PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Satış İlanlarındaki Ahlaksızlık ve Sahtekarlık...

Green Arrow
02 Eylül 2015, 23:24
Arkadaşlar Merhaba,

Gerçekten insanlar 3 kuruş için neredeyse karakterini ruhunu satacak hale gelmiş yazık. Aşağıdaki ilanla alakalı uyarı yapmak istiyorum. Ben Triumph ve Ducati markalarını hayranlık derecesinde seven biriyim ve sık sık ilanlarını takip etmekteyim. Dolayısıyla da motorların çoğunu biliyorum sayılarının az olmasından ötürü. Bu motor nisan ayında satıştaydı ve 16 bin lira istiyordu ilk sahibi. Beyefendi düzgün biriydi ve biraz daha pazarlığa açıktı. Ancak motorun motor bloğu çatlamış ve kaynakla onarılmış bir motor bu ilk sahibi dürüst biri olduğu için adam açık açık yazmıştı ilanına ve fiyatıda bundan dolayı uygundu. Arkadaş almış motoru şimdi ilana bakıyoruz bununla alakalı gram yazı yok ve 19 bin lira fiyat çekmiş. Muhtemelen o motor blok çatlağı kayıtlı falan değildir sorguda ve birilerine çakmaz ise yutturma peşinde. Yahu bu yan yatma veya ufak parça değişimi değil ki arkadaş koskoca blok operasyon geçirmiş bir kazadan ötürü. Ben utandım ilanı gördüğümde yemin ediyorum yazık gerçekten...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-triumph-bakimli-street-triple-226009326/detay

yeknet
02 Eylül 2015, 23:28
zaten böyle yüksek fiyat çekenlerin satma şansı sıfır. ilan çok ama alış veriş o kadar az ki. ilanların çoğu zaten tok satıcı.

sinan151
02 Eylül 2015, 23:50
Bunları gördükçe tırsmadım değil . Öğrenci halimle zar zor para biriktirdim zaten bide aldığım motorda sıkıntı çıkarsa :pale:

Mamba09
02 Eylül 2015, 23:53
mesaj atıp söyleyin isterseniz.

mhmtesk
03 Eylül 2015, 00:12
Aynı şey benim başıma geldi, kaza yaptığım motoru tamir ettirip kişisel nedenlerden dolayı kazalı resimlerinide göstererek satmıştım.

Alan kişi ise kazasız olarak satışa koymuş ve satmıştı.

Yani bu insanlıkla alakalı bir şey.

Alan kişiyide bulup resimleri onada gösterdim. Fakat şundanda eminimki, oda vakti geldiğinde kazasız diye satacak. :farao:

F54
03 Eylül 2015, 00:22
Ya arkadaş motor Bloğu çatlak/Kaynaklı motoru çakacak birilerini buluyorsa harbiden satış/pazarlama kabiliyeti var adamda

Green Arrow
03 Eylül 2015, 00:34
mesaj atıp söyleyin isterseniz.

Sahibinden hesabı açamıyorum bu telefon numaramın üzerine maalesef. Öyle olunca da mesaj atılamıyor. Ama mesele insanların bilmesi o kişi umrumda değil açıkcası.

mgora
03 Eylül 2015, 01:03
Ülke olarak ufak üçkağıtlarla başlayan süreç büyüyor.Genel olarak sorun çıkan aracı satma eğilimi var sonrasını düşünen yok.Bu mantalite büyüyor ve bu noktaya geliyor.

A.Türker
03 Eylül 2015, 03:20
motor bloğuna kaynak yapılabiliyor mu?

Green Arrow
03 Eylül 2015, 09:17
motor bloğuna kaynak yapılabiliyor mu?

Bu konu çok tartışılıyor ancak mühendisler kesinlikle karşı buna. Küçük blokl çatlaklarına kaynak yapıldığı çok Türkiye'de ancak geri dönüşü olmayan çatlaklara bile kaynak yapıp toparlayıp bunları insanlara sağlam diye satan insanlar mevcut. Satan kişi bu sorunu 2011 yılında yaşadığını ve tamir ettirdikten sonra 4 yıldır bindiğini yazmıştı. İlk sahibinin yazımı ve anlatımı çok dürüsttü alacak olsam o halde alırdım motoru çünkü herşeyi, yaptırdığı yeri ustaya kadar söylemiş. İçine sinmez ise git sorgulat diye...

ozrace
03 Eylül 2015, 09:52
Şu ilanlara yorum kısmı koysalar ne güzel olur...

afu35
03 Eylül 2015, 10:00
Şu ilanlara yorum kısmı koysalar ne güzel olur...

Yemin ederim tam da aynı şeyi yazmak üzereydim vazgeçtim. Şimdi çıkar birisi o zaman karalamak isteyenler saçma sapan yorum yazar der diye. Ama iyi bir moderatör kontrolüyle mantıklı en azından puanlama olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:58 ----------

Siteye bi öneri mail i atıyorum bakalım ne diyecekler

Iron&Road
03 Eylül 2015, 10:00
Benzeri bir olay başıma geldi, 94 model e36 BMW otomobilim blok çatlattı ve bende o şekilde sattım gayet cüzi bir fiyata. Alan arkadaşın haberi vardı ben toplayıp bineceğim dedi.

Neyse sonra bir bakarım 1 hafta sonra arabanın ilanı sitede geziyor ve arabanın meğersem başına hiç bir şey gelmemiş! :silent: İlanı okuyorum dedim herhalde bu başka araba, fiyat olarak ta ederi 20-21 bin TL kadardı ben hasarlı olduğu için 17'ye bıraktım, adam aracı 25 bin TL'den ilana vermiş.

Siteye mail attım,ilan yanıltıcı/eksik bilgi içeriyor gibisinden açıkladım, hatta arabanın daha yeni yapılmış satış evraklarını bile taratıp gönderdim. Ama sonuç sıfır...

Malum siteler bu işlerden para kazanmayı biliyor ama kesinlikle güvenilir değil. Alıcıyı koruyucu önlemler zaten zaruri olması gereken 3D secure sistemlerinden öteye geçmiyor. Onlarında haliyle böyle ilanlarda hükmü yok.

yasdal
03 Eylül 2015, 10:11
Kazalı iken alıp topladığım M800 intruder i geçenlerde ilanda görmüştüm. Aynı şekilde gız oğlan gız gidiyordu. Benim sattığım fiyatın yaklaşık 6 bin TL üstüne tabi.

bilginozi
03 Eylül 2015, 10:36
Yemin ederim tam da aynı şeyi yazmak üzereydim vazgeçtim. Şimdi çıkar birisi o zaman karalamak isteyenler saçma sapan yorum yazar der diye. Ama iyi bir moderatör kontrolüyle mantıklı en azından puanlama olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:58 ----------

Siteye bi öneri mail i atıyorum bakalım ne diyecekler

Çamur atan çok olur o yüzden yorum seçeneği koymazlar. Ama isterseniz ilanı şikayet edebiliyorsunuz.

mtasdel60
03 Eylül 2015, 11:05
Bu yüzden 2.el ybr almak yerine, motosiklet hayatıma sıfır Mondial Drift ile başaldım....

savinelli
03 Eylül 2015, 11:13
ilanı şikayet etseniz de mesaj atsanız da bir sonuç alınacağını sanmam. bu gibi insanlar yüzünden 2. el motor alamıyorum. bütçemi zorlayarak ilk motorumu da sıfır aldım. inşallah bundan sonrakiler de sıfır olacak. en azından başına gelen her şeyi ben yapmış olurum. geçmişini bilirim. satarken de ona göre mantıklı bir fiyat verir ne kendimi madur ederim, ne de hak yedim diye uykularım kaçar..

eek
03 Eylül 2015, 11:17
Kaza, kötü bakım, ufak tefek denilen kusur vs. kim yazıyor ki? Araba, motor, hatta ev ilanları bile sahtekarlık dolu. Üst komşu manyak o nedenle satıyorum, yanında düğün salonu var yazları uyku haram diye verilen ev ilanı var mı? Arka tekerden ses geliyor, 100'den sonra titreşim felaket çözemedik, yağ yakıyor diye araba yağı koyuyorum yazan ilan da görmediğimize göre ikinci el telefon kılıfı bile almak büyük risk. Kulüp motorudur kazasızdır ömürlüktür yazılan motorun takla atarken videosu var daha ne diyeyim. Ben kredi çekip sıfır motor aldım, şimdi eşim hamile ve araba alacak durumum yok, 10 civarı ikinci el bakıyorum ama anlamasam gerçekten en namuslu aile babası gözüken adam bile sahtekar çıkıyor, çoluğunun çocuğunun üzerine yemin ediyor utanmadan.

Alt segment olsun, daha küçük cc olsun vs. ama sıfır almaya çalışın.

bilginozi
03 Eylül 2015, 11:23
İkinci el alınacaksa tanıdıktan bilinen motoru almakta fayda var.

erreguay
03 Eylül 2015, 12:25
Sırf satış zamanı bu gibi şeyler için servis kitapçığını kaşeletip servis dökümlerini muhafaza ediyorum.

vader
03 Eylül 2015, 12:45
Arkadaşlar Merhaba,

Gerçekten insanlar 3 kuruş için neredeyse karakterini ruhunu satacak hale gelmiş yazık. Aşağıdaki ilanla alakalı uyarı yapmak istiyorum. Ben Triumph ve Ducati markalarını hayranlık derecesinde seven biriyim ve sık sık ilanlarını takip etmekteyim. Dolayısıyla da motorların çoğunu biliyorum sayılarının az olmasından ötürü. Bu motor nisan ayında satıştaydı ve 16 bin lira istiyordu ilk sahibi. Beyefendi düzgün biriydi ve biraz daha pazarlığa açıktı. Ancak motorun motor bloğu çatlamış ve kaynakla onarılmış bir motor bu ilk sahibi dürüst biri olduğu için adam açık açık yazmıştı ilanına ve fiyatıda bundan dolayı uygundu. Arkadaş almış motoru şimdi ilana bakıyoruz bununla alakalı gram yazı yok ve 19 bin lira fiyat çekmiş. Muhtemelen o motor blok çatlağı kayıtlı falan değildir sorguda ve birilerine çakmaz ise yutturma peşinde. Yahu bu yan yatma veya ufak parça değişimi değil ki arkadaş koskoca blok operasyon geçirmiş bir kazadan ötürü. Ben utandım ilanı gördüğümde yemin ediyorum yazık gerçekten...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-triumph-bakimli-street-triple-226009326/detay

Böyle tuzaklara düşmemek için, mutlaka iyi bir ustayla motosiklet almaya gidilmeli veya ayrıntılı bir inlemeden geçirilmeli diye düşünüyorum.

Bu şekilde , en azından alınan risk bir parça azaltılabilir.

Saygılarımla.