PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyet Şeridi Cezası...

Sayfa : 1 [2]

COQ
08 Ekim 2015, 17:47
İstanbul enteresan bir şehir. Nüfusa göre araç yoğunluğunda Türkiye ortalamasının altında kalıyor. 40. sırada falan. Yani ülkemizde ki illerin yarısında kişi başına düşen araç sayısı İstanbul'dan fazla.
Diğer büyükşehirlerimiz Ankara, İzmir, Bursa ve Adana'da da nüfusa göre araç yoğunluğu İstanbul'dan fazla.
Ama forumumuzda olsun, başka sosyal platformlarda olsun trafikle ilgili en çok şikayet ve olumsuzluk İstanbul'dan geliyor. Ayrıca kaza istatistikleri de yüksek.
Motosiklet sayısı bakımından da Antalya'nın altında ama Antalyalı motosiklet tutkunu dostlarımızdan İstanbul kadar şikayet duymuyoruz.

Ben İstanbul'da ki karmaşanın en önemli nedeninin transit geçişin fazla olmasına bağlı olduğunu düşünüyorum ama bu ne kadar doğru bir tespit olur tartışılır.

Trafikte kargaşa olunca sürücüler kendilerine en kolay gelen çözüme yöneliyorlar.
Bunlardan biri de emniyet şeridi.
Bahane olarak da motosikletin az yer kaplaması ve gerektiğinde kolayca şeridi boşaltabilecek olması gösteriliyor.
Halbuki işin aslı öyle değil.
Koca şeritte bir kaç motosiklet evet kolayca tahliye edilebilir. Fakat 40-50 hatta 100-200 motosiklet aynı anda o şeridi kullanmaya kalkarsa tahliye imkansız hale gelir.

Bu kadar yazdık peki bir çözüm önerimiz var mı?
Var ve yıllar önce dillendirmiştik.
Ama bu konuda motosiklet kullanıcılarından hiç bir ciddi destek ve çaba görmedik.
Hep şikayet hep şikayet!
Elini taşın altına koymaya gelince ortalıkta kimse kalmıyor.
Bu nedenle ancak şunu söyleyebilirim ki;
Ne hâliniz varsa görün!:)

AurorAbeam
08 Ekim 2015, 17:49
Motosiklete emniyet şeridi yasal olarak serbest olmalıdır(belli bir hız sınırı konularak). Niye? Çünkü acil bir durumda motosiklet gerekirse 2 araç arasına dik olarak dalabilir, anında yolu açabilir. Kimseyede engel olmaz. Ama bir araba emniyet şeridinde iken acil yol vermesi gerekirse trafik ilerlemeden bunu yapması imkansızdır. O trafik tıkanmışsa vay arkadaki ambulansın itfaiyenin haline.

sagat
08 Ekim 2015, 17:57
http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://i267.photobucket.com/albums/ii293/motorcuk/ceza2.jpg&imgrefurl=http://www.enduroist.com/forum/showthread.php?7460-%25DDstanbulda-Trafik-%25E7evirmesi/page2&h=319&w=250&tbnid=2-bUBQM7hDqJ4M:&docid=V-Kj9wIuE6fknM&ei=c38WVuToI-WBywPryK_oCA&tbm=isch&ved=0CBkQMygAMABqFQoTCKTuhdKMs8gCFeXAcgoda-QLjQ

Sen türk polisine asılsız / kanunsuz iş yapıyor olmayan şeyden ceza yazıyormu demek istiyorsun?

Madem yasak değil muaynede kusur yazılmasına neden izin verdin hakkını savunmadın?

oo demagoji alırım bir dal :) 1-paylaştığın linki okumamışsın belli bir girde oku 2-resimden de hiç bir şey okunmuyor 3- ruhsata işletme zorunluluğu olup da işletilmemiş hiç bir şeyi muayeneden hafif kusur yazıp geçiremezler.

Green Arrow
08 Ekim 2015, 17:57
Whatsapp şikayet cezası da olabilir arkadaşlar. Birsürü araç içi kamerası kullanan insan var.

AurorAbeam
08 Ekim 2015, 18:02
@COQ; bu bakış açısı da mantıklı; dediğiniz gibi çok sayıda motosiklet kullansa sıkıntı olabilir. Kafa gitti bende ne yapalım anlamadım artık.

DKN
08 Ekim 2015, 18:18
az parada değil asgari maaş belli zaten. sanada üzüldüm dostum paylaşman iyi olmuş en azından girecek olan arkadaşların artık haberi var

aquarist4
08 Ekim 2015, 18:26
Girme emniyet şeridine bu kadar basit. Trafik sıkışıklığına çözüm olarak yapılmadı emniyet şeritleri.

Eee, orası İzmir değil ki, mecbur giriyorlar o şeride . Ben İzmir'de kimi zaman Yeşildere tıkandığında bile isyan bayrağını çekiyorum onlar İstanbul'da ne yapsın? Biz orda yaşamıyoruz Allah'tan. Çeken bilir :(

schumacher__
08 Ekim 2015, 18:37
500 motor kullansa, öyle olsa böyle olsa vb. ihtimalleri konuşmaya gerek yok. Şu an zaten fiili olarak kullanıyor motosikletler emniyet şeridini, kaç defa gördünüz emniyet şeridinin motosikletler yüzünden tıkandığını? İstanbul emniyeti de durumun farkında olduğu için yasal düzenleme olmamasına rağmen izin veriyor, yoksa polisler keyfinden mi izin veriyor motorlara? Onlar da durumun farkında, motorları yoldan gitmeye zorlarsan kazanacağın hiçbirşey olmayacak, aksine daha fazla kaza, daha fazla tıkanıklık ve ölümlere sebep olacaksın.

Şu an tek yapılması gereken bazı ülkelerde olduğu gibi yasal düzenlemeyle motosikletlerin emniyet şeridini kullanması serbest bırakılması. Yarın öbür gün 500-1000 motor aynı anda şeride girer de orası da tıkanırsa o zaman tekrar düşünülür bu uygulama. Ama memleketin hali ortadayken nerde bizde bu yasal düzenlemeyi sağlayacak insanlar..

Kaldı ki e-5'te birçok yerde emniyet şeridi yolu genişletmek için kalkmış durumda. Motorun emniyet şeridini işgal edeceğini düşünen arkadaşların öncelikle "motorun geçmekte zorlandığı bu yollarda ambulans, itfaiye nereden geçecek?" diye hayıflanıp, onu eleştirmesi dürüstçe olur. Yoksa motora gelene kadar neler var yollarda..

samet10
08 Ekim 2015, 18:46
ya şu emniyet şeridinden gitme diyenler ne kadarda pervasızca konuşuyor ya.

biz keyfimizden yoğun trafikte emniyet şeridinden gitmiyoruz ki. örneğin şile yolunda trafiğe kaldın mı en az 5 km kilit yol. arabaların arasından gidemiyorsun çünkü birisi o şeride birisi bu şeride dalıyor. birisi sola ortalamış diğeri sağa. kim orada o araçların arasından gider ki. tamam emniyet şeridi bizler için yapılmadı ama emniyet şeridinden 20-30 hızla gitmenin kime zararı var? emniyet şeridini acil bir durumda boşaltmak kaç saniye alıyor yani. kimse yer açmasa bile arkadan gelen ambulans polis itfaiye kim olursa yol vermek an meselesi.

gönül isterki emniyet şeridinden gitmeyelim ama şartlar cidden çok zorluyor. en güvenli yerde orası oluyor açıkçası.

nevzat demir tesislerinin orada gelecek mi ceza merak edyorum açıkçası. bir kaç defa geçtim ama sonra maalesef aralara dalmak zorunda kaldım heyecanla bekliyorum

kukuleta
08 Ekim 2015, 18:48
oo demagoji alırım bir dal :) 1-paylaştığın linki okumamışsın belli bir girde oku 2-resimden de hiç bir şey okunmuyor 3- ruhsata işletme zorunluluğu olup da işletilmemiş hiç bir şeyi muayeneden hafif kusur yazıp geçiremezler.

1-linkte cezanın okunamadığıyla ilgili sanırım iş arası hepsini okuma şansım olmadı.
2-ben okuyabiliyorum "7 gün süre verildi. Çanta ruhsata işli değil" yazıyor.
3-peki neden yazıldı bilmediğimden soruyorum.

Konuyu çok dağıtmayalım istersen emniyet şeridinin kullanılmasının yanlış olduğu konusunda anlaşalım.

Ancak Yousuffer gibi bir arkadaşımızla beraber 1 ay boyunca motosikletle emniyet şeridine girmeden işe gidip gelmedende bukadar atıp tutmama konusundada anlaşalım.

vsvr
08 Ekim 2015, 19:05
Yahu o emniyet şeridi madem bu kadar önemli (ki bence önemli) Metrobüs yolu yapılırken emniyet şeritleri kaldırıldı. O zaman niye kimsenin gıkı çıkmadı. Hala da emniyet seridi yok bir çok yerde.
O kadar insan motorla emniyet şeridi kullanıyor şu anda. Kim tıkamış, kim bir ambulansı engellemiş. Bir tane örnek olsa da gôrsek. Sanki istanbulda dogru düzgün emniyet şeridi kalmış.

sagat
08 Ekim 2015, 19:17
1-linkte cezanın okunamadığıyla ilgili sanırım iş arası hepsini okuma şansım olmadı.

Konuyu çok dağıtmayalım istersen emniyet şeridinin kullanılmasının yanlış olduğu konusunda anlaşalım.

Ancak Yousuffer gibi bir arkadaşımızla beraber 1 ay boyunca motosikletle emniyet şeridine girmeden işe gidip gelmedende bukadar atıp tutmama konusundada anlaşalım.

o ceza kime aitse neden yazıldığını bilmiyorum. paylaştığın resmin yanındaki sayfayı ziyaret et butonuna bastığında siteye yönlendiriyor orada emniyete giden genelgenin resmi mevcut. genelgede şöyle yazıyor "ev ve iş yerlerine sipariş veren müşterilere hizmet amacıyla kullanılan motosikletler". konuyu zaten çok öncelerden araştırmıştım bu site üzerinde de bir sürü başlığı var. o sıralar zaten bolca haberlerde de çıkmıştı kuryelerin çantaları abartılı boyutlarda olduğu için araçların arasından geçerken araçları çiziyor vesaire diye. yani o dönem bile gündeme getirilen senin sandığın gibi topcase yi yasaklatmak değil belli boyutları geçmesini engellemek için ruhsata işlettirme zorunluluğu getirmekti.

Ben gideceğim yere ilk sapakta u dönüşü yapmak yasak tabelası var diye sürekli 3 km ötedeki kavşağa gidip oradan dönen adamım. O yasak tabelasının olduğu yerden herkes dönüyor ve kimseye de ceza kesilmiyor ama dönen dönsün ben dönmezsem yolumdan :) Yani beğeni alacağım arkadaşların gönlünü hoş tutacağım diye kuralları çiğneyip doğru bildiğimi de yanlışlamam kimse kusura bakmasın.
Empatiyi keyfi kural çiğneyen adama değil mecbur kalan adama yaparım, acil işi olan adamla trafiği kim bekliyecek diyen adam bir değil. Mevzuyu uzatmaya gerek yok arkadaşım, ben doğru bildiğimi konuştum, böyle bir mevzu yüzünden eski hesabımı kullanmayı bıraktım böyle giderse apaçilik bana da bulaşmasın diye komple siteyi kullanmayı bırakacam zaten.

YouSuffer
08 Ekim 2015, 21:24

Aynen ben ve bizim gibiler kimse savunamaz dogru ama burasi Avrupa degil. Trafikte emniyet seridinden gitmekten daha buyuk sorunlarimiz var. Yoksa ben araba gibi emniyet seridine girmeden gitsem işe 3 saatte giderim. Kapida arabam duruyor karda kışta soģukta arabayi almayi bende isterdim..

mgora
08 Ekim 2015, 22:24
Bence kırmızı monttan dolayı ceza yemişsin :P

ufuk-*-
08 Ekim 2015, 23:01
Yahu o emniyet şeridi madem bu kadar önemli (ki bence önemli) Metrobüs yolu yapılırken emniyet şeritleri kaldırıldı. O zaman niye kimsenin gıkı çıkmadı. Hala da emniyet seridi yok bir çok yerde.
O kadar insan motorla emniyet şeridi kullanıyor şu anda. Kim tıkamış, kim bir ambulansı engellemiş. Bir tane örnek olsa da gôrsek. Sanki istanbulda dogru düzgün emniyet şeridi kalmış.

Katılıyorum.çoğu yerde emniyet şeridi denen yer 1 metre genişliğinde falan.
Bende sabahlar 5 dk kadar kullanıyorum emniyet şeridini yol boyu toplamda 2-3 maksimum 5 motora denk geliyorum. Bazı arkadaşlar 20-30 hatta 100 motordan bahsetmiş nasıl yol verecekler emniyetten giderse hepsi diye. O kadar yaygın olsun motor kullanımı zaten trafik bu kadar yoğun olmaz kimsede mecbur kalmayınca girmez oraya.
Motorla 5 dk da gittiğim yolu arabayla gidersem yarım saatten fazla sürüyor. yazın sıcağında motor 100 dereceye ulaşmışken, alttan ta kaskın içine kadar o sıcaklık vuruyorken,yarım saat dur kalk yapıp bir de üstüne debriyaj yüzünden sol eli felç olmuş gibi uyuşsunda ondan sonra dinleyelim bu istanbul dışından yazıp istanbullulara akıl veren arkadaşları.

mozgur
09 Ekim 2015, 00:25
demekki işine gelince kanun falan kalmıyormuş ortada..

