PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye Vatandaşıyız diye 6 ehliyet puanı veriyorlar maalesef

Sinan58
18 Ağustos 2015, 01:05
Değerli motosikletçi kardeşlerim ve motosikletçi abilerim bildiğiniz gibi fransada yaşamaktayım;
Bugün ehliyetimi fransız ehliyetine çevirttirmek için biraz araştırma yaptım aslında, zaten tercümanla falanda konuşmuştum.
Türkiye Cumhuriyeti ehliyetimi fransız ehliyetine çevirttiğim taktirde nedenini anlayamadığım bir şekilde normal bir fransız ehliyet puanının yarısı olan 6 puanı veriyorlarmış maalesef.12 puana tamamlamak içinde en az 3 yıl hiç kaza yapmamam gerekiyormuş.Yolda giderken yavşağın biri bana çarpsa 3. yıl dolmadığı sürece, ehliyetimin puanını 12ye tamamlamak için en az bir 3 yıl daha beklemem gerekiyormuş.Sadece 3 kez emniyet kemerimi takmasam veya 3 kez trafikte kırmızı ışık vs. haata yaparsam ehliyetime el konuluyor maalesef.Tekrar yeniden ehliyet lmakda çok zor+ birde burada normal bir ehliyet bmw 3.20 parasına geliyor.
Zaten burdaki trafik polislerininde çoğunun Türk lere karşı ön yargısı var nedense...
Sırf Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldukları için ehliyet alamayan tanıdıklarım var maalesef.
Ehliyetime el koysalar gene vazgeçmem bu araba+motor sevdasından...
Onlar fransızsa bende Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım.

Levent68
18 Ağustos 2015, 01:54
Nedeni çok basit orada ki sürücü kursları ile Türkiye de ki sürücü kurslarını karşılaştır. Türkiye de araba ya da motor kullanmayı bilmeyen adama ehliyet veriyorlar. Orada ise sen o aracı kullanamadığını ispatlamadığın sürece sınavlar ile ehliyet alamıyorsun. Bu yüzden Avrupa ülkeleri hariç diğer ülkelerden ehliyetler değiştiği zaman böyle yaptırımlar oluyor. Türk olman ile ilgisi yok.

ogzcngdk
18 Ağustos 2015, 02:26
bence doğru olanı yapıyorlar, bende fransanın yerinde olsam trafiğimi türk vatandaşlarından korurdum..

Shrieker
18 Ağustos 2015, 04:13
Kardeş bizden rastgele 1000 sürücü alıp İngiltere'de trafiğe salsan 3 ay içinde en az yarısı kodesi boylar. Gözümün önünde ehliyet sınavında skuteri düşüren kişi sınavı geçti ehliyet aldı... Senin için kötü bir durum ama adamlar sadece kendilerini koruyorlar.

mgora
18 Ağustos 2015, 06:35
Bence adamların geçmiş kötü tecrübeleri var ... :)

biyeybaraküs
18 Ağustos 2015, 07:55
Değerli motosikletçi kardeşlerim ve motosikletçi abilerim bildiğiniz gibi fransada yaşamaktayım;
Bugün ehliyetimi fransız ehliyetine çevirttirmek için biraz araştırma yaptım aslında, zaten tercümanla falanda konuşmuştum.
Türkiye Cumhuriyeti ehliyetimi fransız ehliyetine çevirttiğim taktirde nedenini anlayamadığım bir şekilde normal bir fransız ehliyet puanının yarısı olan 6 puanı veriyorlarmış maalesef.12 puana tamamlamak içinde en az 3 yıl hiç kaza yapmamam gerekiyormuş.Yolda giderken yavşağın biri bana çarpsa 3. yıl dolmadığı sürece, ehliyetimin puanını 12ye tamamlamak için en az bir 3 yıl daha beklemem gerekiyormuş.Sadece 3 kez emniyet kemerimi takmasam veya 3 kez trafikte kırmızı ışık vs. haata yaparsam ehliyetime el konuluyor maalesef.Tekrar yeniden ehliyet lmakda çok zor+ birde burada normal bir ehliyet bmw 3.20 parasına geliyor.
Zaten burdaki trafik polislerininde çoğunun Türk lere karşı ön yargısı var nedense...
Sırf Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldukları için ehliyet alamayan tanıdıklarım var maalesef.
ilk başta selam olsun tüm gurbetteki kardeşlerimize bu uygulama sadece türkiye den alınan ehliyetlerimi yoksa Avrupa birliği olmayan tüm ülkelerimi kapsıyor ,ehliyet almak 3.20 BMW parası derken kaç Euro ya geliyor

ayrıca elimde yetki olsa türkiyedeki tüm ehliyetlerin yüzde 80 ini toplarım

000000
18 Ağustos 2015, 08:38
... ayrıca elimde yetki olsa türkiyedeki tüm ehliyetlerin yüzde 80 ini toplarım
Selam,
sen o %80'lik gruba dahil misin peki? Çünkü %80 oldukça büyük bi rakama denk geliyor. Eğer öyleyse illa diğerlerinin toplanmasını yada diğerlerinin toplatılması için sana yetki verilmesini beklemene gerek yok.

Bune
18 Ağustos 2015, 08:46
Fransayı ve fransa vatandaşlarını hiç sevmediğimi göğsümü gere gere söyleyerek hatta bu konuda ırkçı olmakla gurur duyarak başlayayım laflarıma.

Fransa ezelden beri Türk düşmanı hatta diğer bir çok ırka da düşmanlar ama bu konuda en mantıklı olanı yapmışlar. Bizim ülkemizde kuralına uygun süren insan oranı olsa olsa %10' dur onlar da diğerlerine uymazlarsa telef olacakları için mecburen geri kalanlar gibi sürüyorlar. 3 yıl iyi bir süre anca öğrenilir işte.

Ayrıca Türk ehliyetini kaydettirmeseniz oradaki eğitim kurumlarından eğitim alıp ehliyet alsanız yine 6 puan mı veriliyor yoksa 12 mi bi de bunu sormak lazım.

oktay33
18 Ağustos 2015, 09:36
Araba ve motoriklet ehliyetlerimi Fransa'da yaşadığım yıllarda aldım.
Eğitim gerçekçi olduğundan sana zor geliyordur.

yasdal
18 Ağustos 2015, 09:39
E şükret çeviriyorlar. Git tekrar ehliyet al deseler daha mı iyidi. Dikkat et 6 puanı bitirme sende. 3 yılda 12 yapıcam diyosun da 12 olunca da 6 kere emniyet kemeri cezasında alıyolarmış ehliyetini. Az dikkat edersin bişe olmaz.

Darkcity2000
18 Ağustos 2015, 11:23
biri gelip sana carpsa puanin dusmez merak etme,sen kaza yapmayacaksin.. ne guzel iste gelismis toplumlar boyle adama buzuk buzuk araba kullandirir.. :)

KUVVETMİRA
18 Ağustos 2015, 11:36
türk'ün türk'ten başka ehliyet vereni de yoktur.

papirus00
18 Ağustos 2015, 11:55
Fransızların kibirinden kaynaklanan bir durumdur. Ben katılmıyorum Türk milletinin kötü araba kullandığına. Hele İstanbul'da araba kullanan bir araç kullanıcının çoğu fransızdan daha iyi araç kullanabildiğini de düşünüyorum.

Sorun,
Kurallara uymuyor olmamız(Çoğu durumda kurallara uyuyor olmakta tehlikeli bir hal alıyor garip bir şekilde).
Kuralların herkese aynı şekilde standartlar oluşturmaması.
Para sahibi ve lüks araç sahibi olarak yada yüksek bir araç kullanarak statü sahibi, trafikte öncelik sahibi olunduğu algısı.
Okumuş cahillerin cahilliklerini kabul etmemekte bu kadar ısrarcı olması(Trafik eğitmeni olduğunu söyleyen bir bayan motosikletlerin emniyet şeridinden gitmesi gerektiğini iddia etmişti bir keresinde)
Gün geçtikçe insana olan saygımızı daha fazla kaybetmemizden kaynaklı.

Bu saydıklarım kötü araç kullandığımızı yada kötü şoför olduğumuz anlamına gelmez. Misalen, almanya'da yaşan gurbetçilerimizde gözlemlediğim bir kaç örnek var, oradayken yaya geçidinde ayağını kaldırımdan aşağıya atınca hemen durarak yol verirken buraya tatile geldiğinde, yaya ayağını kaldırımdan aşağı indirince gaza daha fazla bastığını gözlemledim.

işin özü bence Türklere 3. sınıf insan muamelesi yapmaktan öte bir uygulama değil. Evet saydıklarım nasıl bir seviyede olduğumuzu ortaya koyuyor ama bu yakıştırmaları haklı ve yerli bulmuyorum. Kaldı ki hiçbir kimse hiçbir yerde ceza alacak şekilde araba kullanmamalı nokta net

Edit: imla

hakikiteker
18 Ağustos 2015, 12:06
Acıma yetime döner koyar ...... sözünü dikkate almış adamlar. Ehliyeti olan ortalama bir Türk insanının birini katletmesi çok muhtemel olduğundan mantıklı bir uygulama bence. Sizi tenzih ederek söylüyorum, lafım size değil. Çinli motor üretir gibi ehliyet dağıtan eğitim ve sınav sistemine.

pcmnyk
18 Ağustos 2015, 12:20
Merhaba turkiyede ehliyetlerin nasil verdigini ehliyetli kisilerin trafik bilgisi ve cevreye saygisini goz onunde bulundurursak bence fazla bile vermisler :)

erk1n
18 Ağustos 2015, 12:22
Fransızların kibirinden kaynaklanan bir durumdur. Ben katılmıyorum Türk milletinin kötü araba kullandığına. Hele İstanbul'da araba kullanan bir araç kullanıcının çoğu fransızdan daha iyi araç kullanabildiğini de düşünüyorum.

1. Dünya Savaşı'nda da yenilmedik aslında. Almanlar yenildi diye mağlup sayıldık.

Türkiye'de ehliyet kurslarının ve sınavların durumu ortada. Her birimizin ehliyeti olduğu halde araç kullanmayı bilmeyen tanıdığı vardır.

Türkiye'de kurallar var çoğu kağıt üzerinde ama uygulanmıyor. Uygulananlar içinde denetimler yetersiz. Mesela bırakın normal bir sürücüyü siz hiç trafik polis otosunun yaya geçidinde bekleyen yayaya yol verdiğini gördünüz mü?

Saçma trafik uygulamaları da var. Mesela döner kavşağa trafik ışığı koyan tek ülke bizimkisidir heralde. Zaten kavşakta kim kime yol verecek onu da kimse bilmiyor. Sürücüler eğitimsiz bir çoğu da saygısız. Çoğu sürücü yolun kendi malı olduğunu, önceliği ve ayrıcalığı olduğunu düşünüyor. Yolların toplumun ulaşımına yarayan kurallar dahilinde diğer insanlarla paylaşması gereken kamu malları olduğundan habersiz.

Bence Fransa'nın Türk ehliyetini kabul etmesine bile sevinmek lazım.

Bu işe "dış mihraklar", "Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur", "Avrupalılar bizden nefret ediyor", "Kibirli Fransızlar" şeklinde yorum getirip kendi halimizi görmezden gelmek klasik Ortadoğulu refleksidir.

swizz
18 Ağustos 2015, 12:22
Isvicrede yasayan birisi olarak; Türkiyeden gelen görevli, evlenerek vs. kisiler adapte sorunu yasiyorlar. Yaya herseyden üstün iken yaya yol verilmiyor, öncelik hep kendilerinde sananlar var. Buradada bi kanun. kural. kaide var uyum saglamak zorundasiniz. B ausweiss`ta bu yüzden verilir. Otobahnlarda max. hiz 120 iken alinan radar cezalarini bi siz düsünün. Yaptiklari cok dogal ve olmasi gereken birsey.

Osırıs
18 Ağustos 2015, 12:31
10 yıldan fazla araç kullanıyorum bu memlekette,ben onların yerinde olsam 0,6 puan bile vermem bizim millete! hepsi kasap,enikli cücüklü karılı kızlı alayının şöförlüğü yok

MotoNoob
18 Ağustos 2015, 12:38
Avrupada her Ülke Yabancı düşmanıdır, doğru, ama bu sistemi sen "Türkiye Vatandaşı"sın diye uygulamıyorlar... Hatta bizim kendi Vatandaşlarımız bile artık birbirinden nefret duymaktalar.

6 Puanı sana Deneme Süreci olarak veriyorlar. Tercümanını da değiştir eğer sana gerçekten durumu böyle anlattı ise. Süreç 2+1 sene. Kendi hatandan kaynaklanan Kaza olursa, sürecin 2 seneden 3 seneye uzayabilir. Ama 2 sene kendi hatandan kaynaklanmayan herhangibi kazaya bulaşırsan, sürecin uzamaz, Puanın artmaz. Puansız başlamak istiyorsan, Ehliyetini yeniden yap orada. Kullanılmış 2.el bmw 320 Fiyatına ulaşabilir Ehliyet bedeli. Ama orada 320 leri 2bin € 5bin € bulursun.

Yalnız, buradaki Sınavlara benzemez. Direksiyonda 30dk - 1 Saat arası Şehir içi kullandırırlar sana arabayı. Arabayı istop et, sıkıntı yok. Ama bir kere olsun dönmeden önce omuz bakışını unut, sana Ehliyet vermezler.

Ben almanyada Ehliyetimi yaptım, Trafiğe ilk orada çıktım. Adamlar sıkı kontröl ediyorlar ne güzel. Ve bu nedenle herkes Kemer takar, ön ve arkasına dikkat eder, birbirine saygılı davranır Trafikte. Vırt Zırt korna sesi yok. Burada Ehliyeti yeniden yaptım, ve A2yi ekledim üstüne. Direksiyon sınavında "Stop" Levhasında durdum diye benden 5 Puan kestiler. Neymiş: Araba maraba yok ne duruyorsun devam etsene bilader...

Kemersiz: 80€ + 1 Puan
Kırmızıdan geçiş: 90€ 1 Puan (Kırmızı 1 saniyenden daha uzun süre yanıyorsa 200€ + 2 Puan + Para/Hapis Cezası)
Kırmızıdan geçip Tehlike yaratmak: 200€ + 2 Puan 1 Ay Araç kullanma cezası
Çalışan aracın içinde sürücü olarak Cep telefonu kullanmak: 60€ + 1 Puan
Takip Mesafesi: 75€ - 400€ (Hıza ve Mesafeye bağlı) + 0-3 Ay kullanım Cezası
Trafikte birine küfür etmek: İnek!: 300€ Orta parmak: 4000€

Kaynak (https://www.bussgeldkatalog.org/)

Oradan sonra Türkiyenin Trafiğine çıkınca, her an kendi Canın ile oynuyorsun, kendini riske atıyorsun gibi hissediyordum kendimi.
Orada Autobahn'a çık, yerinde 260 bas, hatta 300 bak sana uzaktan yol açıyorlar, 3.üncü şeritten Ortaya geçiyorlar. Sağ şeritte yer varsa sol şeridi meşgul etmiyorlar. Burada hız yasal olsa bile, yolda 3-5 araçtan fazla varsa seni umursamazlar ve hatta bilerek yol vermezler.

linkinpark20
18 Ağustos 2015, 12:43
Helal olsun adamlara. Tam olmasi gerektigi gibi kurallar koymuslar. Turk ehliyetine fazla bile puan vermisler. Su ulkede araba ve motosiklet kullanmayi dogru duzgun ogrenemeden sacma sapan sinavlarla ehliyet veriyorlar. Adamlarda trafik kulturu bu sekilde olusuyor. Bir arkadasim fransada bisikletle 30 km dolastigini ve hic kaza tehlikesi gecirmedigini soylemisti. Kurallar bu denli kati ve duzgun olmasi cok iyi. Bir gun turkiyede de boyle olmasini isterim ama bizimkiler her seyi kopyala yapistir yaptiklari icin olmaz o is.

Sinan58
18 Ağustos 2015, 17:18
ilk başta selam olsun tüm gurbetteki kardeşlerimize bu uygulama sadece türkiye den alınan ehliyetlerimi yoksa Avrupa birliği olmayan tüm ülkelerimi kapsıyor ,ehliyet almak 3.20 BMW parası derken kaç Euro ya geliyor

ayrıca elimde yetki olsa türkiyedeki tüm ehliyetlerin yüzde 80 ini toplarım

Türkiye ehliyetine diye biliyorum çünkü almanya vatandaşları vs fransayı kendi ülkeleri gibi kullanabiliyorlar.Burada sınavı geçememek, kurs parası ,direksiyon sınavı parası vs derken 8000euroya kadar olabiliyor.8000 euroyada mazda rx8, bmw 320 hatta 10000euroya kadar nissan 350z alınabiliyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:13 ----------

biri gelip sana carpsa puanin dusmez merak etme,sen kaza yapmayacaksin.. ne guzel iste gelismis toplumlar boyle adama buzuk buzuk araba kullandirir.. :)
Kardeşim bizi gelip çarpsa normalde puanım düşmez ama fransa polisleri biraz bizim milletimizi sevmediği için kilitli puan cezasını malesef.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:15 ----------

Sorun,
Kurallara uymuyor olmamız(Çoğu durumda kurallara uyuyor olmakta tehlikeli bir hal alıyor garip bir şekilde).
Kuralların herkese aynı şekilde standartlar oluşturmaması.
Para sahibi ve lüks araç sahibi olarak yada yüksek bir araç kullanarak statü sahibi, trafikte öncelik sahibi olunduğu algısı.
Okumuş cahillerin cahilliklerini kabul etmemekte bu kadar ısrarcı olması(Trafik eğitmeni olduğunu söyleyen bir bayan motosikletlerin emniyet şeridinden gitmesi gerektiğini iddia etmişti bir keresinde)
Gün geçtikçe insana olan saygımızı daha fazla kaybetmemizden kaynaklı.

Bu saydıklarım kötü araç kullandığımızı yada kötü şoför olduğumuz anlamına gelmez. Misalen, almanya'da yaşan gurbetçilerimizde gözlemlediğim bir kaç örnek var, oradayken yaya geçidinde ayağını kaldırımdan aşağıya atınca hemen durarak yol verirken buraya tatile geldiğinde, yaya ayağını kaldırımdan aşağı indirince gaza daha fazla bastığını gözlemledim.

işin özü bence Türklere 3. sınıf insan muamelesi yapmaktan öte bir uygulama değil. Evet saydıklarım nasıl bir seviyede olduğumuzu ortaya koyuyor ama bu yakıştırmaları haklı ve yerli bulmuyorum. Kaldı ki hiçbir kimse hiçbir yerde ceza alacak şekilde araba kullanmamalı nokta net

Edit: imla

Evet genelde Müslüman ve Türk lere karşı bir önyargıları var

smiles
18 Ağustos 2015, 17:26

Fazla bile veriyorlar... Hindistan vatandaşlarına kaç puan veriyorlar acaba merak ettim.

TEKNECI
18 Ağustos 2015, 17:27
bu muamele turk vatandaslarına mı ozgu yoksa fransız olmayan herkese aynı mı?

Sinan58
18 Ağustos 2015, 17:34
Avrupada her Ülke Yabancı düşmanıdır, doğru, ama bu sistemi sen "Türkiye Vatandaşı"sın diye uygulamıyorlar... Hatta bizim kendi Vatandaşlarımız bile artık birbirinden nefret duymaktalar.

6 Puanı sana Deneme Süreci olarak veriyorlar. Tercümanını da değiştir eğer sana gerçekten durumu böyle anlattı ise. Süreç 2+1 sene. Kendi hatandan kaynaklanan Kaza olursa, sürecin 2 seneden 3 seneye uzayabilir. Ama 2 sene kendi hatandan kaynaklanmayan herhangibi kazaya bulaşırsan, sürecin uzamaz, Puanın artmaz. Puansız başlamak istiyorsan, Ehliyetini yeniden yap orada. Kullanılmış 2.el bmw 320 Fiyatına ulaşabilir Ehliyet bedeli. Ama orada 320 leri 2bin € 5bin € bulursun.

Yalnız, buradaki Sınavlara benzemez. Direksiyonda 30dk - 1 Saat arası Şehir içi kullandırırlar sana arabayı. Arabayı istop et, sıkıntı yok. Ama bir kere olsun dönmeden önce omuz bakışını unut, sana Ehliyet vermezler.

Ben almanyada Ehliyetimi yaptım, Trafiğe ilk orada çıktım. Adamlar sıkı kontröl ediyorlar ne güzel. Ve bu nedenle herkes Kemer takar, ön ve arkasına dikkat eder, birbirine saygılı davranır Trafikte. Vırt Zırt korna sesi yok. Burada Ehliyeti yeniden yaptım, ve A2yi ekledim üstüne. Direksiyon sınavında "Stop" Levhasında durdum diye benden 5 Puan kestiler. Neymiş: Araba maraba yok ne duruyorsun devam etsene bilader...

Kemersiz: 80€ + 1 Puan
Kırmızıdan geçiş: 90€ 1 Puan (Kırmızı 1 saniyenden daha uzun süre yanıyorsa 200€ + 2 Puan + Para/Hapis Cezası)
Kırmızıdan geçip Tehlike yaratmak: 200€ + 2 Puan 1 Ay Araç kullanma cezası
Çalışan aracın içinde sürücü olarak Cep telefonu kullanmak: 60€ + 1 Puan
Takip Mesafesi: 75€ - 400€ (Hıza ve Mesafeye bağlı) + 0-3 Ay kullanım Cezası
Trafikte birine küfür etmek: İnek!: 300€ Orta parmak: 4000€

Kaynak (https://www.bussgeldkatalog.org/)

Oradan sonra Türkiyenin Trafiğine çıkınca, her an kendi Canın ile oynuyorsun, kendini riske atıyorsun gibi hissediyordum kendimi.
Orada Autobahn'a çık, yerinde 260 bas, hatta 300 bak sana uzaktan yol açıyorlar, 3.üncü şeritten Ortaya geçiyorlar. Sağ şeritte yer varsa sol şeridi meşgul etmiyorlar. Burada hız yasal olsa bile, yolda 3-5 araçtan fazla varsa seni umursamazlar ve hatta bilerek yol vermezler.

Cevabınız için teşekkür ederim evet tercüman böyle demişti ve burada yaşayan akrabalarımda öyle demişti ama başka bir tercümanada danışmakta fayda var.Ama Türk vatandaşlarına karşı önyargılı oldukları bir gerçek.Hatta bu önyargılara birkaç kez şahit oldum.
Trafik konusunda burdaki insanlar çok eğitimliler aslında.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:27 ----------

Fazla bile veriyorlar... Hindistan vatandaşlarına kaç puan veriyorlar acaba merak ettim.

Hindistan vatandaşlarına kaç puan verdiklerini bende merak ettim doğrusunu söylemek gerekirse.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:30 ----------

bu muamele turk vatandaslarına mı ozgu yoksa fransız olmayan herkese aynı mı?

Abi motonoob adlı üyenin dediklerini dikkate alıp öğleden sonra farklı bir tercümana danışmayı düşünüyorum aslında ama almanya vs diğer avrupa birliği ülkelerinin vatandaşlarına Türk lerden çok daha iii muamele yapıyorlar burada.Bir kaç kez denk geldim.Trafikte Türk sürücülerden gerçekten korkuyorlar.

MotoNoob
18 Ağustos 2015, 17:35
Ehliyetini o ülkede veya Avrupa dışında yapanlara. Ama yeni Ehliyette yapabilirler. Ben alman Ehliyetini 900€ yaptım. Bı kız arkadaşım ise 5250€ verdi. Orada benim zamanımda 11 saat sürücü kursunda direksiyon görmeliydin, şimdi 15 saat oldu. En az. Bazıları 70 saat bile görüyor. Bu saatler içinde Gece, gündüz, Otobahn, Şehir içi ve dışı saatler ayrı hesaplanıyor. Sınavı geçemedin tabiiki sınav parası, ekstra saatler vb ekleniyor. 10000€ yada Ehliyet alan oldu.

Polis nekadar gıcık olursa olsun, orada sana puan yazmak için gıcık gittiği muamelyi sana ve mahkemeye karşı kanıtlaması gerekir. Her zaman hakkını arıyabilirsin. Kazalar her zaman tek tarafın hatasından oluşmaz.

Polis keyfine göre biyere kadar hareket edebilir. Sonra savcılara ve Hakime kalır.

Otobanda veya trafikte bir başkası yanlışınızı görse hemen polisi arıyor yavşaklar,
Bu arada millet olarak heryerde farkımız var.
Hatta bizim millet işi biliyor normalde bi kaç tane serseri gece bazen milletin araçlarını çiziyor ama bizim Türk vatandaşlarımız arabanın aynaya tesbih asıyorlar tesbihi gören serseriler arabayı çizmiyor, çizemiyor.Birde Türk lerin arabalarının çoğunun ardında Osmanlı Turası var.

Arasınlar abiii. Herkes kurallara uysun. Kanıtlanabilirse cezasını çeksin.
Görüyorsun, Tesbih veya Turayı görenler niye çizmiyor? O Serserilerin çoğu ya Arap ya Türk. Sonra istediğin kadar onların kurallarına uy, veya Kültürlerine saygı göster, Adamlar seni görünce kaldırımı değiştirir.

Sinan58
18 Ağustos 2015, 17:36
Otobanda veya trafikte bir başkası yanlışınızı görse hemen polisi arıyor yavşaklar,
Hatta bizim millet işi biliyor normalde bi kaç tane serseri gece bazen milletin araçlarını çiziyor ama bizim Türk vatandaşlarımız arabanın aynaya tesbih asıyorlar tesbihi gören serseriler arabayı çizmiyor, çizemiyor.Birde Türk lerin arabalarının çoğunun ardında Osmanlı Turası var.

Darkcity2000
18 Ağustos 2015, 17:49

bu baskasini ihbar bizim yillarca ozlemini cektigimiz seyler, keske hadi be sendeci olmasakta bol bol ihbar etsek edilsek.. demekki her ihbari degerlendiriyor makamlar... off off 28. dunya ulkesiyiz... cok zor durumumuz..

bravetaxi
18 Ağustos 2015, 17:54
fransada hatadan dolayıo çok kişi ehliyetini kaptırıyor torpil gibi şeyler olmadığı için çoğu ehliyetini kaptıran sürücüler motosiklet yönleniyorlar yanlış biliyorsam düzeltim bazı ccleri düşük motorlar ehliyetsiz kullanılabiliyormuş

smiles
18 Ağustos 2015, 17:59
Hindistan yerine Türkiye olabilirmiş:

https://www.youtube.com/watch?v=tPLk9rDl_Wk&feature=youtu.be

MotoNoob
18 Ağustos 2015, 18:01
Bende kesinlikle tüm olarak Suçu kendi Vatandaşlarımızda bulmam. Zamanında göç ettiler, her göç ettikleri ülke yönetimi bunlara "siz sizin insalarınızla beraber kalın" deyip, koca koca türk mahalleler oluştu. Şimdide haykırırlar, uyum sağlamıyorsunuz (entegrasyon) Dilimizi 60 senedir öğrenemediniz, vb vb...

Buradada bunları diyenler tatilde şehir ortasında Bikini ve Don ile gezen insanlardır. Kendi ülkelerinde kıyı/plaj dışı kesinlikle Mayo veya Don ile gezen göremezsin.

Ama herşey ayrı bir konu. Okadar düzen bizim milletide bozar herhalde :farao: