PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alkollüyken Motor Kullanmayın !!!

Sayfa : [1] 2

teodor
17 Ekim 2015, 15:11
Bu bilinen şeyi, bir daha tesadüfen de olsa belki birileri tekrar okur ve aklında kalır umarım.

Alkollüyken motosiklet kullanmayın ! Dün akşam seyir vadisinde (trafiğe kapalı bir alan) arkadaşlarla eğlenelim dedik. Bir bira içip dolaşıp geri geliyorduk. Vadi aşağı dümdüz on numara asfalt yolları olan bir yer. Bi bira gez bi bira gez derken 5'den sonraki partide alkolün verdiği inanılmaz cesaretle olmadık hızlara çıkmaya başladım. O kafayla, sadece yola atılmış bir poşet gördüm, üzerinden geçmeyeyim içinde bira şişeleri vardır gibi saçma bi düşünceyle poşetten sıyrılayım derken neredeyse 135 km civarı ile motorumdan ayrıldım. Şükürler olsun ki sırf tepe soğuk diye üzerimden çıkarmadığım korumalarım hayatımı kurtardı. Hepsi kullanılamaz hale geldi. R25 motorum paramparça oldu, 5 şişe biraya motorumu ve ekipmanlarımı feda ettim. Şükürler olsun ki el bileklerim harici bir sızlamam çıkmadı.

İnşallah bu yazımı olduğunca çok kişi görür ve alkol alacaksa da aklına gelir. Lütfen alkollüyken araç kullanmayın, lütfen.

gokberk6426
17 Ekim 2015, 15:21
cok gecmis olsun alkollu motor araba hatta bisiklet bile kullanmamali alkolunu alip gidip uyuyacaksin ucuz atlatmissiniz cok gecmis olsun

aquarist4
17 Ekim 2015, 15:52
Geçmiş olsun. Şükür sana bir şey olmamış ve bir başkasına zarar vermemişsin.

seta34
17 Ekim 2015, 16:03
Fotograf atar misiniz?
Akilsiz basin cezasini ayaklar cekermis, bundan sonra yurursunuz artik

shruikan
17 Ekim 2015, 16:03
iyi olmuş.

oguzhan6161
17 Ekim 2015, 16:09
Çok geçmiş olsun arkadaşım çok şükür ucuz atlatmışsın daha beteri olabilirdi.

iyi olmuş.

yapmayın beyler. Biz hiç mi hata yapmıyoruz ? Alkollü olmadığımız halde sınırları zorladığımız anlar olmuyor mu ?

biyeybaraküs
17 Ekim 2015, 16:10
ek bilgi bir bira içerim üflerim alete 0.50 yi geçmez diyenler için

Alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücülere, hususi otomobil sürücüleri 0,50 promil, diğer tüm araç sürücüleri ( motosiklet ve kamyonet bu sınır içindedir )için ise 0,20 promilin üstünde ise, alkollü araç kullanmaktan işlem yapılır

konu hakkında yorum yapmayacağım kendin yazmışsın zaten

shruikan
17 Ekim 2015, 16:18
yapmayın beyler. Biz hiç mi hata yapmıyoruz ? Alkollü olmadığımız halde sınırları zorladığımız anlar olmuyor mu ?

Bilinçsizce yapılan yanlışa denir hata. Bu eleman içmiş birayı, atlamış motorun üstüne. Kimse kusura bakmasın; ama büyük mallık.

Bu mallığı savunmak da ayrı bi tuhaflık.

Alisilin
17 Ekim 2015, 16:20
Çok geçmiş olsun Allah kimseye kaza bela vermesin.

oguzhan6161
17 Ekim 2015, 16:30
Bilinçsizce yapılan yanlışa denir hata. Bu eleman içmiş birayı, atlamış motorun üstüne. Kimse kusura bakmasın; ama büyük mallık.

Bu mallığı savunmak da ayrı bi tuhaflık.

