PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikleti yıkarken dikkat edilecek şeyler...

something123
09 Eylül 2015, 13:53
Selamlar arkadaşlar,
Motorsikletimizi yıkarken dikkat edeceğimiz, su kaçmaması gereken bir nokta vs gibi bir özellikle dikkat edilecek seyler var mıdır?
Kullanılcak temizlik ürünü nedir?

Birde normal dışarda yukatırsak araba yıkama değilde motorsiklet için özel yıkamacılar var motorun dış yapısına zarar veremeden daha profesyonel yıkanıyormuş, doğru mu? bilgisi olan var mı? Nereleri önerirsiniz Anadolu yakasında,

Yardımlarınız için teşekkür ederim,

GB79
09 Eylül 2015, 14:01
Anadolu Yakası'nda Optimum AVM'nin arkasında bir motosiklet yıkamacı var ama 35 TL alıyor. Yalnız yarım saat boyunca, en ince detayına kadar uğraşıyorlar. Ama sonuçta bir yağmur çiselese yine kirlenecek, 35 TL'ye değer mi?

something123
09 Eylül 2015, 14:09
Yok o kadar ödemeye değmez arabaya vermiyoruz çok yüksekmiş, aynen dediğin gibi yağmur yiyince mahvoluyor, belkide arada bir tam temizlik için gidilebilir, oda bütçeye bağlı, kapının önünde o zaman bir kova bir sünger ile olaya girişmek gerekiyor, zira en son yıkattığım araba yıkamacısı arka sinyalimi tazyikli sudan kırdı, artık güven olmuyor kimseye..

cıbırlover1
09 Eylül 2015, 14:23
Merhabalar ;

Ben motorumu kendim yıkıyorum..

Öncelikle su gelmemesi gereken yerler yada daha dikkatli olunmasi gereken yerler egzoz çıkışı , elektrik kumandalarinin oldugu yerler olabildigince dikkatli olunmali geri kalan her yeri rahatca hortumla yıkıyorum ...

Iki adet süngerim birde araba şampuan konsantrem var .. Bir süngerle çizilebilecek karenaj gibi yerleri yıkıyorum .. Diger süngerlede motor bloğu vites kutusu zincir üzerindeki toz camur olan yerleri yıkıyorum ..
Önemli not asla motor sıcakken yıkama yapmiyorum , muhendis olmamin etkileri ile ne kadar fark edilmesede sicak malzemeye soğuk malzeme temas edince , malzeme yorgunlugunu arttıriyor...
Ve son olarak önce gaz yaği ile tekrar zinciri siliyorum ... Sonrasinda zincire tekrar su tutup tum kirlerin çiktıgindan emin oluyorum hem gaz yagindan zincirimi arindiriyorum.. Sonra kuru bir bistübü (atik bez ) ile zincirimi kurulayip motul sprey yağ ile bolca yağlayıp motorumu garajima koyup en az 8-10 saat bekliyorum ..

İste cıbırimi ben boyle yıkıyorum :) ..
Eğer ki yazim hatam olduysa telefondan yaziyorum kusura bakmayin ...

something123
09 Eylül 2015, 14:59
Merhabalar ;

Ben motorumu kendim yıkıyorum..

Öncelikle su gelmemesi gereken yerler yada daha dikkatli olunmasi gereken yerler egzoz çıkışı , elektrik kumandalarinin oldugu yerler olabildigince dikkatli olunmali geri kalan her yeri rahatca hortumla yıkıyorum ...

Iki adet süngerim birde araba şampuan konsantrem var .. Bir süngerle çizilebilecek karenaj gibi yerleri yıkıyorum .. Diger süngerlede motor bloğu vites kutusu zincir üzerindeki toz camur olan yerleri yıkıyorum ..
Önemli not asla motor sıcakken yıkama yapmiyorum , muhendis olmamin etkileri ile ne kadar fark edilmesede sicak malzemeye soğuk malzeme temas edince , malzeme yorgunlugunu arttıriyor...
Ve son olarak önce gaz yaği ile tekrar zinciri siliyorum ... Sonrasinda zincire tekrar su tutup tum kirlerin çiktıgindan emin oluyorum hem gaz yagindan zincirimi arindiriyorum.. Sonra kuru bir bistübü (atik bez ) ile zincirimi kurulayip motul sprey yağ ile bolca yağlayıp motorumu garajima koyup en az 8-10 saat bekliyorum ..

