PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : APARTMAN DA OTURANLAR NASIL GÜVENLİK ÖNLEMİ ALMALI ?

Gökhan10
10 Ağustos 2015, 02:13
Selam arkadaşlar :) Uzun zamandan beri aklımda motorsiklet almak var ve artık kararımı verdim. Ne yazık ki apartmanda oturuyorum. Acaba motoru elektrik direğine zincirlesem çalınır mı ? Yoksa alarm taktırmak yeterli olucakmıdır ? Başka ne tür çözümlere başvurabilirim ? Bu arada 250 lik bi motor almak istiyorum önerileriniz nelerdir ?

numangokce
10 Ağustos 2015, 02:26
Bi motosikletim olsaydi asansore koyup 8. Kata daire kapimin onune koyardim. Belki de salonun ortasina... Ama yok.

Mengu16
10 Ağustos 2015, 09:23
Çin malıysa çalınmaz.

screamaykut
10 Ağustos 2015, 09:27
otopark + alarm + gps takıp cıhazı muakkak olması gerekenler.

mahirbs
10 Ağustos 2015, 09:27
Çin maliysa çalınmaz diye bi tabir bence çok yanlış olmuş !! İster cin olsun ister japon marka senin bakımında bu motorun kalitesine bi etkendir
Bende apartmanda oturuyorum motoru arka teker egzoz arası ve teker den zincir ile baglıyorum tabi sabit bi yere bağlamak daha güvenilir olabilir

Samet Özkan
10 Ağustos 2015, 09:47
Arka tekerden zincir bağlayıp diskede alarmlı disk kilidi takıyorum. Üzerine de branda çekiyorum

otopsici
10 Ağustos 2015, 19:13
dostum çözüm basit eğer büyük girişli bir apartmanda kalıyorsan motosikleti içeri alıyorsun
yok motosikleti içeri alma durumun yoksa alarmlı disk kilidi ve zincir en iyi çözüm
başka da bişeye gerek yok

natila
10 Ağustos 2015, 19:22
En yakın kapalı OTOPARKLA anlaş ayda 70-100 arası veriyorsun.sonra da disk kilidi+zincir+branda al işi bitir

Gökhan10
11 Ağustos 2015, 02:32
Cevaplarınız için teşekkür ederim :) Bence de zincir disk kilidi alarm ve branda..

A.Volkan
11 Ağustos 2015, 09:19
En güzeli bahçekatı bir daire alacaksın!Salona kadar sokacaksın motoru!Zaten eve girmeyi göze aldıysa onada birşey yapamazsın!:pr:

yyoldolaa
11 Ağustos 2015, 09:27
Aynı konu benımde basımda vardı. Yıllardır anadolu yakasında oturuyordum orda otopark sorunu yok. Sımdı ıs sebebıyle bahcelıevlerde oturmaktayız. Ne yazık kı bırak motoru bırakacak bır kaldırım yuruyecek kaldırım bıle yok.
Bende kara kara ne yaparım dıye dusunurken dun bır konuyu farkettım. Insanlar kapalı otoparkları kullanıyor. Bende bıraz atastırdım ve bır sokak ustumuzdekı oto yıkamada motorları aylık olarak part edebıldıgımızı kesfettım. Oto yıkamanın altında otopark varmıs ve en az 20 30 motor gordum. Aylıgı 75 TL dedıler bana uygun geldı. Belkı daha uygun bulabıırsın. Otoparkları, ve oto yıkama varsa etrafta kapalı bına altında olan oraları kontrol etmenı tavsıye ederım.
Bır sıtede 7/24 calısan taksıcılerle bıle anlasanların oldugunu okumustum.

copycat
11 Ağustos 2015, 10:23
arkadaşlar kimse yanlış anlamasın herkesin motoru kendine kıymetlidir bunu kastetmiyorum. ancak genelde çalınan motorların marka ve modelleri belli. iki türlü hırsızlık olayı var bence.

biri tamamen profesyonel çetelerin motorun parçalarını satmak için yaptıkları hırsızlık. burada özellikle yüksek hacimki yarış motorlarını affetmiyorlar. adeta parça ihtiyacına göre butik hırsızlık yapıyor adamlar.

iki daha amatör kişilerin binmek, satmak ıssız yerlerde köylerde plakayı değiştirip kullanmak gibi sebeplerle yaptıkları hırsızlık. bunlar her türlü motoru çalabiliyorlar evet. yalnız peşinen söyleyeyim motoru koyacak doğru dürüst yeriniz yoksa cidden paranoyak olursunuz. valla ben avmlerin kapalı otoparklarına bile güvenmediğimden motorla sinemaya bile gidemiyorum.

diğer şehirleri bilmem ama kesinlikle istanbul'da mal güvenliği yok.

rebel_punto
11 Ağustos 2015, 10:42
Site içinde 2 tane zincir kilit, 2 tane halat kilit, alarmlı disk kilit, harici alarm, branda altında. Hâlâ yetmediği düşünüyorum. Yarın bir gün 600 lük alırsam grade 80 zincir kilit de gelir.

Gökhan10
11 Ağustos 2015, 10:53
Galiba en iyisi otopark olucak !!

