PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetten kaldım :(((( DENGE ÇUBUĞUUUU

Ertugruul07
18 Ekim 2015, 22:44
Sevgili abilerim 3 ayda 3 bin km cbr 125 deneyimim olmasına rağmen bugün ehliyet sınavından kaldım çok üzüldüm nefret ettim kendimden MONDİAL 125 Uag vardı altımda ulan şunu kullanamıyorum diye.Slalom çok rahat yapıyorum 8 i de rahat çiziyorum ama bir türlü denge çubuğundan geçemiyorum.Çalışmalara gittim 20 turdan 10 tanesinde ancak geçtim denge sağlayamıyorum bu mondialler için bir teknik varmı denge çucuğu için moralim çok bozuk

obarey
19 Ekim 2015, 15:52
çubuktan kaçıncı viteste geçiyorsun_?
çubuga çıkarken nereye bakıyosun?
çubukta giderken nereye bakıyorsun?

akbird
19 Ekim 2015, 16:05
Sanırım Antalya / kepezde sınava girdin. Bende bu videoyu orada çektim. Bu video da sınavda ne yapmak gerektiği var. İyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=A2R44KRWbFQ

mitili
19 Ekim 2015, 16:07
çubuğa düşük hızda çık, çıkarken dümdüz karşıya bak, çıktıktan sonra inene kadar gaz aç ve dümdüz karşıya bakmaya devam et. yere bakarsan dengeni kaybedersin. ben böyle 1 gün çalışıp geçmiştim berbat bi 100'lük mondial cub ile.

wehwetoz
19 Ekim 2015, 16:09
Sanırım seninde boyun benım gibi uzun. Şimdi o denge cubugundan gecememenin nedeni denge oda o dediğin motosiklet yüzünden. Bak şimdi öncelıkle her 2 durumdada denge cubuguna gelmeden 2.viteste yarım debrıyaj bıraz hızlı cubuga cıkman lazım ve dıreksıyonu duz tutcan cubuga degıl karsına bakacaksın. Şimdi 2 duruma gelelim . O motosikletler kalıpsız oldugu ıcın en ufak oynatmada cıkıyor raydan. Ya denge cubuguna cıkmadan ortalayıp depoyu ıkı dızınle sıkıstırıp gırıcen yada ıkı dızını ayırıp dengeyı saglayıp denge cubuguna cıkacaksın inan cok rahat gecersın sen bile şaşırırsın :) Ben mesela kendi cbr125imle rahat herseyı yapıodum ula baktım o motosıkletle dengede kayıyorum vs ha eksık olan depoyu sıkmamam gercı onda depoyu sıkmadım ben ıkı bacagımı ayırdım ama ayaklarım tabı bırı frende bırı vıtes yerınde ama asla cubukta fren gaz verme onceden ayarladıgın gazla gec öyle baya gectım hatta ustalastım onemlı olan cubuga gırmeden motosıkletle agırlık notanı ya ayakları acarak yada ıkı bacagın arasına depoyu alıp sıkarak yapman. başarılar umarım gecersın bıdahakıne

pnongrata
19 Ekim 2015, 16:17
Gözü çubukta olan, çubuktan düşer.. Üstüne çıkmadan hemen önce dümdüz karşıya bakacaksın ve öyle devam edeceksin kardeşim.

l3v3nt
19 Ekim 2015, 16:25
Cumartesi günü sınava girip geçen biri olarak tavsiyemi verebilirim.
Benim de en çok korktuğum yer o denge parkuruydu.

Yaptığım kısaca slalomdan geçtikten sonra gazı hiç kesmeyip (çok hızlı değil- çok yavaş değil) denge parkurunun girişine odaklandım.
Motorun tekerleği parkura çıktığını anladığımda karşıya bakarak gaz verdim, geçtim. Sonra sekiz çizdim ve bitirdim.
Nereye bakarsan oraya gidersin mantığı ve yavaş gidip sağa sola yalpamamak için gaz kesmeyerek, motoru düz bir çizgiye alıp başarırsın.

Not: Her parkuru 2. viteste yaptım.

kivancern
19 Ekim 2015, 16:33
Hocam madem motorun var pratik yapabilirsin.. denge biraz fizyolojik yetenek ve tecrube ile olusan bisey...

cbr in la sakin biryer bul birinci viteste rolantide duz cizgi uzerinde git (bos otopark iyi is gorur) dizlerini sik ve tum vucudunu sabit tut.. motosiklete dengeyi gidon ile ver vucudun ile deil...

Bol bol pratik yap kendini zorla debriyaji skip dahada yavas gitmeye calis... 1 saate alisirsin

Portiwashere
19 Ekim 2015, 16:33
aslında çok basit önce başına bakacaksın sonra karşıya bakacaksın hızlı gir hızlı çık üzerinde gaz ya da fren ile oynama bu hafta A2 alan kişi olarak konuşuyorum : )

Karalı
19 Ekim 2015, 16:52
vaybe direksiyon sınavları kendini aşmış denge çubuğu falan:)

kocateker
19 Ekim 2015, 17:01
Ben de geçen sene aldım ehliyeti.isteyen kendi motoruyla girebiliyordu sınava.öyle yapabilirsin

Tavsiye olarak 2. viteste biraz yüksek devirde sürmeni tavsiye ederim.ivmelenme arttıkça denge sağlamak da kolaylaşıyor.Bol şans

macremmm
19 Ekim 2015, 17:06
Gözü çubukta olan, çubuktan düşer.. Üstüne çıkmadan hemen önce dümdüz karşıya bakacaksın ve öyle devam edeceksin kardeşim.

Hocam bende bu hafta girecegim sınava 8 çizerkende mi 2. vitesteydiniz hep benim de egitimlerde denge cubugu slolom falan onlarda bir sıkıntı yokta su 8 çizme beni cok korkutuyor nedense sanırım kalirsam ondan kalırım.

Karalı
19 Ekim 2015, 17:20
8 zor bişe değil çalışarak iyi olursunuz iki tane duba filan koyun 2. viteste dönün kafanızıda çevirin
https://youtu.be/OFVKjeWkJ5c?list=UU_zqnvXWlP_erQ6FnHIFVBw

macremmm
19 Ekim 2015, 17:24
8 zor bişe değil çalışarak iyi olursunuz iki tane duba filan koyun 2. viteste dönün
https://youtu.be/OFVKjeWkJ5c?list=UU_zqnvXWlP_erQ6FnHIFVBw

Bunu pratik yapmak için işte sadece scooter tarzı motorsiklet var yani vitesli bir motorum olmadığından scooter ile yaptığım egitimin sınavda cok da bi işe yarayacagını düsünmüyorum bu nedenle bana vitesli bir motorsiklet lazım cevremde de vitesli motoru olan bir tanıdıgım olmadıgından dolayı pratik yapamıyorum malesef artık bu kadarlık bir tecrübe ile haftasonu sınava girecegim.

Karalı
19 Ekim 2015, 17:33
Sanırım Antalya / kepezde sınava girdin. Bende bu videoyu orada çektim. Bu video da sınavda ne yapmak gerektiği var. İyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=A2R44KRWbFQ

ben olsam denge çubuğundan geçişte senide bırakırdım adı üstünde denge çubuğu 1.vites ve rolantide gidecek kadar yavaş geçmek gerekir ordan.
macremmm:sınav yerine erken git kursun motoruyla pratik yap kendi motorunlada olur sonuçta 2.vitese taktıktan sonra işin gaz koluyla

CT.ATC
19 Ekim 2015, 17:45
Kimse motora bok atmamış ben atayım, kardeşim motorun önünü arkasını kontrol et aea nın uag yan yan gidiyordu belki o dengesizlik yapmıştır kafadan darbe falan almışsa önden çekme de yapar. Arka maşa ve ön janta bak baktır öyle gir bir daha.

Karalı
19 Ekim 2015, 17:54
Bunu pratik yapmak için işte sadece scooter tarzı motorsiklet var yani vitesli bir motorum olmadığından scooter ile yaptığım egitimin sınavda cok da bi işe yarayacagını düsünmüyorum bu nedenle bana vitesli bir motorsiklet lazım cevremde de vitesli motoru olan bir tanıdıgım olmadıgından dolayı pratik yapamıyorum malesef artık bu kadarlık bir tecrübe ile haftasonu sınava girecegim.

Kimse motora bok atmamış ben atayım, kardeşim motorun önünü arkasını kontrol et aea nın uag yan yan gidiyordu belki o dengesizlik yapmıştır kafadan darbe falan almışsa önden çekme de yapar. Arka maşa ve ön janta bak baktır öyle gir bir daha.

sınava giren herkes kaldıysa dediğiniz mümkün olabilir:)

linkinpark20
19 Ekim 2015, 18:21
Bizim de kurs motoru berbat bir 100 mg prince idi. 2 kisi gecip 18 kisi kalmisti. Motorun vites pedali kirilmis siyah bantla tutturmuslar. Bi de stop edince bir daha calismiyordu. Size tavsiyem kursa yazilmadan motoru mutlaka gorun. Honda ile sinava giren kurslar da vardi. Ben 3. Girisimde gectim hala hayret ediyorum nasil gecebildim diye.

movibiker
19 Ekim 2015, 19:24
vay arkadaş o neymiş öyle sırat köprüsü gibi :queen: bizim zamanımızda yoktu bunlar.

Ertugruul07
19 Ekim 2015, 20:02
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim ama şimdi cbr yapılan alıştırma mondial uag faydası olur mu ?

A.Türker
19 Ekim 2015, 20:10
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim ama şimdi cbr yapılan alıştırma mondial uag faydası olur mu ?

bak belki kurs bile bilmiyordur ama sınava girmeden belli bir süre önce meb'e senin motorun plakasını yollarlarsa kendi motorunla girebilirsin önce onu sor olmuyorsa kurstan motoru iste onunla dene. ben sorunun motorda olduğunu çok düşünmüyorum açıkcası.

Akhunturk
19 Ekim 2015, 20:14
Bizim zamanımızda da yoktu ama keşke olsaydı, şimdi iyi ki var hatta yetersiz daha da fazlası olmalı...

Eğer senin kurs hocan, ders aldığın hocan 10 dk sana anlatmış olsaydı şimdi bu dertleri aşmış olacaktın, ama neyse vardır iyi bir tarafı bununda...

Yapman gereken ;

- Geçeceğin platformu 20-25 m önceden tam karşına al...
- Platformun direk sana olan en uzak noktasına bak yani o çubuk dediğin olayın en sonuna ineceğin noktaya sabit olarak bak.
- Mümkünse 2. viteste ve sabit hızda kalmalısın. Gazı sakın kesme ve kesinlikle sabit tut.
- Platforma yaklaşık 5 metre kadar yaklaşınca artık tam karşıya bakmalısın. gözlerini hiç değiştirme sadece ve sadece karşıya bak . O mesafeden sonra artık bir şeyleri düzeltmeyi yönünü değiştirmeyi filan artık düşünme olan olmuştur girdiğin gibi çıkacaksın :)
- Ayrıca platformdan düştüğünü hissettiğinde sakın tekrar çıkmaya kalkma bu işleri daha kötü hale getirebilir...

Özetle

çubuğu düz şekilde karşına al --> çubuğunun en uzak noktasına ineceğin noktaya bak - tam çubuğa yaklaşınca direk tam karşıya gözleri kilitle -- > girdiğin gibi gaz falan kesmeden hiçbirşey yapmadan çık ....

EldekiDebryj
19 Ekim 2015, 20:21
Kendi motorunla dumduz gitmeye calis ayni sey sadece birseyin ustune cikiiyorsun digerinde okadar
Motorun dandikligiyle alakali bisey degil bende lifanin dandik bir motoruyla girmistim sinava okadar teknik yapilacak biseyde degil duz gidebiliyorsan onuda gecersin
O cubugu duz karsina aldigina emin ol gazi ac ve karsiya bak yeter.

Morphin
19 Ekim 2015, 20:24
Hayatımda hiç motor kullanmamıştım. İlk seferinde motoru alıp biraz turladım 2 dk sonra o dalganın üzerine çıktım ve sorunsuz geçtim.
Asıl merak ettiğim konu o kadar motor kullanıp nasıl geçemedin be güzel kardeşim ya? :sunny::santa::queen:

Lightning
20 Ekim 2015, 00:25
8 çizerken yarım debriyaj kullanmayı unutmayın, motor hedehödö yapmasın :)

Alk34
20 Ekim 2015, 14:02
Arkadaşlar bahsedilen platformun genişliği nedir? Bende yakında sınava gireceğim. Bir an sırat köprüsünden geçecekmiş gibi heyecanlandığımı fark ettim. Olursa olur olmazsa olmaz. Ucunda ölüm yok :) Yalnız genişliğini merak ettim. Bu kadar korkulacak kadar ince midir?

gurkanerkan
20 Ekim 2015, 14:22
Bundan 3 sene önce scooter ile düz yolda gidip geri dönmüş sınavı başarı ile geçmiştim.

ZümeR
20 Ekim 2015, 14:48
2. viteste süratli gir ve devam et.
Önce ön tekeri kibarca çıkarayım aman ses olmasın sonra arka vs.. derken düşersin üzerinden.
Ben girip çıktığımda yerdeki o 2 demir plakada yerinden oynamıştı. :)

savinelli
20 Ekim 2015, 17:31
ben ilk defa sınavdan 10 dk önce motor kullanmış biri olarak; kaçıncı viteste olduğu bile gözükmeyen ve kendi kendine vites değiştirme huyu olduğu söylenen bir motorla girdim sınava. markasını hatırlamadığım çinli bir motordu. kendi kendine vites değiştiriyor diye hiç 2. vitese geçmedim. direk 1. viteste kalkıp devam ettim. scooter kullanır gibi kullandım yani. o denge parkurundan geçerken de tek yaptığım çok öncesinden dümdüz gidecek şekilde kendimi ayarlayıp karşıya bakmaktı. ne parkura çıkarken ne de üstünde iken dimdik uzaklara karşıya baktım. hiçbir geçişimde de düşmedim üzerinden. ip gibi nasıl girdimse öyle çıktım. hemde biz sınav olurken yağmur yeni yağmaya başlamıştı ve o demiri kimse silmedi. sınava ıslak zeminde girdim yani. uzun lafın kısası motor nereye bakarsan oraya gidiyor dedikleri doğru. hızını ve açını ayarla, dümdüz karşıya bakarak geç gitsin.

Alk34
20 Ekim 2015, 17:49
Bugün bir arkadaşımla görüştüm. 6-7 ay önce sınava girmiş ve bahsettiğiniz denge çubuğunun sınavda olmadığını söyledi. Acaba sınav yerine göre değişiklik mi gösteriyor dersiniz :)

shruikan
20 Ekim 2015, 18:02
bizim burda kalas vardı :mrgreen:

Ertugruul07
20 Ekim 2015, 19:41
Abilerim bazılarınız gazı stabil tut diyor bazılarınız aç diyor.Ben sınavda stabil tuttum ve kaldım.Yüksek heyecan problemim zaten var ne yaptığımı hatırlamıyorum bile sakin kalmayı beceremedim.Bir de şeyden korkuyorum sondaki ineciğim yere odaklandığımda ya motor levhadan düşürse ve o saniyede hala yolun sonuna baktığım için düşersem öyle bir riskte var ama

Onurhan D
20 Ekim 2015, 20:20
Ben toplamda 20 dakikalık bir sürüşün ardından sınava girip geçmiştim.Denge çubuğundan ilk denememde bile hiç düşmedim.Çünkü daha önceden burada okuduklarım aklımdaydı ve onları uyguladım.Çubuğa önceden ortala ve hızlı gelme.Çubuğa az bir şey kala gaz aç ve direk karşıya bak(kesinlikle çubuğa bakma)Çubuktan ne kadar hızlı geçersen o kadar iyi bence.

KinqEmpires4
20 Ekim 2015, 21:53
Bende 4-5 ay önce girmiştim.2.viteste düşük devir -orta devir arası bişey, depoyu hafif dizlerimle sıkıştırdım.Gidonuda çok sıkı tutmadım .Karşıya bakarak çok rahat bir şekilde geçtim.

İlker41
22 Ekim 2015, 14:22
bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu sadece scuter motorla sekiz çiz men ve dengede durman yetiyordu ama yönetmelik baya olayları değiştirmiş aslında biyerde iyi olmuş vitesli motorda kullanmış olyorsun oda iyi inşallah birdahaki sefere sınavı kazanırsın.

