PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışından motor tedarik etmek

dejavoo
16 Ağustos 2015, 23:36
Arkadaşlar bazı motosiklet modellerinin Türkiye girişi yok.Yurtdışından bir şekilde tedarik edebilirmiyiz?Edebilirsek fiyat çok mu tuzlu olur?

Sj's
16 Ağustos 2015, 23:40
Eeee Evet

Tİme_shİft42
16 Ağustos 2015, 23:42
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/16/65dfb3d87d12e49b72848081ade018b2.jpg
http://images.tapatalk-cdn.com/15/08/16/5d494b652e5c54071fe77ee05207122f.jpg

Usercom
16 Ağustos 2015, 23:45
eğer getireceğiniz motor aliexpress tarzı sitelerden gelecek gümrük müşavirliği ile anlaşmalısınız bunu bir ücreti var

motorun Türkiye trafiğinde kullanılmaya uygun olup olmadığı ile ilgili testler yapılıyor bu test yapılmadan motoru 2.el olarak satamazsınız

ayrıca ithalat masrafları

Türkiye fiyatından pahalıya gelebilir

şimdi her poqun vergisi var kdv ötv çok azizim çok :bounce:

dejavoo
16 Ağustos 2015, 23:50
eğer getireceğiniz motor aliexpress tarzı sitelerden gelecek gümrük müşavirliği ile anlaşmalısınız bunu bir ücreti var

motorun Türkiye trafiğinde kullanılmaya uygun olup olmadığı ile ilgili testler yapılıyor bu test yapılmadan motoru 2.el olarak satamazsınız

ayrıca ithalat masrafları

Türkiye fiyatından pahalıya gelebilir

şimdi her poqun vergisi var kdv ötv çok azizim çok :bounce:

Konuyla ilgili yeterli bilgim yok.Şöyle düşünmüştüm; mesela Bulgaristanda bahsettiğim modelin satışı var.Yanılmıyorsam Bulgaristana vizesiz girebiliyoruz.Atlayıp gitsem, ordan alsam gümrükte ödeyip geçebilirmiyim?

mozgur
16 Ağustos 2015, 23:55
Konuyla ilgili yeterli bilgim yok.Şöyle düşünmüştüm; mesela Bulgaristanda bahsettiğim modelin satışı var.Yanılmıyorsam Bulgaristana vizesiz girebiliyoruz.Atlayıp gitsem, ordan alsam gümrükte ödeyip geçebilirmiyim?

Evet / Hayır. Aracı oraya kaydettirip geçebilirsin.Vergisini de oraya ödersin. Her sene yurtdışına giriş çıkış yapman lazım ayrıca. Ve satarken de satış işlemleri için bulgaristana gitmeniz lazım. vs. vs. uzar gider liste. Yani o motoru elini sallaya sallaya Türk vergi sistemine dahil edemiyorsun.

zileliorhan
16 Ağustos 2015, 23:56
Bir konuyu hatırlatıyım, öncelikle Bulgaristan'a vizesiz olarak, ancak ve ancak "yeşil pasaportun varsa" ve girişte "Bulgaristan'dan transit geçeceğini beyan edersen", Bulgaristan'a vizesiz girebilirsin.

Usercom
16 Ağustos 2015, 23:58

havada bulut ... :queen:

bulgaristan dan motor aldın Türkiye'ye geldin 6 ay Türkiye'de kaldın sonra 6bulgaristan'a gitmelisin başka türlü o motorla Türkiye'ye bir daha giremezsin :mrgreen:

mozgur
17 Ağustos 2015, 00:00
havada bulut ... :queen:

bulgaristan dan motor aldın Türkiye'ye geldin 6 ay Türkiye'de kaldın sonra 6 ay bulgaristan'da yaşamalısın başka türlü o motorla Türkiye'ye bir daha giremezsin :mrgreen:

Eskidendi o. Değiştirdiler. Artık senede bir giriş çıkış yapman yeterli.

Skaty
17 Ağustos 2015, 00:06

Bu kanun degisikligi ile ilgili kaynak verebilir misiniz?

shruikan
17 Ağustos 2015, 00:08
Git Suriye'den al, o zaman bi şey olmaz. Memleket arabasından insanına suriyeye döndü zaten.

mozgur
17 Ağustos 2015, 00:21
Bu kanun degisikligi ile ilgili kaynak verebilir misiniz?

Veremem . Arayıp bulmam lazım. Aynı aramayı sen de yapabilirsin. Ama örnek verebilirim. Kuzenim daha yeni Mercedes getirdi Almanyadan ikinci el. Bir süredir şu an olduğu gibi senede bir gir çık yapıyor.

ahmetkorkmaz
17 Ağustos 2015, 00:26
Hocam yapacağın şey şudur, eğer bulgaristan da bulgar vatandaşı tanıdık varsa motosikleti onun üstüne alacaksın.

Sonra oradaki bir notere gidip, motosikleti kullanmak için sana vekalet verecek.

Uluslararası ehliyet çıkartıp, motosiklet veya otomobil her neyse, zaman kısıtı olmadan artık Türkiye de kalabilir.

Benim bilgim bu yönde.

Sadece senede bir gidip bg de muayeneye girmen gerekiyor. Cezasını öderim dersen 2 yılda birde gidebilirsin.

Bir de bg vergileri var tabii. Burada harç hurç hiç bir şey yok.

dejavoo
17 Ağustos 2015, 00:51
6 aydan 2 yıla çıkarılma konusunda şöyle bir tuhaflık var; :)
İlk adreste 2010 yılında atılmış mesajlar ve 2 yıla çıkıyor denmiş.
http://forum.grandepuntotr.com/serbest-kursu/21730-yurtdisindan-arac-getirme-6-aydan-2-yila-cikti.html
İkinci adreste ise Başbakan Davutoğlu mayıs-2015 te 2 yıla çıkarıyoruz demiş aynı konu hakkında
http://www.haberler.com/basbakan-davutoglu-gurbetcilere-vaatlerini-7267270-haberi/
Yani sonuçta benim anladığım hala 2 yıla çıkarılmadı galiba.

Darkfriairs
17 Ağustos 2015, 11:10
Bunu bu forumda çözemeyiz.

Eğer Bulgaristan'dan getirilecek ise, Orada bulunan bir şirketin Türkiye mümessili açın, aracı getirin.

rsinan
17 Ağustos 2015, 11:29
Bu yabancı plakalı araç ile Türkiye'de kullanım konusu büyük bir muamma olarak kalmıştır. Dost sohbetlerinde hep geçer de bunu hayata geçiren birisi ile henüz tanışma fırsatım olmadı. Yabancıdan yabancıya satışta TR emsal değeri ile orantılı bir kaparo Turing kurumuna bloke ediliyor. Çeyiz hakkı olarak eş durumundan getirmede yine aynı uygulama var CC plaka falan oluyor ilki de aynı şekilde. Gürcü Bulgar vs plakalar ile kullanımda , o ülkede yasal oturum izniniz olmalı o kadar sürede kullanabiliyorsunuz . Yabancı şirket personeli olarak orada açılan şirkete ait araç gibi gösterip burada kullanımınız durumunda mevcut işinizde SGK dan bildiğim kadarı ile çıkıp "yeni şirketiniz" ile sigortalı olmalısınız . Bunları yapan aracı kurumlar var onlar kitabına uyduruyor bu genelde +500 000 TL üstü araçlar için kayda değer avantajlar sağlıyor ama bu konuda çok güvenilir değil 1-2 ayda bir Mali Şube operasyonlar yapıp müdahale ediyor. Benim kabaca bildiklerim bunlar .
En güvenlisi resmi olarak ithalatını yapmak yine aracı ile çalışıp bu konuda tecrübeli bir GM firması ile çözmek bu durumda da eğer zaten bu araç TR de varsa emin olun buradaki satış fiyatından daha pahalıya gelir. Eğer bizim pazarda olmayan bir araç ise iş daha da zorlaşır , uygunluklar falan devreye girer .Kaldı ki bu kadar zorluğa katlanarak gayet keyifli bir seks fırsatını kaçıracaksınız . Bizi yıllardır mutluluğun doruklarında gezdiren ÖTV , KDV , MTV ve TÜV gibi "küçük ve sevimli mutlulukları" yaşamadan araca binilir mi hiç , bunlar olmadan sahip olduğumuz varlıkların kıymetini bilemeyiz . Ondan yani , sadece biz daha çok kadir kıymet bilelim diye , yoksa her isteyen istediğini alsa olur mu hiç . Patagonya mı burası arkadaş. :)

keremkrmn
17 Ağustos 2015, 11:38
Tabi birde kaza durumu var bu işin Allah korusun bi kazaya karışırsanız bi ton ıvır zıvır çıkacaktır başınıza

Green Arrow
17 Ağustos 2015, 12:13
Bir ithalatçı olarak yazayım. Dostum motoru beğendin ve burada yok. Ya arkadaşların dediği gibi gir çık usülü olacak o iş ki bence eziyetli ve anlatıldığı kadar basit değil, ya da ithal edeceksin. Motor burda olmamalı yoksa kar etmeden buradan pahalıya mal olabilir sana, birde kesinlikle sıfır olmak zorunda. Motoru alıcaksın ihraç edeceğini belirt ve vergiden muaf et bir şekilde ya da çıkarken vergi iadesi al. Buraya gelince o motorun tescillenmesi gerekicek. Motoru kullanıp test etmeleri gerekebilir bunu kabullen şimdiden. Baya bir evrak ve rüşvetçi gümrük memurları ile de uğraşman gerektiğini hele hiç unutma. Bu prosedür ile sokarsın. Tavsiyem bir gümrükçü bul tanıdık o halletsin. Bir malı ilk sokan olmak kadar zor bir iş yok maalesef gümrük işlerinde.

tyrung
17 Ağustos 2015, 12:14
Bulgar işi bence yaş... Ülkemizde birçok bulgar ve çifte vatandş var ama böyle birşeye girişmiyorlar. Sadece Gürcistana yakın olan karadenizde bu tip garip işler dönüyor. Yukarıda da bahsedilidği gibi lüks araçlar için karlı olabilir.

Bir şekilde motoru gelip kullanırsın fakat kaza durumunda büyük sıkıntılar olabilir.

Darkfriairs
17 Ağustos 2015, 12:16
Adam Türkiye'de olmayan bir araç istediği için maliyet kısmına bakmamalıdır.

dejavoo
17 Ağustos 2015, 14:47
Bulgar işi bence yaş... Ülkemizde birçok bulgar ve çifte vatandş var ama böyle birşeye girişmiyorlar. Sadece Gürcistana yakın olan karadenizde bu tip garip işler dönüyor. Yukarıda da bahsedilidği gibi lüks araçlar için karlı olabilir.

Bir şekilde motoru gelip kullanırsın fakat kaza durumunda büyük sıkıntılar olabilir.

Yok, ben işin gayet yasal yollardan çözümünü merak etmiştim.
Biraz gümrük bakanlığını filan karıştırınca birkaç arkadaşında bahsettiği gibi araç gümrüğe kadar gelse bile ondan sonrası epey sıkıntı.Maliyet çok artıyor ve formaliteleri çok fazla.

tyrung
17 Ağustos 2015, 15:11
Yok, ben işin gayet yasal yollardan çözümünü merak etmiştim.
Biraz gümrük bakanlığını filan karıştırınca birkaç arkadaşında bahsettiği gibi araç gümrüğe kadar gelse bile ondan sonrası epey sıkıntı.Maliyet çok artıyor ve formaliteleri çok fazla.

İmkansız değil tabiki.

Ben 3 4 defa bağdat caddesinde ingiliz taksisi gördüm, TR plakalı. Diğer yandan elektrikli araba daha dünyada pek görülmezken yanılmıyorsam Koç ailesinde elektrikli Range Rover vardı.

Çok para ve bol zaman gerekiyor.

kurubuz
17 Ağustos 2015, 15:18

T.C. vatandaşıysan ve yurtdışında oturma vey çalışma izniniz yoksa yabancı plakalı araçla türkiyeye giremezsiniz. 6 ayda bir ( veya yılda bir) girip çıkma olayı yurt dışı oturumu veya çalışma izni olanlar için geçerlidir, sade vatandaşa yasak. Veya yabancı pasaportlu kişi tc ye yabancı plakalı aracı 6 ay veya 1 sene süreyle sokabilir. Sonuçta sen yapamazsın.

mozgur
17 Ağustos 2015, 20:11
T.C. vatandaşıysan ve yurtdışında oturma vey çalışma izniniz yoksa yabancı plakalı araçla türkiyeye giremezsiniz. 6 ayda bir ( veya yılda bir) girip çıkma olayı yurt dışı oturumu veya çalışma izni olanlar için geçerlidir, sade vatandaşa yasak. Veya yabancı pasaportlu kişi tc ye yabancı plakalı aracı 6 ay veya 1 sene süreyle sokabilir. Sonuçta sen yapamazsın.

O olabilir. Avustralya vatandaşlığından kaynaklıdır.

Green Arrow
17 Ağustos 2015, 21:54

Ek olarak giren aracı sadece sokan kişi ve şöförü olarak kayıt ettirdiği bir kişi kullanabilir. Onun dışında kullanırken eskaza polis durdurur ise kullanan kişi hakkında işlem yapılır ve araç trafikten men edilebilir...