PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorunda ABS olan bi baksın lütfen

TurboTastic
02 Kasım 2015, 10:34
Geçtiğimiz nisan ayında honda forza 300 aldım, kombine abs mevcut üzerinde. nisan ayının ilk haftalarında havalar bayağı yağmurluydu ve rodajıda yağmurlu havada istanbul içinde yaptım. lastikler dunlop idi ve rodajlı halleriyle epey kayıyordum. ilk abs devreye girdiğinde soluğu başka yerden aldırdı bana işte bu noktada fren manetleri deli gibi parmaklarımı tokatlıyordu.rodajda 3-4 kere abs nin nasıl bir his olduğunu motor göstermişti. şimdi 6300 km'deyim.uzuun zamandır abs ye girmedi motorum, yani lastiklerde rodajını bitirmişti. sonrasında ben kışa hazırlık diyerek lastikleri değiştirdim.

lastiklerim michelin city grip arka lastik ebatımda ufak bir değişikliğe gidip 140-70 13 olan ebatı 150-70 13 olarak değiştirdim.(yetkili honda bayiisi sıkıntı olmaz dedi bende lastiği honda bayiiden aldım ve taktırdım). geçenlerde yağmur varken motorla bir alışveriş merkezinin park alanına girdim. yer ıslaktı ve zemin mermerdi. fren yaptığımda digital bir ses duydum.. garipsedim. abs sanırım diye düşündüm fakat daha öncekine hiç benzemiyordu.motorda hiç kayma olmadı ve manetlerde hiçbir titreme,atlama yoktu. digital sesin bir titreşimi vardı sanki manetlerde fakat çok ince hissediliyordu. sonra lastik ebatından dolayı sıkıntımı var diye düşündüm abs'de. yola çıkıp freni denedim yol kaygandı fakat lastikleri bir türlü kaydıramadım. abs devreye giriyor digital sesi duyuyorum. sanki böyle sıkışmış kalmış bir elektronik alet sesi gibi geliyor ne biliyim daha önceki yaşadığım abs deneyimine benzemeyince sormak istedim. şayet bu durum normalse rahatlayacağım. ilk abs'li motor olunca hoş görün:pale:

cihan54
02 Kasım 2015, 10:41
Duyduğun ses hakkında fikrim yok, fakat motordan motora, zeminden zemine ve lastikten lastiğe abs tepkisi değişkenlik gösterir. Sert frenlemede kızaklama yaşamıyorsan rahat olabilirsin. Fakat abs devreye girmiyor dersen o zaman servisine yüklenebilirsin ::sm_smile

TurboTastic
02 Kasım 2015, 10:43
kızaklama yaşamadım, ama abs devreye giriyorsa sadece o digital sesi duyuyorum. ses aynı kontağa çevirirken duyduğunuz türden bir digital ses.

bilginozi
02 Kasım 2015, 10:53
Kum veya toz üzerinde fren yapmayı dene kayma olmazsa sorun yoktur.

caglar48
02 Kasım 2015, 10:55
Park ederken dıyorsunuz düşük hızlarda abs devredışı kalıyor diye bılıyorum en azından benımkı öyle

cihan54
02 Kasım 2015, 11:03
Evet abs 30km/h altında devreye girmiyor. Sen absyi lastikleri kitleyerek bir test et. Tabi bunu yaparken çok dikkatli ol, abs yokmuş gibi temkinli davran. Sese pek takılma, abs'nin aktif olup olmadığından emin ol kâfi ::sm_smile

Olcay Avşar
02 Kasım 2015, 11:05
anlatmaya çalıştığın ses ince bir cırlama sesi mi, eğer anladığım ses ise abs den alakasız olarak frene bastığında yağ haznesinden gelen sestir o.

giderken freni hafifce sık ve manetten gelen sesi dinle, abanmana gerek yok. büyük ihtimal ilk defa fark ettin o sesi, ön fren yağ haznesi kulağa daha yakın olduğu için o ses duyulur.

07DFB18
02 Kasım 2015, 11:09
Geçtiğimiz nisan ayında honda forza 300 aldım, kombine abs mevcut üzerinde. nisan ayının ilk haftalarında havalar bayağı yağmurluydu ve rodajıda yağmurlu havada istanbul içinde yaptım. lastikler dunlop idi ve rodajlı halleriyle epey kayıyordum. ilk abs devreye girdiğinde soluğu başka yerden aldırdı bana işte bu noktada fren manetleri deli gibi parmaklarımı tokatlıyordu.rodajda 3-4 kere abs nin nasıl bir his olduğunu motor göstermişti. şimdi 6300 km'deyim.uzuun zamandır abs ye girmedi motorum, yani lastiklerde rodajını bitirmişti. sonrasında ben kışa hazırlık diyerek lastikleri değiştirdim.

lastiklerim michelin city grip arka lastik ebatımda ufak bir değişikliğe gidip 140-70 13 olan ebatı 150-70 13 olarak değiştirdim.(yetkili honda bayiisi sıkıntı olmaz dedi bende lastiği honda bayiiden aldım ve taktırdım). geçenlerde yağmur varken motorla bir alışveriş merkezinin park alanına girdim. yer ıslaktı ve zemin mermerdi. fren yaptığımda digital bir ses duydum.. garipsedim. abs sanırım diye düşündüm fakat daha öncekine hiç benzemiyordu.motorda hiç kayma olmadı ve manetlerde hiçbir titreme,atlama yoktu. digital sesin bir titreşimi vardı sanki manetlerde fakat çok ince hissediliyordu. sonra lastik ebatından dolayı sıkıntımı var diye düşündüm abs'de. yola çıkıp freni denedim yol kaygandı fakat lastikleri bir türlü kaydıramadım. abs devreye giriyor digital sesi duyuyorum. sanki böyle sıkışmış kalmış bir elektronik alet sesi gibi geliyor ne biliyim daha önceki yaşadığım abs deneyimine benzemeyince sormak istedim. şayet bu durum normalse rahatlayacağım. ilk abs'li motor olunca hoş görün:pale:

sen o servise bir daha gitme bence.
hiç bir usta 140/70/13 muadili 150/70/13 takmaz taktırmaz....

TurboTastic
02 Kasım 2015, 11:18
pek düşük hızda test etmedim arkadaşlar dediğim gibi mermer üzerinde motoru park edecekken hafif tatlı sert parka yanaştım orada duydum sesi fakat motor kaymadı. yola çıkıp test ettim. 60-70 arası ani fren ile test ettiğimde kızaklamıyor lastikler iyi tutunuyor yola fakat kayma noktasına gelince zaten hızım oldukça düştüğü için o sesi duyuyorum. öne arka frene abanıyorum aynı. akşam mesai sonrasında bir daha test edicem. zaten yakında honda çağırdığı için motoru götürdüğümde konuşacağım bakalım nedir diye.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:12 ----------

fikrine saygım var fakat 1cm fark ediyor sadece, bende araştırdığım kadarıyla sorun yaşayan olmamış. ebat büyük olsa evet dediğin doğru olabilir fakat bir üst ebat için demek doğru olacağını düşünmüyorum.

07DFB18
02 Kasım 2015, 11:28
pek düşük hızda test etmedim arkadaşlar dediğim gibi mermer üzerinde motoru park edecekken hafif tatlı sert parka yanaştım orada duydum sesi fakat motor kaymadı. yola çıkıp test ettim. 60-70 arası ani fren ile test ettiğimde kızaklamıyor lastikler iyi tutunuyor yola fakat kayma noktasına gelince zaten hızım oldukça düştüğü için o sesi duyuyorum. öne arka frene abanıyorum aynı. akşam mesai sonrasında bir daha test edicem. zaten yakında honda çağırdığı için motoru götürdüğümde konuşacağım bakalım nedir diye.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:12 ----------

fikrine saygım var fakat 1cm fark ediyor sadece, bende araştırdığım kadarıyla sorun yaşayan olmamış. ebat büyük olsa evet dediğin doğru olabilir fakat bir üst ebat için demek doğru olacağını düşünmüyorum.

http://i.hizliresim.com/zYOB1B.png (http://hizliresim.com/zYOB1B)

istanbu_gezg
02 Kasım 2015, 11:30

merhaba bize sebebini anlatırmsıın konunun fransızıyım lastik ebadı fabrika değerleri değiştirirsek bize ne zarar verebilir,

07DFB18
02 Kasım 2015, 11:47
merhaba bize sebebini anlatırmsıın konunun fransızıyım lastik ebadı fabrika değerleri değiştirirsek bize ne zarar verebilir,

lastik ebatlarını bilinçsiz bir şekilde değiştirmek bize hem maddi olarak hem de manevi olarak ciddi sorunlar yaratır.
ben size denklem tablosunun linkini vereyim oradan hesaplayabilirsiniz.
http://www.lastikmastik.com/icerik.asp?inf=32

FerhatKaraca
05 Mart 2018, 15:10
---------- Mesajlar birleştirildi - 15:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:09 ----------

anlatmaya çalıştığın ses ince bir cırlama sesi mi, eğer anladığım ses ise abs den alakasız olarak frene bastığında yağ haznesinden gelen sestir o.

giderken freni hafifce sık ve manetten gelen sesi dinle, abanmana gerek yok. büyük ihtimal ilk defa fark ettin o sesi, ön fren yağ haznesi kulağa daha yakın olduğu için o ses duyulur.
selamlar benim honda da tanımladığınıza benzer bir ses var.frene dokununca ince bir cırlama oluyor. sebebi ne olabilir? bahsettiğiniz yağ haznesi sesi olağan mıdır?

Kızıl pars
05 Mart 2018, 16:11
Eğer frenler düzgü çalışıyor ise bu tür sesler normaldir.
Muhtemelen yeni farkediyorsunuz.

Motosiklet bolca titreyen ve bir sürü garip sesler çıkaran bir alettir.

ufuk01
05 Mart 2018, 20:39
Abs nin sesi. Bende duyuyorum ara sıra. kontak açtığında gelen enjeksiyon pompa sesi gibi bir ses

moonspell07
05 Mart 2018, 22:44
Bende de xmax 250abs var böyle yüksek olmayan kaldırımdan filan inerken bahsettiğiniz sese benzer dıııttt gibi ses geliyor, Fazla takmayın normaldir. Haa takıyorsanız 2016 2500 km xmax im ile hemen takas edebiliriz ☺️

Nikkfurie
05 Mart 2018, 23:33
Abs nin çalışma sesini duyuyorsunuz , tekerlekler kilitlenmedende devreye girer bu sebeple sese anlam veremeyebilirsiniz, kaldırımdan inerken, bir tümsekten hızla geçerken ön arka tekerlekler anlık olarak birbirinden farklı hızlarda dönebilirler sistem çalışır , yine fren manetini seri şekilde çekerseniz lastikler kilitlenmese bile abs hafif bir şekilde devreye girer..

Sabırsız
06 Mart 2018, 10:42
Duyduğunuz sesler gayet normal dıt dıt dıt sesleri duyuyorsunuz digital şekilde dediğiniz şey absnin devreye hızlı girip çıktığından oluyor.Bu arada bi arkadaş 30km/h altında abs devreye girmiyor demiş sanırım bunlar motordan motora değişiyor. Çünkü ben kalkar kalkmaz örn 10kmh bile devreye istersen giriyor.Tabiki bu lastiktende kaynaklanabilir.

Nikkfurie
06 Mart 2018, 11:05
........bir arkadaş 30km/h altında abs devreye girmiyor demiş sanırım bunlar motordan motora değişiyor.....

evet motor tipine göre değişir ama 30 km de çok fazla ben bu hıza kadar abs si otomatik devre dışı kalan motosiklet görmedim, 30 ile ıslak yol çizgisi vs gibi bir yere denk gelirsen panik frende bir anda yapışırsın yere, İstanbul da feribotu sık sık kullananlar görmüştür , zemin demir ve hep ıslaktır, yürüme hızında bile ön freni hızlı çekersen motor saniyede yatar..

sukuterler 5 kms kadar , büyük endurolarda 10-12 kms hızlara kadar devre dışıdır genellikle..

bberksan
06 Mart 2018, 23:30
Ne demek fabrikanın verdiği ölçüyü değişirsem ne olur? Ölçü = ölçü