.
Bence tıpkı yaptığınız gibi, yarı fiyatına da olsa, elden çıkarmaktır. Çünkü o motora sıfır motor da taktırsanız, asla korkmadan binemeyeceksiniz. Sürekli aklınızın bi yerinde acaba sorusu kalacak.

Ben olsam, müsait bi yere koyar kendime deneme tahtası yapardım. Vakit buldukça başıma geçer, söker takar, anlamaya çalışırdım. Satıldığı vakit te, zararın neresinden dönersen kardır mantığıyla hareket ederdim.
Çünkü, üzerinde değişiklik yapılan, sonradan uyarlanan, hiçbir şeyden randıman almadım. Bunu bir tek mekanik alet olarak düşünmeyin. Herşeyde böyle. Sonradan yapılan birşeyden kesinlikle başım ağrıdı. Ve bu bana büyük ders oldu. Ki size de iyi bir tecrübe olmuş. Unutmayın herkesin başına hayatında böyle bir şey mutlaka gelir.

Öyle değil hocam ya. Kuralına uygun tamir edildikten sonra eskisi gibi olur. Hatta bazı durumlarda eskisinden de iyi olur.(ör: 10-15 sene önceki rulmanlarla, keçelerle, yağlarla şimdikiler bir değil. Şimdikiler çok çok daha iyi) Makine bu, çok da abartmamak lazım.

Sizin başınıza gelen birçok kimsenin başına gelmiştir,çünkü sözde ustalar emin olun hiçbir şeyden anlamıyorlar. En basit en temel şeylerden bile... Güya tamir ederlerken aslında daha çok bozuyorlar.

Size şu kadarını söyleyeyim, o motorun bir tek şasisi kalsa bile o motor tekrar çalışır yürür hale gelir. Emek, zaman, masraf, fiyat/performans... bunlar ayrı. Yapılabilir mi? Kesinlikle yapılır. Bir şeyin zor olması başka imkansız olması başka.

Buyurun, bir örnek:

http://forum.donanimhaber.com/m_112891844/f_//tm.htm#112896452

https://www.youtube.com/watch?v=MU2w3fpa3G4

https://www.youtube.com/watch?v=MU2w3fpa3G4

Sebasti
21 Aralık 2015, 14:27
Merhaba. önerileriniz için teşekkür ederim.. izleyerek hayal ettim.. motor tekrar elden geçiyor samimiyetine inandığım bir usta uğraşıyor... bunları yapabilmek için az çok anlamak gerek.. birine emanet ettim. umarım bu son olur ağız tadıyla binerim..

mikail_6
21 Aralık 2015, 15:15
Selamlar. Gecenlerde ayni aciklamayla motorun ilanini gordum. Cok can sıkıcı bi durum gecmis olsun. Vn750 malesef muhendislik olarwk kusurlu, kendisi ve kendine has yedek parca uretimi durmus bir motosiklet. Keske almadan once modeli bir arastirip ne gibi zorluklari olur neyle basacikman gerekecek bilgi edinseydin. Neyse is isten gecmis. Saglam hali performansli bir motor ama acikcasi kronik sorunlari (arka silindirin hararet nedeniyle conta yakmasi vs) toplandiktan sonra da canini sikacak. Vn750 seleflerine gore zaten yuksek devirli calisan bir motor. Yine seleflerine gore sivi+hava sogutmali degilde yalnizca sivi sogutmali olmasi, fabrikasyon radyator ve faninin yetersiz olmasi ciddi bi hararet sorunu yaratiyor. Cok ayrintili bilgim olmamasiyla beraber subaplarinin da sorun cikardigini gordum, sebebi nedir bilmiyorum. Motorcular genelde dosttur ama vefa yoktur. Dili yanan motorcular motoru elden cikarmak namina baskalarinin da basini yakar sizde de oldugu gibi. Vn750 TR piyasasinda cok olan bir motor degil. Parca sikintisi var. O nedenle saglam parcalari ayiklayip sahibinden vs gibi bir yerde ya da en azindan forumda bir konu acarak bu hayirsiz evlatla ugrasan mevcut vn750 kullaicilarinin isini kolaylastirabilirsin, zira elinden gelmedigi icin ileride acacagi ufak tefek problemleri icin yine ustaya gotureceksin, vn750 yi bilmeyen usta motorun icine daha beter edecek. Yine kisir dongu... Hak adalet onemli ise senin icin, baskasina satma derim...

