PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaydırmalı Debriyaj- Şanzıman İlişkisi

cıbırlover1
14 Ekim 2015, 11:30
Üst düzey markalarin üst düzey motorlarında övünerek bahsettikleri bu kaydirmalı debriyaj özelligi tam olarak ne ise yarar ??
Evet vites düsürdügümüz zaman gaz vermeden düsurursek yuksek devirlerdeki devir sayisinin tekerlek devrine esit olmadigi icin arka tekerligin anlik kitlemesini engeller diye bilgi sahibiyim.. Ancak kaydirmali debriyaj kullanan yada bilen arkadaslarima asil sormak istedigim ... Kötü vites dusurup yukseltince sanzimana verilen zararları kaydirmali debriyaj azaltir mi diger bir tarzla kaydirmalı debriyaj olan motorlarin şanzıman ömürleri daha mi fazladır ??
Teşekkürler..

One_ Million
14 Ekim 2015, 12:28
Dostum bu konuyu uzun zamandır açmayı planlıyordum.. eline sağlık :)

Benim merak ettiğim, arka lastiğin kalkışlarda yanlamasının bununla bir bağlantısı var mı?

BatuhanK
14 Ekim 2015, 12:53
1- evet hayvani vites küçültüp debriyajı laps diye salınca oluşan yükleri yumuşatır
2-kullanıma göre değişir. Şanzımanın anasını ağlatmak isteyen sürücüde, şanzıman kaydırmalı debriyajla daha uzun ömürlü olur.
Bonus 3- kalkışlarda veya sürüşteki patinajın debriyajla veya kaydırmalı olup olmamasıyla ilgisi yoktur.
Önlemek İçin veya azaltmak için çekiş kontrol sistemleri gereklidir

Keoma
14 Ekim 2015, 18:43
Çekiş kontrol sistemine sahip motosiklet var mıdır acaba ?

Sepya
14 Ekim 2015, 19:18
Gugılda aratsana diyen dangalaklar gelmeden bilgilerimi paylaşayım seninle, kaydırmalı debriyaj sistemi arka tekerdeki gücü dengeliyor bu sayede vites düşürünce arka teker kolay kolay kilitlenmiyor buda pistte yarışçının viraja daha iyi girmesini sağlıyor ilkmolarak MotoGP de kullanılan bu sistem şuan çoğu motorda var. Şunu unutma Quich Shifter ile kaydırmalı debriyaj aynı şey değildir. Bu sistemin diğer isimleride slipper clutch, back torque limiter

shruikan
14 Ekim 2015, 19:38
Çekiş kontrol sistemine sahip motosiklet var mıdır acaba ?

http://www.izafet.net/attachments/mmus-jpg.44155/

hokahey
26 Mayıs 2017, 20:19
şu zımbırtıyı aptala anlatır gibi anlatacak bir bubayiğit aranıyor.

mustafa_325
26 Mayıs 2017, 20:53
Kaydırmalı debriyajın yaptığı iş motor freninin belli bir seviyeyi geçmesini önlemektir. Çok ani motor freni yaparsanız debriyaj terse kayar böylece arka teker kitlenmez.
Bence bu sistem ABS gibi bir güvenlik donanımıdır. Nasıl ki ABS var diye ön frene hayvan gibi asılmıyorsak kaydırmalı debriyaj var diye hayvan gibi vites küçültmemek gerekir.

BAIIHAN
26 Mayıs 2017, 21:07
Debriyaj bırakıldığında arka tekerlek hızını yakalamadan tam yerleşmiyor. Yük motora tamamen geçene kadar yarım debriyaj hissi veriyor zaten.

Bunu sağlayan da yükü hafifletmek için geleneksel debriyajdan daha az yay barındırması ve dişli yapısı.

okanbagiscan
26 Mayıs 2017, 21:09
Can alıcı soruyu soran olmamış.Vites düşürürken kaydırıyor da vites yükseltirken kaydırabiliyor mu.

simurgg
26 Mayıs 2017, 21:58
Can alıcı soruyu soran olmamış.Vites düşürürken kaydırıyor da vites yükseltirken kaydırabiliyor mu.

Soruyu tam anlamadım ama aşağıdaki vidyoyu izlediğinizde nasıl çalıştığını tam olarak anlayacaksınız. Çalışma prensibi: "motorun arka tekeri çevirmeyi bırakıp arka tekerin motoru çevirmeye başladığı durumlarda, devriyaj plakalarını hafifçe birbirinden ayırıyor".

Yani vites küçülttün, elini debriyajı bıraktın, arka lastik o vitesteki motora göre fazla hızlı dönüyor, arka lastik motoru olduğundan daha hızlı çevirmeye çalışıyor ama çeviremeyecek, yani kilitlenip tehlikeli bir durum yaratacak. İşte bu basit sistem bu anda devreye girip hafifçe debriyaja basma etkisi yaratıyor.

https://youtu.be/wJOGKCbvMo8

Vidyoyu bir türlü gömemedim.

shruikan
26 Mayıs 2017, 22:06

hayır.

kaydırmalı debriyajın diş yapısı belli bir açıya sahip. motor frenine düştüğünde debriyaj manetini sıkarmış gibi plakaları gevşetirken, gazlarken plakaları daha iyi sıkıştırır.

https://www.youtube.com/watch?v=wJOGKCbvMo8

zekeriyaimam
26 Mayıs 2017, 22:09
KTM sahiplerinin fakir japonculara hava atmasını sağlıyor:pl:

ersinisdj
26 Mayıs 2017, 22:12
Yamaha FJR 1300.

Hem kaydırmalı debriyaj hem de çekiş kontrol sistemleri mevcut.

Kaydırmalı debriyaj vites küçültmelerinde yaşanan öne itilmeyi neredeyse yok eden bir sürüş asistanı sistemidir.

whitedeamon
26 Mayıs 2017, 23:11
Direk ktm geliyor aklıma yav.

redlion999
26 Mayıs 2017, 23:54
Benim derdime çare olur mu sorusunu sorduran zımbırtıdır.Bir insanın 5 motorunun 4 ünde debriyaj sıkıntı çıkartır mı.. kalan 1 motosikletim de scooterdı zaten.Benim sorun yüksek devirde vites düşürmek değil de debriyajı aniden bırakmamla ilgili. Yükseltirken gaz açıkken bırakırım debriyajı o kavrasın, nazik davranmam. Küçültürken mesela 5 bin devire düştüm, biliyorum ki bir düşük vites 8 bine gelecek. Yine bırak debriyajı o kavrar. Tabi 6 ay sonra debriyajda kaçırmalar başlıyor:cherry: Böyle süren adama hangi motor dayanır, yada 6 ayda bir debriyaj balatası değiştirmekle kurtulabileceğim alet lazım, benimkilerde yaylarda tırtlıyor da .

shruikan
26 Mayıs 2017, 23:59
Benim derdime çare olur mu sorusunu sorduran zımbırtıdır.Bir insanın 5 motorunun 4 ünde debriyaj sıkıntı çıkartır mı.. kalan 1 motosikletim de scooterdı zaten.Benim sorun yüksek devirde vites düşürmek değil de debriyajı aniden bırakmamla ilgili. Yükseltirken gaz açıkken bırakırım debriyajı o kavrasın, nazik davranmam. Küçültürken mesela 5 bin devire düştüm, biliyorum ki bir düşük vites 8 bine gelecek. Yine bırak debriyajı o kavrar. Tabi 6 ay sonra debriyajda kaçırmalar başlıyor:cherry: Böyle süren adama hangi motor dayanır, yada 6 ayda bir debriyaj balatası değiştirmekle kurtulabileceğim alet lazım, benimkilerde yaylarda tırtlıyor da .

ara gazı beceremiyondur: ya fazla ya da az veriyosundur.

redlion999
27 Mayıs 2017, 00:16
ara gazı beceremiyondur: ya fazla ya da az veriyosundur.

Hocam sorumla verdiğiniz cevap arasında bağlantı yok ki?

https://www.youtube.com/watch?v=kD8mMjFTsvU

Benim yaptığım aslında şu adamınki gibi. Sadece drifte çevirmiyorum, onun yerine arkasını oynatıyorum biraz. Aragazın dozajlamasında uzman olmasam da yeterli seviyede yapabiliyorum. Sadece öyle sürmek çok sıkıcı geliyor şehir içi düşük hızlarda. Powerslide a yetecek kadarda güçlü motosikletler kullanmadığım için eğlence kısmı debriyajla geliyor

BatuhanK
27 Mayıs 2017, 00:29
Gaz açıkken debriyajı bırakmak motor ve şanzımana küfür gibi bir şey.
Vites küçültürkenki yabaniliğe, vahşiliğe çözüm olur gibi:mrgreen: hoş, vites küçültürken devir eşitleme yapılsa ona fa gerek yok. Soru biraz şöyle; ben evde koltuğu yaktığımda otomatik çalışan yangın söndürme zımbırtıları evi kurtarır mı? Kurtarır ama, koltuk da kalsın be. Lazım olur :P

redlion999
27 Mayıs 2017, 00:45
Gaz açıkken debriyajı bırakmak motor ve şanzımana küfür gibi bir şey.
Vites küçültürkenki yabaniliğe, vahşiliğe çözüm olur gibi:mrgreen: hoş, vites küçültürken devir eşitleme yapılsa ona fa gerek yok. Soru biraz şöyle; ben evde koltuğu yaktığımda otomatik çalışan yangın söndürme zımbırtıları evi kurtarır mı? Kurtarır ama, koltuk da kalsın be. Lazım olur :P

Motosiklet kullanırken zevk aldığım 3 tane şey var zaten. Ya enduro yapıcam ki artık yakınımda parkur kalmadı, ya viraj yapıcam ki o da riski artırmaya giriyor, ya da şöyle :cherry: bir sırıtıp,vitesi düşürüp Zaaaaa modunda gaz açıcam. Yediğim nanenin farkındayım gayet :queen:

shruikan
27 Mayıs 2017, 00:58
Hocam sorumla verdiğiniz cevap arasında bağlantı yok ki?

https://www.youtube.com/watch?v=kD8mMjFTsvU

Benim yaptığım aslında şu adamınki gibi. Sadece drifte çevirmiyorum, onun yerine arkasını oynatıyorum biraz. Aragazın dozajlamasında uzman olmasam da yeterli seviyede yapabiliyorum. Sadece öyle sürmek çok sıkıcı geliyor şehir içi düşük hızlarda. Powerslide a yetecek kadarda güçlü motosikletler kullanmadığım için eğlence kısmı debriyajla geliyor

o zaman dans

Emre DAVARCI
12 Şubat 2018, 03:50
Merhaba arkadaşlar
Benim merak ettiğim konu ise çok dik inişlerde iki teker ve dört tekerli araçlarda araç düşük vitese alınarak motor freni yapılıyor. Kaydırmalı debriyaj kullanan motosikletler bu tip inişlerde motor freni yapıyor mu? Kaydırmalı debriyaj kullanan arkadaşlar bilgi verebilir mi.

hasmet
12 Şubat 2018, 06:15
Merhaba arkadaşlar
Benim merak ettiğim konu ise çok dik inişlerde iki teker ve dört tekerli araçlarda araç düşük vitese alınarak motor freni yapılıyor. Kaydırmalı debriyaj kullanan motosikletler bu tip inişlerde motor freni yapıyor mu? Kaydırmalı debriyaj kullanan arkadaşlar bilgi verebilir mi.
Yapıyor yapıyor. Orta ve düşük devirde farkı yok.

Kaydırmalı debriyajın yüksek hacimli ve güçlü motosikletler için önemli bi faydası da daha yumuşak debriyaj kolu.

Emre DAVARCI
12 Şubat 2018, 08:58
Yapıyor yapıyor. Orta ve düşük devirde farkı yok.

Kaydırmalı debriyajın yüksek hacimli ve güçlü motosikletler için önemli bi faydası da daha yumuşak debriyaj kolu.

Cevap için teşekkür ederim.

hemoraide
05 Şubat 2019, 11:45
Burada bütün soruların cevabı türkçe olarak anlatılmış

https://www.youtube.com/watch?v=Mf2sy834cEI

https://www.youtube.com/watch?v=Mf2sy834cEI