Okumak. Anlamak. Ona göre yazmak? (((:

Topcase kullandığımı varsaymışsın da keşke bir sorsaydın var mı yok mu diye. Eğer bir gün takarsam da ruhsata işletirim merak etme . Olayları işine geldiği gibi yontan kişi biz değiliz yanlış yöne bakıyorsun orada daha yakında aramalısın... (:

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:11 ----------

İstanbul şöyle istanbul böyle. Madem o kadar şikayetçisiniz orada yaşamayın bu kadar basit. Birader çalışmak için yaşamıyorsunuz, hayatınızı yaşayabilmek için çalışıyorsunuz. Eğer bulunduğunuz şehir yaşanabilir değilse ne işiniz var orada?

Yazmışsınız bekara karı boşaması kolay diye. E yuh. Bu kadar peşin yargı. Gittim 1 ay kaldım Tübitak'ta staj yaptım. Staj yaptığım yerden projenin devamında çalışmam için iş teklifi geldi.. Baktım yaşanılabilir bir yer değil, "ulan ömrümü geçer burada" dedim ve Tübitak'ı elimin tersiyle itip geri döndüm.

Şu anda paşa paşa hayatımı sürüyorum İzmir'de. 30 dk da tatil beldesinde denize giriyorum. 1 saatte kayak yapmaya gidebiliyorum. Kafam esti 5 dk ya sahile iniyorum açıyorum şarabımı keko derdi olmadan keyfime bakıyorum.

Hayatınızı kontrol edebilecek cesaretiniz yoksa bana ne bundan? Sürünün İstanbul'da.

Ama yok trafik sıkışıkmış yok bilmemneymiş bunların hepsi bahane . Ve bahaneler göbek deliği gibidir. Hiçbir anlamı yoktur.

The Dude
09 Ekim 2015, 09:34
çocuğu yurtdışına doktoraya gönderdim para lazım,
itiraz etmeyin ödeyin.

emniyet şeridi emniyetli bir yer değildir. (yaz bunu güzel laf oldu)

yasdal
09 Ekim 2015, 10:06
oo 4 sayfa olmuş. Kesin emniyet şeridine girmeyin tü kaka cılar gelmiştir. Buradan yer tutulurmuş ama çok arkalara kalmışız. Kısmet bi daha ki konuya

acemi60
09 Ekim 2015, 10:11
Eğer insanların söyledikleri ile yaptıkları aynı olsaydı bu tartışmalar anlamlı olurdu. Bence nadiren kesilen bu tür cezaları hızlı ulaşım vergisi olarak ödeyip fazla ses çıkarmamak en doğrusu. Tekeriniz emniyet şeridine basmasın :-)

Cole Trickle
09 Ekim 2015, 10:14
Bence kırmızı monttan dolayı ceza yemişsin :P

Ha ha ha, bu iyiydi :thumleft:... Bence cezayı kesen polis Fenerliydi, beni Cimbomlu sandı, o yüzden kesti :cherry:

Arkadaşlar, konunun gücüme giden tarafı, emniyet şeridine girdiğim için ceza yazılması değil, eğer emniyet şeridine girene ceza yazılıyorsa (ki yazılması lazım kanuna göre) o zaman hiç bir polisin, hiç bir motorcuya İstanbul'da göz açtırmaması lazım (tercihim tabii ki bu değil)....
Ancak fiili durumda görünen o ki, adamlar kanuna rağmen kafalarına!!! göre ceza kesiyorlar. Kanunun kafaya göre, insiyatife göre uygulanması gibi bir şey söz konusu olamaz. Yani siz kırmızı ışıkta beklerken bütün arabalar polisin gözü önünde ışıkta geçiyor ve kimseye ceza yazmıyor, siz geçtiğinizde polis "çek kardeşim kenara" deyip, size cezayı basıyor. İşte haksızlık olan bu. Eğer bir şey yasaksa, uygula kanunları herkese, biz de uyalım, yok yasak değilse o zaman niye bazılarımıza ceza kesip bazılarımıza kesmiyorsun???

Bazı arkadaşlar emniyet şeridinin motorlar tarafından kullanılmasına karşı çıkıyor ama argümanları zayıf... Arkadan bir ambulans, itfaiye geldiği zaman motorun onlara yol vermesinin 1 saniye olduğunu onlar da biliyor. Yani pratikte motorların emniyet şeridini engelleyici bir durumlarının olmadığını, olamayacağını gayet iyi biliyorlar ama nedense ilginç bir biçimde kraldan çok kralcı gibi davranıyorlar.Dün konuştuğum trafik polisleri bile motorlara emniyet şeridine girdikleri için ceza kesilmesinin bir mantığının olmadığını ifade ettiler.

Onlar bile böyle düşünürken aramızdan, hani neredeyse, " oh olmuş, gitmeseydin sende emniyet şeridinden" diyen bile çıkacak. İlginç bir psikoloji...

byanmaz
09 Ekim 2015, 10:16
arkadaşlar emniyet şeridinin motorlara da yasak olduğuna şüphe yok. Tartışma da zaten bu yasağı delmek, görmezden gelmek için sebep var mı yok mu bunun üzerine. Polisler de göz yumduğu için ben giriyorum. Ceza gelirse de gık demeden öderim.

Ben işin farklı bir yönündeyim. Siz girin ya da girmeyin ama rica ediyorum emniyet şeridinde çakarlarını açmış sivil araçlardan yol istemeyin, çekilsene geçeyim diye tartışmayın, selektör korna yapmayın. arkanızda ben geriliyorum:)

Ek olarak ceza gelirse yine "başkalarına kesmemişsin, bana niye kesmişsin demeye de hakkımız yok diye düşünüyorum. Bana ceza geldiğinde böyle düşünürüm yani. Atıyorum hırsızlık yaparken yakalansam, polise "önce diğer bütün hırsızları yakala, ondan sonra bana gel" diyebilir miyiz ?

mozgur
09 Ekim 2015, 10:20
oo 4 sayfa olmuş. Kesin emniyet şeridine girmeyin tü kaka cılar gelmiştir. Buradan yer tutulurmuş ama çok arkalara kalmışız. Kısmet bi daha ki konuya

Tü kaka olarak görüyorsanız okumayınız efendim. Burada kimse kimseye silah zoruyla birşeyler okutturmuyor. (:

Ama terbiye sınırlarını zorlamak apayrı bir olgu. Gidin egolarınızı dışarıda sokakta tatmin edin mümkünse. Kimse sizin saçma ithamlarınıza katlanmak zorunda değil ;) Bu yaştan sonra edep öğretmeyelim zat-ı âlinize..

ufuk-*-
09 Ekim 2015, 10:25
Vay anasini adam olayi Istanbul da yasamayina bagladi!
istanbul sadece trafikten ibaret degil haci abi cok cin bir fikir gibi gelmis olabilir sana yazarken ama agir sacmalamissin.