Sinan Er
21 Aralık 2015, 15:25
Öncelikle geçmiş olsun olan olmuş. Bundan öncekine yorum yapacak olsam direk suçlu sizi gösterirdim. Sebebi de 3 yıl da bir motor yapılmaz mı arkadaş. Ne arızaymış. Neyse...

Burdan alınacak dersler ne satıcıya ne tamirciye güvenmeyeceksin. Yıllardır bu forumda yazarım ve defalarca da tekrar etmişimdir. En son çare ustaya gitmek. Elinizden geliyorsa kendiniz yapın. Gelmiyorsa buraya gelin illaki bir çözüm çıkıyor.

Elinizden gelmiyor olması da bir bahane olmasın bakımlarını yaparak eliniz alışacak ve zamanla birçok şeyi öğreneceksiniz.

Bundan sonrası için de yukarıda söylediklerim geçerli.

Ufak defek bir takım anahtar ve birkaç tornavida ile bir de lokma takımı alarak işe başla.

Motorun sorunlarını buraya ve google amcaya getir bırak sen de sök tak işleriyle ilgilen.

Sonuç değişmese bile paran cebinde kalmış olacak ve bir sonraki motorun için çok şey öğrenmiş olacaksın.

Sebasti
14 Ocak 2016, 11:16
Selamlar. Gecenlerde ayni aciklamayla motorun ilanini gordum. Cok can sıkıcı bi durum gecmis olsun. Vn750 malesef muhendislik olarwk kusurlu, kendisi ve kendine has yedek parca uretimi durmus bir motosiklet. Keske almadan once modeli bir arastirip ne gibi zorluklari olur neyle basacikman gerekecek bilgi edinseydin. Neyse is isten gecmis. Saglam hali performansli bir motor ama acikcasi kronik sorunlari (arka silindirin hararet nedeniyle conta yakmasi vs) toplandiktan sonra da canini sikacak. Vn750 seleflerine gore zaten yuksek devirli calisan bir motor. Yine seleflerine gore sivi+hava sogutmali degilde yalnizca sivi sogutmali olmasi, fabrikasyon radyator ve faninin yetersiz olmasi ciddi bi hararet sorunu yaratiyor. Cok ayrintili bilgim olmamasiyla beraber subaplarinin da sorun cikardigini gordum, sebebi nedir bilmiyorum. Motorcular genelde dosttur ama vefa yoktur. Dili yanan motorcular motoru elden cikarmak namina baskalarinin da basini yakar sizde de oldugu gibi. Vn750 TR piyasasinda cok olan bir motor degil. Parca sikintisi var. O nedenle saglam parcalari ayiklayip sahibinden vs gibi bir yerde ya da en azindan forumda bir konu acarak bu hayirsiz evlatla ugrasan mevcut vn750 kullaicilarinin isini kolaylastirabilirsin, zira elinden gelmedigi icin ileride acacagi ufak tefek problemleri icin yine ustaya gotureceksin, vn750 yi bilmeyen usta motorun icine daha beter edecek. Yine kisir dongu... Hak adalet onemli ise senin icin, baskasina satma derim...

çok teşekkür ederim değerli fikirleriniz için.. yaklaşık 1 aydır topluyoruz. sente ayarı ve egzantrik zinciriyle çözeceğimize inanıyoruz..
inadım inat :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:12 ----------

Öncelikle geçmiş olsun olan olmuş. Bundan öncekine yorum yapacak olsam direk suçlu sizi gösterirdim. Sebebi de 3 yıl da bir motor yapılmaz mı arkadaş. Ne arızaymış. Neyse...

