PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaskın aldığı rüzgar sesini azaltmak

Evoque
11 Ağustos 2015, 11:36
Arkadaşlar selamlar,

Kaskımın gürültü performansından düşük hızlarda memnunum. Ancak hız yükseldikçe içeride fırtınalar koptuğu oluyor.

Gözlemlerime göre sesin başlıca kaynağı vizörün etrafı ve bağlantı kısımları.

Bazı üstü düzey kask kullanıcılarının yorumlarında "vizörü kapatınca araba kapısı kapatmış gibi tok bir ses geliyor, dış dünyayla iletişimim kesiliyor" gibi afilli sözler okumuştum. Bunu bizim kasklarımızda uygulamamızın bir yolu olabilir mi?

Aklıma ilk gelen vizör kapandığında üzerine oturacak şekilde kaskın kabuğuna siyah silikon contayla estetik bir kontur çekmek oldu.

Böyle bir uygulama efektif olur mu sizce?

sezgingulmez
11 Ağustos 2015, 11:38
bu dert bende de var çok ince bir kenar contası arıyorum bulursam çözecem

Mengu16
11 Ağustos 2015, 11:40
Boğazınıza birşeyler sarıp kaskın içine hava girişini engellemeniz sesi oldukça azaltır, ama şu yaz günlerinde ne kadar uygulanabilir bilmiyorum. Rüzgar sesini vizörün kenarlarından giren hava değil boynunuzdan giren hava yapıyor. Ben de pazar günü 120km üzeri ortalama hızla 2 saat kadar motor sürdüm kafam şişti doğrusu. Kulak tıkacı kullanmak veya boynunuza birşeyler sarmak sesten kurtulmak için olası çözümler.

Deryali
11 Ağustos 2015, 11:42
Slikon kulak tıkacı takarsan sorunu çözersin.

noob
11 Ağustos 2015, 11:43
Kulak tıkacı kullanmak gerek. Uzun tur camının da faydası olur. Ya da Schuberth kask alacaksınız. En sessiz kask markası Schuberth.

Bir de şu tip ürünler var: http://www.webbikeworld.com/r3/noj-quiet-rider/

http://www.webbikeworld.com/r3/noj-quiet-rider/side-view.jpg

sezgingulmez
11 Ağustos 2015, 11:45
kulak tıkacı ben kulladım bu seferde hiç ses gelmiyor tırstım yola hakim olamıyorum diye

oyunageldim
11 Ağustos 2015, 11:57
Kulak tıkacı kadar güzel birşey yok,en sessiz kasklarda dahi bu rüzgar sesi bulunur,kesemezsiniz
3m sünger kulaklık kullanıyorum tavsıye ederim
Zamanla alışır etrafınıza daha iyi odaklanmanızı sağlar

Osırıs
11 Ağustos 2015, 12:04
Malesef araç konforunda sessiz bir kask bulamazsınız.İhtiyacınız olan şey kulak tıkacıdır ben shoei gt air kullanıyorum eğer aşırı rüzgar yoksa gayet sessiz şekilde 110 120 km hızla intercomdan müzik dinliyorum. Ayrıca vizörü kapatınca tok ses dedikleri şey bu resimdeki işaretli kısımdır,vizör normalde tam kapanmıyor çok az aralık kalıyor sıcak havalarda serin olsun diyenler için, hız yapacaksanız tırnağı iyice bastırıyorsunuz tırnak oturuyor vizor yan contalara yapışıp rüzgarla ilişiği kesiyor
http://i.hizliresim.com/d2bozL.jpg
Balaklavayı da unutmayalım.benim boynum az ince olduğu için altlardan ses alma sorununu onla çözdüm

isfa67
11 Ağustos 2015, 12:15
ben ses sorununu mp3 çalarla çözdüm :cat:

Evoque
11 Ağustos 2015, 12:29
@Osırıs hocam o son tıklamayı yapsam da fayda etmiyor. Kulak tıkacını son çözüm olarak kenarda tutuyorum şu an. Geçtiğimiz hafta kaska interkom takmıştım, giderken hafiften müzik dinlemek harika oluyormuş :)

Çok bir maliyeti yok gibi, aşağıdakinden alıp bir deneme yapacağım sanırım.

http://www.sanalpazar.com/Wurth-Siyah-Silikon-Sivi-Conta-Isiya-Dayanikli-70-Ml__isp6472711

LynXMaSTeR
11 Ağustos 2015, 15:24
kulak tikaci takanlar yoldaki sesleri duyuyor mu?
motor sesi, araclarin korna sesleri vs?

sezgingulmez
11 Ağustos 2015, 15:26

ben duyamadığımdan tırsıp takmayı bıraktım dostum bence sesten daha tehlikeli

oyunageldim
11 Ağustos 2015, 15:41
Ben tıkaç kullanıyorum bir senedir,çevreme karşı hibir olumsuzluk hissetmedim aksine daha çok odaklanabiliyorum
Trafiğe hakimseniz bence zorluk yaşanmaz,alışma sürecide var tabii
En azından kulak sağlığınız için önemli
Daha ileri seviye olarak Alpinenin motorcular için ürettiği kulaklıklar var onlarıda inceleyebilirsiniz

Osırıs
11 Ağustos 2015, 15:41
@Osırıs hocam o son tıklamayı yapsam da fayda etmiyor. Kulak tıkacını son çözüm olarak kenarda tutuyorum şu an. Geçtiğimiz hafta kaska interkom takmıştım, giderken hafiften müzik dinlemek harika oluyormuş :)

Çok bir maliyeti yok gibi, aşağıdakinden alıp bir deneme yapacağım sanırım.

http://www.sanalpazar.com/Wurth-Siyah-Silikon-Sivi-Conta-Isiya-Dayanikli-70-Ml__isp6472711

sıvı conta sağlıklı olmaz ama vizörü hiç açmam diyorsan olur. onun yerine kauçuk fitil imalatı yapan yerlere gidip kaska en uygun olanı alıp yapıştırabilirsin. vizör açıp kaparken de sıkıntı yaşatmaz

vader
11 Ağustos 2015, 15:47

Sürekli olarak kulak tıkacıyla motosiklet kullanıyorum, bahsettiğiniz sesler duyuluyor.

Kulak tıkacının amacı, egzoz ya da rüzgar sesi gibi sürerken sürekli maruz kaldığımız, uzun vadede kalıcı işitme kaybına neden olabilecek sesleri azaltmaktır.

Herkese tavsiye ederim.

Saygılarımla.

iguven
11 Ağustos 2015, 15:57
Ne kadar kaliteli sessiz kask da alsanız o vizörü açınca pek de bir artısı olmuyor o yüzden kulak tıkacı şart.
En sessiz kaska para yatırmak çare değil yani çünkü vizör tamamen kapalı çok az kullanıyoruz.

papazkemal
11 Ağustos 2015, 16:02
Bende iki yıldır kulak tıkacı kullanıyorum, eczaneden almıştım, yıkanabilen slikon
Sesleri azaltıyor ve gayet güzel, komple sağır olmuyorsunuz
Korna ve benzeri sesleri duyuyorsunuz
6,75 liraya almıştım satırım.

keremkrmn
11 Ağustos 2015, 16:29
Valla çok tuhaf kaskım nolan n64 gayette güzel rüzgar sesi alıyo ama 180 200lere çıkmama rağmen rüzgar sesi beni hiç rahatsız etmiyo. Nasıl oluyo da motor kullanamayacak kadar rahatsız oluyorsunuz?

skystar
11 Ağustos 2015, 17:42
http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/3m-1100-kulak-tikaci-25-cift-176002560

3m kulak tıkacı şiddetle tavsiye ederim.Sonuçta motosiklet sürerken kulaklarımız çok yüksek motor ve rüzgar sesine maruz kalıyor buda ileride ciddi işitme problemlerine yol açabiliyor.
Bu sebeple hemen hemen her sürüşüm de kulak tıkacı kullanırım.Ayrıca denildiği gibi dışarıdaki sesleri tamamen kesmiyor ve daha az gürültüye maruz kaldığımız için sürüşümüze daha çok konsantre olabiliyoruz.

Not: Kullan at yazdığına bakmayın sabunla güzelce yıkayıp kurutarak tekrar tekrar kullanabilirsiniz formu asla bozulmuyor :mrgreen:

LynXMaSTeR
11 Ağustos 2015, 19:23
ben uzun yolda telefon kulaklığı ile gidiyorum. ama müzik kapalı bile olsa dış sesleri duymakta zorlanıyorum. gündüz vakti bazen dibimize yapisan araçlar oluyo korna calio farketmiyorum.