PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ben Bi B.K Yedim..

Sayfa : [1] 2

mchi
13 Ekim 2015, 22:59
Merhabalar, 10 sene önce 1, 2 yıl 200 'lük vespa ile amatör olarak gezinmekten başka bir tecrübesi olmayan 30 yaşında bir arkadaşınızım.

Şu başlangıç motoru geyiklerinden bıktığınızı her birini okuduğumdan ötürü biliyorum. 2016 'da çıkacak olan mt-25 i beklerken şeytana uydum ve bir arkadaşımın acil ihtiyacından dolayı uygun fiyata sattığı mt-09 'u almış bulunuyorum.

Helvamı yememeniz için, motoru satmaktan başka neler yapmam gerekir yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Kendi planım şu yönde,

Ehliyete başvurdum kasım sonu gibi b+a2 elimde olacak,
İyi araştırmalar yapıp fiyat performans kıyafetlerini düzmeliyim. (henüz sadece kaskımı nerdeyse seçebildim agv k5 yada arai rebel)
Honda yada Yamaha 'dan bütün sürüş eğitimlerini almalıyım.
Ek olarak motorcu arkadaşlarımın tavsiye ettiği hocalardan eğitim almalıyım. (ekonomik)
Yaza kadar kesinlikle mt 'ye binmemeliyim ki, Motor şuan izmirde abimin garajında yaza kadar istanbula getirmeyeceğim.
Ek olarak yaza kadar bir cbf 150, tvs apache tarzı bir motoru kiralayıp yada ucuza satın alıp biraz km yapmalıyım.
Son olarak mt-09 ' a bindiğimde sizinde diyeceğiniz gibi tam hazır olmadığım için yaşıma ve sakin kişiliğime güvenerek usturuplu ve sürekli b modunda sürmeliyim.

Bunlar benim düşünebildiklerim. Kıyafetden ek tecrübelenme yöntemlerine kadar yardımlarınızı bekliyorum. Son olarak motoru gerçekten satmak istemiyorum. Bir şekilde hazır olmam lazım bu alete..

okican
13 Ekim 2015, 23:02
Tecrübeli sürücüler için bile hırçın bir model mt09. Acilen uzaklaşmak gerek. B modu da seni kurtarmaz.
Bence 3 silindirli Modeller yüksek tork nedeniyle 4 silindirlilerden daha tehlikeli .
Olmayacak birşey için öneri istiyorsun.
Tek silindirli 650 cc falan olsa neyse de mt09 hakkaten ciddi sinirli bir model

Mengu16
13 Ekim 2015, 23:03
https://pbs.twimg.com/profile_images/575360652698644481/K5qmJdA5.jpeg
Konu başlığına ithafen.

BatuhanK
13 Ekim 2015, 23:13
Düşünce be gidişat güzel. Mt09 için zamanında litrelik kullanan tanıdığım bu alet bi başka gidiyor diyor :) Kolay gelsin

A.Türker
13 Ekim 2015, 23:16
uygun fiyata aldıysanız değerinde satıp kâr edin yine motor alın ne kaybınız olacak canınızdan kıymetli mi? amaç iki teker olsun çamurdan olsun.

serkany
13 Ekim 2015, 23:21
biri yaşlı biri genç iki borsacı parada çok ne yapsak ne yapsak demişler , treking yapalım demişler..Neyse bunlar yola çıkmışlar cipe atlayıp gidiyorlar biraz gezdikten sonra bakıyorlar ki araç altan karteri delinmiş araç bozulmuş bunlar tek başlarında kalmışlar, Demişler yapacak bir şey yok yürüyüp bir köy bulup eve dönelim...Başlamışlar yürümeye yürüken yolda bir inek B.K u yaşlı olan genç olana demiş ki şu B.k ye ee demiş genç olan sana 1 milyon dolar genç olan bakmış ii para ne olacak yiyelim demiş.Yemiş yine başlamışlar yürümeye ...Genç olan içine bir kurt düşmüş adam bize B.k yedirdi demiş. Neyse 1-2 saat yürüyünce yine inek b.k görüyorlar genç olanın içine kurt düştü ya bu sefer demiş ki yaşlı olana sen de şu b.k bende sana 1 milyon dolar veriyorum. Yaşlı olan hiç bişey dememiş yemiş ,genç olanın yine içine kurt düşmüş ama bir şeyde demiyor neyse bir iki saat daha yürüyünce dayananamış sormuş Sen yedin b.k yi bende yedim ne anladık bu işden demiş..Yaşlı olan hiç istifini bozmadan olur mu öyle şey demiş bak bu dağ başında 2 Milyon dolarlık işlem hacmi gerçekleştirdik..

Sende işlem hacmi gerçekleştirebilirisin :queen::pl:

oguzhan6161
13 Ekim 2015, 23:21
https://pbs.twimg.com/profile_images/575360652698644481/K5qmJdA5.jpeg
Konu başlığına ithafen.

Ganyotçuuuu :cherry:

"Bu alet çok nalet" dedirten motor. Dikkatli olun lütfen. Hayırlı uğurlu olsun Allah kazadan beladan korusun. :rendeer:

barodi
13 Ekim 2015, 23:28
bu videoyu izle ondan sonra karar ver :cherry:
z1000 i cbr 1000 rr i r 6 yi nasıl kalkışlarda tokatladığını bir gör , gazı biraz fazla açtınmı ani açmalarda nasıl çabucak tekere geldiğini gör , debriyajı biraz sert bıraktığında nasıl tekere geldiğini gör. kısacası alttaki video da mt09 un gerçek gücünü göreceksin !

https://www.youtube.com/watch?v=7BerpA0GQuU

F54
13 Ekim 2015, 23:28
Sen onu garaja koy birkaç motor alıp kullanıp satana kadar da garaj a girme

barodi
13 Ekim 2015, 23:33
sen en iyisini onu bana sat kurtul :cherry: benim motosikeltte satılık takas üste para veririm biraz. hem daha uysal mt 09 a göre daha az riskli.xj6 f:cherry:

something123
13 Ekim 2015, 23:34
bi.b.k yedime, iyi halt ettin diyesim geldi affınıza sıgınarak :) tutamam solemem lazımdı :)

fikrim ise gayet bilinçlisiniz konuya alakanız bence güzel.. ben biraz maceracı bi tipim sanırım, eğitim, başlangıç 2 3 ay 3000 bin km yaparak farklı bir motorda yaparak.. fiziğiniz mt 09 da tamamen okey ise.. olabilir belki.. neblim ya bende hayalini kurardım ve satmazdım :)

UNdocab
13 Ekim 2015, 23:34
Kıyafet, eğitim vs fasa fiso. Böyle bir motosikleti kullanmak için tecrübe + KM + zaman gerekiyor.
Bunlarla beraber Kıyafet ve eğitim olacak zaten. Olmazsa olmaz

CBF 150 gibi 17-18hp altı ile başlamayın çünkü köküne kadar dipgaz da yapsanız fıtı fıtı yerinden kalkar.
Kafanıza geçirebilme ihtimali olmadığı için 650cc civarına bu motordan sonra geçilmez ve bu motordan sonra yine 250 cc ister araya

Hızlı ilerlemek için;
250 cc 22-33hp arası bi motosiklet alıp 10-15.000km ve 1.5yıl kullanmanız gerekiyor.
500-750cc arası 45-75hp arası bi motosiklet alıp 20-25.000km 2yıl kullanmanız gerekiyor.

Artık +100hp bi motosiklet kullanmaya hazırsınız.
Yıl oldu 2019 MT09'unuza güvenle binebilirsiniz

barodi
13 Ekim 2015, 23:36
bi.b.k yedime, iyi halt ettin diyesim geldi affınıza sıgınarak :) tutamam solemem lazımdı :)

fikrim ise gayet bilinçlisiniz konuya alakanız bence güzel.. ben biraz maceracı bi tipim sanırım, eğitim, başlangıç 2 3 ay 3000 bin km yaparak farklı bir motorda yaparak.. fiziğiniz mt 09 da tamamen okey ise.. olabilir belki.. neblim ya bende hayalini kurardım ve satmazdım :)

900 cc den bahsediliyor burda 600 lük racingden bile daha torklu bir motosiklet hırçın hemde . ve daha tehlikeli.

serkany
13 Ekim 2015, 23:39
Hocam sizin kilonuzu bilmiyorum siz+ motor 250 Kg desek 96/250=,384 kiloya düşen hp siz+araba 1600kg desek 0,384hp/kg*1600kğ=614 hp eder ,Gerçi 614 Hp lik araba 1600 Kg den fazla olur ya neyse , Ferrari den daha hızlı kalkış yaparsınız aman dikkat deyim.

solmyr
13 Ekim 2015, 23:43
bunun bir b.k yemek olduğunun bilincinde bir kullanıcı olarak, bu motoru uzun vadede kullanabileceğinizi düşünüyorum. zaten yaş olarak da ergen değilsiniz. eğitim şart, gaza gelmemek şart. bence satmayın, devam edin.

something123
13 Ekim 2015, 23:43
900 cc den bahsediliyor burda 600 lük racingden bile daha torklu bir motosiklet hırçın hemde . ve daha tehlikeli.

ayakları yere değmeden hiç bilgiyle ben motorumu sürücem demiştim. kaç kere düştüm.. bacaklarım mor gezdim.. dogru demiyorum, ama özel eğitim alıcam diyor motoruna odaklı sekilde bu işi yapmaya niyetlenmiş. direk sokaga cıkmak değil olay, özel eğitim vs bunlar önemli ayrıntılar..
ben gittim aldım bincem değil olay, zamana yayarak ve motora sahip şekilde fiziken, eğitimle olabilir..

UNdocab
13 Ekim 2015, 23:48
OLMAZ. OLMAZ. OLMAZ. OLMAZ.
Yanlış anda yarım santim gaz açma ile arka tekeri yanında görürsün.

Uluslar arası kabul görülmüş başlangıç sınırı 33hp dir. Bu güce kadar neyle istiyorsan başlarsın sonrasında hikayenin rengi sıçtın mavisine döner.

Eğitim bu kadar güçlü bir motorda tecrübe eksiğini asla ama asla kapatmaz. Kendini bilmek bilinç falan hikaye.
Sen motoru değil motor seni kullanır.
Motor celladın gibi her an hatanı bekler ve biyerde seni tükürür atar.
Hangi çooook zeki milletin kafasına eğitimle, bilinçle olur demişse halt etmiş.

wehwetoz
13 Ekim 2015, 23:48
abi zevkler tartışılmaz hayırlı olsun . Sonuçta kontrolsüz güç güç değildir. Sen ruh halini yavaş sakin konfora ayarlar ve yanına çin malıyla gelip hadi kapışalım tarzı adamları es geçersen kullanırsın. Ben olsam cbr 1000rr repsol varken mt felan bakmazdım :) hayırlı olsun kazasız belasız kullanman dileğiyle.

Bune
13 Ekim 2015, 23:51
Afiyet olsun dedim başlığı görünce. Sonra konuyu okudum bi kez daha aynısını dedim.

UNdocab
13 Ekim 2015, 23:53
abi zevkler tartışılmaz hayırlı olsun . Sonuçta kontrolsüz güç güç değildir. Sen ruh halini yavaş sakin konfora ayarlar ve yanına çin malıyla gelip hadi kapışalım tarzı adamları es geçersen kullanırsın. Ben olsam cbr 1000rr repsol varken mt felan bakmazdım :) hayırlı olsun kazasız belasız kullanman dileğiyle.
Merhaba tertip.
Ergenliği nerde yaptın sen ?

emrb
13 Ekim 2015, 23:57
sonuçta hayalinizdeki motoru almamışsınız.Bu denk gelmiş bunu almışsınız.Yani kaybettiğiniz bir şey yok(henüz).Yerinizde olsam ne yaparım.Direk motoru satarım.Niye mi?Ciddi demeyelim de maddi hasarlı bir kaza yapsanız parçaydı şuydu buydu derken akı bokunu geçecek.Yani size en az 150 cc veya 250 cc motosiklet alabileceğiniz kadar masraf açacaktır ve en önemlisi motosiklet olayından korkacaksınız.Belkide Allah göstermesin sağlığınızdan olacaksınız.Geçenlerde bir abimiz konu açmıştı kötürüm olmak diye o konuya göz gezdirin.Motoru satarsanız kaybedeceğiniz hiç bir şey yok hatta kazanacağınız çok şey var.Uygun almışsınız kar edeceksiniz,küçük cc motor alacaksınız benzin ve vergiden kar edeceksiniz.Elinizde paranız olacak yeni alacağınız motordan sıkılınca bir üst cc motorları alabilirsiniz.Emeklemeden yürünmez.Yazdıklarınıza bakarsak akıllı ileri görüşlü birine benziyorsunuz doğru kararı verebilirsiniz.Motor işi gerçekten sakat iş.Bir kaç kere düşük hızlarda düştüm ordan biliyorum.Vesselam.

barodi
14 Ekim 2015, 00:02
OLMAZ. OLMAZ. OLMAZ. OLMAZ.
Yanlış anda yarım santim gaz açma ile arka tekeri yanında görürsün.

Uluslar arası kabul görülmüş başlangıç sınırı 33hp dir. Bu güce kadar neyle istiyorsan başlarsın sonrasında hikayenin rengi sıçtın mavisine döner.

Eğitim bu kadar güçlü bir motorda tecrübe eksiğini asla ama asla kapatmaz. Kendini bilmek bilinç falan hikaye.
Sen motoru değil motor seni kullanır.
Motor celladın gibi her an hatanı bekler ve biyerde seni tükürür atar.
Hangi çooook zeki milletin kafasına eğitimle, bilinçle olur demişse halt etmiş.

deidğiniz gibi eğitim bir yere kadar. en kral eğitimi yapsanızda bir yere kadar. ben honda ve gisin eğitimlerini aldım. sadece teknikte yani işibn püf noktasını öğreniyorsunuz. iş sizde bitiyort. yani o eğitimleri sürekli tekrarlamak yol yapmak viraj yapmak fren yapmak vs vs daha bir sürü şey. motoru tanımak vsvs.
zaten eğitime gittiğinizde hiç bir hoca kesinlikle 250 cc den yukarı direk başlanılmaması gerektiğini söyleyecektir.

Bosix
14 Ekim 2015, 00:09
Dediginiz egitimleri alma sure iz ustuen ehliyet 6-7 ay satin kar edin
Alin bir 240 lilik nisan ayindada gidin 500-600 lukle eglenin

SuleymanE
14 Ekim 2015, 00:15
ayakları yere değmeden hiç bilgiyle ben motorumu sürücem demiştim. kaç kere düştüm.. bacaklarım mor gezdim.. dogru demiyorum, ama özel eğitim alıcam diyor motoruna odaklı sekilde bu işi yapmaya niyetlenmiş. direk sokaga cıkmak değil olay, özel eğitim vs bunlar önemli ayrıntılar..
ben gittim aldım bincem değil olay, zamana yayarak ve motora sahip şekilde fiziken, eğitimle olabilir..

Ölmekle bayılmayı karıştırıyorsunuz arkadaşım yapmayın lütfen. Siz motordan düşüp mor ayakla gezecek kadar şanslıymışsınız. Yatın kalkın dua edin, verilmiş sadakanız varmış. Kaza sonrası ayağına parçalı kırık yüzünden platin takılanlar, diz kapağı parçalanıp hayatı boyunca topallayan insanlar var motorsiklet kazası yüzünden. Hatta full ekipmanla tamamen güvenlikli pist ortamında kaza yapıp ölen insanlarda mevcut.

Eğitimle olur dediğiniz aletin 0-100 hızlanması 3-4sn civarında farkında mısınız?

Daha ilkokulda okuma yazmayı yeni öğrenen çocuklara da türev integral anlatalım, yada tıp eğitimi verelim ozaman.süper hocalar tutalım özel eğitimle olur mu sizce? boşa giden kayıp vakit olmasın ne dersiniz? Olmaz değil mi?

Her işin bir yolu yordamı vardır. Ben risk alacağım kumar oynayacağım bana birşey olmaz diyenler; her aldığınız riskte ortaya hayatınızı koyduğunuzun farkında mısınız acaba?

Çok yetenekli kişilerin bile adım adım cc büyütmesi gerekir. Tek fark 5-10 yılda değilde 1-2 yılda litrelik motorlara geçer, daha çabuk adapte olur, tek fark budur.

Yok ben çok yetenekliyim aşırı zekiyim diyenler hodri meydan ; gidin 2 ayda doktor olmaya çalışın. İstediğiniz özel hocadan özel eğitimi almak da serbest. Oldu ki bunu başardınız ve 2 ayda doktor oldunuz, gidin hemen hayabusa alın, o zaman birşey demem , siz gerçekten süper zekisiniz demektir :thumleft:

Öyle 250cc motor kullanınca dünyanın hakimi biz olmuyoruz. ikarus sendromuna yakalanmayalım arkadaşlar aman dikkat. Büyük cc hata affetmez, hayatınızla kumar oynamaya hiç değmez!

mchi
14 Ekim 2015, 00:20
Cocukken evimin karşisinda ege bolge motor bayi vardi. 4 vites vespaya biniyodum hayabusa hayal ediyordum. Sonra unuttum motor sürmeyi. Ta ki 2014 yazinda abimin 600rr ini bos yolda surene kadar. Istanbulda yaşadiğim icin 1 yildir bi yandan barkin abiyle eğlenip ögreniyorum bir yandan motor kazalari seyredip kendimi vazgeçirmeye çalisiyorum. Baktimki bu surede baya bilgi sahibi olmuşum. Şu an motorda sarkma taktigi ve benzerleri hakkindaki herseyi teorik olarak biliyorum ☺ kazalari dondurup hatalari anlatan videolari izledim ama izlemek okumak bi yere kadar tabiki. Tecrube lazim 2005 den beri aktif ve yoğun araba sürüyorum buda cacık biliyorum. Bi ara honda nc750x e sardim. Agirdi ama agresif degildi falan. Mt serisiyle tanisinca isler degisti tabi dedigim gibi mt25 i bekliyordum ama şeytan işte. Sonuç olarak yaza kadar bakalim ne kadar gelistiricem kendimi. Tamam ben oldum dedimmi bi sürerim bakarim mt09 a gözüm yemezse abime verir onun 600rr satar yerine bisiler alirim bilmiyorum ama bi ümit yaza hazirlanicam. Bu arada boy 178 kilo 92. Zayiflarsam olursa tığ gibi delikanlida olurum yemezmi ☺

wehwetoz
14 Ekim 2015, 00:22
Merhaba tertip.
Ergenliği nerde yaptın sen ?

karnın felanmı aç konuya 3. tekil şahış olarak atlamışsın

akjenas
14 Ekim 2015, 00:29
sanırım en mantıklısı satmak. o motoru kullanabilecek tecrübeye gelene kadar geçecek zamanda zaten mt-09 eski model kalacak belki çok daha güzel çok daha hayranı olacağın bir model çıkacak. ayrıca en az 2-3 yıl kullan(a)mayacağın motorun vergisini ödeyeceksin. hem satarsan kâr da edersin, maddi açıdan da kazanmış olursun. öyle bi araç eğitimden çok tecrübe ve refleks ister diye düşünüyorum. trafikte önünde ya da yanındaki araca anlık bir sinirlenmen anında gazı biraz fazla açtın mı çok kötü şeyler olabilir. 30 yaş insanın öyle çok da sakin çağı sayılmaz.

suphi
14 Ekim 2015, 00:45
Hakikaten isterseniz ve sabırlı olursanız kullanırsınız.

Ucuz bir ikinci el 250cc'ye kadar motosiklet alın. Muhakkak eğitime ciddi bir bütçe ayırın. GİS hakimiyet eğitimini alıp bol bol pratikle, güvenliği elden bırakmadan eğitimde hocanızın söyleyeceği tüm eksiklerinizi çalışın. Frenleme, dönüşler, doğru bakış vs.

GİS'ten yol eğitiminizi de alın. 250lik motorla en azından 4.000 - 5.000 km. tamamlayın. Fakat sürerken kendinizle konuşarak. Konuyla ilgili pek çok yayın var onları da okuyarak. Hazır hissettiğiniz anda sabah çok erken bir saatte tam koruma ile "Bismillah" deyip yola koyulun. Güvende hissetmezseniz paniklemeyin. Dönün ve motoru satmak üzere park edin.

Bence gaz kontrolünü ve motosikletin hakimiyeti/denge meselesini halletmişseniz abartıldığı gibi bir durum olmadığını görüp keyifle süreceksiniz. Fakat MT-09 sizi sürekli hıza sevk edecek tehlikeli bir alettir. Motosiklet hakimiyetiniz, ruhsal durumunuz baş edecek olgunlukta değilse daha zaman vardır.

Bu 4.000 - 5.000 km. kesinlikle bir formül değil. Kişiden kişiye değişecek bir şey. Kabiliyete, işi benimsemeye, ruh haline göre değişir. Ben önceki scooter tecrübenize, yaşınızın kemale ermesine ve muhakkak eğitim almak üzere işin ciddiyetine vakıf olacağınıza dayanarak tahminimi söyledim.

Elbette benim kullandığım alet yüksek beygir gücü olan, aşırı ivmelenmesi olan bi motor değil ama herkesin kolay kolay süremeyeceği, aceminin çekineceği 805cc'lik bir motor. GİS eğitimi ve 1.000 km. civarı bir 200cc deneyiminden sonra kullanmaya başladım. Allah'a şükür son derece keyifle 5.000 km.nin üzerinde vukuatsız yol yaptım. Ve kesinlikle 200cc'lik aleti kullandığım zamanlardan daha güvenli, konforlu ve zevkli sürüş deneyimi yaşıyorum her kontağı çevirdiğimde.

Tekeriniz düz bassın.

toseabul
14 Ekim 2015, 00:47
bu motora cüneyt arkın binmeli :)

https://www.youtube.com/watch?v=f9ORDZHWwv0

mchi
14 Ekim 2015, 00:49
İzlemedigim videosu varmis fena bi alet gerçekten tirsmiyo degilim ☺

COQ
14 Ekim 2015, 00:55
Yamaha bayiine gidip motosikletin gücünü düsürebilirmiyiz diye bir sor.
Yapabiliyiorlarsa detaylari burada paylas ondan sonra akil verelim.

aquarist4
14 Ekim 2015, 00:55
sen en iyisini onu bana sat kurtul :cherry: benim motosikeltte satılık takas üste para veririm biraz. hem daha uysal mt 09 a göre daha az riskli.xj6 f:cherry:

Dostum, çok alçak gönüllü davranıyorsun. MT-09'u hafife alıyor değilim ama XJ6 S'i 5000 km. kullanıp MT-07'ye geçtim biliyorsun, senin altındaki canavar sadece son hızda SS olmadığını farkettirir ki torku da fena değildir. Farklı tarz dersen onu anlarım işte. Ayrıca sürat olsun, rahatlık olsun bence MT-09'dan bir tık üsttedir. Bu arada konuyu fazla kaynatmış olmayayım, arkadaşımızın kazasız belasız iyi günlerde kullanmasını dilerim.

shruikan
14 Ekim 2015, 00:56
şimdi böyle homurdanan bi motorun üstünde "ben gaza gelmem" martavalı okumasın kimse! ben olsam "bakalım n'olacak?" diye düz duvara bile bile girerim böyle bi ses eşliğinde.

https://www.youtube.com/watch?v=7o3wG6MajtM

aquarist4
14 Ekim 2015, 01:01
Yamaha bayiine gidip motosikletin gücünü düsürebilirmiyiz diye bir sor.
Yapabiliyiorlarsa detaylari burada paylas ondan sonra akil verelim.

Zaten üzerinde sürüş modları yok mu?

mchi
14 Ekim 2015, 01:05
Arkadaşlar herkeze yorumları için teşekkur ederim telden yazdigim icin duzgun alintilayamiyorum.

@suphi, gis akedemiye bi etkinlik için gitmiştim. Artik en iyi eğitimi nerden alabilirsem araştirip orayı tercih edicem. Yani 4bin - 5bin km yide kisa sürede yapmak için kendimi kasmakta istemiyorum. Oda bi risk sonuçta ufak cc dede kaza riski mevcut. Mt yi denedigimde kendimi guvensiz hissetmeyecegimi saniyorum. Hissedersemde binmem artik hayatimdan onemli degil sonuçta. Bu yaz 600rr a bindigimde boş ve düz yolda 120 ye ciktim oda bi kaç sn sürdü alişkin olmadiğim için gaz keserken ve vites düşürürken acemiliğim yüzünden abartmadim yeter bu kadar dedim indim. Tam hazir olmazsam alacağim ufak cc 'ye binerim arada şekil için mt ye binerim tın tın bilemiyorum.

COQ
14 Ekim 2015, 01:06
Zaten üzerinde sürüş modları yok mu?

Tanidigim bir motosiklet degil.
Ama surus modu dedigimiz sey genellikle normal surus; yagmur ve pist modu ya da yüksek mod olarak olur ki bunlarin hangisini kullanirsa kullansin bu hacimde bir motosiklet acemi için uygun degil.
Burada yeni ehliyet almis ve henüz acemiligini atamamis fakat illa spor motosiklet kullanacagim diyen gençler, servise götürüp motosikletlerinin gücünü düsürtürüyorlar.
Böylece olasi tehlikelerden de uzaklasmis oluyorlar.
Bu yöntem uygulanabilir.
Tabi bu motosiklet için mümkünse.

Darkcity2000
14 Ekim 2015, 01:10
gecekondu insa etmissin bir muddet sonra gokdelen ihalesine girip kazanmissin ve simdi arsanin karsisina gecmis kara kara dusunuyorsun... Ne diyelim deveyi yardan ucuran bir tutam otmus..

Sj's
14 Ekim 2015, 01:15
Korkunc bir motordur MT-09. Hata affetmiyor. MT-07 deseniz bir nebze ama ben genelde ergenlerin neeey kaaac yanlis vs laflarindan once yasiniz 30 ve ustundeyse alin kullanin derim, baska kimseyi dinlemeyin essek kadar adamsiniz neticede, mutlaka sorumluluklariniz da vardir. Hani bir gaz acayim demeden once tekrar dusunursunuz.

Simdi MT-09 konusuyorsak, hepsi yalan. 200luk vespa > MT-09. Imkani yok. Imkani yok! :) Egitimle de cozemezsiniz o isi, yasla da, her gun binip pratik yaparak da. Hem zevk de almazsiniz o motordan hakkiyla kullanamayacaginiz icin. Cikarin elden :)

serkan24
14 Ekim 2015, 01:20
HOCAM SEN GEREKENİ YAZMIŞSIN ZATEN PEKTE DENECEK BİRŞEY YOK. EKİPMANINI TOPLA EĞİTİMİNİ AL YAVAŞTAN MOTORUNU SÜR. ARKADAŞLARIN DEDİĞİ GİBİ MT09 ŞAKAYA GELCEK MAKİNE DEĞİL TEST SÜRÜŞÜNDE BİLE BAYA KORKUTMUŞTU BENİ.

rsinan
14 Ekim 2015, 01:23
Bir abi var okuyorsa selam olsun O'na , GIS Akademide tanıştım, 250 km R25 tecrübesinden sonra Ducati Diavel'e binmeye başlamış. " korkmuyor değilim" demişti.
Evet korkunç , başlı başına ...

Yani motor tek başına zaten korkunç

Ölümcül olması üzerine oturman durumunda alternatif oluyor .

Korku ile yaşamaya devam etmek mümkün ; Ölümcül farklı ...

mchi
14 Ekim 2015, 01:33
@SJ's hocam cok büyük ters köşe oldu ama bu, yüz ifademi ben bile görmek isterdim ☺

potasyum
14 Ekim 2015, 01:40
eğitime gittiğin zaman zaten kendin farkına varacaksın kullanabilir miyim kullanamaz mıyım diye...
eğitim senin aslında nerede durman (cc açısından) gerektiğini göstermekte fakat eğitimde bu duruma uygun eğitim verilir mi orası ayrı konu...aea da çıkan bi tip vardı da chooper almıştı 1300 lük yada daha büyük bi cc tam hatırlayamadım
belki burada yazmış olsaydı hemen ölü seviciler çıkacaktı ortaya :S ama özel eğitimle bu işin altından kalktığını söylemişti...bildiğim kadarı ile hala helvası yenmedi :)

işin temeli gerçekten düşük cc ile trafikte tın tın gidip, yapılması gereken aksiyonu en az 27 defa yaparak doğal refleks haline getirmek...
nasıl ki evden çıkmadan çorap mı önce giyiliyordu yoksa ayakkabı mı? diye kendimize sormayacak hale gelebilmek.işin diğer tarafından baktığımda düşük cc lerde teknolojik özellikler fiyat/performans aralığı nedeniyle kısıtlı... en düşük 300 cclerde bu imkanları görmek mümkün. bence türkiye şartlarından dolayı yüksek cc daha güvenli ama mt-09 değil

sey_47
14 Ekim 2015, 01:40
Ya birakin bu isleri, herkes satin demis.
Aldigi motoru niye satsin adam. 30 Yasinda bir adam bu. Ergenligi birakortalama insan omrunun neredeyse yarisina gelmis.(alinma abi)
Sat diyemem abi, gerek yok, satip 250 lik alsan 2 sene sonra yine gidecen onu alacan. Giren sana olacak.
Anlasilan maddi durum var. Topla tum ekipmanlari. Ehlyet cikana kadar, egitim al hocam hic acima, tum egitimleri al.
Ondan sonr agec basina ufak ufak alaisirsin.
Bu yastaki adama oo ne yaptin sat onu diyemem. Millet demis, hakli olabilirler, oyle bir baslik atmissin ki, milletin demesine olanak vermissin.

kordinaryus
14 Ekim 2015, 01:42
motoru değerinde satıp aradaki karla bi ybr cbf alın.

mchi
14 Ekim 2015, 01:52
Ya birakin bu isleri, herkes satin demis.
Aldigi motoru niye satsin adam. 30 Yasinda bir adam bu. Ergenligi birakortalama insan omrunun neredeyse yarisina gelmis.(alinma abi)
Sat diyemem abi, gerek yok, satip 250 lik alsan 2 sene sonra yine gidecen onu alacan. Giren sana olacak.
Anlasilan maddi durum var. Topla tum ekipmanlari. Ehlyet cikana kadar, egitim al hocam hic acima, tum egitimleri al.
Ondan sonr agec basina ufak ufak alaisirsin.
Bu yastaki adama oo ne yaptin sat onu diyemem. Millet demis, hakli olabilirler, oyle bir baslik atmissin ki, milletin demesine olanak vermissin.

Aslında o kadar cok okudum, izledim ve yüzyüzede danıştım ki insanlara haklılar kardeşim söylediklerinde. Ben hala içim içim gaza gelirmiyim diye çekiniyorum. Alışma evresinde sorun yok tın tın giderim de öğrendim sanıp yardırırmıyım sorun orda ☺

Sj's
14 Ekim 2015, 01:55
Aslında o kadar cok okudum, izledim ve yüzyüzede danıştım ki insanlara haklılar kardeşim söylediklerinde. Ben hala içim içim gaza gelirmiyim diye çekiniyorum. Alışma evresinde sorun yok tın tın giderim de öğrendim sanıp yardırırmıyım sorun orda ☺

Evet yardirirsin(240 gorebilen bir motoru olup da cok guclu diye yavas suren, o motorun az da olsa limitlerini acemiyken merak edip denememis biri yeryuzunde henuz dogmadi) ve sonunda parasi bol banka muduru 37 yasinda dranks diye 09 alarak hastanede uyanan bir arkadasim gibi olursun dostum. Hala iyilesmeye calisiyor kirilan koprucuk kemikleri yuzunden. Ne istedigi motoru alabilmesini saglayan parasi yardimci oluyor iyilesmesine ne de ozguveni.

mchi
14 Ekim 2015, 01:58
Sonra resme bir daha bakıyorum ve diyorumki birak eğitimi, üçgen vücut olup ben motora yakışmalıyım ☺

http://i.hizliresim.com/OBZ9JQ.jpg (http://hizliresim.com/OBZ9JQ)

manofsteel
14 Ekim 2015, 02:00
Yaşım 23,8 seneden beridir motosiklet kullanırım,mt-09 gerçekten insanı gaza getiren,gazı açtığın anda tekerleklerin yere güvensiz bastığı hissi veren,kontağı kapatıp açınca standart moda geçen ve ileri bakarken 6 bin deviri geçtikten sonra adamın başını döndüren bi ivmelenmesi var. Virajda en küçük bir hatada high side a düşürecek yeteneğini de unutmamak lazım. Çünkü güç yavaş gelmiyor tekerleğe,açtığın anda K.çına tekme atmış gibi gidiyor...

DKN
14 Ekim 2015, 02:03
sehpaya alın dursun bir kenarda güzel motor. yanına 125 cc enjeksiyonlu japon bi scooter alıp onunla takılın bir süre kendinizi geliştirin devam edin. mt-9 un yanına küçük hacimli bişey lazım zaten

mchi
14 Ekim 2015, 02:21
Evet yardirirsin(240 gorebilen bir motoru olup da cok guclu diye yavas suren, o motorun az da olsa limitlerini acemiyken merak edip denememis biri yeryuzunde henuz dogmadi) ve sonunda parasi bol banka muduru 37 yasinda dranks diye 09 alarak hastanede uyanan bir arkadasim gibi olursun dostum. Hala iyilesmeye calisiyor kirilan koprucuk kemikleri yuzunden. Ne istedigi motoru alabilmesini saglayan parasi yardimci oluyor iyilesmesine ne de ozguveni.

Cok gecmis olsun abimize benimde köprücük kemiğim kırılmıstı. Oturarak uyumak zorunda olmak ne lanettir bilirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:15 ----------

Görünen ben bu alete binemeyeceğim. Yinede binecekmiş gibi hazırlanmak istiyorum. Oyle boşa harcicak parasi olan birisi degilim zengin falanda degilim. Birikimimle arabami degistirecektim bu aleti aldim. Satarsamda arabaya gitsin istemiyorum. Satana kadar birşeye binmem lazim. Bir arkadas cbf 150 alma dedi. Pulsar 200ns onerirmisiniz? Birde kaskta agv k5 alicam sanirim naked icin öneriliyor kendisi. Ama kiyafet te tikandim full tulum haric ne varsa almaliyim. Bu konularda yardımcı olabilirmisiniz.