Alkollüyken motor kullanmayın diyebiliyorsa bilinçli içmiş olabilir ancak motora bilinçsizce , alkolün verdiği cesaretle binmiş. Alkollü olmasa kendisine "alkollü olarak motora biner misin? diye sorar da "elbette binerim" cevabını alırsan dediğinde haklısın. Ama öyle bi durum yok. Bu adam bizim arkadaşımız iyi ya da kötü kendisinin başına bir kaza gelmiş geçmiş olsun diyeceğimiz yerde tekme mi atmalıyız? Hadi amaa..

c4gin
17 Ekim 2015, 16:44
geçmiş olsun,

mala gelsin cana gelmesin, aynı kazanın belkide daha kötüsünü alkolsüz olsanız da yapıcaktınız

shruikan
17 Ekim 2015, 17:09
Alkollüyken motor kullanmayın diyebiliyorsa bilinçli içmiş olabilir ancak motora bilinçsizce , alkolün verdiği cesaretle binmiş. Alkollü olmasa kendisine "alkollü olarak motora biner misin? diye sorar da "elbette binerim" cevabını alırsan dediğinde haklısın. Ama öyle bi durum yok. Bu adam bizim arkadaşımız iyi ya da kötü kendisinin başına bir kaza gelmiş geçmiş olsun diyeceğimiz yerde tekme mi atmalıyız? Hadi amaa..

Valla salaklığı yüzünden başına iş gelene hiç acımam. Kendini düşünmeyeni ben mi düşünecem?

MotoGlock
17 Ekim 2015, 17:12
şükretmeliyiz ki sana bişey olmamış..
motorda ne kadar masraf çıktı, fotoğraf falan varmı

berkay3212
17 Ekim 2015, 17:31
Alkollüyken yolda bile yürünmez. Kokusu ispirto, tadı berbat, kafası herşeyin anası mal gibi geziyorsun. Kusması ertesi gün bulantısı adı zıkkım olmalı. He belki bağımlılarında bunlar olmaz ama alkolik olup ne yapacaksınki? Ama nedense 21. Yy.da acayip özendiriliyor. 3 gün önceki gaza gelip viski almamla bunları yazıyorum bir daha 3 yıl heralde reklamlara kanmam.

AliTasc1
17 Ekim 2015, 18:50
Büyük geçmiş olsun. Akılsız başın cezası diyelim. Allah bir dAha yaşatmasın.

something123
17 Ekim 2015, 18:58
Alkol cesareti, kotu olmuş şükür olsun ki o kadar yuksek hızda hiç bişi olmamış sana ve hayattasın..
Geçmiş olsun,

bilginozi
17 Ekim 2015, 19:02
Adam hata ettim. Ben ettim siz etmeyin diyor. Ibret olsun diye basina geleni yazmis. Hala adami taslayanlar var.

mustf
17 Ekim 2015, 19:35
öncelikle saygısızca yorumlar yaparak insanları yargılayanlar umarım daha beteri başınıza gelir...:pr:

yahu adam zaten bu hatayı ifade etmek için konu açmış siz kimsiniz adamı yargılıyorsunuz!

sevgili kardeşim sana da geçmişler olsun, yaşım 45... kaç sene kaç bin defa motorla bursa dağyoluna gidip içki içtiğimi kendim de bilmem. ha, şimdi son bir senedir sağlık sebebiyle artık bıraktık içkiyi. demem o ki içki içen adamın altında 125 üstü motor olmamalı. yani bisiklet gibi seni taşıyacak küçük bir alet olmalı...

ha bir de, ben ne kadar sarhoş olsam motora binince o rüzgarla kendime gelirdim. bu bünye meselesi çok etkiliyorsa evinde içmelisin...

Onurhan D
17 Ekim 2015, 19:38
öncelikle saygısızca yorumlar yaparak insanları yargılayanlar umarım daha beteri başınıza gelir...:pr:

Peki senin bu söylediğin mantıklı mı ?
Sende kimseyi bu şekilde yargılayamazsın,hele ki böyle bir beddua ile !

oguzhan6161
17 Ekim 2015, 19:38
Valla salaklığı yüzünden başına iş gelene hiç acımam. Kendini düşünmeyeni ben mi düşünecem?

Size yazıklar olsun başka da bişey demiyorum. Demek ayağımız taşa takılsa düşsek bi tekme de siz atcaksınız.

yunusus
17 Ekim 2015, 20:03
Büyük geçmiş olsun hocam.. Göre göre yapmasaymışınız iyiymiş ama neyse olan olmuş bu saatten sonra söylenecek hiçbir söz bu olayı yaşanmamış yapmayacak.

Yorumlayan arkadaşlar...

Ayıp etmişsiniz!

Levent
17 Ekim 2015, 20:16
Öncelikle büyük geçmiş olsun.. Sormak istediğim bir şey var.. Zevkliydi değil mi ? Bunu da itiraf etmeni bekliyorum..

shruikan
17 Ekim 2015, 20:26

sevgili kardeşim sana da geçmişler olsun, yaşım 45...

koca kazık olmuş; ama adam olamamış. yapmayın etmeyin diyo, kendi beddua ediyo.

