PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : R125 ve RS125 hakkında merak ettiklerim

Sepya
28 Ağustos 2015, 23:16
Şu saaten sonra konu kirliliği yapmak istemedim açıkçası şu 2 motor hakkında merak ettiğim birkaç bir şey var. Bilmesenizde mantık yürütebilirsiniz böylece sohbet ortamı oluşmuş olur.

R125 hakkında:
~R125 ile artçı, genelde arkamda birisini gezdiren bir insanım R125in bu değişik sürüş pozisyonu sürücüyü zorluyor mu? Sıkıntı çıkarıyor mu?

~R125in performansını arttırmak için neler yapılabiliyor? Uzun yolda yetersiz kalmasını ve takıldığım gruptaki en yavaş kişi olmayı önlemek adına. (Bu hız meselesi çok tartışıldı maksimum 145 yeterlidir fazlasına gerek yok sonuçta 125 ccden büyük şeyler beklemek saçma olur)

~R125in ivmelenmesini ve tasarımını nasıl buluyorsunuz? Alınabilinir mi?

Aprilia RS125 tabiki efsane bir motor fakat korkutan bir kaç konu var onları sizle paylaşıp öğrenmek istiyorum.

~RS125in egzozunda altta salyangoz (böyle tabir ediyorlar sanırım) şeklinde bir şey var. Bunun yerine kısa egzoz takılır mı? Yamaha stilinde.

~RS125in tasarımını nasıl buluyorsunuz oturuş pozisyonu bel ağrısına neden olur mu? (Agresif sürüş sevsemde bunu merak ediyorum)

~RS125 in belirli bin kilometrelerde değişmesi gereken parçaları oluyormuş (Sekman vs) bunun toplam masrafı ne kadar oluyor?

~RS125 hakkında açıkcası en merak ettiğim soru şudur "Bu aletle uzun yol çekilir mi? Sıkıntı çıkarır mı?"

~RS125 in grenajlarının temini nasıldır? Yurtiçinde bulamaz mıyız? Veya yaptırılması vs mümkün mü?

Hoşuma giden iki motor hakkında merak ettiğim sorular. Vakit ayırdığınız için sonsuz teşekkürler.
http://img.photobucket.com/albums/v260/lacrimosae/Bike%20Accessories/ExpansionChamber.jpg

Bu arada egzozdaki salyangoz dediğim şu

Mengu16
28 Ağustos 2015, 23:20
2 zamanlı motorla uzun yol yapamazsın unut bunu bence. O motorlar sabit devirde gitmeyi pek sevmiyo, bol gazlama ister. Sürekli tam gaz da gidemezsin şişer. Bir de 2 zamanlı motorda egzoz çok hayati bir şeydir orjinalini bozarsan performansı ciddi oranda düşer. Bunlarda subap olmadığından egzoz motor içindeki hava akışını sağlamak için çok önemli.

Sepya
28 Ağustos 2015, 23:21
Mengu Abi Sağolasın bi soruyu sildik sayalım :) Teşekkürler

Mamba09
28 Ağustos 2015, 23:35
r125 hiç uzun yol motoru değildir. cbr 125 uzun yolda daha rahattır ve eşyaları yüklediğinde kötü görünmez. r125e eşya bile yükleyemezsin. cbr 125 gibi r125 gibi motosikletere uzun yolda artçı alarak büyük mantıksızlık yaparsın. yazık arkadaşına :)
r125 yerine cbr 250 almanı tavsiye ederim. en azından daha güçlü. r125 en fazla 2 ay sonra sıkacaktır. haa şehir içinde kullanacaksındır, 100ün üstüne çıkacağın bir yer yoktur kısa mesafe gideceksindir, bence o yönden r125 alabilirsin.

Sepya
29 Ağustos 2015, 03:02
r125 hiç uzun yol motoru değildir. cbr 125 uzun yolda daha rahattır ve eşyaları yüklediğinde kötü görünmez. r125e eşya bile yükleyemezsin. cbr 125 gibi r125 gibi motosikletere uzun yolda artçı alarak büyük mantıksızlık yaparsın. yazık arkadaşına :)
r125 yerine cbr 250 almanı tavsiye ederim. en azından daha güçlü. r125 en fazla 2 ay sonra sıkacaktır. haa şehir içinde kullanacaksındır, 100ün üstüne çıkacağın bir yer yoktur kısa mesafe gideceksindir, bence o yönden r125 alabilirsin.

Abi malum yaştan dolayı iki seneliğine 125 cc çilesindeyim, okul 10 km uzaktada arada oraya giderim sabah. Arada gene haftasonu bi dolaşırım. Bazen tek başıma eşyasız afyon ısparta, afyon izmir yapabilirim. Eğer R125 olursa bu arada değerli yorumun için teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:08 ----------

Artçı konusunu merakımdan dolayı hortlatayım

Uğur Alanbay
29 Ağustos 2015, 03:26
Yaklaşık 2 ay önce aldım r125'i hep şehir içi kullandım uzun yol yapmadım bu süre içinde hiç sıkıntı yaratmadı bana uzun süre bana yeteceğini düşünüyorum boyum 1.84 sürüş pozisyonu bana hiçbir sıkıntı çıkarmadı gayet rahat geliyor bana aldığım artçılar da bi sıkıntı yaşamadı çok rahat değil tabiki ama sıkıntı yaşamadılar yani ama dediğim gibi hep şehir içi kullandım buna göre yorumladım

Sepya
29 Ağustos 2015, 04:08
Artçı taşırken siz sıkıntı çekiyormusunuz? Birisi adeta sırtında taşıyormuşsun gibi oluyor demişti

Uğur Alanbay
29 Ağustos 2015, 04:23
artçı oturmayı bilirse hissetmiyorum bile arkadan gelip benzin deposuna dayanıyor gayat rahat benim için

Sepya
29 Ağustos 2015, 04:31
Son hızınız nedir peki?

Uğur Alanbay
29 Ağustos 2015, 04:32
hiç hız denemesi yapmadım amacımda değil zaten o konuda yanlış bilgi vermiyim

Sepya
29 Ağustos 2015, 04:43
Çok çok teşekkür ederim cevaplarınız için :)

Uğur Alanbay
29 Ağustos 2015, 04:50
rica ederim :)

beyaz_kurt
29 Ağustos 2015, 09:38
r125i 1 sene boyunca yazın-kışın, kar, yağmur, çamur demeden kullanmıştım keratayı
son hız olarak 138 görüyor
tasarım ve ivmelenme olarak kendi sınıfında(bazı arkadaşlar 2 zamanlılarla kıyaslıyor ama bnm demek istediğim 4 zamanlılar)gayet iyidir(özelliklede tasarım)
performans artırma demişsin ama hiç gereği yok 125cc de bedava masraf bence artıcagı zaten en fazla 3-5 beygir olur.
Alınabilir mi Dersen Şu Son Gelen Zamdan Sonra 0'ı alınmaz , ama 2.el 2012-2013 modelleri alınabilir.

Sepya
29 Ağustos 2015, 16:08
Kol çıkarma vb riskleri göze alırsak kesici iptalinde kaç kmh oynama olur? Stock ve kesicisiz halinde ne gibi bir fark olur?

Mamba09
29 Ağustos 2015, 16:47
Kol çıkarma vb riskleri göze alırsak kesici iptalinde kaç kmh oynama olur? Stock ve kesicisiz halinde ne gibi bir fark olur?

Arkadaşım kibar insan çizgimden kaymak istemiyorum ama kafan çalışmıyor mu? 3-5 kilometre hız için kol çıkarmayı göze almak nedemek? r125te maksimum yapacağın 140. ulan hadi 150 olsun. arkadaş ne bekliyorsun 125lik makinadan? hız yapmak için mi motosiklet istiyorsun keyif almak için mi? hız yapmak için alacaksan git kuba-cg falan al 2-3 bin lira para yatır 200 falan yapıyor onlar harbiden bak.

motosiklet bir kültürdür. motosiklet hız değildir. motosiklet "kaç basıyo bu alet? 200 bastım" muhabbeti değildir.bu muhabbeti yapanda pek motosiklet kültürüne aşina değildir. yahu neden hız soruyorsunda viraj sormuyorsun? sen virajın tadını hayatında aldın mı? viraja pegleri değdire değdire girebilir miyim diye sorsana. yada frenleri abs yapabilir miyim diye sorsana. ne gereksiz işlerle uğraşıyorsunuz ya. hız istiyorsan git al 600 cc 4 silindir motor o yapar hızı.

ha bu demek değildir ki motosiklet kültürüyle yaşayanlar hız yapmıyor. bu o değil. motosikletle arkadaşlarlarınla uzun yollar yapmak, hafta sonları gazlamak, yağmurlu havada sürerken keyif almak, "dur çok hızlı gitmeyeyim manzarayı izlerim" demek. buralara girip "son hız son hız" muhabbeti yaparsan tepki toplarsın dostum.

sorunun cevabına gelirsek, r125e 10 bin lirada harcasan o motor YÜZ YİRMİ BEŞ!

Sepya
29 Ağustos 2015, 16:50
Bu kadar sinirlenmene gerek yok abi az önce 20 dakikalık bir video izledim, anlatsn kişi cbr 125 R125ten kesici avantajından dolayı daha hızlı dedi. Bende bunun için merak rdip sordum yoksa 135 bile bir125e göre iyi bir rakam

newmoto76
29 Ağustos 2015, 17:21
Yeni Rs125 ler 4 zamanli . Uzerinde Piaggio 4 subap 15 hp motor var.

Cok basarili bir motor degil.Asil efsane 2 zamanlilardi.Alinir ama hobi amacli uzun yola gelmez.

Aprilia malzeme kalibresi ve yol turus acisindan Yamahayi Hondayi falan gomer..

125 cc eger 2 zamanli degilse son surat tartismasi kac yapar sorusu gereksizdir.100 + hizlar bu cc icin guvensiz gereksiz hizlardir.

beyaz_kurt
29 Ağustos 2015, 23:29
Son Hız 138 Dedim Ama Bu Hafif Yokuş Aşagı Olan Yolda Yada Rüzgarsız Düz Bir Yolda Görebileceğin Hız İstediğini Yap Kesiciyi İptal Et Dişliyi Büyüt vb. Genede İdeal Görebileceğin Hız 125-130 Arası Hızlar Olucaktır.

Sepya
29 Ağustos 2015, 23:55
130 yeterli ya gerisi önemli değil aslında.