PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS de bir sıkıntı var gibi..Xmax250ABS

dovahhkin
25 Ekim 2015, 22:18
Merhabalar arkadaşlar Öncelikle kendimi tanıtayım ki sorunun ne olduğunu daha iyi anlatabileyim.
Uzunca bir motosiklet maceram oldu. Yeri geldi Düştüm yeri geldi Rosside kim be dedim.

Kışın pek motosiklet kullanmadım. Malum dolar euro bahanesi tutturmuş millet araba fiyatları iyice uçtu.
araba alacak bütçemde olmadığı için. ABSli birşey alayım yağmurda kafam rahat gideyim dedim. evet evet sağanakta interkom la gidiyorum yıldırım düşecek başıma o derece.

xmax 250 abs aldım 12 model. iyi hoş abs tutuyor kaymıyor. Ee olay nedir derseniz.
birkaçkez seyrek çakılda fren yapmak durumda kaldım. evet bu meretin düşmanı çakıl taşıda yapmak zorunda kaldım işte.

ama motor kızaklıyor. Hiç öne dokunmadım. ama bildiğin kayarak gidiyor arka frenden elimi çekene dek.
düz zeminde deniyorum eyvallah kaymıyor. Yoğun yağmur altında birkaçkez test ettim baya baya ilk an kayıyor motosiklet.
birde hep arka olarak kayıyor. sonra abs giriyor. İçime bir korku düştü abs de sıkıntı mı var?
internetten biraz baktım ama net birşeyde bulamadım,e ingilizcede fine thanks and you tarzı olduğu için birşeyler anlamadım.
ABS Çakıl gibi yerlerde bildiğin kayıyor mu? Yani ön freni çok az abs soktum denerken ama çakılda ön freni panik olarak sıksam düşecekmiydim?
yada sağanak yağmurda ilk an kayıyor sonra abs ye giriyor derken ön fren absye giremeden sağanak yağmurda kitleyip düşecekmiyim?

Ammada uzun oldu. Sorum net arkadaşlar Yardımlara muhtacım aklımda sorular :P

okican
25 Ekim 2015, 22:37
Evet abs çakıl zeminde tam performansla çalışmaz.
Abs nin diğer zeminlerde de iyi çalışması için sağlıklı lastik ve lastik basıncı da gerekir.

Nikkfurie
25 Ekim 2015, 22:52
çakılda frenlediğinde hızın neydi ?

ABS motoruna göre 10-15 km gibi hızlarda otomatik devre dışıdır..

yani kızaklaman normal,gevşek zeminde biraz kızaklama yaparak yolu eşeleyip alttaki sert katmana lastiğin ulaşması amaçlanmıştır bu şekilde..

asfaltta ise bu kadar düşük hızlarda kızaklasanızda sıkıntı olmaz..

Bthndmrl
25 Ekim 2015, 22:56
Araçlardada aynı esp de aynı mantıkla çalışıyor örneğin esp önce arkayı salıyor sonra ön arka frenlerle düzeltiyor. Normal yani

dovahhkin
25 Ekim 2015, 22:57
çakılda frenlediğinde hızın neydi ?

ABS motoruna göre 10-15 km gibi hızlarda otomatik devre dışıdır..

yani kızaklaman normal,gevşek zeminde biraz kızaklama yaparak yolu eşeleyip alttaki sert katmana lastiğin ulaşması amaçlanmıştır bu şekilde..

asfaltta ise bu kadar düşük hızlarda kızaklasanızda sıkıntı olmaz..

sanırım 40-50km aralığıydı.

beko12345
25 Ekim 2015, 22:58
Olum Alper Xmaxıma laf ettirmem bak. :cherry:

dovahhkin
25 Ekim 2015, 23:00
Olum Alper Xmaxıma laf ettirmem bak. :cherry:

sus sen satıcı hiç malını kötüler mi... :cherry: sen önce şu motosikleti bölümünü değiştir tvs yap bakayım ortamlarda vstrom var diyip duruyormuşsun haberlerin geliyor :queen:

beko12345
25 Ekim 2015, 23:02
sus sen satıcı hiç malını kötüler mi... :cherry: sen önce şu motosikleti bölümünü değiştir tvs yap bakayım ortamlarda vstrom var diyip duruyormuşsun haberlerin geliyor :queen:

Tvs ye geçtiğimi söylüyorum zaten her yerde. :D

V-stromumu unutamam olum o benim herşeyimdi. :queen:

Sende Ninjanı 2 dk önce değiştirdin :cherry:

İmzaya bak hele

'' Lingken 125cc 5000km,,Suzuki AN125 47000Km,Sym Gts 250ievo 4000km
CBR 125 6500Km, Cbf150 3000km
Kawasaki Ninja 250R Yollarda..''

senin ninja 3 el değiştirdi halaaaaaa yollarda. :queen:

Nikkfurie
25 Ekim 2015, 23:09
sanırım 40-50km aralığıydı.

50 km ile çakılda kızakladığında ABS verimli çalışmasaydı büyük ihtimal yatırmışdın motoru :)

otomatik devre dışı kalacak hıza kadar (xmax da kaçtır bilemiyorum) ABS ön arka tekere ayrı ayrı müdahale eder hangisi kilitlenmeye gidiyorsa o tekere müdahale eder..sen arka freni daha fazla çekiyorsan doğal olarak ABS önce arkaya müdahale eder..

ABS nin devreye girmesiyle motor hafif yatıksa bile dik hale gider ve sana daha çok fren kullanma imkanı sunar..

elbette teknolojininde bir limiti var fizik kuralları karşısında..ABS var deyip abartırsanız üzülürsünüz..

dovahhkin
27 Ekim 2015, 18:01
Evet abs çakıl zeminde tam performansla çalışmaz.
Abs nin diğer zeminlerde de iyi çalışması için sağlıklı lastik ve lastik basıncı da gerekir.

50 km ile çakılda kızakladığında ABS verimli çalışmasaydı büyük ihtimal yatırmışdın motoru :)

otomatik devre dışı kalacak hıza kadar (xmax da kaçtır bilemiyorum) ABS ön arka tekere ayrı ayrı müdahale eder hangisi kilitlenmeye gidiyorsa o tekere müdahale eder..sen arka freni daha fazla çekiyorsan doğal olarak ABS önce arkaya müdahale eder..

ABS nin devreye girmesiyle motor hafif yatıksa bile dik hale gider ve sana daha çok fren kullanma imkanı sunar..

elbette teknolojininde bir limiti var fizik kuralları karşısında..ABS var deyip abartırsanız üzülürsünüz..

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim :)