PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yagmur Motosiklete Zarar verir mi ?

toyoglu
07 Eylül 2015, 08:59
Abilerime kardeslerime selam olsun, malum onumuz kis yagmurlar gelicek ve benim fakultede ne kapali alan nede sacak var motosikleti yagmurdan muhafaza edebilmek icin. Ben bu yagmurlarda nasil muhafa etmeliyim branda olur mu bi arkadas branda nem yapar oda kotu demisti vazelin sur filan demisti buyuklerim abilerim kardeslerim yardimci olacaklara simdiden tesekkur ederim..

Levent
07 Eylül 2015, 09:17
Su geçirmeyen brandalar mevcut. Normaline göre biraz pahalı, aynı zamanda bu brandalar ısıdan tutuşmaz. (Yanmaz) böyle bir şey sana çözüm olur.

Iron&Road
07 Eylül 2015, 09:46
nikelaj kısımlar falan kalitesiz ise çabuk yıpranır. Kumandalara su girebilir, kozmetik olarak ta su lekeleri kalır yazın pasta yapınca geçer. Ama branda en kolayı

felix_bjk1903
07 Eylül 2015, 09:49
Benim mt-07 bi gece yağmur altında kaldı, mahvolmuştu garibim:) korozyon oluşmuştu çoğu yerinde. Kawa z750 ondan çok çok fazla yağmurda kaldı onda hiçbişey yoktu maşallah:)

Mengu16
07 Eylül 2015, 09:49
Branda ile daha çok paslanıyo bırak ıslansın. Motorum gece garajda duruyo ama kışın iş yerinin önünde bütün gün yağmur yediği oldu. Hiç pas yok boyasında solma yok. Çin malı motorda bile sorun olmuyosa Yamaha'da yağmurdan hiç korkmaman gerekir.

toyoglu
07 Eylül 2015, 09:53
Kararsiz kaldim simdi branda mi alsam yagmurda mi biraksam :)

Green Arrow
07 Eylül 2015, 10:10
Kararsiz kaldim simdi branda mi alsam yagmurda mi biraksam :)

Bence branda ile yağmurda bırak :D

Mengu16
07 Eylül 2015, 10:18
Altına su ve nem geçirmeyen branda varsa kullan yoksa daha çok zarar verdiğine emin olabilirsin.

yeknet
07 Eylül 2015, 10:22
branda iyidir ama uzun süre kullanmayacaksanız kapalı yer lazım. Brandayı günlük tak çıkar yapacaksanız sıkıntı olmaz ayrıca güvenlik açısından da branda kullanmak faydalı.

toyoglu
07 Eylül 2015, 10:22
Branda icin birde arkaya canta almak gerekiyor ss kullanan arkadaslar ne yapiyor acaba cok merak ediyorum :)

natila
07 Eylül 2015, 10:28
Branda al tex markası en ucuzu al bi tane...ybr de taş gibi zaten brandasız karda kışta kalsa bişey olmaz sen yine de brandayı al işini garantiye al derim

İlker41
07 Eylül 2015, 11:49
kardeşim sen mantığığını kullan motora gönül veren kardeşleri dinle su ve toz geçirmez sağlam branda al motoruna benim garajım var o yüzden branda almadım tekerin düz bassın.

screamaykut
07 Eylül 2015, 12:07
elbette zarar verır yagmur ama su gecırmez branda ısını gorur kısın kar yagarken bıle brandayla kapattım tek marsla sıkıntısız calıstı motorum ayrıca koku falanda yoktu ımkanın varsa kapalı otoparka brakmanda fayda var tabı

mehmetseza
07 Eylül 2015, 12:19
eskı evım kapalı garajlıydı sorun yoktu
sımdıkı evımde maalesef kapalı garaj yok bır cardak var onun altında duruyor ama yıne de kedı kus gıbı canlılardab bır nebze korumak ıcın ben yazın lastıklı carsaf ortuyorum.cok pratık 160x200 cıft kısılık carsaf sym gts250 ıcın oluyor
tek kısılık carsafıda oglanın 50cc alete ortuyorum
brandaları var tabııkı ve kısın mutlak suretle branda ortecegım
20tl ye ınternetten aldım cok da memununm brandalardan ne koku ne su ne nem sonbahar ve ılkbakarda test ettım yenı evımde

RAMİREZ
07 Eylül 2015, 18:55
Normal yağmur "hiçbir şekilde" motora zarar vermez. Gün içinde yağan yağmurdan korumaya gerek yok. Selede yırtık yoksa, göstergelerin contaları sağlamsa hiçbirşey olmaz. Yağmur motoru paslandırmaz, korozyona uğratmaz. Brandayı ıslak ve motor sıcakken örterseniz oluşacak nem sadece dandik malzemeden yapılmış yerleri korozyona uğratır. O da hemen olmaz zaten.

Motosiklet her hava şartında açıkta sürülen bir araçtır ve bütün dizaynı ona göre yapılır. Yağmuru çamuru endişe etmenize gerek yok. Tabi dolu, saatlerce süren kar, fırtına falan saymıyorum. ekstrem durumlarda bir branda yeterli olacaktır.

pcmnyk
07 Eylül 2015, 20:55
Normalde kullanilan motorun uzerine yagmur yagmasi motora zarar vermez. ama uzun sure yagmurun altinda birakirsan zarar gorur.

F54
07 Eylül 2015, 22:17
Yağmur kar gibi dış etkenler motosiklet e hiçbir zarar vermez
Arabalar 30 yıl geziyor bişey oluyor mu
Sonuçta bu araçlar her türlü kötü hava şartına uygun üretilir yani öyle branda garaj saçak gibi yerlere gerek yoktur
Kapalı yerde tutulan motorla yağışlı hava ya maruz kalan motor Arasında elbet fark vardır
Fakat bu fark 10 yıldan sonra belli olur

A.Türker
07 Eylül 2015, 22:57
birşey olmaz. yağmur değdirmeyen adamlardan motor almayacaksın asıl.

toyoglu
07 Eylül 2015, 22:57
Arkadaslar degerli yorumlar icin tesekkur ederim evimin kapali garaji var zaten lakin okula gittigim zaman fakultenin kapali alani yok o yuzden bu dertten muzdaribim ve yagmurun sabah 8 de yagdigini varsayarsak motosikletimin 7 8 saat yagmur altinda kalma durumu olacak sanirim bunu branda ile cozecegim ama branda icinde arkaya canta takmak gerekecek kebapci paketcisi gibi gezecez gibi okulun icinde

Mengu16
07 Eylül 2015, 23:11
Branda daha çok paslandırır deneyin ve görün. Ağaç altı bir yere parkederseniz hele motoru denize atmak ile aynı etkiyi yapıyor. Bi süre sonra eski gemilere benziyo motor :cherry:

toyoglu
07 Eylül 2015, 23:27
Motoru agac altina koymak daha mi kotu anlamadim

Mengu16
07 Eylül 2015, 23:28
Motoru agac altina koymak daha mi kotu anlamadim
Toprak üstüne park edip üzerine branda çekersen yağmur suyunu kessen bile brandanın altında su yoğunlaşma yapıyo, bu da paslandırır.

SametSenel
07 Eylül 2015, 23:32
Yağmur,kar içinde zararlı tuz vs hiçbir şey yok,neden zarar versin ? Tüm kış dışarıda bıraktım zerre bir şey olmadı. Yağmurda da bedavaya yıkanıyor işte miss :cat: Zinciri yağsız bırakmayın yeter.

toyoglu
08 Eylül 2015, 00:02
Bu kis bi hayli zor gececek anlasildi :)

rsinan
08 Eylül 2015, 01:24
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/21285-turkiye'de-bu-portatif-motosiklet-garajindan-goren-var-mi.html

sandıkçı
08 Eylül 2015, 01:30
dostum kaliteli bir branda almanı tavsiye ederim.su geçirmez olanlar biraz daha pahalı zaten bakarak alırsan farkı anlarsın.Brandada dikkat etmen gereken bir nokta var sıcakkken motoru örtersen veya değerse eksoza yapışır.Brandalı olması en azından pek çok zarardan korur.(hırsız-sigara-üstüne oturulması vs...)