PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scooter Tavsiye..? İhtiyaca Göre..?

One_ Million
14 Ekim 2015, 09:51
Arkadaşlar selamlar,
Evim ataşehirde iş yerim leventte. İkisi arası mesafe (Gitgel 38Km)hergün yol yapıyorum.
Köprü trafiğinden sıkıldım, normalde 600rr motorum var ama onu "keyfi kullanıyorum" hem kış şartına uygun değil hemde yapılan km ye yazık.

İhtiyacım olan şey tam olarak şu; Beni eve rahat götürüp getirecek, kış şartlarında da kullana bileceğim,
soğuktan korunmak için ellik takıp dizlerime deri koruma örte bileceğim yakıt konusunda tasarruflu ve ikinci eli hızlı olan bir motor.
çok eskiden vespa kullanmıştım 150cc 110km yi geçmiyordu, şehir içinde çok mantıklı ama otoban yada e-5 te pekte güvenilir değil :)

CC olarak benim işimi hangisi görür?

125cc , 150cc, 250cc, ?

Ben kendimce araştırma yaptıımda SYM Joymax 250 scooter biraz mantıklı geldi, şu sebepten dolayı!!
Diğer motorların bağaj hacmini bilmiyorum ama buna ekstra olarak Top Case ( Çanta ) takmama gerek kalmıyor, yedek kask ve fazlasını alabiliyor.
Birde bir arkadaşımın motorunu buradan izmire götürdüm 140 km ye çok rahat çıkıyor, izmire mola harici 6,30 saatte gittim ve beni aman aman yormadı.
Ortalama 100 TL ye 550 km yol yaptım ve neredeyse hep dip gaz ve agresif kullandım..

Tavsiye ve Önerileriniz için şimdiden teşekkür eder iyi forumlar dilerim..

Ekarahan
14 Ekim 2015, 10:17
benimde evim levent tarafında iş yeride ataşehir tarafında git gel 35 km tam tersi:)
sym joymax 250i kullanıcısıyım bagaj konusunda haklısın 2 kask 1 mont sıgdırıyorum
120 130 kmleri cok rahat ve seri görüyor 140 km kilo ve hava sartları yol sartları 145km ve ustu görülebilir
benzinde 600cc ye göre az yakıyordur:) ama scooterlara göre biraz fazla gibi maxi scooter olmasından dolayı
garantide oldugu icin servise bakım yaptırıyorum 180 le 200 tl arasında degişiyor rutin bakımlar biraz pahalı gibi geliyor bana
her türlü araya dereye giriyorum bir sıkıntısı yok kardeşim
tavsiye ederim bi xmax de bak xmax in bagajı nasıl bilmiyorum ama kıyaslama acısından bi bak fiyatda önemli tabi hangisini alırsanız alın şimdiden hayırlı olsun viteslinin tadı başka ama scooterda başkadır :)

One_ Million
14 Ekim 2015, 10:39
Vakit ayırıp yazdığın için çok teşekkür ederim..
Ben motorda hep sıfırcıyımdır nedense ilk sahibi ben olayım zihniyeti diyelim, yamaha xmax 250 15.700 TL momo dizayn vs..
Joymak 250 12.500 TL ve 9 ay vade farksız taksit yapıyor. Kalite olarak tabikide yamaha ile kıyaslama yapmam. Sym benim işime geliyor cebimden toplu para çıkmamış oluyor en azından.
Yakıt olarak diğer scooterları bilmiyorum ama motor biraz seri olsun dersen yakıtada biraz katlanacaksın diye düşünüyorum.
600rr dan sora zaten 250cc altı kurtarmaz diye düşünüorum bende. En azından emniyet şeridinde millet arkadan dıt dıt yapıp durmaz.. :)
Birtek yedek parça konusunda insanlar biraz isyandalar sanırım :) bu konuda bir sıkıntı yaşadınmı? senin motor kaç km' de? ve bakım periyotları ne şekilde?
Teşekkürler.

benimde evim levent tarafında iş yeride ataşehir tarafında git gel 35 km tam tersi:)
sym joymax 250i kullanıcısıyım bagaj konusunda haklısın 2 kask 1 mont sıgdırıyorum
120 130 kmleri cok rahat ve seri görüyor 140 km kilo ve hava sartları yol sartları 145km ve ustu görülebilir
benzinde 600cc ye göre az yakıyordur:) ama scooterlara göre biraz fazla gibi maxi scooter olmasından dolayı
garantide oldugu icin servise bakım yaptırıyorum 180 le 200 tl arasında degişiyor rutin bakımlar biraz pahalı gibi geliyor bana
her türlü araya dereye giriyorum bir sıkıntısı yok kardeşim
tavsiye ederim bi xmax de bak xmax in bagajı nasıl bilmiyorum ama kıyaslama acısından bi bak fiyatda önemli tabi hangisini alırsanız alın şimdiden hayırlı olsun viteslinin tadı başka ama scooterda başkadır :)

Erdost
14 Ekim 2015, 10:40
Daelim S3 250'yide seçenek olarak görebilirsiniz.Kullanıcısı değilim ancak, kullananlar çok memnun ve ikinci eli temiz ve uygun fiyata bulabilirsiniz..

One_ Million
14 Ekim 2015, 10:43
Markayı ilk defa duydum, şimdi fiyatına baktım ama sıfırı 12.000 TL ciivarı, pekte ucuz motor değil, ama marka kalite vs.. olarak nasıldır bilmiyorum araştırmakta fayda var, tavsiyen için teşekkür ederim.

Daelim S3 250'yide seçenek olarak görebilirsiniz.Kullanıcısı değilim ancak, kullananlar çok memnun ve ikinci eli temiz ve uygun fiyata bulabilirsiniz..

acemi60
14 Ekim 2015, 10:49
Hep kendi kullandığımız motorları tavsiye ederiz. Bu bir gerçek. Fakat XCITY derim.
1. Çok sağlam.
2. En büyük teker onda.(sürüş karakteri daha iyi)
3. Fiyatı daha uygun.

One_ Million
14 Ekim 2015, 10:56
xmax 250 ye göre fark nedir arada? teknik olarak, biliyormusunuz?

Hep kendi kullandığımız motorları tavsiye ederiz. Bu bir gerçek. Fakat XCITY derim.
1. Çok sağlam.
2. En büyük teker onda.(sürüş karakteri daha iyi)
3. Fiyatı daha uygun.

Ekarahan
14 Ekim 2015, 10:58
daelim s3 de güzeldır yalnız alt bagaj sana gelmez gibi fuarda bende bakmıştım
s3 bagaj ufak gibi aslında niyetimde s3 vardı
yakın arkadaşım motorunu satıyordu 2014 hazıranda aldı 2015 temmuzda ben aldım
yaklaşık 4 aydır biniyorum 6 400 km de aldım 10 700 lerde 9 bin bakımı yaptırdım 180 tl ye
evet parcaları biraz pahalı adamlar 9 bin bakımında varyatör kayışında catlamalar var yolda bırakır fln dediler
bir varyatör kayısına 550 tl istediler yan sanayide 250 tl istediler yaptırmadım tabi :D
bi abimizle varyatör kayışını söktük bostancı sanayide dayco kayış bulduk 100 tl ye getirip onu taktık
başka bi sorun yaşamadım ama parcalarının pahalı olduğu aşikar
motoru arkadaş maltepe de galeri ilyas dan almıştı bende ekipmanlarımı ordan aldım temiz esnaflar karta taksit felanda yapıyorlar orayada bakabilir fiyat alabilirsin
bakım periyotları 3 binde bir ama ilk 3 bini bilmiyorum sıfır alcagın icin rodaj fln tahmini konusuyorum ilk 1 bin, 3 bin, 6 bin, 9bin,12 bin,.... diye gidiyordur

One_ Million
14 Ekim 2015, 11:43
Anladım, teşekkür ederim dostum.
Sanırım kararım joymax 250' den yana olacak. Bakalım artık hayırlısı olsun diyelim.

daelim s3 de güzeldır yalnız alt bagaj sana gelmez gibi fuarda bende bakmıştım
s3 bagaj ufak gibi aslında niyetimde s3 vardı
yakın arkadaşım motorunu satıyordu 2014 hazıranda aldı 2015 temmuzda ben aldım
yaklaşık 4 aydır biniyorum 6 400 km de aldım 10 700 lerde 9 bin bakımı yaptırdım 180 tl ye
evet parcaları biraz pahalı adamlar 9 bin bakımında varyatör kayışında catlamalar var yolda bırakır fln dediler
bir varyatör kayısına 550 tl istediler yan sanayide 250 tl istediler yaptırmadım tabi :D
bi abimizle varyatör kayışını söktük bostancı sanayide dayco kayış bulduk 100 tl ye getirip onu taktık
başka bi sorun yaşamadım ama parcalarının pahalı olduğu aşikar
motoru arkadaş maltepe de galeri ilyas dan almıştı bende ekipmanlarımı ordan aldım temiz esnaflar karta taksit felanda yapıyorlar orayada bakabilir fiyat alabilirsin
bakım periyotları 3 binde bir ama ilk 3 bini bilmiyorum sıfır alcagın icin rodaj fln tahmini konusuyorum ilk 1 bin, 3 bin, 6 bin, 9bin,12 bin,.... diye gidiyordur

bazen25
14 Ekim 2015, 11:46
benzer km ye yakın bende günlük kullanım yapıyorum, 125-250 cc arası hacimler trafiğin yoğun olarak bulunduğu yol şartlarında, kısaca süratlerin 60-90 km süratlerde olduğun yollarda tatmin edici olur, ancak yüksek süratlere çıkmanız gerektiğinde (yasal limitleri aşmamız gerektiğinde) hafriyat kamyonlarını geçmeniz gerektiğinde işte o zaman nefessiz kalabiliyor, 140 km hıza çıkarlar evet, ancak bu hem hızlanma zamanı hem de yakıt olarak sizi üzer. Tekrar söylüyorum şehir içinde 15-250 cc hacimler gayet yeterlidir. Ben bu yazdıklarımı 400cc den inip 250cc x-max a bindiğimde yaşadım. Benim güzergahım ve kullanım tarzımda 250 cc ile 400 cc nin aynı yakıtı tükettiğini gördüm. Hali hazırda benimde aklımı kurcalayan bir konu İtalyan sevmeme rağmen, elektrik ve elektronik sıkıntıları uzak durmama neden oluyor. Belki de boyut ve hacim nedeni ile en mantıklısı Honda SH 300 onda da bagaj yok .

One_ Million
14 Ekim 2015, 11:58
Demek istediğini çok iyi anlıyorum, genelde 2.köprü yolunu TEM' i kullanıyorum, 125cc motorla araç sollaman neredeyse imkansız, 250cc ile dediğim gibi izmire gittim gece karanlık olmasına rağmen araçları sollaya solaya dip gaz gittim.
400cc scoter kullanmadım, ben sadece işe git gel için alıyorum aslında, zaten uzun yol ve keyif için motorum var, oyüzden 250cc üzerine de çok para vermeye gerek yok sanırım. 250cc işimi görür diye düşünüyorum. hatta çoğu zaman fantazi olsun diye 200-300 km lik şehir dışı seyahatlerinde de tercih edebilirim. En azından sakaryadaki yazlık için mantıklı 195km :)

benzer km ye yakın bende günlük kullanım yapıyorum, 125-250 cc arası hacimler trafiğin yoğun olarak bulunduğu yol şartlarında, kısaca süratlerin 60-90 km süratlerde olduğun yollarda tatmin edici olur, ancak yüksek süratlere çıkmanız gerektiğinde (yasal limitleri aşmamız gerektiğinde) hafriyat kamyonlarını geçmeniz gerektiğinde işte o zaman nefessiz kalabiliyor, 140 km hıza çıkarlar evet, ancak bu hem hızlanma zamanı hem de yakıt olarak sizi üzer. Tekrar söylüyorum şehir içinde 15-250 cc hacimler gayet yeterlidir. Ben bu yazdıklarımı 400cc den inip 250cc x-max a bindiğimde yaşadım. Benim güzergahım ve kullanım tarzımda 250 cc ile 400 cc nin aynı yakıtı tükettiğini gördüm. Hali hazırda benimde aklımı kurcalayan bir konu İtalyan sevmeme rağmen, elektrik ve elektronik sıkıntıları uzak durmama neden oluyor. Belki de boyut ve hacim nedeni ile en mantıklısı Honda SH 300 onda da bagaj yok .

bazen25
14 Ekim 2015, 12:07
benim kafa şöyle çalışıyor :) atıyorum 250 cc ile 1 ayda 100 tl yakıt parası vereceğim, 400-500 cc ile 1 ayda 120 tl yakıt parası vereceğim ve basınca gideceğim

One_ Million
14 Ekim 2015, 12:18
Benim mantığımda aynı şekilde.. fakat.. Şuan o kadar para vermek istemiyorum.. yani ihtiyacımı görecek bir motor yeterli :) fazlası fanteziye girer.. :)

benim kafa şöyle çalışıyor :) atıyorum 250 cc ile 1 ayda 100 tl yakıt parası vereceğim, 400-500 cc ile 1 ayda 120 tl yakıt parası vereceğim ve basınca gideceğim

Ekarahan
14 Ekim 2015, 12:41
@bazen25 arkadaşım bi yandan haklı bazen insan 130 larda ani tepki bekliyor ama bütçe meselesi birde vergi olayı ne bilmiyorum 400 cc de mesai saatlerini bilmiyorum ama normal iş çıkış saatlerinde trafik var okadar hızlarda gıtmen zor zaten emniyette ben 1. köprüyü kullanıyorum 25 30 dk evdeyim zaten gazlamak istiyosan bir tane canavarın var :)

Mexico
14 Ekim 2015, 13:06
Joymax güzel motor ancak aynaların fiyatı 800 TL. Ben motor bakarken incelemiştim. Xmaxden daha rahat ancak bakım ve yedek parça çok pahalı. İkinci eli ölü. Xcity'nin bagajı yok gibi bir şey. Tavsiyem Xmax 250 :cat: