PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru çalıştırmak

rider89
07 Haziran 2006, 18:43
Herkese selam :)
Benim arkadaşın bi problemi var.Scooterı yazlığında olduğu için, 5-6 aydır motor çalışmıyor.Şimdi uzun süre çalışmayan motoru nasıl çalıştırabiliriz? Tavsiyelerinizi bekliyorum :)

bur-k@
07 Haziran 2006, 18:47
kickstart a bas 5 dk çalıştır (rolantide anca yağlanır motor :) )
bu arada aküsüne bujisine yağına bak derim olmadı servisde baktır

NicemaN
07 Haziran 2006, 18:48
abicim öncelikle benzin ve yağ kontrolü yapıp gerekli yağlama işlemlerini gözden geçirdikten akü şarj edilir sonra 5-6 defa kickstart tekmelenir ondan sonra marşa basılır motor temiz bişiyse zaten tık diye alır bu arada buji yide kontrol edip temizlemekte faide vardır benim bildiklerim bu kadar :)

rider89
07 Haziran 2006, 18:48
bur-k@ sağol dostum :) Daha önce motorun arka tekerini döndürüp, pistonları oynatmalımıyız??
NiceMan bilgilerin için çok teşekkürler :)

kasabalı_45
07 Haziran 2006, 19:01
bence böyle bişeye gerek yok

kivanctf
07 Haziran 2006, 19:07
once bujisini degistirmeyi dene . Eger motoru bogduysan , calısmıyor bu diye surekli marsa bastıysan o zaman ısın biraz zor olabilir. Motorun yuzde 50 uzun sureli calsıtırmalarda calısmaması bujinin atesleme yapmamasından kaynaklanır. Zımpara ile elindeki bujiyi biraz zımpara olmassa yeni bir puji ile problemi cozersın ....

sebastian
07 Haziran 2006, 19:07
Motorun arka tekerini döndürürsen piston yerinden oynamaz. Çünkü scooterlarda kavrama sistemi vardır. Kısacası tekerleği çevirerek pistonları hareket ettiremezsin. Pistonları hareket ettirmek istiyorsan ayak marşına bas, o zaman pistonlar harekete geçer. Motoru çalıştırmak için de 3-4 sefer motora gaz ver, ayak marşının boşluğunu al. Ve motor çalışana kadar ayak marşına belirli aralıklarla bas. Motor çalışırsa gaz verme bekle biraz, sonra da keyifli sürüşler.

PcKopatGhostRider
07 Haziran 2006, 19:11
abicim öncelikle benzin ve yağ kontrolü yapıp gerekli yağlama işlemlerini gözden geçirdikten akü şarj edilir sonra 5-6 defa kickstart tekmelenir ondan sonra marşa basılır motor temiz bişiyse zaten tık diye alır bu arada buji yide kontrol edip temizlemekte faide vardır benim bildiklerim bu kadar :)

:cat: :cat: en uygun cevap.. :cat:

okan4037
07 Haziran 2006, 19:14
belkı canı calısmak ıstemıyor:mrgreen: :mrgreen:

rider89
07 Haziran 2006, 19:15
O zaman en iyisi kickstart yapmak :)
Herkese teşekkürler :)

mostwanted_57
07 Haziran 2006, 19:17
bence böyle bişeye gerek yok

dimi yaa. bakın en güzel cevap burda. bırakın motor çalışmasın. ne gerek var çalıştırmaya. olduğu gibi dursun. çalıştırıp ne yapıcan sanki... dimi :farao: