PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KURS SAÇMALIĞI

Furkan Tarık
27 Ekim 2015, 20:26
Güç bela yıllardır hayalini kurduğum ehliyetin direksiyon sınavına hemen hemen 10-11 gün kaldı. yazılı sınavı da başarıyla geçmemle heyecan doruğa çıktı. Abi meseleye gell. henüz 17yi yeni doldurduğum için kurs işine babamı falan sokmadım her şeyi ben hallettim. ancak geçen direksiyon ücretini ödemek için gidip duyduklarımla şok oldum. "sen kullanmayı zaten biliyorsun, sınav sabahı gel biraz alış sonra gir sınava"

abi lafa bakarmısın ya varmı böyle bişe. ısrar etmeme rağmen yok falan deyince araya peder beyi soktuk bakalım sabah konuşcaktı hala sormadım.

ama nolursa olsun. kurs tanıdık diye yüz vermeyin abi hakkınızı hep isteyin.

iyi günler...

Onurhan D
27 Ekim 2015, 20:33
Tanıdık olmasıyla alakası yok.Bütün kurslar aynı,bilmiyosan bile 20 dk falan sürdürüyolar.

İlker41
27 Ekim 2015, 20:46
kurslar aldığı paraya bakıyor sen sürmüşsün düşmüşsün onlar için farketmez sana önerim arkadaşında vitesli motor varsa onda antrenman yap kendini motora hazırla yoksa direksiyon sınavında baya zorlanırsın

karşıyaka57
27 Ekim 2015, 20:46
Bu konudaki düşüncem "Kaç tane sürücü kursu varsa ......"

Çoğu aynı zihniyette 15 dk sürdürürler o kadar.

mertky
27 Ekim 2015, 20:55
Tanıdık olmasıyla alakası yok.Bütün kurslar aynı,bilmiyosan bile 20 dk falan sürdürüyolar.

Bütün kurslar diyerek genellememek lazım işi bilen düzgün esnafla çalışmak lazım benim gittiğim kurs direksiyon sınavı başlamadan 10 gün önce hergün 16:00 - 19:00 arası sınav parkurunda motor sürme imkanı sağlıyodu ve istediğin kadar gidebiliyodun adamlar zorla sürdürtüyodu anlıyacağınız :) demem o ki kursa kaydolmadan önce kurs hocalarıyla hatta mümkünse sahibi/ müdüryle bir görüşün 5 dakika nasıl biri olduğunu çözer hizmetininde nasıl olacağını anlarsınız

A.Türker
27 Ekim 2015, 22:06
Bütün kurslar diyerek genellememek lazım işi bilen düzgün esnafla çalışmak lazım benim gittiğim kurs direksiyon sınavı başlamadan 10 gün önce hergün 16:00 - 19:00 arası sınav parkurunda motor sürme imkanı sağlıyodu ve istediğin kadar gidebiliyodun adamlar zorla sürdürtüyodu anlıyacağınız :) demem o ki kursa kaydolmadan önce kurs hocalarıyla hatta mümkünse sahibi/ müdüryle bir görüşün 5 dakika nasıl biri olduğunu çözer hizmetininde nasıl olacağını anlarsınız

Bütün kurslar diye genellemek malesef yanlış olmuyor. Kendi bulunduğum ilçede hangi kursa gittiysem "biliyorsanız veriyoruz" dediler. Sadece bitanesi öğretiriz dedi ve öğretimden kastı geniş bir kaldırım üstünde dur kalk yapmaktı. Gittim motor alıp öğrendim öyle girdim sınava.

gurkanerkan
27 Ekim 2015, 22:34
Direksiyon sınavının olduğu gün kursun motoru yoktu piyasada. Kendi motoruyla gelen iki arkadaşın motoruyla sınava girdik. Arkadaşlar sınav olduktan sonra motorlarını alıp gitmek istediler de sınava girmemiş olan arkadaşlar güç bela gitmemeleri için ikna ettiler. Yani fazla bir beklenti içine girmemek lazım :)

A.Türker
27 Ekim 2015, 22:48
Direksiyon sınavının olduğu gün kursun motoru yoktu piyasada. Kendi motoruyla gelen iki arkadaşın motoruyla sınava girdik. Arkadaşlar sınav olduktan sonra motorlarını alıp gitmek istediler de sınava girmemiş olan arkadaşlar güç bela gitmemeleri için ikna ettiler. Yani fazla bir beklenti içine girmemek lazım :)

hayatta vermezdim adamlar iyimiş yine.

gurkanerkan
27 Ekim 2015, 22:53
hayatta vermezdim adamlar iyimiş yine.

Motorların ikisi de feleğin çemberinden geçmiş motorlardı zaten. O yüzden sahipleri de pek gönülsüz vermediler.

furkanuc
27 Ekim 2015, 23:35
Allah razı olsun bizim sürücü kursumuz akşama kadar burdayız arkadaşlar istediğiniz kadar eğitim alabilirsiniz dedi. Herkes sınavıda sorunsuz geçti. Eğitmenimiz çok ilgiliydi sağ olsun.

yeknet
28 Ekim 2015, 00:17
tabi ehliyete yazılmadan önce kurs nedir ne iş yapar bunları iyice araştırmazsanız hayal kırıklığı yaşıyorsunuz.

AlisanYılmaz
28 Ekim 2015, 01:33
ben istanbul\soğanlıda bulunan gençler sürücü kursunu tavsiye ediyorum,Çünki Motor Kullanmayı Bildiğim Halde telefonla arayıp ve mesaj atarak derslere katılmam için çağırdılar.Sürmek için 1 defa gittim 2 saat kadar falan breton 125 lik ile git gel dur kalk slalom 8 çizdirip demir üzerinden geçirdiler,şimdi ise iyiki gitmişim diyorum direksiyon sınavına girdiğimde parkuru biliyor ve pretik yapmıştım. 1 hafta içerisinde karakola gidip ehliyetimi alıcam. :cat:

Alk34
28 Ekim 2015, 01:48
İstanbul, Kadıköy'de Gelişim Sürücü kursu gayet iyidir. B Ehliyetimi de 2009 senesinde oradan almıştım. Direksiyon eğitimleri olsun. Hocaların ilgi ve alakaları çok iyiydi. 2 hafta önce de A2 için kayıt oldum. 3 hafta boyunca eğitim vereceklerini söylediler. Sanırım haftaya eğitimler başlayacak. SMS ile duyuru yapıyorlar. Yani aynı kalite ve hizmet anlayışı devam ediyor :) Her kurs bir değil sözü gerçekten doğru bir cümledir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:43 ----------

Bu arada 3 hafta= 3 hafta sonu ;)

BatuhanS
28 Ekim 2015, 02:33
Öncelikle hayırlı olsun bende aynı şekilde 10-15 gün içerisinde sınava gireceğim daha önce hiç vitesli kullanmadığımı belirttim aldığım cevap "Sınavdan bir gün önce hocamız ders vericek orada öğretir size" yani bir gün ile olacak bir şey olduğuna inandırmışlar kendilerini ya da işlerine öyle geliyor.

buraxdj
28 Ekim 2015, 04:33
Fenerbahçe Sürücü Kursu na bekleriz.Kayıt anından sınavın bitiş anına kadar korumalarınız dahil, Honda CB 125 servis bakımlı motorlar ve hiç bilmeyen arkadaşlar için açık alanda teorik + pratik dersler özenle yapılıyor.

Bilgi için web sitesine bakıp,başka kurstan dahi olsanız web sitesindeki testler ile yazılı sınava alıştırma yapabilirsiniz ;)

Sevgiler

Furkan Tarık
28 Ekim 2015, 23:04
Öncelikle hayırlı olsun bende aynı şekilde 10-15 gün içerisinde sınava gireceğim daha önce hiç vitesli kullanmadığımı belirttim aldığım cevap "Sınavdan bir gün önce hocamız ders vericek orada öğretir size" yani bir gün ile olacak bir şey olduğuna inandırmışlar kendilerini ya da işlerine öyle geliyor.

sağolun hocam . NEYSE ABİ. pederi görüştürdük adamlarla. kursun cevağ çok manidar :)::

"BİZ SÜRMEYİ BİLMEYENLERİ KURSA ALMIYORUZ 1!1!!!"

:mrgreen: abi cidden güldüm . neyse güç bela haftasonuna bi kaç saat sıkıştırdık. vitesli ile deneyimim yok denecek kadar az maalesef. etrafımda vitesli motoru olan çok az insan var kimse de vermez yani sanmıyorum. onun dışında scooter'la bi 3-4 senedir haşır neşirim. Sizce napmalıyım bir günlük eğitim ile direksiyonu geçebilir myim?

GezeGeze
29 Ekim 2015, 11:03
Maalesef sürücü kurslarının durumu bu şekilde. Geçen sene ehliyeti alırken ilk sınavda çaktım. Kurs sahibi bizzat "biz senin bu kadar bilmediğini bilseydik zaten kursa almazdık" dedi, "bizim [motosiklet kullanmayı] bilmeyene [motosiklet kullanmayı] öğretmek gibi bir zorunluluğumuz yok" dedi. Haftayaki tekrar sınavına girmek istersem gidip özelden ayrıca ders almamı da tavsiye etti. Gittim kendim özel hoca buldum, 2 gün çalıştık. Geçtim.

Velhasıl, sürücü kursları kendilerini sadece evrak takip merkezi olarak görüyorlar.

İşin kötüsü, herkes bunu biliyor; sınav yapan yetkililer de biliyor! İlk sınavda çaktığımda, yetkili "senin motorun yok muydu?" dedi. Ben de "Ehliyeti aldıktan sonra motosiklet almayı düşünüyordum" dedim... Sürücü kursunu "bu kursiyeri yeterince eğitememişsiniz" diye eleştirmek yerine, kursiyere "madem sürmesini daha önce kendi başına öğrenmedin de ne demeye kursa kaydolup da ehliyet almaya geldin" demeye getiriyorlar, açıkçası!

Özetle, maalesef Türkiye'de motosiklet kurslarda öğrenilmiyor (hepsini bir kefeye koymayalım diyen arkadaşlara şunu söyleyeyim, onlar istisna olsalar gerek; geneli böyle anlaşılan).

Sınavı da, daha önce vitesli deneyimin falan yoksa, pratik yapmadan geçemeyebilirsin. Hele o demir kalastan geçmenin korkusunu üstümden atasıya 2 gün geçti.

Hoca bul, ders al. Sınava rahat gir çık.

Ayrıca, motosikleti sadece ehliyet alacak kadar sürmeyi bilmenin de yeterli olmayacağını bir kenara not et. Sınavda sonuçta bir iki slalom yaptırıp, 8 çizdiriyorlar ve demir kalastan geçirip, 100-150 m.'lik trafiğe çıkarıyorlar; o kadar.

Forumlarda sürüş tekniğiyle ilgili daha pek çok konu başlığı var. Ehliyetini aldıktan sonra bunlara da bakmanı tavsiye ederim.

Yeni bir kursa yazılacaklara da , yukarıda bir arkadaşın da değindiği gibi, kursu iyi araştırmalarını tavsiye ederim.

Ofisin pırıltısına, ışıltısına falan takılmayın. Açıkça sorun motosikletlerin durumunu. Motosiklet üzerinde en az kaç saat ders vereceklerini "netleştirin". Hatta, derslerini gidin izleyin.

Öyle karar verin.

savinelli
29 Ekim 2015, 12:00
ben ehliyet alırken de aynı muamele ile karşılaşmıştım. eğitim veren kurslar da vardı ama fiyatları astronomik derecede pahalıydı. ve kursta telefonlara bakan kadın bana açık açık "biz a2 ehliyet satıyoruz eğitim değil, ehliyet alabilmek için zaten motosiklet kullanabiliyor olmanız lazım" demişti.

tifosipod
29 Ekim 2015, 13:20
Allah razı olsun bizim sürücü kursumuz akşama kadar burdayız arkadaşlar istediğiniz kadar eğitim alabilirsiniz dedi. Herkes sınavıda sorunsuz geçti. Eğitmenimiz çok ilgiliydi sağ olsun.