Burdan alınacak dersler ne satıcıya ne tamirciye güvenmeyeceksin. Yıllardır bu forumda yazarım ve defalarca da tekrar etmişimdir. En son çare ustaya gitmek. Elinizden geliyorsa kendiniz yapın. Gelmiyorsa buraya gelin illaki bir çözüm çıkıyor.

Elinizden gelmiyor olması da bir bahane olmasın bakımlarını yaparak eliniz alışacak ve zamanla birçok şeyi öğreneceksiniz.

Ufak defek bir takım anahtar ve birkaç tornavida ile bir de lokma takımı alarak işe başla.

Motorun sorunlarını buraya ve google amcaya getir bırak sen de sök tak işleriyle ilgilen.

Sonuç değişmese bile paran cebinde kalmış olacak ve bir sonraki motorun için çok şey öğrenmiş olacaksın.

Merhaba Sinan bey.. evet önceki cevaplarıda okuduysanız suçumu zaten kabul etmekteyim.. anti parantez, hırsızda suçlu.

evet zorunlu olarak izlemem gereken yolu öğrenmiş oldum.. başa gelen bilir.. forum un kıymetini bir kez daha anladım.. iyiki varsınız...

vladimir
14 Ocak 2016, 14:16
Böyle bir toplumda yaşıyor olmak en acısı...

ukiran35
14 Ocak 2016, 22:45
vah vah vah tüh tüh tüh, sen bence onu sat kurtul; senden öncekinin sana yaptıgı gibi yap. Ama belkide motoru bozan sensindir.

tr100a
14 Ocak 2016, 23:44
Çalışmasını merakla bekliyorum bizimle videosunu paylaşın

PatientZer0
18 Ocak 2016, 03:09
Geçmiş olsun.Bu yazıyı okuyan birçok kişiye bir hayat dersi,bir nasihat vermiş oldunuz.Motor,araba,ev,arsa bunların hepsini alırken detaylı kontrollerini yaptırmak gerekiyor.Herşeyde üçkağıt var.Çok dikkatli olmak lazım.

senolas
18 Ocak 2016, 14:18
Valla hocam ben bu yazılanları okuduktan sonra 2 el motor alırken bir kere daha dikkatli olunacağını öğrenmiş bulunmaktayım, ALLAH sabırlar versin. Bende son aldığım motorun 2 3 tane kusurunu gördüm, satıcıya sorduğum halde hiçbirinden bahsetmedi. Malesef satıcı fiyat düşeceğinden yada vazgeçileceğinden motorunun kusurlarını söylemezler. Ya bi ustaya göstereceksin, ya da sen motordan anlıyor olacaksın. Kolay gelsin

solmyr
18 Ocak 2016, 14:53
vah vah vah tüh tüh, üzüldüm gerçekten. :P bu usta vahlamasını, sizin adar usta gezmesem de, ben de hep duyuyorum. yetkili servise gitseniz hem garantili hem daha ucuz tutarmış ama bilemezsin tabiki böyle olacağını, çok geçmiş olsun.

Sebasti
31 Mayıs 2017, 08:23
vah vah vah tüh tüh tüh, sen bence onu sat kurtul; senden öncekinin sana yaptıgı gibi yap. Ama belkide motoru bozan sensindir.

bana yapılanı başkasına asla yapmam.. noterden çıktıktan 10 dakika sonra ortaya çıkan bir sorun.. lütfen yazdığım süreci iyi inceleyin..

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:14 ----------

Valla hocam ben bu yazılanları okuduktan sonra 2 el motor alırken bir kere daha dikkatli olunacağını öğrenmiş bulunmaktayım, ALLAH sabırlar versin. Bende son aldığım motorun 2 3 tane kusurunu gördüm, satıcıya sorduğum halde hiçbirinden bahsetmedi. Malesef satıcı fiyat düşeceğinden yada vazgeçileceğinden motorunun kusurlarını söylemezler. Ya bi ustaya göstereceksin, ya da sen motordan anlıyor olacaksın. Kolay gelsin

haklısın.. büyük hata ettim ceremesini çekiyorum.. paylaşımımın amacı derdimi ve yaşadıklarımı paylaşarak sizleri uyarmaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:22 ----------

Çalışmasını merakla bekliyorum bizimle videosunu paylaşın

evet yeni bir ustadan sonra (contalardan yağ kaçırıyor) başka bir usta buldum.. nakil yaptırıyorum...

Salurbey
31 Mayıs 2017, 08:38
Yazılmış ama yazmak istiyorum,ayıplı mal satan,bunu kar sayan,düzenbaz,hırsız,vicdansız bir toplum olduk. Alıcının gerekli kontrolleri yaptırması gerekiyor,tamam ama satıcı burda dolandırıcı. Ahlaksızlık diz boyu,benim gözümde hırsızlıktan farkı yok.

2.el motor almayı düşünenler önce satıcıyı analiz etsinler. Bu ancak konuşurak olur,muhabbet esnasında sorucaginiz sorulara gelecek cevaplar,tavrı biraz da olsa fikir verir. Sonra teknik ekpsertiz kesinlikle,artık bunu söylemekten dilimizdr tüy bitti. Birinci sahibi olsun,evrakları herşeyi düzenli olsun. Bende sattım motorumu,alan arkadaşlar hala teşekkür mesajları yolluyor.

Size geçmiş olsun,çok sıkıntılı süreç ve 3 yıl ciddi süre. Kolaylıklar diliyorum.

ahmetyildiz
31 Mayıs 2017, 09:32
Benim merak ettiğim bir konuvar mesela beyfendi haklı olarak mahkemeye verdi diyelim ustalarda şahitlik yaptı ve satıcının arızalı sattığı belirlendi diyelim; eğer satan şahıs derseki cevap olarak

"Ben satarken arızalı olduğunu söylemiştim alan kişide biliyordu ben yaptırırım diyerek göze alarak aldı motoru derse" kim neyi ıspatlayacak.

Malesef başımıza ne gelirse insanlara güvenmekten geliyor. bu konuda hiçbir düzen olmadığı için bu tarz çakallar çok piyasada.

uzay gemisi
31 Mayıs 2017, 09:56
Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler. Ders alınması gereken bir olay olmuş. Bizim, sizin gibi dürüst ve iyi kalpli insanlar bu tür hatalara düşebiliyor ama önemli olan ders almak.

Siz pahalı bir şekilde öğrenmişsiniz, üzerinden yıllar geçmiş, tamir ettirme süresince motosiklet kullanmışmıydınız? Yoksa senelerdir binmeyi mi bekliyorsunuz? Eğer ikincisi ise, sabrınıza hayran kaldım. Ben olsam kafayı sıyırır, motosikleti bana satan adamı bulup 5 kişiyle beraber hastanelik ederdim herhalde. 3 sene boyunca iyi sabretmişsiniz çok geçmiş olsun.

esetabu
31 Mayıs 2017, 10:36
ben motorumun 2 ufak plastik parcasi kirildi, yolda giderken biri carpti vites yamuldu yok arka fren pedali bukuldu diye kahrolurken yazdiklarini okuduktan sonra ne diyecegimi bilemedim.

insanda ne heves kalir ne bisey. artik herkes serefsiz. herkes pislik pesinde.
tanidigim hatta arkadasim olan duzgun tipler bile satarken banane diye satiyor motorunu. kazasi varsa saklamaya calisiyor ugrasiyor.
cok garip.

ben de ilerde motorumu satarsam ters bisey olur da sorunu falan olursa nasil yaptiririm ve en temiz sekilde satarim alan herifte guzel guzel biner diye dusunuyorum daha simdiden.

gidisat kotu...

ee85
31 Mayıs 2017, 11:23
07/05/2012 tarihinde TAİ de çalışan bir vatandaştan Kawasaki Vulcan 750 Motoru ulus rüzgarlıda inceleyerek beğendim. Duruşu sesi tam istediğim gibi bir makine olduğu için hiç tereddüt etmedim. Çok acelesi vardı ihtiyaçları vardı. Bende hemen notere gidelim işi halledelim dedim. İşte serüven bundan sonra başladı..

Noterde alım yaptıktan sonra bindim motora eve doğru yol alacaktım fakat duman attığını fark ettim. Daha 1 km gitmiştim ki. Stop etti. Uğraştım çalışmadı. Aradım aldığım vatandaşı bilmem ben abi dedi.. Buda herhalde benim gibi pek anlamayan biri dedim ve en yakın ustaya ulaşarak motoru sevk ettik. Usta Motorun açıldığını ve iyi toplanmadığını söyledi. Biraz yüksek devirde çalışıyordu. Elektrikten kaynaklandığını söyledi yeni sargı alınması gerektiğini belirtti. Yeni sargı aldık derken rahatsız edici çalışmasından dolayı yok abi bu olmadı yeni yaptıracaksın dedi. Gittik yeni yaptırdık. Taktık içinde iyi tornalanmadığı yada sarılmadığı için zarar vermiş (neye nasıl bilmiyorum) orjinalini almam gerektiği ni söylediler. Bu arada zaten ben 1500 tl harcamıştım bile..

Motoru aldığım ve Hakkımı helal etmediğim şahıs ustaya baktırsaydın banane diyerek telefonu kapattı.

Görüntüsüyle güven veren Ankara Gimat ta servisi olan Hızır usta ya götürdüm. 3-5 gün orada gereksizce bekleyince al hayırlı olsun yaptım dedi. 1-2 km gittim sonra tekrar arıza yaptı. Geri Hızır ustaya aldırdık. Motoru açmam gerek dedi. Bu olaylar yaklaşık 3 ay sürdü. 250 TL ödedim. Bende İstanbul Maltepe de Servisi olan yakın arkadaşım Ramoto Ramazan a göndermeye karar verdim.

Ramoto Ramazan a gönderdiğimde motorun akü, ayak debriyaj kolu vb parçalarının eksik olduğu söylendi ve taşıma esnasında stop lambalarının kırıldığı tespit edildi.. önemsemedim çalışsın kolay dedim.

Ramoto Ramazan kendisi iş yeri sahibi yanında çalışan Haluk usta işe koyuldu. Şunun şurası bunun burası derken motoru açtı şu parça ömrü bitmiş şu parça kırılmış şu parça yenilense iyi olur derken ebay la kanka oldum. Bu süreç 2 yılıma ve 2500 tl parama maloldu. En sonunda arkadaşımı arayarak ben motoru aldırmak istiyorum kardeş çok uzadı dediğimde motoru 3-5 parça olarak ve motorunu kolide teslim aldırdım.

İstanbul Kaynarca da Murat ve Süleyman ustanın metnini duyduğum için onlara gönderdim.. oda diğer ustalar gibi vah vah vah tüh tüh tüh ne yapmışlar buna (bir önceki usta için) dierek sen merak etme o kadar güzel olacak ki sürerek getireceğim Ankara ya dedi. Önden acil 3-5 verildi motor 3 hafta içinde toplandı(söylenen) yine eksik parçalar ebay vb yine akü cıvata ampül kablo ıvır zıvır.. elektrik tesisatınıda yenileyelim derken 2-3 bin de 7 ay içinde oraya gitti. Artık durduğu yerde ilerleme sağlamadığı için güler yüzle acilen ne olursa olsun teslim almak istediğimi belirttim. Tek parça halinde Ankara ya getirttim. Her şeyi tamam fakat karbüratöre elini kapatınca çalıştırabilirsin sonra ona bir kapak uydursunlar hiçbir şeyi yok dedi.