Mengu16
09 Ekim 2015, 10:51
EDS kameraları kabak gibi ortada. EDS varsa emniyet şeridinden geçmeyin, önde plakanız yok zaten kamerayı gördüğünüzde emniyet şeridinden çıkmak için vaktiniz var.

COQ
09 Ekim 2015, 11:14
Yahu yine suyu çıktı tartışmanın.
Arkadaşlar, İstanbul da bizim İzmir de bizim.
Yani oralarda yaşamayan arkadaşların da illa bir gün o trafiği kullanmak zorunda kalacakları zamanlar olacak ya da oldu.
Kısacası yok ordan ahkam kesme yok sen kurallara uymuyorsun türü tartışmalarla bir yere varamazsınız.

Emniyet şeridi kullanımı çözüm değil arkadaşlar. Dünyanın trafik problemi olan bütün şehirlerinde denendi bu mevzu hepsinin sonucunda canı yanan motosiklet sürücüleri oldu.
İstanbul'da da aynısı olacak.
Bugün fazla problem yaşamamanızın tek nedeni İstanbul'da ki motosiklet sayısının çok az olması.
İlerde bu sayı artacak.
Sayı arttıkça emniyet Şeridi'nin üzerinde seyreden motosiklet sayısı da artacak.
İşte o zaman acil durumda o şeridi boşaltmak bahsettiğiniz gibi saniyelik bir iş olmaktan çıkacak.

Polis gözünüzün yaşına bakmayacaktır. Eve tomar tomar ceza makbuzları gelmeye başladığında aklınız suya ermeye başlar.
Hatta bu iş polise de kalmaz otomatik kameralar her yere konmaya başlar asla o şeride giremez hale gelirsiniz. O zaman ne yapacaksınız?
Yukarıda ki postlarda bazı yerlerde emniyet şeritlerinin kaldırıldığı yazılmış.
Bakın bu da düşünmeniz için önemli bir husus. Bu şeridin olmadığı yerlerde ne yapıyorsunuz?

Gerçekçi olun.
Dünyanın heryerinde emniyet şeridi kullanımı kurallarla sınırlandırılmış bir yapıya sahiptir.
Bu kurallar asla değişmeyecek.

Ben diyorum ki;
yumurta kapıya dayanmadan bir çözüm üretin.
Yasak delmek sadece geçici bir çözümdür.
Şimdiden aklıbaşında bir yöntem yaratmazsanız ilerde çok üzülürsünüz.

ilker a.
09 Ekim 2015, 11:17
Ben de bir iki yorum yapayım madem. Konu çok derinlere gidiyor, ben de dahil olayım dedim :)

Şöyle bir senaryo yazalım:
Motosiklet kullanmanın yazılı olmayan kurallarına göre, büyük araçların (otobüs, kamyon, iş makinesi vs.) etrafında gitmek tehlikelidir. Duble yollarda, 90 ile giden kamyon, otobüs görüyorsunuz. Hızınızı 110-120-130 km/s'e çıkarıp aracı geçiyorsunuz. Geçtikten sonra polis sizi durduruyor, yüksek hızdan dolayı ceza kesiyor. Polis haklı. Siz de hız limitini aştığınız için suçlusunuz. Yani yasalar önünde, kağıt üzerinde her şey doğru. Peki gerçekten öyle mi? Ben o büyük aracın etrafında dolanamam, benim için büyük risk, bir an önce onu geçip ferahlamam lâzım derseniz kimse size itiraz edemez. Teoride, bir yasayı çiğnemiş oluyorsunuz ve suçlusunuz ama pratikte yapılması gerekeni yapıyorsunuz ve haklısınız.

Emniyet şeridi konusu da böyle bir durum. Evet, orası her araca yasak. Evet, orada gitmek tehlikeli. Ama bazen polisler bile geç şu şeride diyorlar. Ben motora ilk başladığımda girmem o şeride, hatta araçların aralarından bile geçmem diyordum. Ama öyle olmuyor. 2 saat boyunca Boğaziçi Köprüsü girişinde rüzgar ve yağmur yiyince, 35 derece sıcaklıkta nemden buram buram terlediğinizde, şu aradan geçerim yahu demeye başlıyorsunuz.

Ayrıca şöyle de bir durum var motosiklet için; motosiklet sürekli dur kalk yapması için tasarlanmış bir araç değil. Ayaklarınızı yere koymadan gidebileceğiniz minimum hızda bile olsa (örneğin 5 km/s) hareket halinde olması gereken bir araç motosiklet. Çünkü ancak o zaman dengede olabiliyor. Bu sebeple Avrupa'nın bazı ülkelerinde filtreleme serbest zaten.

Gelelim İstanbul'dan kaçış konusuna. 33 yaşındayım. İstanbul'da doğdum, İstanbul'da büyüdüm. Yıldız Teknik mezunu bir mühendisim. İş gezilerini ve tatilleri saymazsak sadece askerlik için 5 ay Malatya'da (o da kışladaydı) yaşadım. Başka şehirlerde akrabam, eşim, dostum, tarlam, bağım, bahçem, dayımın atölyesi, amcamın fabrikası, teyzemin dükkânı vs yok. Yani şu anda İstanbul'da sıkışıp kalmış vaziyetteyim. Buna karşılık 2 yıldır, Aydın, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Mersin gibi şehirlerdeki firmaların ilanlarına başvuruyorum ama bırakın iş görüşmesine çağrılmayı, henüz CV'mi görüntüleyen yok. 7 yıllık da iş tecrübem var bu arada, yeni mezun falan da değilim.

Diyeceğim şu ki, şehir değiştirmek, öyle hemen olabilecek bir konu değil çünkü gideceğiniz şehirde bir iş bulmalısınız öncelikle. İş bulabilmek için de sizi görüşmeye davet etmeliler. Başka şehirlerde tanıdığınız kişiler yoksa (ki benim yok) sadece kariyer sitelerinde başvurular yaparak başka şehirlerde iş bulmak kolay değil. Kendi kontrolümüzde olan konular var, ama maalesef bizim müdahale edemediğimiz, kontrolümüz dışında konular da var. Eğer evli falansanız, bu zorlu süreç iki kişi işlemek durumunda kalıyor, onu da not edelim.

Şimdilik bu kadar :)

ilker AVCI

acemi60
09 Ekim 2015, 11:29
Emniyet şeridinin motosikletler tarafından kullanılması İstanbul'a has bir konu değil. İzmit civarında otobanda trafik sıkışıklığı olunca ve İzmir'de benzer durumlara tanık oldum. Yani İstanbul'da yaşamayanlar bu konuya yabancı ayaklarına yatmasın :)
Fakat emniyet şeridinden gitmek aklı başında bir iş değildir. Bunu yapanlar - ki yaptıkjlkarı çok ayıp :)- azraille oyun oynadıklarını unutmasınlar. Ne kadar düşük hız ve tetikte gidilirse gidilsin, emniyet şeridine dalan bir aracın altına girmek an meselesidir. Bu belirli bir deneyim sahibi olanlar için de geçerlidir. "Su testisi su yolunda kırılır" unutulmaması gereken bir atasözüdür. Kullanmayın derim. Fakat ben kullanmıyorum. Hayatım da hiç kural hatası yapmadım demem. Çünkü, palavra sıkmayı sevmem. Tekeriniz düz bassın ( emniyet şeridi haricine).

enable
09 Ekim 2015, 11:58
Eee sonuç? Emniyet şeridine giriyoz mu girmiyoz mu?
Bu kadar yazıdan sonra doğru anlamışsam, "emiyet şeridi yasak, girmek iyi değil, girersen de sorumluluk sana ait".
Ben eminimki "ben kesinlikle girmem" diyenler 35 derece sıcak ta montun kaskın içinde saatler süren trafikte bir girmez iki girmez ama sonunda mutlaka girer diyorum, bahisler açılmıştır.

ichiroo
09 Ekim 2015, 12:09
Bende İstanbul'da yaşamıyorum ancak İstanbul'da emniyet şeridine gitmeden motosiklet kullanmak asıl çılgınlık olur heleki yaz aylarında o sıcakta güneş ve egzos gazlarının arasında beklemek delilik olur. şimdi kimse kimseye trafik kurallarına uyalım diye birşey demesin eğer diyorsada bu kişi 50 olan yerde 56 ile gitmesin yada hayatında 120kmye çıkmasın hepsi trafik suçu, kanunlara göre suç olabilir birçok şey ama asıl olan sıkıntı kanunların doğru olup olmaması, zaten ülkemizde birçok kanunda motosiklet düşünülmemiş daha otoyolda bile seni takmıyorlar, vergini vs. alıyorlar ama o yüzden kurallara uyacaksın diye birbirimize tepki yapmaya gerek yok hepimiz başkalarının haklarına ve canına kast etmeden kuralları çiğniyoruz bunda bir sıkıntı yok. İstanbul dünyada istisna şehirlerden bir tanesi o kadar aracın bir arada olduğu şehir çok azdır, istanbula en yakın roma trafiğini gördüm gittiğim yerlerden ancak o bile yakalayabilmiş değil. emin olmamakla birlikte kameradan gelen cezalar bence oradaki görevlinin insiyatifindedir, genelde es geçiyordur belki senin bir hareketinden dolayı yazmıştır, belki talimat gelmiştir devlete para lazımdır malum yıl sonu geliyor hesabı denkleştirme çabalarıda olabilir bunun gibi birçok neden ihtimal. şu bir gerçek emniyet şeridi her zaman risktir, kaza ve ceza ihtimali olarak.

TolgaC.
09 Ekim 2015, 12:33
Emniyet şeridine girince laf ediyolar,trafikte aralardan gidince laf ediyolar,trafiğe girsen yine laf ediyolar.Peki bu motosikletler nerden gidecek.E-5te olsun çevre yolunda olsun kapıyı açıp tüküren,çöp atan araç sürücüleri var.Trafikte beklersin arkadan dokunduran var.Şeridin de giderken üzerine kıran sürücü var.Bence her hatayı kendinizde aramayın.Motosikletleri koruyacak hiçbir kanun yok.Araba çalmak ile motosiklet çalmak farklı kanunlara tabi.Kaskolar trafik sigortaları arabalara göre pahalı.En komik yanı bence köprü ücretleridir.Arabayla aynı kefeye konulmuyorsun ama aynı ücreti alıyorlar.Her şey doğru sanki bir tek bu emniyet şeridi olayı yanlış.Trafik polisi size bir ayrıcalık vermiş çevirip yazmıyor işte cılkını çıkarmadan efendi efendi gidin.Eds'nin olduğu yerde kullanmayın iki dakika bu kadar amma laf ettiniz:).
Böyle binlerce sorun var her alanda bunları tek tek kimse değiştiremez.Bütün sorunlarımızın temeli medeniyet sahibi olmayışımız.Bu medeniyeti nasıl kazanmalıyız bunu öğrenmedikçe bu ülkede hiçbir şey değişmez.Tekeriniz daima yere bassın.Allaha emanet olun:)

capozzz
09 Ekim 2015, 12:40
1- Emniyet şeridinde, her ne tip olursa olsun araç kullanmak yasalara aykırıdır, cezası vardır.

2- Trafik polisleri, trafik yasasını uygulamakla yükümlüdür.

Buraya kadar anladıysak, "polis neden ceza yazmış", "başkasına değil de bana yazmış", "normalde selamlaşıp geçiyoruz şimdi niye böyle oldu" vs edebiyatlara girmemek lazım, yakalanırsan cezayı yersin. Bu ülkenin bir gerçeği var ve her konu için geçerli: Her şey yakalanana kadar serbesttir. Bunu adama ilk olarak askerlik yaparken söylerler.

Normalde seni yakalamak istemediği, senin o an emniyet şeridinden gitmen onun işine geldiği için selamlaşıp geçiyorsun. Sana kendi eliyle kanunu çiğnetiyor. Ama bunu yaparken, sana aslında bunun yasak olduğunu söylemiyor. Sonra sen kamerayla tespit edildiğinde bile ceza gelmemesini bekliyorsun. Kamera tespiti var, ceza nasıl gelmeyecek? Selam verip geçme ile bir değil bu. Eğer ceza kesmezse görevini kötüye kullandığına dair görüntülü delil olur o kameralı tespit. Başta da dedik, yakalanana kadar herşey serbest. O da görevini kötüye kullanırken yakalanmayacağı zaman (işine geldiği için) senin emniyet şeridine girmene bir şey demiyor. Ama yakalanacağı zaman cezayı kesiveriyor, olay bu.

Gelelim emniyet şeridine girmek motora hak mı değil mi kısmına. Hangi şehir olursa olsun, trafik nasıl sıkışırsa sıkışsın hak falan değil, kimse de böyle görmeye kalkmasın. Cezası var ve bu cezayı paşa paşa ödersin. Ancak kırmızıda da geçiliyor, şerit arasına girmek de kanunen doğru değil bunu da yapıyoruz, kaldırıma çıkmak doğru değil ama yapıyoruz, hele hele araçların en sağından geçmek hiç doğru değil biz bunu da yapıyoruz. O yüzden kalkıp "emniyet şeridine girme" demek de bir mana ifade etmiyor.

Sonuç; emniyet şeridine girmek hak değil, ancak bu yapılacak ve ceza gelirse de paşa paşa ödenecek. Yani kimse bir başkasına da demesin "abicim senin ne işin var orada" diye, adam da keyfinden girmiyor. Balık baştan kokar, düzeni sağlaması gereken mecra düzensizliğe iterse, gerisi ne yapsın? Fakat bir de şu var, bugün emniyet şeridinde gidelim diyen adam da yarın bir başkasına senin neden kaskın yok demesin :) O kuralı çiğnersem hakkım, bunu çiğnersem hakkım değil olmaz. Ya hep ya hiç :)

COQ
09 Ekim 2015, 13:29
Eğer bir güzergâhda trafik akışını polis sağlıyorsa trafik işaretlerine değil polise uyulur.
Yani polis size geç diye işaret ediyorsa o an ışıkların kırmızı olması bir şey ifade etmez.
Aynı şekilde polis akışı sağlamak için sizi emniyet Şeridi'ne ya da farklı servis yollarına sevk edebilir.
O an sorunu çözmek için alınan önlemler yasakları kaldırmaz.
Yani bir keresinde polis kırmızı ışık yanarken geçirmişti demek ki artık kırmızıda durmamıza gerek yok diyemediğiniz gibi emniyet şeridi hadisesinde de polise selam verip geçiyorduk şimdi niye ceza yazdılar deme hakkınız yok.

Bazı saatlerde köprünün ters tarafındaki şeritlerden bir tanesi, yoğun olan taraftaki araçların kullanımına açılıyor.
Yani köprüyü tersten geçiyorsunuz.
Diğer saatlerde bir keresinde biz geçmiştik deyip ters şeride giriyormusunuz?
Aklınızı peynir ekmekle yemediyseniz girmiyorsunuz tabi.

Ms_TunC
09 Ekim 2015, 13:37
Hergün haliç köprüsü girişinde sağ şeride kayıyorum. Mıllet emnıyet serıdınden basıp gıdıo bana gülerek. :) Üstelik 3-5 motora yukarıyı gosterdım kameraları mongol mongol suratıma baktı gıttı herıfler. Ceza geldıgınde anlıcaklar :king:

Cole Trickle
09 Ekim 2015, 14:33
Verdiğiniz örnekler konuyla uyuşmuyor dostum, şöyleki: Emniyet şeridinden gittiğimiz durumlarda polis %99 bizi oraya yönlendirmiyor. Tam aksi, Kuralı çiğnediğimizi görüyor ama buna müdahale etmiyor ya da ceza kesmiyor. Bunu da kafasına göre de yapmıyor yani bence ortada adı tam konulmamış (belki de konulmuş) bir consensus var. "Yasal olarak yasak ama bir şey yapmayın, ya da bazen yapın bazen yapmayın..." şeklinde.
İşte kötü olan da bu...Yani ben emniyet şeridinden gidiyorum ama bana bu ay ceza kesilecek mi kesilmeyecek mi, yada kaç tane kesilecek bilmiyorum. Hiç gelmeyebilir de, bir ayda 2400 TL de gelebilir. Bu yüzden bu işin bir "adı konulmalı" diyorum ben. Eğer ceza yazmayacaklarsa hiç yazmasınlar yada yazılacaksa kuralı çiğneyen herkese, her seferinde yazsınlar. İşte bu yapılmıyor, bizlerde muğlakta kalıyoruz. Dersin "kimsenin gözünün yaşına bakmam", ona göre gideriz. Yok "motordan zarar gelmez, girebilirsin" dersin, ona göre gideriz. Ama "acaba bana 2400 TL ceza gelir mi bu ay" diye işi piyangoya bırakmak doğru değil.
Kırmızı ışık örneğinde "bir kere polis geç dedikten sonra hep geçiyormusun" demişsin ama emniyet şeridinde gördüğünde polis kendisi "geç" demese bile, hep "görmezden" geliyor, bir şey söylemiyor. Dolayısıyla ikisi aynı örnek değil...
Haa benim için problem değil, ben cezamı öder, polis kardeşime selamımı verir, devam ederim ama işte ülkemdeki bu uygulama karmaşası, çifte standart beni sinir ediyor... Gerçi deveye sormuşlar neren eğri diye ama...

yyoldolaa
09 Ekim 2015, 14:39
İstanbul dısında olupda emnıyet şeridine girenleri eleştiren vatandaşlar. Siz istanbula geldiğinizde girmezsiniz. Bakalım kac dk katlanabilirsiniz.

Ayrıca bir çok sürücü akan yoldada emniyet şeridine girmekte. Bence gayet mantıklıda. Açık yolda onune heran makas atan bır arac cıkabılıyor. Emnıyet serıdınde en azından boyle magandalardan uzak kalıyorsun.

This is Istanbul diyorum.

enable
09 Ekim 2015, 14:43
Ben de hergün aynı yoldan gidiyorum ve her gün o kameraların altından geçiyorum.
Aşağıda ballandıra ballandıra anlattığına göre bi tek sen akıllısın kameraların altından geçenler değil öylemi :) Sen bize ceza gelmesini bekle o şeritten ayrılma sakın, akşam dönüşte sağ şeritte gördüğüm motora el sallayacağım :)
Cem Yılmaz'ın para çokomel eğrisini izle ve rahatla. Ceza geldiğinde fayda maliyet analizi yapar geçer gidersin. Rahat ol. Köprünün diğer yolunu da kullan.

Hergün haliç köprüsü girişinde sağ şeride kayıyorum. Mıllet emnıyet serıdınden basıp gıdıo bana gülerek. :) Üstelik 3-5 motora yukarıyı gosterdım kameraları mongol mongol suratıma baktı gıttı herıfler. Ceza geldıgınde anlıcaklar :king:

yasdal
09 Ekim 2015, 15:06
Sonuç şöyle mi şimdi?

"Emniyet şeridine girelim, girmeyenleri uyaralım?"

enable
09 Ekim 2015, 15:13
Bence "capozzz" konuya son noktayı koymuştur.

sandıkçı
09 Ekim 2015, 15:45
##İstanbulun gerçekleri##
Sağ şeridi kullanıp araçlarla beton bloklar arasında gideceksin yada emniyetten basıp gideceksin.Diğer bir seçenek ben aralardan makas atarak giderim diyebilirsin(tavsiye etmiyorum)burda önemli olan kameralara dikkat etmek.bir kez daha söylüyorum arkadaşlar polislerin imtiyaz tanıması yardımcı olması her hareketin serbest olduğu anlamına gelmesin.Kamera görüyorsan o bölgede girme emniyete.

keremkrmn
09 Ekim 2015, 16:07
Valla isteyen istediğini yapsın ben emniyet şeridinden giderek kimseye zarar vermiyorum. Hatta hız sınırlarının çok çok altında seyrediyorum genelde, yaptığım doğru mu? tabiki değil kanun var sonuçta ama kamera olması ceza yazılabilir olması gram umrumda olmaz kapatırım plakamı devam ederim. Polis durdurursa da nasılsa cezası 88 tl kameraya yakalanma polise yakalanmaktan daha düşük bir ihtimal.

draggy
09 Ekim 2015, 20:45
Eğer bir güzergâhda trafik akışını polis sağlıyorsa trafik işaretlerine değil polise uyulur.
Yani polis size geç diye işaret ediyorsa o an ışıkların kırmızı olması bir şey ifade etmez.
Aynı şekilde polis akışı sağlamak için sizi emniyet Şeridi'ne ya da farklı servis yollarına sevk edebilir.
O an sorunu çözmek için alınan önlemler yasakları kaldırmaz.
Yani bir keresinde polis kırmızı ışık yanarken geçirmişti demek ki artık kırmızıda durmamıza gerek yok diyemediğiniz gibi emniyet şeridi hadisesinde de polise selam verip geçiyorduk şimdi niye ceza yazdılar deme hakkınız yok.

Bazı saatlerde köprünün ters tarafındaki şeritlerden bir tanesi, yoğun olan taraftaki araçların kullanımına açılıyor.
Yani köprüyü tersten geçiyorsunuz.
Diğer saatlerde bir keresinde biz geçmiştik deyip ters şeride giriyormusunuz?
Aklınızı peynir ekmekle yemediyseniz girmiyorsunuz tabi.

Ben yıllardır Fransa daki davranalım diyorum ama maalesef burada 2 şeritli yolda bile 4 araç yanyana gidiyor, nerede bize özel şerit hakkını almak, -ki biz o aralığı sahiplenmeye kalksak çok ölüm olur kesin..

Melih86
09 Ekim 2015, 22:37
1- Emniyet şeridinde, her ne tip olursa olsun araç kullanmak yasalara aykırıdır, cezası vardır.

2- Trafik polisleri, trafik yasasını uygulamakla yükümlüdür.

Buraya kadar anladıysak, "polis neden ceza yazmış", "başkasına değil de bana yazmış", "normalde selamlaşıp geçiyoruz şimdi niye böyle oldu" vs edebiyatlara girmemek lazım, yakalanırsan cezayı yersin. Bu ülkenin bir gerçeği var ve her konu için geçerli: Her şey yakalanana kadar serbesttir. Bunu adama ilk olarak askerlik yaparken söylerler.

Normalde seni yakalamak istemediği, senin o an emniyet şeridinden gitmen onun işine geldiği için selamlaşıp geçiyorsun. Sana kendi eliyle kanunu çiğnetiyor. Ama bunu yaparken, sana aslında bunun yasak olduğunu söylemiyor. Sonra sen kamerayla tespit edildiğinde bile ceza gelmemesini bekliyorsun. Kamera tespiti var, ceza nasıl gelmeyecek? Selam verip geçme ile bir değil bu. Eğer ceza kesmezse görevini kötüye kullandığına dair görüntülü delil olur o kameralı tespit. Başta da dedik, yakalanana kadar herşey serbest. O da görevini kötüye kullanırken yakalanmayacağı zaman (işine geldiği için) senin emniyet şeridine girmene bir şey demiyor. Ama yakalanacağı zaman cezayı kesiveriyor, olay bu.

Gelelim emniyet şeridine girmek motora hak mı değil mi kısmına. Hangi şehir olursa olsun, trafik nasıl sıkışırsa sıkışsın hak falan değil, kimse de böyle görmeye kalkmasın. Cezası var ve bu cezayı paşa paşa ödersin. Ancak kırmızıda da geçiliyor, şerit arasına girmek de kanunen doğru değil bunu da yapıyoruz, kaldırıma çıkmak doğru değil ama yapıyoruz, hele hele araçların en sağından geçmek hiç doğru değil biz bunu da yapıyoruz. O yüzden kalkıp "emniyet şeridine girme" demek de bir mana ifade etmiyor.

Sonuç; emniyet şeridine girmek hak değil, ancak bu yapılacak ve ceza gelirse de paşa paşa ödenecek. Yani kimse bir başkasına da demesin "abicim senin ne işin var orada" diye, adam da keyfinden girmiyor. Balık baştan kokar, düzeni sağlaması gereken mecra düzensizliğe iterse, gerisi ne yapsın? Fakat bir de şu var, bugün emniyet şeridinde gidelim diyen adam da yarın bir başkasına senin neden kaskın yok demesin :) O kuralı çiğnersem hakkım, bunu çiğnersem hakkım değil olmaz. Ya hep ya hiç :)

Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi, bence konuya ve tüm sorulara cevap şeklinde gelmiş..

mustf
10 Ekim 2015, 11:42
türkiyede kurallara uyarak motor kullanırsan ölürsün!

kimmiş o bütün kurallara harfiyen uyan beri çıksın da yiğit görsün gözlerimiz. :thumrightayrıca motora binipte sağ boş şeritten veya emniyet şeridi mi ne halttır oradan giden adamı eleştirmekte neyin nesi onu hiç anlamadım. afedersiniz de size ne zararı var adamın sağdan yavaş yavaş gitmesinin? nice yaşlı sürücü sağdan yavaş yavaş gidiyor buna polis de birşey demez niye desin ki?

burada arkadaşa piyango vurmuş bazen olur öyle. veya şikayet filan vardır ne bileyim emniyet müdürünün denetimi sırasına denk gelmiştir filan. binde bir olan şans işte bana da bursa zafer plazanın önünden tramvay yolunda ceza kesti biz ödedik şimdi arabalar işliyor yolda ne oldu hani araç yasaktı? yine yasak ama burası türkiye öyle çıkıpta bedava konuşmayacaksın.

bir de anadolunun küçük şehirlerinde serbestçe yaşayıp motora binip istanbul trafiğini yorumlayanlar var ya onlara zaten verecek cevap yok.:pr:

Seko
10 Ekim 2015, 12:42
Medeni memleketlerde insanların kurallara uygun gitmeleri için görsel uyarılar yeterli olurken, cahil memleketlerinde mutlaka fiziksel engel gerekiyor. Çözüm emniyet şeridini kaldırmak olmalı, o zaman kimse giremez. Bu memlekette polis görevini yapsa, emniyet şeridinden giden bir tane araç kalmayacağı gibi üç şeridi dörtleyen cahiller de kalmaz, motosikletler de paşalar gibi şerit aralarından gidebilirler.

mete_han
10 Ekim 2015, 13:08
kardeş fotoyu plaka vs kişisel bilgilerin olmadan paylaşırmısın merak ettim..hangi açıdan...çünkü edslerden rahat geçiyoruz bizi çekmiyor diye...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:05 ----------

http://i.hizliresim.com/8Q9qbd.jpg (http://hizliresim.com/8Q9qbd)

Resim biraz gecikti kusura bakmayın, Turingin motorcu eğitimine katıldım, o yüzden gecikti. Orada eğitim veren polise, tartıştığımız şeyleri sorunca şunu söyledi:" Kameranın başındaki polis arkadaşlar motorculara normalde kesmiyorlar hatta arabalardan onlara sıra bile gelmiyor ama arada kesiyoruz, kesersekte yapacak bir şey yok" diyorlarmış... Tamamen kafalarına göre yada şansa diyelim, o gün oradaki mermur arkadaşın insiyatifine bağlıymış, arabaları affetmmiyor ama 100 motordan 3üne 5ine kesiyorlarmış. Artık şansa... Bu arada whatsapptan gönderilen ihbar resimlere, videolara da kesemiyorlarmış, ihbarı alıp o saatte o güzergahtaki EDS kameralarına bakıyor, eğer o kameralarda da varsa ihlal, ancak ondan sonra ceza kesebiliyorlarmış...

pardon paylaşmışsın...vay anasını diyeceğim aga bu nedir yav hangi kamera çok merak ettim...böyle kabak gibi çıkmış ve plaka çok net...merak ettim nerde o kamera...bende bunlardan tırsıyorum...kendimi çok çaresiz hissediyorum agalar...plakam çevre yollarında hep kapalı işimi sağlama alıyorum...

Ms_TunC
10 Ekim 2015, 13:18
Ben de hergün aynı yoldan gidiyorum ve her gün o kameraların altından geçiyorum.
Aşağıda ballandıra ballandıra anlattığına göre bi tek sen akıllısın kameraların altından geçenler değil öylemi :) Sen bize ceza gelmesini bekle o şeritten ayrılma sakın, akşam dönüşte sağ şeritte gördüğüm motora el sallayacağım :)
Cem Yılmaz'ın para çokomel eğrisini izle ve rahatla. Ceza geldiğinde fayda maliyet analizi yapar geçer gidersin. Rahat ol. Köprünün diğer yolunu da kullan.

Ben de marıfet sayıp ceza yedım kardesım, ceza gelınce analızı sen yaparsın. Ben yememek ıcın artık kurala uyup salak olayım sen uyma ceza ye akıllı ol madem ne dıyım. :) Ballandıra ballandıra dedıgın farkındalık. 3 gundur el sallayan yok beklıyorum senı. Ceza yıyıp artık yememek ıcın gırmeyen ve baskalarını da uyarmaya calısan bı ınsana verılecek en sacma tepkıyı vermıssın helal olsun. :)

mete_han
10 Ekim 2015, 13:29
arkadaşlar plakada bir kaç harf veya sayı kapatınız...böyle Devlete böyle motorcu...

A.Türker
10 Ekim 2015, 19:11
Ömnöyöt şörödönö görmö diyen istanbulda motor kullanmamıştır.

heia2654
10 Ekim 2015, 20:40
Otobanda 110-120yle gidiyorum, TIR kamyon gelip sıkıştırmıyor.
Duran trafikte yavaş yavaş aradan yandan gidiyorum, kimse gelip arkadan dokundurmuyor.
Orda burda trafik durunca 40-50yle emniyetten gidiyorum, arkadan çakarlı sivil ekip aracı geliyor, yol veriyorum hemen geçiyor.
Karma karışık trafik 100le akarken 80le emniyetten gidiyorum, kimse kendi şeridi yavaşlayınca önüme kırmıyor.
En soldan gidemediğimde de bazen karmaşaya göre emniyetten gidiyorum, en azından tek tarafı gözlemek zorunda kalıyorum.
Apartmanın dükkanın önüne vs. gireceksem, diklemesine kaldırımdan geçiyorum, otopark girişi gibi, kaldırımdan biri geçiyorsa stop edip bekliyorum, o zaman korkmuyor, hem yol kenarına park etmediğim için kimse dokundurup devirmiyor motoru. Motor da 280kg hani, yattı mı kalkmaz gavur.
Tek sıra trafiği takip ederken arkadan biri fazla yakına girip muhabbete girmek istiyor heralde, havamda değilsem sollama yasağı olan yerde görüş müsaitse ve kavşak falan yoksa öndeki aracı geçiyorum, şeride geri girerken dıtlıyorum yol veriyor sağolsun.
He bir de ne yalan söyleyeyim trafik beklememek, kolayca park yeri bulmak falan çok işime geliyor.
Paşa paşa, edepli edepli ihlal ediyorum kuralları. Tehlike oluşmuyor böyle, ceza yiyince tatlı oluyor, vicdan yapmıyorum milleti tehlikeye attım diye.
Geçen U dönüşü yaptım yasaktan (Kızıltoprak OPET önü), karşıdaki araçlara da kırmızı yanıyor yani, yine tehlike yok ama arabayla dönüp tıkamasınlar diye yasak koymuşlar. Neyse polis abimiz gel canım dedi, iki muhabbet ettik, yazdı makbuzu eyvallah dedim gittim, internetten ödedim kolayca. İhlal ihlaldir sonuçta bahanesi olmaz.
3 gün sonra E-5'te TIRla makas atıp milleti sıkıştıran bi herifin videosunu çektik arabada, 130 falan basıyor bi de, sonra çevirme yapan bir ekibin yanına yanaştık. Bir de ne göreyim, bana ceza yazan abimiz. İşte muhabbet ödedin mi cezanı falan filan derken dedim ki böyle böyle. Videoyu gösterdim, kendi telefonuna göndertti, ben halledicem, sen de şikayet et dedi. Eyvallah dedim gittim. Özellik çevik kuvvet ve bazı yunuslarla yer yer anlaşamam ama samimi bi muhabbet oldu bu abimizle.
Hayat güzel yani arkadaşlar. Ne çok yazmışınız uzun uzun yahu....

LANCELOT16
10 Ekim 2015, 21:17
Evet kanunen yasak... Ama yasak olmasının gerekçesi nedir ... Acil bir durumda (ambulans itfaiye polis) o yolu rahat bir şekilde geçmelerini sağlamak... Doğrumudur... Peki gerçekten acil bir durumda o şeritte ilerleyen bir motosiklet sizce o geçişe engel midir.. Bence çok küçük bir hareketle yolu net bir şekilde açar ve sorun yoktur...ama her konuda olduğu gibi kendilerini Düşünen kanun koyucular onları etkilemeyen bu Kuralı rahatça onaylarlar zira onlar eskortla ve her zaman emniyet şeridinden giderler...o yüzden motosikletlilerin trafiğin ortada tehlikede olması onları herkonuda olduğu gibi zerre kadar ilgilendirmez...birde olayın motosikleti cezbeder yönü var aslında, emniyet şeridi serbest olsa o trafikte saatlerce bekleyecek zaman ve benzin harcayan ve isyan eden birçok sürücü bu emniyet şeridi serbestliği durumunda motosiklete yönelecek ve zaman içerisinde meşhur istanbul trafiği belkide bu sayede çok daha rahatlayacak ama.... Her konuda olduğu gibi bu konuda da önümüzde duvarlar var ...