Size yazıklar olsun başka da bişey demiyorum. Demek ayağımız taşa takılsa düşsek bi tekme de siz atcaksınız.

Bak sevgili "forumun iyilik timsali" "polyannacı" arkadaşım: bilinçli yanlış hareket dedim, hata demedim.

Ayağının taşa takılması hatadır; alkollü taşıt kullanmak bilinçli yanlış harekettir, yani mallıktır.

Okuman mı kıt, anlaman mı?

Zuzuuw
17 Ekim 2015, 20:31
Hata yapmak ile yanlış yapmak arasındaki farkı anlayalım lütfen. Birisinin özrü olur, birisinin affı dahi mümkün değildir. :bounce:

mustf
17 Ekim 2015, 21:10

Bak sevgili "forumun iyilik timsali" "polyannacı" arkadaşım: bilinçli yanlış hareket dedim, hata demedim.

Ayağının taşa takılması hatadır; alkollü taşıt kullanmak bilinçli yanlış harekettir, yani mallıktır.

palavra atma terbiyesiz herif. sen kimsin adamı yargılıyorsun! umarım bu saygısızlığın ve cahilliğinle daha beteri başına gelir de görürsün gününü, cahil herif.

shruikan
17 Ekim 2015, 21:16
palavra atma terbiyesiz herif. sen kimsin adamı yargılıyorsun! umarım bu saygısızlığın ve cahilliğinle daha beteri başına gelir de görürsün gününü, cahil herif.
palavra? yoruma bak çay demle!
nerden ne tutturmaya çalışıyon? boş oltaya balık gelmez.

İçki içen herkesi yargılarım ben. Benim gözümde, bilinçli alkol alan herkes maldır.

ibrahim61
17 Ekim 2015, 21:17
kardeşim büyük geçmiş olsun allahtan sana birşey olmamış.abilerim kardeşlerim bu ortam neden bu kadar gerildi yahu,arkadaşımız bir hata yapmış bizlerde aynı hatayı yapmayalım diye paylaşmış neden bu gerginlik:silent:

oguzhan6161
17 Ekim 2015, 21:25

:) eyvallah bizde saygı ve sevgi esastır. Sen daha yenisin beni tanıyacak konuma erişmedin.

hocam teşekkür ederim görmezden gelmek en güzeli siz de öyle yapın. Yıllardır var bunlar hepsine kafa yorsak... :)

shruikan
17 Ekim 2015, 21:33
:) eyvallah bizde saygı ve sevgi esastır. Sen daha yenisin beni tanıyacak konuma erişmedin.

Konuyu saptırmacalar, karaktere laf atmacalar, kendini büyük göstermeceler falan...

tanışabilir miyiz bay?

F54
17 Ekim 2015, 21:43
Aklın başına geldiğine göre doğru yoldasın

AliCem Yener
17 Ekim 2015, 22:01
Burada arkadaşımız bir hatasını paylaşmış ve aklının başına geldiği de cümlelerinden anlaşılıyor. Bazı kişiler resmen iyi olmuş üzülmedim dercesine cümleler kurmuş, lütfen o cümleleri kendinize saklayın. Her insan hata yapar ve sizin ona mal deme lüksünüz yoktur. Bir insan hata yaptıysa ve hala ders almıyorsa evet gerçekten de kabaca ifade edilirse maldır. Sizin burada diyebileceğiniz tek şey geçmiş olsun umarım hatanızdan ders almışsınızdır demektir. Haddinizi aşmayın! Aklınızdan o tip cümleler geçiyorsa da kendinize saklayın. İyi akşamlar ve bu arada geçmiş olsun. Umarım bir daha böyle bir hata yapmazsınız.
Not: İnsanların içki içip içmemeleri sizi ilgilendirmez herkes kendinden sorumlu ve sizin kimseyi yargılama hakkınız yoktur.

something123
17 Ekim 2015, 22:06
palavra? yoruma bak çay demle!
nerden ne tutturmaya çalışıyon? boş oltaya balık gelmez.

İçki içen herkesi yargılarım ben. Benim gözümde, bilinçli alkol alan herkes maldır.

yahu olur hata olur, o gün hayatında birini kaybedersin, ölüm olur kalım olur, kendini kaybedersn şişenin dibine de vurursun..
bi b.k yersin yani.. sonra anlarsın ki hatadır.. ders alırsın, misalen verdim bu örneği önemli olan ders alıp bir daha yapmamaktır..
yok mu dengesizliklerimiz, yapmadık hiç hatalar..
alkolde aldık, dibe de vurduk, gençtik bi suru yanlışta yaptık.. yaptık yani..
baktık kendimize zarar verioruz dur dedik mi demedik mi.. içini dökmüş arkadaş ve uyarmış..
bence gayet normal.. olası seyler.. pişmanlıklar, pişmanlıklar... olmasa büyüyemezdik ki...

shruikan
17 Ekim 2015, 22:21
Bilinçli olarak sergilenen yanlış davranışların kişiye olumsuz dönüşleri olduğu gibi, toplumdan da olumsuz dönüşleri olmalı. Şimdi gene yanlış anlayıp bana saldırmayın diye büyük harflerle yazıyorum: BİLİNÇLİ YANLIŞ DAVRANIŞ

Hatasız kul var mı? Yok elbette de, neyse konu hata değil. Ama bilerek yanlış yapan adama destek çıkanlar oldukça o adam aynı haltı gene edecek. Yapılan yanlışın olumsuz sonuçlarına tolerans gösterilmez o yüzden.

Yeterli öngörü olmadan yapılan davranışlar yani sizin "hata" dedikleriniz.

Ulan alkol alıp da taşıt kullanırsan kaza yapacağını öngörememek, hata değil yanlış davranış işte.

Alkollü taşıt kullanıp kaza yapmak,
Yediğine dikkat etmeyip, spor yapmayıp kilo almak,
Sigara içip 50 yaşında kalp rahatsızlığı, nefes darlığı çekmek,
Kumar oynayıp para kaybetmek,
...
vb. hepsi aynı b.ktan bilinçaltı düşüncenin farklı rengi. Savunmayın.

polo34
17 Ekim 2015, 22:30
buraya arkadaş ben ettim siz etmeyin, pişmanım dersimi aldım diyor, birisi de geberseydin beter ol demeye getiriyor :) ne günlere kaldık, kaza yapan adam sonuçta içmeyin motor sürecekseniz diyor, bizimki hala ... 2015 üyeleri böyle şahin çıkıyorlar ne hikmetse :)

emrb
17 Ekim 2015, 22:35
"Muhakkak ki Allah, içkiye, onu yapana, yapılan yere, onu içene, içirene, taşıyana, taşıtana, satana, satın alana, onun bedelini ve kazancını yiyene lânet etmiştir."

Geçmiş olsun.Aklını başına alman dileğiyle.

shruikan
17 Ekim 2015, 22:41
buraya arkadaş ben ettim siz etmeyin, pişmanım dersimi aldım diyor, birisi de geberseydin beter ol demeye getiriyor :) ne günlere kaldık, kaza yapan adam sonuçta içmeyin motor sürecekseniz diyor, bizimki hala ... 2015 üyeleri böyle şahin çıkıyorlar ne hikmetse :)

sen beni bi de görsen, doğana benziyom :mrgreen:

polo34
17 Ekim 2015, 22:56
sen beni bi de görsen, doğana benziyom :mrgreen:

slx mi düz motor mu ondan haber ver :bestmt:

shruikan
17 Ekim 2015, 23:03
slx mi düz motor mu ondan haber ver :bestmt:

slx, ekstra donanımlı hatta.

turbocharge
17 Ekim 2015, 23:06
Geçmiş olsun. Şu video aklıma düştü:mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=l-CRh11Ptjo

nazar48
17 Ekim 2015, 23:13
En iyisi, şu alkolü tamamen hayatınızdan çıkarmanızdır arkadaşlar.

DKN
17 Ekim 2015, 23:25
insan niye durduk yere başkasının yazısını alıntı yaparki :) madem amacınız tartışma gidin bi çay buluşması yapın oturun tartışın yahu. yüz yüze gelince el bebek gül bebek

scorpions_59
17 Ekim 2015, 23:28
Dostum geçmiş olsun. Sağlığın yerinde ya sevindirici olan bu. Umarım bidaha aynı hataya düşmezsin.

Ancak bir arkadaş yazmış içen maldır falan; sanane arkadaş. Yazdığın düşündüğün sana geri gelsin.

movibiker
17 Ekim 2015, 23:39
arkadaşlar,gençler lütfen kendimize dikkat edelim,hayat bu kadar basit ve ucuz bişey değil.5 bira içip motosiklete binmek ne demek ya şaka gibi.Allah korumuş,büyük geçmiş olsun.

shruikan
17 Ekim 2015, 23:50
Dostum geçmiş olsun. Sağlığın yerinde ya sevindirici olan bu. Umarım bidaha aynı hataya düşmezsin.

Ancak bir arkadaş yazmış içen maldır falan; sanane arkadaş. Yazdığın düşündüğün sana geri gelsin.