Ankara ya motoru getirttim Şaşmaz da Batıkent tarafındaki Hüseyin ustaya götürdüm (nakliye) oda başladı vah vah vah tüh tüh tüh tüh (önceki ustaya kızarak) 1000 tl para istedi 800 e anlaşıp ödeme yaptım.. teslim aldık bindik şaşmazdan yakıt aldık söğütözünde evin önüne geldik durduğumuz anda yağ ve suyu tamamen boşalttı. Aradım Hüseyin usta yı elimden gelen bu dedi.

Sonra İstanbul Kaynarcadaki ustayı aradım olayları anlattım. Vah vah vah tüh tüh tüh diyerek sadece basit bir conra sııntısı olduğunu söyledi. Madem öyle size yeniden göndereyim size zahmet yeniden bir bakın dedim (kerizim keriz..) attım nakliyeye gönderdim oraya.. yine vah vah vah tüh tüh tüh dedikten sonra başladılar 2-3 ay yarın pazartesi Cuma diye bekledim 500 tl de onlara bayılarak ne olursa olsun diyerek yeniden aldım. Ankara ya nakliyeyle getirttim. Ostim de Motorcu Murat ustaya götürdüm vah vah vah tüh tüh tüh ilk bana getirseydin ben Kawasaki servisinde çalıştım dedi. Neyse pişmanlıklar fayda etmez. 1 ayda ancak bakabildi en son başında 2-3 saat beklediğim için motoru çekti uğraştı çalıştırdı. Fakat motor tek subap çalışıyordu. Ha bu arada akü vb türü malzemeler yine eksikti. Neyse siboplarının çok kötü olduğunu söyleyerek değişlştirdi. Ben karbüratörde arıza olduğunu sözylediklerini belirterek geçmişini anlattım. Yeni karbüratör alalım dedi. Bende artık tükenmiştim.
Ankara Polatlı da Kemal usta var. Motoru oraya götürmeye karar verdim. Bu arada değiştirdiği çin malı siboplar için 100 tl Ostim deki Murat ustaya ödeme yaptım.

Murat usta vah vah vah tüh tüh tüh ten sonra inceleme yaptı abi bu motor kurcalanmış karbüratörde sorun yok tek subap çalışıyor ben yapamam dedi.

Şuan Motor Polatlı OSB de savunma sanayi işi yapan firmamızda 30/11/2015 tarihinde getirilerek istirahate alınmıştır.

Siz Olsanız ne yaparsınız?

yanlış anlamayın ama bir hata bir kere yapılır iki kere yapılır. siz de oraya buraya dağıtılacak para çokmuş gibi geldi. o kadar para verip 3ünden de yapılmadan teslim almışsınız. o parayı verdiyseniz bin kerede uğraşırsa yapmadan teslim almam şahsen. bu bütçeyle keşke sıfır alsaydınız o zaman...

Brock07
31 Mayıs 2017, 12:00
o motordan artık bir cacık olmaz türkiye üzerinde ellemeyen usta kalmamış en güzeli yak gitsin :)

Sebasti
31 Mayıs 2017, 12:06

Merhaba Sinan.. motor yıllardır usta usta geziyor.. bu motordan pek anlamadıkları için kurcalayan toplayıp bırakıyor..
en son tam toparlandı dedim ki bu kez contalardan 5 noktadan yağ kaçırmaya başladı. her defasında conta kestirmekten bıktım. bu kez orjinal contasını arıyorum.. google amcadada bulamadım.. fikrin varsa ve yardımın olabilirse sevinirim..

mustafa_325
31 Mayıs 2017, 12:17
Benim anlamadığım şey şu neden motosikleti aylarca bekletip tamir etmeyen ustalara para veriyorsunuz veya verdiğiniz parayı geri istemiyorsunuz? Adamlar yapmaları gereken işi yapmamışlar, parayı da hak etmiyorlar.
Hem motoru aylarca bekletmek nedir yahu? Bir motor bir gün içinde tamamen sökülüp toplanabilir. Parça temini de 2 hafta sürse en fazla 1 ayda işin bitmesi lazım.

Sebasti
31 Mayıs 2017, 12:26
Benim anlamadığım şey şu neden motosikleti aylarca bekletip tamir etmeyen ustalara para veriyorsunuz veya verdiğiniz parayı geri istemiyorsunuz? Adamlar yapmaları gereken işi yapmamışlar, parayı da hak etmiyorlar.
Hem motoru aylarca bekletmek nedir yahu? Bir motor bir gün içinde tamamen sökülüp toplanabilir. Parça temini de 2 hafta sürse en fazla 1 ayda işin bitmesi lazım.

ya demek siz ustalar yönünden çok şanslısınız.. yılın 12 ayı maalesef ilgilenemiyorum elbette (çalışıyorum) ama motor hep ustalarda bekliyor.. şimdi aracımı tamir ettirdiğim ustama götüreceğim.. :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:23 ----------

o motordan artık bir cacık olmaz türkiye üzerinde ellemeyen usta kalmamış en güzeli yak gitsin :)

sizin için güzel ve eğlenceli olacağına şüphem yok..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler. Ders alınması gereken bir olay olmuş. Bizim, sizin gibi dürüst ve iyi kalpli insanlar bu tür hatalara düşebiliyor ama önemli olan ders almak.

Siz pahalı bir şekilde öğrenmişsiniz, üzerinden yıllar geçmiş, tamir ettirme süresince motosiklet kullanmışmıydınız? Yoksa senelerdir binmeyi mi bekliyorsunuz? Eğer ikincisi ise, sabrınıza hayran kaldım. Ben olsam kafayı sıyırır, motosikleti bana satan adamı bulup 5 kişiyle beraber hastanelik ederdim herhalde. 3 sene boyunca iyi sabretmişsiniz çok geçmiş olsun.

benim başka motorlarımda var.. onu tamir ettirme sürecinde diğer vasıtalarımı kullandım. elbette kişiye zarar vermek kısa vadede mantıklı fakat benim vicdanım elvermez.. dahada sabretmeye devam ediyorum (yeni bir ustaya gidecek)

xterkan
31 Mayıs 2017, 13:13
geçmiş olsun anlamayan ve bu durumlara düşmeyen bilemez, klavye başında dövseydin, sövseydin, dava açsaydın, ustaya saldırsaydın ,paranı isteseydin gibi cümleler kolay ama işin içine girince öyle olmuyor ,dava açsan hem maddi hem manevi süreç olacak ,kesin kazanmak konusuda muallakta, satanı dövsen gene başına iş çıkacak, gözün kara olursa o ayrı, ustalar desen birçoğu sökme takma değişim işinden anlıyor, motor indirip toplamak ülkemizdeki ustaların çoğunu aşıyor, profesör usta bulmak lazım :D, usta denilen zerzevatın biri kayışı değişecek motorumun karbüratör ayarını bozuyor, yan yan bakıyorum görmüyor sanıyor, böyle şerefsizler çook, usta motoru bozuyorki daha çok para almak için, bunlar adı üstünde usta aq,, kardeş zaten baştan hata yapmışsın ,sonraki süreçtede hatalar yapmışsın, bundan sonra daha düzgün dürüst birisini bulmaya çalış ve motorundaki hatalar için sadece bir kişiye git, senin motoruna çok kişi ellediği için kolay çözülecek bir sorun bile, zor çözülür olmuş yada kendin bir yer ayarla, kendin ilgilen, ben bazı ustaların uğraşmayıp veya çözemedikleri şeyleri, kendim çözüyorum, araba tamircimin dükkanını kendim kullanarak hallediyorum, tabi vakit bulursam, zaten Türkiye de usta bulmak zor ,Ankara da daha da zor ,motor toplayacak usta bulamazsın, birçoğu bakım ustasıdır çakma yani :D

Monty
31 Mayıs 2017, 14:28
Tai'deki elemanın adını vermelisiniz.