İste cıbırimi ben boyle yıkıyorum :) ..
Eğer ki yazim hatam olduysa telefondan yaziyorum kusura bakmayin ...

Ellerinize sağlık, bende zinciri yaglatmak için artık beni kapıdan kovacak ktm servisindeki arkadaşlara gittiğimde "abla şu motoru yıka ama zincir tozlu demesi üzerine bu işi öğrenmem gerektiğini düşündüm (sonra da zincir yağlıycaz daha), her hangi bir yerine su kaçıp daha çok üzülmemek adına yazıyı açmıştım,
gayet güzel açıklamışsınız tşk ederim,

Iron&Road
09 Eylül 2015, 15:01
Bujiye su kaçırmamanız gerekir. Her yere su tutmayın o nedenle. Araba gibi hortumla değil, sünger&kova ile yıkayıp, yine sünger ile durulayabilirsiniz.

cıbırlover1
09 Eylül 2015, 15:17
Rica ederim kolay gelsin ama yine de motorunuzu çok zorunlu olmadiğınız sürece yıkamayınız .. Bir cok kisi biz yagmurda da gidiyoruz desede istemeden de olsa egzoza su kaçiyor bu da egzozunuzun cürümesine sebep olabilir..
Ben 600 km de zincirimi yağlayacagim yada yaglamam gerektigi zaman yıkıyorum çokta kirlenmiyor zaten...
Gerçekten cok guzel bir motorunuz var güle gule kullanin seneye benimde KTM RC 250 ABS alma gibi bir düsuncem var bakalim ama KTM umarim su kücük gostergleri degistirir seneye :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:14 ----------

Bujiye su kaçırmamanız gerekir. Her yere su tutmayın o nedenle. Araba gibi hortumla değil, sünger&kova ile yıkayıp, yine sünger ile durulayabilirsiniz.
Motor racing oldugu icin zaten karenajin altinda kaliyor buji vs. .. Hakli olabilirsiniz ama en azindan racing motorlar icin çok dikkat edilmesi gereken bir durum yok zaten korunakli yerde diye düsunüyorum...

Levent
09 Eylül 2015, 15:18
Kezzap sıkmayın da motosiklete.

Pekbipicadam
09 Eylül 2015, 15:32
Kızıltoprak camini köprü yolu istikametinde 30 metre geçince sağdan içeri giren sokağın sonunda bir yıkamacı var , 15 TL ye yıkıyorlar istersen zincir temizliğide yapıyorlar.

something123
09 Eylül 2015, 16:13
Rica ederim kolay gelsin ama yine de motorunuzu çok zorunlu olmadiğınız sürece yıkamayınız .. Bir cok kisi biz yagmurda da gidiyoruz desede istemeden de olsa egzoza su kaçiyor bu da egzozunuzun cürümesine sebep olabilir..
Ben 600 km de zincirimi yağlayacagim yada yaglamam gerektigi zaman yıkıyorum çokta kirlenmiyor zaten...
Gerçekten cok guzel bir motorunuz var güle gule kullanin seneye benimde KTM RC 250 ABS alma gibi bir düsuncem var bakalim ama KTM umarim su kücük gostergleri degistirir seneye :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:14 ----------

Motor racing oldugu icin zaten karenajin altinda kaliyor buji vs. .. Hakli olabilirsiniz ama en azindan racing motorlar icin çok dikkat edilmesi gereken bir durum yok zaten korunakli yerde diye düsunüyorum...

Çok fazla yıkamadım servise göturdukçe arkadaşlar yıkattırdılar, bende kendim ele alayım demiştim,
buji olayını sordum aynen aşağıda kalıyormuş, ve sorun olma ihtimali az şeklinde bilgi verdiler,
kova su ile iyi bir marka araba şampuanı sanırım işi çözer, egzoz önemli burdan onu öğrenmiş oldum çok çok tşk ederim,

KTM rc 200 benim göstergesi iyi aslında bir çok şeye hakimsiniz ama bit gibi o konuda haklısınız,
hayırlısı olsun,

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:33 ----------

Kızıltoprak camini köprü yolu istikametinde 30 metre geçince sağdan içeri giren sokağın sonunda bir yıkamacı var , 15 TL ye yıkıyorlar istersen zincir temizliğide yapıyorlar.

tşk ederim hocam yakın bana da, birde şimdi fikirtepe de meydan yıkamada ktm yıkatıyormuş onu öğrendim, maksat suyu tazyikiyle orasını burasını kırmadan en metalini boyasına zarar vermeden işi bilen yapsın tek derdimiz o,kırılan bir siyale verince 100 TL insan üzülüyor, işini kendin yapabilmek birazda maksat..

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:38 ----------

por-çöz düşünüyorum..

enxdesign
23 Eylül 2015, 21:10
Motoru sıcakken yıkamamak gerekiyor. En önemli hususlardan birisi bu. Çünkü hem motorun içine zararlı, hemde motor aksamı üzerinde leke bırakıyor.

Onun haricinde yağmurda suyun kaçabileceği her yere su tutabilirsin. Ben motor çok çamur olduğunda mecburen tazyikli tabanca ile su tutuyorum özellikle arka tekerin üstüne ve uzaktan radyatöre. Onun haricinde kova+pamuklu eldiven şeklinde yıkama yapıyorum.

Önceki yıllarda paylaştığım eski motosikletime ait yıkama fotoğrafları.
http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-fotograflari/123457-haftasonu-temizligi-honda-cbr600f4i.html

A.Türker
23 Eylül 2015, 21:20
benzinlikte hava-su yazan makinelerde temiz su tutuyorum kuruyunca da çizmeyecek bir bezle siliyorum tamamdır. Motosikletin öyle çok detayı yok abartılmamalı bence zaten arabada çamurlu olmadıkça sabunla yıkatmıyorum. zincir ve dişlisini temiz ve yağlı tutmak yeterli.

Mexico
23 Eylül 2015, 21:21
Ben oto sampuaniyla kopurtup sungerliyorum, tazyikli degilde normal kucuk tabancali hortumla yikiyorum. Bazende kovaya doldurdugum suyla duruluyorum. Temizlige baslamadan once zinciri gazyagiyla temizliyorum. Yikama bittikten sonra her yeri mikrofiber bezle kurulayip, motul shine & go uyguluyorum. Ondan sonrada zincire yine motulun c5 yagini suruyorum. (Ugrastiriyor ama guzel yag, sicratmiyor)
Bazen extradan bir kac sey daha yapiyorum ama genelde bunlar yeterli oluyor.

manofsteel
23 Eylül 2015, 22:32
1 mikrofiber bez,1 tane yağ silmek için bez,1 adet sünger,500 ml gaz yağı,kova,oto şampuanı,su,wd40,zincir yağı. Önce arıtmak istediğim yağları gaz yağı ile çıkarıyorum.sonra köpüklü sünger ile elektrik ve akü taraflarına gelmeyecek şekilde her yeri köpürtüp,köpüğü kurutmadan yıkıyorum,sonra biraz suyunun süzülmesini bekleyip mikrofiber bez ile su lekelerini siliyorum(gaz yağlı bez kullanabilirsiniz,daha parlak olacaktır). Sonra zinciri yağlıyorum,hareketli aksamlara da wd-40 ile bitiriyorum,sonra benzinlikte bi lastik hava kontrolü yapıyorum,motosikletim varken her hafta böyle yapardım.binmekten çok bakım :)

something123
23 Eylül 2015, 22:34
Motoru sıcakken yıkamamak gerekiyor. En önemli hususlardan birisi

Onun haricinde yağmurda suyun kaçabileceği her yere su tutabilirsin. Ben motor çok çamur olduğunda mecburen tazyikli tabanca ile su tutuyorum özellikle arka tekerin üstüne ve uzaktan radyatöre. Onun haricinde kova+pamuklu eldiven şeklinde yıkama yapıyorum.

Önceki yıllarda paylaştığım eski motosikletime ait yıkama fotoğrafları.
http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-fotograflari/123457-haftasonu-temizligi-honda-cbr600f4i.html

Fotolar güzel olmuş cidden.. ben bu konuyu actiktan sonra yikamaciya detayli bilgileri verip yikattirdim ;)) tazyikli su tutma abi, egzosta ole su kacmasin abi, en son arka sinyali kirdi sizin cocuklar aman dikkat abi, bujilerede dikkat abi diyince ee çağrı bilioruz abartma dedi oysaki bende burda ogrendigim seyleri bi guzel anlatiodum ;)) guzel bir havada bende yikayacagim insallah ;)) turker arkadasin benzinlikte hava su bolumu olayida gunu kurtarir bi cozum...

wehwetoz
23 Eylül 2015, 23:10
İnanır mısın forumlarda motosikleti şu petrol ofislerindeki tazyikli köpük ve suyla yıkama yazıyorlardı. Geçen gün denedim normalde hep kendim yıkıyordum ama ya motosikletin sesi gücü ne bilim sanki farklı bir alete dönüştü . Maşallah diyeyim göz değmesin ama uzaktan tazyikli su ile fenalaştı makine. Ben yıkama yaptıktan sonra bırakırım kurur veya üslüp denen poşeti 1 tl olan şu tamircilerin kullandığı bezle silerim. Daha sonra tüm elektrik aksamlarına buji hariç ve oynayan mekanik kısımlara zincir ve diskler hariç bol bol w40 sıkarım daha sonrada zincirimi sıvı gress ile yağlarım.

something123
23 Eylül 2015, 23:15
Yok yahu tazyikli kopuklu suyla yikama degil onun dediği normal su tutuyorum gunluk diyor.. onun köpüğü fln belirsiz bende olsam yıkamam arkadasim

Dağcı
23 Eylül 2015, 23:17
maltepe dragos carfourun orada motocafe var hem çay kahve sohpet tarzı hemde yıkama yağlama
daha motorum yok ama övenler çok, gittiğim spor salonunun altında
adres için tıkla (https://www.google.com/maps/dir//Mare%C5%9Fal+Fevzi+%C3%87akmak+Cd+39-48,+Yal%C4%B1+Mahallesi,+34844+Maltepe%2F%C4%B0sta nbul,+T%C3%BCrkiye/@40.9171051,29.0639146,18549m/data=!3m2!1e3!4b1!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x14cac6aa 407efce1:0x50d15c83d1207f37!2m2!1d29.1377321!2d40. 9169989)

not: tanımam etmem reklam amaçlı yazmadım, dediğim gibi daha motorum bile yok :D

wehwetoz
23 Eylül 2015, 23:18
Yok yahu tazyikli kopuklu suyla yikama degil onun dediği normal su tutuyorum gunluk diyor.. onun köpüğü fln belirsiz bende olsam yıkamam arkadasim
bu konuya istinaden demedim daha önce bende çok araştırmıştım bu olayıda o zamanlar etiketleri kalkar boyaya zarar verir demişlerdi geçen gün denedim mükemmel oldu bugün ama evde yıkadım biraz uzun sürdü ama bakım yapınca insan yüzüne gülüyor sanki. Her ne kadar bir demir yığını denilsede aslında bir ruhu bir kalbi var motosikletlerin yada ben böyle hissediyorum o nedenle dostuma her zaman iyi bakarım yeterki o tınısı kulağımdam eksik olmasın .

something123
23 Eylül 2015, 23:21
Istanbuldasin sandim bende bugun motorunumu yikadin dicektim fena yagmur vardi.. ellerinize saglik aynen motorumuz dostumuz bizim:))

wehwetoz
23 Eylül 2015, 23:31
Istanbuldasin sandim bende bugun motorunumu yikadin dicektim fena yagmur vardi.. ellerinize saglik aynen motorumuz dostumuz bizim:))

birkaç güne burayada yağmur geliyor demek merhaba sonbahar :D

berkcigdem
24 Eylül 2015, 04:31
Anadolu Yakası'nda Optimum AVM'nin arkasında bir motosiklet yıkamacı var ama 35 TL alıyor. Yalnız yarım saat boyunca, en ince detayına kadar uğraşıyorlar. Ama sonuçta bir yağmur çiselese yine kirlenecek, 35 TL'ye değer mi?

bu 35 tl nın içerisinde zincir temizleme ve yağlama işlemide mevcut. bizim alt komşu hep oraya gidiyor ve baya memnunmuş.hatta bugun ben yıkattım motoru garajda bakımı yaparken karşılaştık senın bahsettıgın yıkamacı hakkındada konuştuk. ben bu işlemi kendim yaptığım için oraya gitmıyorum tabikide.

thb
14 Ekim 2015, 10:55
5tlye yıkatıyorum abi mis. Göstergelere ve stiker'ların olduğu kısımlara tazyiklik suyu yakından tutmasın yeter.

ZümeR
14 Ekim 2015, 11:01
Biz motorcular
sevdiği kemiği yemeyip patilerinin arasında sürekli yalayan bir köpek gibiyiz.
(Kimse üzerine alınmasın..)
Bende dahil sanırım herkes aynı.
Binmekten çok yalayıp yıkamayı ilgilenmeyi seviyoruz.
Binince hakkını da veriyorum ara sıra.. :)

Ekarahan
14 Ekim 2015, 11:11
Biz motorcular
sevdiği kemiği yemeyip patilerinin arasında sürekli yalayan bir köpek gibiyiz.
(Kimse üzerine alınmasın..)
Bende dahil sanırım herkes aynı.
Binmekten çok yalayıp yıkamayı ilgilenmeyi seviyoruz.
Binince hakkını da veriyorum ara sıra.. :)

katılıyorum kardeşim sana iş yerinde 3 günde bir yıkıyorum :)

hele bide benzinliklerde 1 tl calısan yıkama makınası varsa tadından yenmez :D

şile dönüşü bir benzinlikde vardı o çamurdan sonra ilaç gibi geldi.

CompanERROR
14 Ekim 2015, 12:15

iyi fikir bre

yunusus
14 Ekim 2015, 12:39
Cross makinalarım dereden dereye endurolarım ise yagmurdan yagmura yikaniyordu desem abartmis olmam :)))
pisim lan ben toplasan 10u geçmez motor yıkamışlığım

something123
14 Ekim 2015, 12:41
Benim zincirden sonra kimseye pis diyemiyorum amcam..

yunusus
14 Ekim 2015, 12:51
Bana zincir demeee.. :))
http://i.hizliresim.com/J642zY.jpg (http://hizliresim.com/J642zY)

DKN
12 Kasım 2015, 11:26
Selamlar arkadaşlar,
Motorsikletimizi yıkarken dikkat edeceğimiz, su kaçmaması gereken bir nokta vs gibi bir özellikle dikkat edilecek seyler var mıdır?
Kullanılcak temizlik ürünü nedir?

Birde normal dışarda yukatırsak araba yıkama değilde motorsiklet için özel yıkamacılar var motorun dış yapısına zarar veremeden daha profesyonel yıkanıyormuş, doğru mu? bilgisi olan var mı? Nereleri önerirsiniz Anadolu yakasında,

Yardımlarınız için teşekkür ederim,

dışarıda yıkatılması doğru değil. basınçlı suyu uzaktan tutarsan olur ama köpük zararlı asit bulunduruyo içinde. en profesyonel olanı (off road yapmış gibiyse fazla yaklaştırmadan basınçlı suyla çamurdan arındırmak) o kadar değilse de önce bir kova sıcak suyu atıp arkadan cilalı oto şampuanı (meguiars tavsiyem) ve bu markanın yün eldiveniyle bastırmadan köpükleyip durulamak en iyisi. bende plastik aksam cilası falan da var sıfırdan daha parlak hale geliyo arada bir krom parlatmasını da sürüyorum bittiği zaman kawasaki h2 oluyo :)

something123
12 Kasım 2015, 12:18
dışarıda yıkatılması doğru değil. basınçlı suyu uzaktan tutarsan olur ama köpük zararlı asit bulunduruyo içinde. en profesyonel olanı (off road yapmış gibiyse fazla yaklaştırmadan basınçlı suyla çamurdan arındırmak) o kadar değilse de önce bir kova sıcak suyu atıp arkadan cilalı oto şampuanı (meguiars tavsiyem) ve bu markanın yün eldiveniyle bastırmadan köpükleyip durulamak en iyisi. bende plastik aksam cilası falan da var sıfırdan daha parlak hale geliyo arada bir krom parlatmasını da sürüyorum bittiği zaman kawasaki h2 oluyo :)

o konuda bende hem fikirim hocam.. zamanım varsa kendim yıkıyorum mümkün oldugunca...

capozzz
12 Kasım 2015, 12:26
Motosiklet yıkamacısı denmiş, o da bir seçenek. Suyu düzgün tutacağını düşünüyorum, ama ne tür bir bez kullandığına dikkat etmek lazım. Ben 2 kova su, tas, 1 bulaşık süngeri, 3-4 tane %100 pamuklu penye bez (en ama en güzeli babanın falan eski atletini kesip yapacağın bez olur. Bu yeni likralı kumaşlar değil ama eski Şavkar falan), WD40 ve Sprayway'in Crazy Clean adlı ürününü kullanıyorum (hepsiburada da bulabilirsin).

İlk önce motorun her tarafına tas ile su dökmelisin, böylece üzerindeki tozlardan arındırırsın. Bunu yapmadan silmeye başlarsan mikro çizikler olur. Sonra süngeri kovaya bana bana hafif sürerek ve sürerken de süngerdeki suyu akıtarak her tarafını sil. Sonra WD40 veya gaz yağı ile üzerindeki yağ birikintisi falan yerleri temizle ve orayı iyice silerek WD40 ve gaz yağından da arındır. Motor yıkama işini zincir yağlama zamanına denk getirmekte fayda var, ama şart değil. Zincire sadece su dökerek tozundan arındırmak da yeterli, böyle yaparsan üzerinde birikecek tozun çamurlaşmasını önlersin. Her zincir yağlamadan önce zincir temizleyicisi ya da gaz yağı ile temizlik YAPILMAMALIDIR. Her 500 de yağlama, kullandığın ortamın durumuna göre de 1000-1500 de bir defa da kimyasal ile zincir temizliği ve sonra yağlama makbul olan.

Tüm bunlardan sonra biraz kurumasını beklemek lazım. Daha sonra Crazy Clean sıkıp penye bezle sıktığın yerleri tamamen kurutana kadar silmelisin. Crazy Clean kullanmadan önce iyice çalkalamak lazım. Bir de cila özelliği var, kullandıktan sonra uzun süre üzerinde toz tutmaz. Fakat tam da o yüzden çok geniş alanlara bir anda sıkıp sonra silmeye çalışırsan zorlar seni. Küçük küçük sıkıp silip bir sonraki bölgeye geçmekte fayda var. Bu tarz bir ürün kullanmayacaksan da, gene her şeyden sonra hafif kurumasını bekleyip penye bezlerle iyice kurutana kadar silmelisin. (Mikro fiber bez çok tavsiye ediliyor, ama o tür bez mikro çiziklere sebep olabiliyor, bezin mutlaka ama mutlaka pamuklu penye olsun.) En sonunda da hareketli parçalara WD40 sıkıp işi bitiriyorsun.

yaygeren
12 Kasım 2015, 12:31
maltepe moto cafeye götür en ince ayrıntısına kadar yıkasınlar zincir bakımı yapsınlar temizlesinler yağlasınlar wd40lasınlar sende o ara motorcularla otur abi 1000rr ne kadar yakıyo s1000rrla en son ne gördün ducati devilin ikinci elleri nasıl şimdi gibi muhabbetini et çayını kahveni iç tostunu ye evine git :) en fazla vereceğin 35-40 yediğin içtiğinle beraber. hiçbir bağlantımın olmadığı her gidişimde güler yüzle karşılayıp yüzümü güldürerek gönderen adamlardır reklamlarını da yaptım içim rahatladı hadi eyvallah.