Rica etsem hangi kurs olduğunu paylaşır mısınız?

olcaytoshow
29 Ekim 2015, 16:19
Kursa kaydolurken ben direksiyon dersi almayacam deyip ona göre fiyat alabiliyorsun. Çevremde böyle yapan insanlar var, adam ben zaten kullanmayı biliyorum direksiyon dersi almayacam deyip oma göre pazarlığını yapıyor. Bu otomobil içinde motosiklet içinde geçerli. Önemli olan önceden bilinçli olmak ve kursla bunu konuşmak.

Bunlar senden hem kurs parası almış hemde kurs vermiyor.

Burdan vereceğim tavsiye kursla ilk görüşmede herşeyi sorun. Kaç saat direksiyon dersi olacak bu dersler hangi gün gibi...

Furkan Tarık
02 Kasım 2015, 01:02
VELAHSIL KELAM .
Sözde haftasonu arayacaklardı hala aramadılar. koskoca 4 gündür motor üzerine binmedim. tatilim boş geçti. neyse bikaç kişiyle görüştüm yarın bakarız falan dediler de hayırlısı (pek umutlanmak istemiyorum). olsa bile nolur ki 1 maksimum 2 saat gezecez sonra hoop sınava. nasıl kazanayım ki abi. öyle "parası neyse vereyim bikaç gün çalıştır" diyebileceğim kimsede yok. kursa da sinirliym madem vermiceksin neden belirtmiyorsun benden ders falan bekleme diye. hay allahım ya :pr:

buraxdj
02 Kasım 2015, 09:05
Arkadaşlar ;

Temel Sürüş Eğitimi vermeyen hiçbir kursa para vermeyin,kaç saat pratik,kaç saat teorik ders verdiklerini,nerede hangi motorlarla verdiklerini mutlaka sorun.

Kendi çalıştığım kurstan örnek veriyorum ;

- 2 saat teorik , sürücü adayının durumuna göre minimum 2 saat pratik , maximum 8 saat pratik , trafiğe kapalı alanda temel sürüş eğitimi veriyoruz.

- Eğitim esnasında eldiven,kask,mont,dizlik zorunlu.
- Eğitim motorlarımız 2015 model Honda Cb 125
- Hiç iki tekerlek deneyimi olmayan adaylar için Bisiklet dahi mevcut.
- İsteyen adaylar için eğitime scooter da dahil edildi. (Honda Activa)
- Eğitim sonrası hoca nezaretinde trafikte uygulamalı sürüş.
- Eğitimler Bakırköy Adliyesinin önündeki pazar yerinde yapılmaktadır.Gelip görebilirsiniz.
- Eğitmenlerimiz lisanslı eğitmenlerdir.

http://www.fbsurucukursu.com/iletisim

Kursu arayıp beni referans verebilirsiniz,motosiklet.net ten aradığınızı belirtin,kursa bu konu hakkında ekstra bilgi ilettim yardımcı olacaklardır. :cat:

Burak Taşkıran

something123
02 Kasım 2015, 09:24
Hiç bişi bilmiodum bi okula gittik 1 saat surdum :) sınavda da Allah bu kız kesin düşer denilerek 29 ekim resmi geçiş ile yanımda 4 5 hoca ekip şeklinde girdim :) en düşük not ile geçtim 70'ti sanırım, oda bayan bu verelim ehliyeti yaw dediler de verdiler yani... Sonra kendi kendime öğrendim işte... (kurslar pek öğretmior genelde malesef..)

Furkan Tarık
04 Kasım 2015, 01:13
Hiç bişi bilmiodum bi okula gittik 1 saat surdum :) sınavda da Allah bu kız kesin düşer denilerek 29 ekim resmi geçiş ile yanımda 4 5 hoca ekip şeklinde girdim :) en düşük not ile geçtim 70'ti sanırım, oda bayan bu verelim ehliyeti yaw dediler de verdiler yani... Sonra kendi kendime öğrendim işte... (kurslar pek öğretmior genelde malesef..)

Ya delirecem hala ders alamadım. :pr: cumartesi'ye sallamışlar şimdi bakalım hayırlısı. umarım ben de başarılı olurum. Sonra tongaya düşmeyelim.

Not: Yeni ehliyet alacak olanlar varsa ve tecrübeleri yoksa. NE YAPIN NE EDİN KENDİNİZE MOTOR ALIP ONLA SINAVA GİRİN abi. ben bunu anladım. pişmanım.