İçip içip bana ya da sana gelecekler zaten. Benden senden gelmez; ama içen bi maldan gelecek.

Çok merak ediyom; "alkollü otomobil sürücüsü motorcuyu biçti" gibi bi konu açılsaydı tepkiler nasıl olurdu acaba? O adamı da "yav işte derdi-merdi vardır da ondan içmiştir" diye bağrınıza basar mıydınız?

Karalı
18 Ekim 2015, 00:10
Geçmiş olsun 1 şişe bira +1hp 5 şişe bira +5hp iyi rakam:P

scorpions_59
18 Ekim 2015, 00:20
İçip içip bana ya da sana gelecekler zaten. Benden senden gelmez; ama içen bi maldan gelecek.

Çok merak ediyom; "alkollü otomobil sürücüsü motorcuyu biçti" gibi bi konu açılsaydı tepkiler nasıl olurdu acaba? O adamı da "yav işte derdi-merdi vardır da ondan içmiştir" diye bağrınıza basar mıydınız?

Yahu sen nasıl birisin içen herkez mal mı?

savinelli
18 Ekim 2015, 01:00
konuyu açan arkadaşa;
1 musibet 1000 nasihat durumu. ucuz atlatmanız kârınız olmuş, canınızdan da olabilirdiniz. geçmiş olsun..

yukarıda alkollü motorcu yayayı biçti gibi bir başlık mı gördünüz de bu kıyaslamayı yapıyorsunuz? başlığı açanın tek zararı kendi malına, kendi canına olmuş. ister araba ister motor ne olursa olsun alkollü bir şekilde kullanmanın yanlışı ortada zaten onu kimse tartışamaz ama "içen bir mal" yerine "alkollü iken araç kullanan mal" deseydiniz bu tepkiyi almazdınız zannediyorum. yoksa içmek isteyen içer size ne, bana ne?

shruikan
18 Ekim 2015, 01:09
Yahu sen nasıl birisin içen herkez mal mı?

http://cdn.meme.am/instances/62285484.jpg

tamerozkul
18 Ekim 2015, 01:10
Herkes hayatında hata yapabilir bu arkadaş bir hata yapmış ucuz Kurtulmuş ve ibret almış bize de dikkatli olun diyor! bende arkadaşla bayramın son günü birer tane bira içelim dedik muhabbet sardı 2 3 4 5 derken 6. biralarıda içtik saat gecenin 3ü oldu eve 15 km uzaklıkda arkadaş ısrar etsede dağda yattık binmedim motora o kafa ile kaza yapmamak mucize olurduki 1 kisiyi 2 kisi görüyordum. 1 biranin bile beni motor uzerinde hırcinlasdirdigini tecrube etmem bu kararı almamda rol oynadı, insan kendine dur diyebilmeli! ağzımız ile içelim popomuz ile değil

mstr88
18 Ekim 2015, 01:27
Ne güzel forum ya burası, seviyorum vesselam!

Birisi ben alkollü araç kullandım canımdan oluyordum, aman siz yapmayın der.
Öteki çıkar, adama iyi olmuş der.
Beriki de genelleme yapıp alkol içene MAL der.

Geçen yine forumda görmüştüm 18 19 yaşındaki birisi motor kazasinda vefat etmiş. Arkadaşın face hesabinda tek teker resimleri felan var. Yine " iyi olmuş, hak etmiş, hızlı giden atın ... syrek düşermiş" vs vs.

Bizim insanımız da adettir; düşene bir de ben vurayim olayı. Forum motosiklet forumu, neredeyse genç yaşta, cahilliği, gençliğın verdiği adrenalin, heves, hava atma gibi şeyler yüzünden ölen motorcu arkadaşlara sevineceksiniz! Bir anlık gaflet yüzünden giden bir can olduğunu unutuyorsunuz. Dinden ahkam kesip, vefat etmiş birinin arkasından atıp tutuyorsunuz.
Hepimizin hataları oluyor bu hayatta. Önemli olan hatalarımızı kabul etme erdemini göstermek ve bu hataları tekrarlamamak.

Ayrıca forumdaki arkadaşlar, daha motorcu olanlara saygı duymazken otobüs, minübüs süren adamdan da saygı, sevgi, hak hukuk beklemeyin. Bir motorcu vefat ettiğinde kamyoncu da iyi olmuş diyor, motorcu da!
En basit örneğini yukarıda görebilirsiniz.

Herkes kaza yapabilir bunu unutmamak lazım.

Not: Nick, isim belirtmedim. Genelleme değildir, isteyen üzerine alınabilir.