ZWEZDA26
22 Ekim 2015, 14:51
2. viteste 30-35 km ye kadar hızlan, denge platformuna çıkmadan 1 metre önce debriyaja bas, motor kendi kendine aksın gitsin. bide böyle dene, yapamayan kursiyerleri bu şekilde çalıştırıyorum faydası oluyor.

capozzz
22 Ekim 2015, 16:37
Abilerim bazılarınız gazı stabil tut diyor bazılarınız aç diyor.Ben sınavda stabil tuttum ve kaldım.Yüksek heyecan problemim zaten var ne yaptığımı hatırlamıyorum bile sakin kalmayı beceremedim.Bir de şeyden korkuyorum sondaki ineciğim yere odaklandığımda ya motor levhadan düşürse ve o saniyede hala yolun sonuna baktığım için düşersem öyle bir riskte var ama

Belki de motosiklet kullanmamalısın? En azından heyecan problemi, ne yaptığını hatırlamamak gibi şeyleri yenene kadar bu aletten uzak durmak senin için daha iyi olabilir. Adamlar sayfalardır anlatmış, bu denge dalgasını geçmenin başka yolu yok. Önceden hizanı alacaksın, 2. viteste biraz hızlı ve gerekirse yarım debriyaj ile ileriye bakarak geçeceksin. Bu böyle geçiliyor ancak. "İleriye odaklandığımda öyle olursa-böyle olursa" diye bir şey yok. Motor levhadan yana doğru inerse zaten sınavdan kaldın, eğer panik yapıp levhaya çıkarmaya çalışırsan evet düşersin. Ama hizanı düzgün alırsan, 2. viteste olursan ve ileriye bakarsan normal şartlar altında levhayı geçip gideceksin. Tüm bunları yapıp gene de levhayı geçemiyorsan sen zaten motor işini boşver kardeş.

Ertugruul07
26 Ekim 2015, 20:47
Belki de motosiklet kullanmamalısın? En azından heyecan problemi, ne yaptığını hatırlamamak gibi şeyleri yenene kadar bu aletten uzak durmak senin için daha iyi olabilir. Adamlar sayfalardır anlatmış, bu denge dalgasını geçmenin başka yolu yok. Önceden hizanı alacaksın, 2. viteste biraz hızlı ve gerekirse yarım debriyaj ile ileriye bakarak geçeceksin. Bu böyle geçiliyor ancak. "İleriye odaklandığımda öyle olursa-böyle olursa" diye bir şey yok. Motor levhadan yana doğru inerse zaten sınavdan kaldın, eğer panik yapıp levhaya çıkarmaya çalışırsan evet düşersin. Ama hizanı düzgün alırsan, 2. viteste olursan ve ileriye bakarsan normal şartlar altında levhayı geçip gideceksin. Tüm bunları yapıp gene de levhayı geçemiyorsan sen zaten motor işini boşver kardeş.

Motoru kullanıp kullanmayacağımı size sormadım.Bu bir sevdadır kendinizden küçüklere aşılamanız lazım.Bir tek siz iyi sürüyorsunuz demi motorları ? Anadan doğma yarışçısınız(!).Mondial süremiyorum diye motor sevdamı bırakmalı mıyım sizce ?Kötü yorumlarınızı kendinize saklayın size sorulmuş bir soru yok ortada konuya dahil oluyorsunuz ve çok saçma bir yerden giriyorsunuz.Konu denge çubuğunu nasıl geçerim tarzında siz bana motorsikleti bırak diyorsunuz.Çok sert tepki göstermiş olabilirim ama yazma tarzınız bana sanki çocuk azarlamış gibi geldi.

cbf 150
26 Ekim 2015, 21:21
sınava girdiğim motor kuba 100 cc her tarafı sallanıyodu Allah dedim yandım ,sınavdan önce 10 dakikalık tanışıklığımız vardı kendisiyle. baya sitres yaptım bu motor yüzünden kalırım diye, ama tecrübe olunca tam puanla geçtim sınavı :)

Ertugruul07
22 Kasım 2015, 12:11
Bugün itibariyle Direksiyon sınavını geçmiş bulunmaktayım.Sadece korktuğum için platformu geçemediğimi anladım korkmayınca ya gibi kayılıyor üstünden şimdi mont almaya gidicem önercğiniz mont var mı ? fiyat en fazla 300 olmalı