PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sanırım yeni ehliyet sisteminden ucundan kurtarıyorum. Yardım edermisiniz ?

1Klotho1
11 Eylül 2015, 00:48
Merhabalar öncelikle herkese iyi forumlar;

Ben yeni üyeyim bu açtığım ilk başlık hatam olursa affola...
Herkesin bildiği gibi yeni ehliyet sistemimiz 1.1.2016 da yürürlüğe giriyor, fakat benim kafamda şöyle bir soru işareti kaldı, doğum tarihim 30.09.1998 yani bu ayın sonunda 17 yaşımı bitirip 18 imden gün almaya başlayacağım. Ben geçtiğimiz günlerde birkaç ehliyet kursunu arayıp 10 Ekim sınavına girip 2016 ya girmeden ehliyet alıp alamayacağımı sordum, dedim ki çünkü yeni sisteme denk gelmek istemiyorum! Onlarda bana hayır 10 Ekim için yaştan kurtaramıyorsun dediler. Fakat ben aradığım kursa bugün gittiğimde bana aslında bir ihtimalin var dediler oda şöyle;
Şimdi sen eğer 12 Aralık sınavına girersen ehliyetin çıkması 2016 yı bulur fakat sen 2015 deki müfredata göre ders görüp sınava girdiğin için sana a2 çıkartılır dediler, bende biraz düşündüğüm zaman gireceğim sınavın adı a2 neden yeni sisteme göre bana 2016 da a1 versinler dedim ve diğer aradığım kursu aradım onlarda ilk telefon konuşmamdaki gibi cevap verdiler sonra konuyu biraz daha irdeleyince bana dediler ki stajer ehliyet o kadar korkulacak birşey değil, bende dedim ki ben stajer ehliyeti sormuyorum ki ben 1 Aralık'ta ki sınava girersem ehliyetin çıkması 2016 yı bulacak, ben a1 mi alacağım a2 mi? Dedim a2 alırsın fakat devlet derse ki 2015 de sınava girip 18 yaşını doldurmadan 2016 da ehliyet çıkartacak kişilerin ehliyeti a1 olacak bilemem tarzı bir konuşma yaptılar.

Şimdi gelelim size bilgisi, tecrübesi olan kişilere sorduğuma, benim kafamda hala bir soru işareti kaldı.:silent: Kurslar yarım cevaplar verdi gibi geldi.
Benim özet durumum şu anki yaşım itibari ile 12 Aralık sınavına girebiliyorum ehliyetimin çıkması 2016 yı bulacak benim ehliyetim
a1 mi olacak a2 mi?

Umarım derdimi anlatabilmişimdir biraz uzun yazdım :) yardım ederseniz sevinirim tekrar iyi forumlar...:king:

muAff
11 Eylül 2015, 00:54
Muhtemelen A2 olur. Altın elbiseli adamdaki bu konuya özel videoyu tavsiye ederim. Orda aynı bu şekilde soru vardı.

Ama yine de en mantıklı cevabı Kursların verebileceğini belirtelim.

1Klotho1
11 Eylül 2015, 01:08
Konuya ilişkin videoyu izlemiştim fakat tam olarak benim durumumu içeren bir soruya yönelik cevap bulamadım. Birazda geç kalmamın etkisi vardır diye düşünüyorum, cevabınız için yinede teşekkür ederim.