PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motosiklet ölçüleri hk.

sezgingulmez
09 Eylül 2015, 10:12
merhaba

her cc yükselten gibi bende tüm modelleri derin derin incelemekteyim. ancak bir sorunum var; motosiklet boyut ölçüleri yani
UZUNLUK/GENİŞLİK/YÜKSEKLİK ölçüleri yazılırken neye dayanarak yazılıyor, bu ölçüler makinenin neresinden neresine ölçülerek veriliyor. malum ben biraz uzun ve geniş araç statüsünde olduğumdan bu ayrıntı ve beni taşıyabilmesi için tork önemli :bounce:

iyi forumlar

shruikan
09 Eylül 2015, 10:26
Her yerinin ölçüsünü oranını veriyorlar. "yav bu neresinin uzunluğu acaba" diyecek bi karmaşa yok ki.

Sele yüksekliği, aks mesafesi, gidon dönüş açısı, ön çatal açısı, yerden yükseklik...

Olcay Avşar
09 Eylül 2015, 10:31
gidon genişliği, en yüksek noktası (cam veya ayna), ve ön tekerin en ucundan arka kuyruk ya da çamurluğa kadar.

yani en uç noktaların ölçüsü verilir.

tabi en önemlisi sele yüksekliğidir.

sezgingulmez
09 Eylül 2015, 10:39
Her yerinin ölçüsünü oranını veriyorlar. "yav bu neresinin uzunluğu acaba" diyecek bi karmaşa yok ki.

http://motosiklet.96.lt/wp-content/uploads/bajaj-boxer-150.jpg bu resimdeki uzunluk genişlik yükseklik ölçüleri hangi aralıkların ölçüleri bir yorumlarmısın?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:36 ----------

gidon genişliği, en yüksek noktası (cam veya ayna), ve ön tekerin en ucundan arka kuyruk ya da çamurluğa kadar.

yani en uç noktaların ölçüsü verilir.

tabi en önemlisi sele yüksekliğidir.

sele yüksekliği benim oturduğum nokta sanırım?

shruikan
09 Eylül 2015, 13:16
uzunluk: ön tekerleğin en dış noktasından arka tekerleğin en dış noktasına kadar olan uzaklık (eğer plakalık daha gerideyse plakalığa kadar olan mesafe); aks aralığı değil.

genişlik: genelde, gidonun iki ucu arası doğrusal uzaklık, aynalar da baz alınarak farklı bir değer bulunabilir.

yükseklik: motosikletin en yüksekteki notasının (genelde ayna olur, yoksa ön cam olur) yere iz düşüm uzaklığı.

sele yüksekliği: oturduğun minder kısmın en çukur noktasının -motorun yüksüz haldeyken sanırım- zemine uzaklığı.

aks mesafesi: tekerlek merkezlerinin (jant göbeği) birbirine uzaklığı.

sezgingulmez
09 Eylül 2015, 14:36
bilgi için teşekkürler dostlar konu kapanabilir. :cat: