PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor kullanmayı hiç bilmeyen biri hangi motoru almalı

mrytle
13 Ağustos 2015, 22:30
Merhaba çok klasik bir başlık açtım ancak gerçekten doğru bilgilendirmeye ihtiyacım var . 20 yaşında 167 boy 55 kilo bir bayanım ve 18 yaşımdan beri motor kullanmak istiyorum tabi babamı ikna etmek 2 yılımı aldı :D daha önce hiç motor kullanmadım ve istanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşıyorum .sizce motor serüvenine hangi motosiklet ile başlamalıyım ? Şimdiden teşekkürler :)

Mengu16
13 Ağustos 2015, 22:32
Bütçe müsaitse Honda Pcx 125 güzel olur.

mrytle
13 Ağustos 2015, 22:35
Bütçem 5 bin . İkinci elleri olabilir herhalde

AliCem Yener
13 Ağustos 2015, 22:54
Ybr alabilirsiniz. Hem az yakar hemde kullanıcı dostudur. Üniversiteye gidiyorsanız sizi son senenize kadar problemsiz götürür. 5.tlye temizinide rahatça bulabilirsiniz 2. Elde.

Keoma
13 Ağustos 2015, 23:04
Az daha koy sıfır ybr al

sinan151
13 Ağustos 2015, 23:08
Yebere125 :)

mrytle
13 Ağustos 2015, 23:21
çoğunluk ybr demiş :D peki honda cbf 150 hakkında ne düşünüyorsunuz ?

MetinK.
13 Ağustos 2015, 23:22
Sym Fiddle 125
http://prettycarz.com/data_images/gallery/02/sym-fiddle-125/sym-fiddle-125-07.jpg

erso
13 Ağustos 2015, 23:29
Scooter iyi olur ama illa vitesli bisey olsun diyosan honda msx ama biraz sizin butcenin uzerinde kaliyor

Usercom
13 Ağustos 2015, 23:29
çoğunluk ybr demiş :D peki honda cbf 150 hakkında ne düşünüyorsunuz ?

cbf hakkında yağ yakması ve farın aküye değil dinamoya bağlı olması gibi sorunlar var yağ yakma sorunu yeni modellerde nispeten düzeldi :)

ybr cbf'den daha sorunsuzdur

gelmişken önerimi yapayım

125 MH DRİFT :thumleft:

http://www.motofuar.com/galeri/motosikletler/mondial-125-mh-drift-5.png

akjenas
13 Ağustos 2015, 23:30
vitesle uğraşmak istemiyorsan -ki araba ve trafik tecrüben yoksa uğraşma zaten- bence PCX125 ya da PCX150. yolda çok görüyorum PCX kullanıcısı bayanları fıtır fıtır geziyorlar. Yok benim gibi her türlü araçta inat ve ısrarla manuel vites seviyorsan sanırım yamaha ybr125 daha yakıyor.

mrytle
14 Ağustos 2015, 00:01
aslında bana vitesli olup olmaması pek farketmez diye düşünüyorum ama kaç kişiyle konuştum vitesli alma İstanbul içinde diyince ben de kararsız kaldım ..

e_g
14 Ağustos 2015, 01:00
Sym fiddle size en uygunu bence

A.Türker
14 Ağustos 2015, 01:06
Sym fiddle tabiki biraz daha çıkabilirseniz pcx. Bir bayanda ybr hiç hoş görünmüyor göze. Ama bütçe düşük önce ekipmanları almaya başlayın.

efendy06
14 Ağustos 2015, 01:21
Açıkçası kaliteli bir scooter ideal olacaktır. Debriyajdı vitesti uğraşmadan önce trafiğe uyum sağlarsınız.

Ygz
14 Ağustos 2015, 02:11
Bence de scooter alın derim ama kullanacağınız güzergah önemli e-5 te mi şehir içinde mi kullanacaksınız

Yamaha delight 2014 olanları pazarlıkla alabilirsiniz gibi fiddleda güzel ama delight hem enjeksiyonlu

000000
14 Ağustos 2015, 02:59
Motor konusunda diğer arkadaşlar fikir verecektir ben farklı bir konuya değineceğim.
Öncelike 2 yıl beklemişsin, biraz daha sabır göster önce ekipmanlarını al.

1- Beden ölçülerini net bir şekilde belirle, aliexpress, ebay gibi alışveriş sitelerinden bedenine uyan kıyafetleri araştır. Yarı fiyatından daha ucuza temin edebilirsin. Bu ülkede motorcu demek, yolunacak kaz anlamına geliyor eğer dikkatli olmazsan paranı elaleme sakal edersin. Ancak yurtdışı alışverişinin kötü tarafı bedenini yanlış istersen iade ve değişim olanağı sana pahalıya patlar. Bu yüzden dikkat.

2- Eğer ehliyetini almadıysan, kurs sana mecburi olarak 10-12 saat motor üstünde eğitim vermekle mükellef, çoğu çakal kurs bu eğitimi vermiyor yada yarım yamalak veriyor. Sınav ücretleri ve diğer ücretlerde, olması gerekenden farklı meblağlar talep ediyorlar hakkını ve paranı yedirme.

3- Ehliyet almadıkça motorun üzerine oturma. (Sürücü kursu haricen)

4- Kask takmadıkça motorun üzerine oturma. Acemilikte düşük süratte motoru devirirsin kaldırım kenarına suratın çarpar dişlerin kırılır 10 kask bedelini doktorlara ödemek zorunda kalırsın.

5- Motorun trafikte durduğu konumu ve motorize kadının trafikte durduğu konumu iyice öğrenmeden trafiğe çıkma.

6- Koruma kıyafetleri kask*, balaklava*, mont*, dizlik, eldiven*, çizme, bellik*, sırtlık* ( yıldız ile işaretlenmiş olanlar bana göre bu işin olmazsa olmazı )

7- Güvenmediğin, sürüşünü bilmediğin, gazla çalışan erkek/kadın sürücülere artçı olma.

Motor seçimine gelince:
1- skuter yazın çok ama çok zevkli, evden işe sağa sola gitmelerde ucuz, hızlı ve rahat ulaşım aracı.
2- düşük cc vitesli motosiklet yine zevkli ancak insan faktörü işin içerisinde daha etkin.

Şahsi fikir:
Ehliyet, koruma kıyafetleri ve motosiklet için 5000TL bütçe ile ben olsam.
1- 500TL kask, 700TL ehliyet(kurs, sınav, kart ücreti dahil), 400TL diğer ekipmanlara ayırır, geri kalanıylada problemsiz scooter bakardım.

2- Eğer büyük şehirde değilsen, doğa sever bir kişiysen, yap bi delilik, bütçeyi zorla cross al. Dağ bayır atla, zıpla, bilimum itliği yap :flower: Seni görenlere, manyak karı geliyor canını seven kaçsın dedirt. ( Cross içimde kalan ükte, ah ulan, olsada binsem :salut:)

Not: Bu işin hırsızlardan korunma kısmı var, orası bambaşka bi dert. Branda, kilit, zincir, otopark...
Not2: Bide yavşak satıcı var, ölü motoru satıp kazıklamak isteyecek,

Not olarak yazdıklarım motoru belirledikten sonra düşünmen gereken şeyler.

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/08/13/article-2723587-207E9FC400000578-967_634x713.jpg

Macit250
14 Ağustos 2015, 03:10
Şu forumun temiz kalpli iyi insanları iyiki varsınız.

resetatan
14 Ağustos 2015, 03:25
kymco agility 125 hem fiyatı uygun üstüne ekipman alabilirsiniz you tubede oz hayaller 2 isimli kişi de baya sürmüş eski modelini beğenmiş hep severek yad eder kendisi :) Bende izlenimlerimle tavsiye ediyorum söyleyim sürmüş değilim.

mozgur
14 Ağustos 2015, 08:34
Bence motor al.

karacabeg
14 Ağustos 2015, 09:10
bence de hiç vitesli bakma scooter bak öncelikle. beğenmezsen vitesli bak
Sym de fena değildir Pcx alabilirsen daha iyidir. Çin mallarına da bence hiç bakma.

mrytle
14 Ağustos 2015, 13:19
Çok yararlı bir yazı olmuş valla çok teşekkürler :D önceliğim ekipmanlardan başlamak olucak ardından da bir scooter almak . Başlangıcı scooterla yapıp bir kaç sene sonra da vitesli bir motora geçmeyi düşünüyorum tabi fikrim değişmezse :D yazınız için de tekrardan çok teşekkürler

I3luee
14 Ağustos 2015, 13:23
Soruyu soran bayan olunca nasılda güzel cevaplar geliyor :mrgreen::mrgreen: 17 yaşında bi erkek kardeş yazssaydı yok elli kere soruldu yok eski konulara bak gibi cevaplar olurdu :cat:

O değilde pcx al keyfine bak.

mrytle
14 Ağustos 2015, 13:44
Ben gene böyle cevap verirlerdi diyedişünüyorum ama :wiinkk: bu arada pcx lere baktım onun için şöyle bir kaç ay daha beklemem gerekecek malum fiatı biraz pahalı -bana göre- :)

nines
14 Ağustos 2015, 14:38
ybr gibi birşey yada scooter(fizzy activa spacy vs.).

gurkanerkan
14 Ağustos 2015, 14:49
Hem sevimli görüntüsü hem de 100 KG altında ağırlığı ile Yamaha Delight aeçenekler arasında olabilir.

mrytle
14 Ağustos 2015, 16:01
1 saattir delight ın videolarını izliyorum baya baya sevdim ilk 3'ümde şu an :D

spinachristi
14 Ağustos 2015, 16:09
önce eğitim al :) o zaman hiç bilmiyorda olmamış olursun :) sonra zewklerine göre kendin karar ver.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:07 ----------

malesef bu ülkede ehliyet almak eğitim almış olmak anlamına gelmiyor.

MASTER_10
14 Ağustos 2015, 16:18
herkese iyi gunler

konu motor secimi oldugu icin ayni yere yazip sormak istedim. ben de mrytle gibi motosiklet kullanmayi bilmiyorum. kurs ve ehliyeti hallettim bu kis kismetse scooter almak istiyorum. tum forumlarda bahsi gecen varyator bagalarinin temas(sizli)gi neticesi alt devirlerde titreme sorunu olmayan scooter var midir:pale:

deneyimli arkadaslardan gelecek yanitlara tesekkurler

Pisman
14 Ağustos 2015, 16:30
motor kullanmayı hiç bilmeyen biri, motor değil, Eğitim almalı...

tugayriri
14 Ağustos 2015, 17:12
Fiddle 2 125 tabiki. Yamaha delight asla alınmaz. Bi enjeksiyonlu diye BİN lira fazladan mı verelim ? Yamaha bu zamlarla kullanıcı kaybeder. Spacy'ı zaten katmıyorum çirkin desem yeter .

EthanHunt
14 Ağustos 2015, 17:17
Motor değil bisiklet alın siz. Bir kaç ay az çok araçların olduğu yerlerde gezin direksiyonunuz ve trafik algınız gelissin, diğer araçların sinyal, fren ışıklarını ve trafik ışıklarını takip etmeyi otomatiğe aldıktan sonra scooter sonra vitesli.

Bisikleti küçümsemeyin ;)

Usercom
14 Ağustos 2015, 17:22
konu bisiklet önerilerine doğru kaymaya başladı

ben şu modeli kullanıyorum çok memnunum

http://www.imgim.com/ekranvalıntısı.jpg

mrytle
14 Ağustos 2015, 17:31
Ahahahah aynen konu bisiklete yönelmiş biraz :D bu arada kursa yazıldım daha önceden de dayımın ve eniştemin motorlarında bir iki deneme yapmıştım -tabi hiç trafiğe çıkmadım- zaten ilk o zaman işte bu demiştim :D her zaman eğitim birinci öncelik :)

EthanHunt
14 Ağustos 2015, 17:40
Bende bunu kullanıyorum.

http://i57.tinypic.com/fd6hpu.jpg

12 yaşından beri bisiklet kullandığımdan şu an bunu rahat kullanıyorum.
İlk zamanlar vitesliye alışmak zor oldu fakat trafik algısı başka bişey.

http://i60.tinypic.com/24xkwok.jpg

Iron&Road
14 Ağustos 2015, 17:47
Şu forumun temiz kalpli iyi insanları iyiki varsınız.

katılmamak elde değil :)

Neyse,

Bence de öncelikle scooter ile başlayıp, şehir koşullarına ayak uydurma evrelerine odaklanmalısın. Motosiklet illa ki değişir, eskir, sıkılırsın, yenisi çıkar vs vs...

Güzel bir kask ve ekipmana daha çok para ayırmanı tavsiye ederim.

Usercom
14 Ağustos 2015, 18:19
her şeyin başı eğitim önce eğitim alınmalı :cat:

eğitim alınmaz ise motor yerine babayı almak da var :queen:

tozlu
14 Ağustos 2015, 18:47
http://www.yamaha-motor.eu/tr/products/scooters/urban/d-elight.aspx

yakışır, az yakar, kalite kokar

000000
14 Ağustos 2015, 18:59
Soruyu soran bayan olunca nasılda güzel cevaplar geliyor :mrgreen::mrgreen: 17 yaşında bi erkek kardeş yazssaydı yok elli kere soruldu yok eski konulara bak gibi cevaplar olurdu :cat:

O değilde pcx al keyfine bak.
17 yaşındaki erkek kardeşin muhtemelen:
" 17 yaşındayım motor sürmeyi bilmiyorum, 1000lik süper sport almak istiyorum" şeklinde konu açacaktı. Kaldı ki troller forumu çirkinleştirmeden önce o tip bir soruya bile onlarca kişi yanıt yazardı.

Ayrıca bu başlangıç motoru sorusu bundan 10 sene evvel vardı, bugunde olacak ve umarım bundan 100 sene sonrada olmaya devam eder.

Aradaki cıkıntılara: Kişi herkesi kendi gibi sanar, demiş atalar.
herkese iyi gunler

konu motor secimi oldugu icin ayni yere yazip sormak istedim. ben de mrytle gibi motosiklet kullanmayi bilmiyorum. kurs ve ehliyeti hallettim bu kis kismetse scooter almak istiyorum. tum forumlarda bahsi gecen varyator bagalarinin temas(sizli)gi neticesi alt devirlerde titreme sorunu olmayan scooter var midir:pale:

deneyimli arkadaslardan gelecek yanitlara tesekkurler
Paran varsa vespada hiç titreşim yok. bir kaç kez test sürüşü yaptım, hiç ama hiç titreşim yok

I3luee
14 Ağustos 2015, 20:22
000000 o kardeşlerede adam gibi cevap verirsek güzel güzel anlatabilirsek tecrüblerimizi paylaşırsak daha doğru yönlendirebiliriz ama yok kardeş bizde herkez çok bilmiş şekilci

natila
14 Ağustos 2015, 20:28
geyikler bi yana en iyisi sıfır bir yamaha ybr ama mutlaka sıfır al çünkü zaten anlamıyorsun motordan türkiyede yamahanın servisleri iyidir.sıfır olunca kafanda rahat eder...hadi iyi akşamlar

yeknet
14 Ağustos 2015, 20:30
Eğitime katılmadan hiçbirşey yapma

GB79
14 Ağustos 2015, 21:19
Hiç motor tecrübeniz yok, yaşınız dolayısıyla fazla trafik bilginiz olduğunu sanmıyorum. Bu İstanbul ormanında, bir de bayan olarak, çok şeyler yaşayacak, çok badireler atlatacaksınız. Scooter'la başlamanız en uygunu olacaktır. İyice piştikten sonra ileride vitesli bir motora geçebilirsiniz. Bütçeniz el veriyorsa Çinli almayın, bir erkek gibi tamirle uğraşıp, usta usta gezmek sizi bezdirir.