PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CBR 125 Hararet

ensarbozkurt
13 Ekim 2015, 19:25
Merhaba arkadaşlar,
Geçen sene ekim ayında bir CBR 125 aldım
Biraz acele ettim kazalı aldım ucuz olur diye düşündüm fakat hiçte öyle olmadı.
Yedi aydır yatıyordu motor yeni getirebildim İstanbula
Şimdi motoru baya bi zorladıktan sonra yani fanı açıp açmadığını kontrol etmek için motoru baya ısıttım dur kalk yaptım fakat radyatör fanı açmıyor
Motor önden kazalı.
Far,km saati ve sinyal soketlerinin hepsi boşta duruyor,devreyi tamamlayan bi röle var mı acaba ?
Yoksa radyatör müşürü mü arıazlıdır ?
Birde hava soğuk radyatörü soğutur diye gazladım kartal sanayiye gittim :P elektrik ustası anlar yapar diye fakat nafile, anlamam dedi
Yardımcı olabilecek bir arkadaş veya İstanbul Anadolu yakasında önerebileceğiniz bir usta var mı? :pale:

BatuhanK
13 Ekim 2015, 19:29
Hareket halinde anası da ağlasa cbr fan açmıyor. Rüzgar almayan bir yerde rölantide çalıştırın. Hararet göstergesinden su sıcaklığını kontrol edin. Yeni kasa ise 4-5 çizgi de eski kasa ise kırmızı bölgenin üstüne çıkmaya başladığı halde fan çalışmıyorsa problem vardır.
çalışmıyorsa önce müşür değişir, hala çalışmıyorsa fan a bakılabilir

ensarbozkurt
13 Ekim 2015, 19:34
Motor 2005 Model
Usta fana akü bağladı fan dönüyor,müşüre bağlı olduğunda açmıyor
Motorun önden kazalı olduğunu belirtmiştim :/
Gösterge vs yok,tüm soketler boş :(
Benim aklıma takılan gösterge mi tamamlıyor bu devreyi ?
Gösterge olmasa da,herşey düzgünse hararet halinde müşür fanı açar mı ?

mozgur
13 Ekim 2015, 19:53
Motor 2005 Model
Usta fana akü bağladı fan dönüyor,müşüre bağlı olduğunda açmıyor
Motorun önden kazalı olduğunu belirtmiştim :/
Gösterge vs yok,tüm soketler boş :(
Benim aklıma takılan gösterge mi tamamlıyor bu devreyi ?
Gösterge olmasa da,herşey düzgünse hararet halinde müşür fanı açar mı ?

Müşür gitmiştir.Müşür sağlam de başka birşey gitmiştir diyeceğim (:

Dostum ustanın bakıpta çözemediğini burada kim nsıl çözecek?

BatuhanK
13 Ekim 2015, 19:55
Gösterge olmadan da çalışması gerekli diye biliyorum fakat %100 emin değilim.
Bende de cbr125 vardı aynı motor bloğu sadece 2011 modeldi. Bırak fan açmayı ideal çalışma sıcaklığını gösteren su sıcaklığındaki 3 çizgi, 4. ye nadiren çıkmıştır ki daha 5. i var. hiç bir zaman fan açmadı. Rüzgarsız mümkünse kuytu bi köşede rölantide çalıştırıp bakmak bence daha mantıklı
Ha bu arada müşüre bağlı olduğunda tabi ki çalışmaz, müşür o yüzden yok mu zaten :silent:

cbf 150
13 Ekim 2015, 21:12
bence en akıllıcıası motosiklet tamircisi bul ona baktır (ne klasik cevap dimi)

UNdocab
13 Ekim 2015, 21:17
Motor belirli bi sıcaklığa geldi mi müşür anlar ve elektirik devresini tamamlayarak fanın çalışması sağlar. Birde röleler vardır. Röle sisteme birden yük binmesin diye vardır. Bunlar takılı ise ve sağlamsa fan çalışır.

A.Türker
13 Ekim 2015, 23:10
ben yaz ortasında dur kalk trafikte yine fan açtırmadım motora zaten kolay kolay 3-4 çizgiyi geçmiyor(hatta hiç geçmedi şimdiye kadar). seninkide hararet yaratmıyorsa niye zorla fan açtırmaya çalışıyorsun ki? belki de dediğin gibi hararet göstergesi tamamlıyordur devreyi.
yok hararet yapıyorsa başka bir yerine baktır cbr 125te hararet sorunu nadir çünkü.

oguzhan6161
13 Ekim 2015, 23:38
Motor suyuna antifriz ekle. 7 ay yattı diyorsun çatlak varsa pas tutup kapanmıştır antifriz koyduğunda çatlak kendini belli eder. Ayrıca fan müşüründe arıza varmış gibime geldi. Motor suyuna çeşme suyu koymayın içindeki kireç fan müşürünü arızalandırabiliyor. Termostat arızası falanda olabilir yani bunlara bi baktır derim. Contayı yakarsan senin için pek hayırlı olmaz.