AliCem Yener
11 Ağustos 2015, 11:10
Aynı konu benımde basımda vardı. Yıllardır anadolu yakasında oturuyordum orda otopark sorunu yok. Sımdı ıs sebebıyle bahcelıevlerde oturmaktayız. Ne yazık kı bırak motoru bırakacak bır kaldırım yuruyecek kaldırım bıle yok.
Bende kara kara ne yaparım dıye dusunurken dun bır konuyu farkettım. Insanlar kapalı otoparkları kullanıyor. Bende bıraz atastırdım ve bır sokak ustumuzdekı oto yıkamada motorları aylık olarak part edebıldıgımızı kesfettım. Oto yıkamanın altında otopark varmıs ve en az 20 30 motor gordum. Aylıgı 75 TL dedıler bana uygun geldı. Belkı daha uygun bulabıırsın. Otoparkları, ve oto yıkama varsa etrafta kapalı bına altında olan oraları kontrol etmenı tavsıye ederım.
Bır sıtede 7/24 calısan taksıcılerle bıle anlasanların oldugunu okumustum.

Bende bahçeli evlerde oturuyorum acaba nu otoparkın adını verebilirmisiniz. Zamanı gelince motoru alınca yakınsa oraya koyarız.

ALİ B.
17 Eylül 2015, 15:08
bence en iyisi gidin bir avm nin ücretsiz kapalı otoparkına motorunuzu sokun ondan sonra arda demire veya duvara bir yere kilitleyiin zaten motoru çalcak olsalar bile orada güvenlik kamerası olacaktır onu anında elleriyle koymuşlar gibi buluyolar içiniz rahat olsun :) zaten bide yüzü görünmediyse otopark giriş kapılarında 10 tane kamera vardır heralde genelde 360 dercelik çekim için ayarlanıyo bazıları her türlü yakalarlar merak etmeyin :)))

Germ
17 Eylül 2015, 15:13
Çin malıysa çalınmaz.

Deme oyle Bi kac dk once konu actim bi bak istiyosan 😀

Ekarahan
17 Eylül 2015, 15:24
Cevrende arkadaşlarının komşularının deposu motor koyabılecegin garaj gibi bir yer yoksa balkon ve ya camdan her an görebileceğin bir yer olması lazım alarmlı disk kilidi normal alarm saglam bir zincir kilit aldınmı anca icin biraz
rahat olur genede tam rahat olmaz ama idare eder :)

Keoma
17 Eylül 2015, 15:31
Kasko yap sonra evin önüne bırak

SuleymanE
17 Eylül 2015, 15:43
Hocam alacağınız 250cc japon markası olursa hırsızların dikkatini daha fazla çekecektir. En azından abus marka zincir veya grade80 zincir ile alarmlı disk kilidi şart açıkta duracaksa.

Hatta alarm da taktırın derim.

ancak en etkili çözüm her zaman kapalı garaja motoru kilitleyerek bırakmaktır.

Çünkü motosiklet 3 türlü çalınabilir:

1) Kilit yoksa 3sn de gidon kilidini kırıp binip götürürler.

2) Biryere sabitlenmeden sadece disk kilidiyle kilitliyse pikap, kamyonet gibi bir araca kaldırıp yükleyip götürürler.

3) Biryere sabitlenmiş ise kilitleri kırmak veya kesmek suretiyle motosikleti çalabilirler.

Motorunuzu çaldırmak istemiyorsanız motorunuzu sabitleyince hırsız gözüyle bakın, "bunu çalmak ne kadar kolay?" diye sorun kendinize.
Tek kilit veya sadece alarmla asla yetinmeyin.
Şahsen kapalı garajım olmasına rağmen halat kilit, normal disk kilidi ve alarmlı disk kilidi takarak bırakıyorum motosikletimi.
Ancak böyle geceleri rahat uyuyabiliyorum :)

atillatopal9
17 Eylül 2015, 15:55
kadıköy gibi bir yerde adamlar 1200lük motorlarını kitleyip branda çekiyorlar. onlara birşey olmuyorda benim kine mi oalcak diye düşünme.
her an herşey olabilir. hırsızlara güvenilmez. otopark düşün hocam.

ilker a.
17 Eylül 2015, 16:05
Biraz masraflı olacaktır ama kapalı otopark iyidir.
Yağmurda, karda ıslanmaz, çalınma riski daha düşük vs.

ZümeR
17 Eylül 2015, 16:14
Adamlar niyet etti mi makasla geliyorlar.
İstediğin kadar zincirle, kilitle, branda çek..

Bana kalırsa güçlü akustik bir ses ile motorun bağırması lazım. Siren.
Bu siren hoparlörünü çalınma anında adamın vurup kıramayacağı hatta göremeyeceği sele altı gibi bir yere sabitlemek lazım..

okay kömür
17 Eylül 2015, 16:39
Apartmanın içine sokup apartman kapısınıda binadakilere söyleyerek kilitleyebilirsiniz.

MASTER_10
17 Eylül 2015, 16:41
internette kapali kasa kamyonetin arkasinda paket jenerator ve canta kaynagi ile gelip zincir kilidi saniyeler icinde kaynakla kesen var... kapali otopark her zaman daha emniyetli eger imkan varsa

saygilarimla

numangokce
17 Eylül 2015, 20:04
Çin malıysa çalınmaz. cin mali cgl 125 cakmasi motosikletim sokakta daha elverisli ve karli (!) Secenekler varken calindi..

scorpions_59
17 Eylül 2015, 22:09
Mümkünse otopark bulup anlaş dostum

Az para değil 75-100 tl ama kafan rahat olur

Helegene istanbulda.

Ben ufak bir ilcedeyim bu yaz 5-6 motor çalındı.

Arsizlarin ne zaman ne yapacağı belli olmuyor

Keoma
17 Eylül 2015, 22:13
Mümkünse otopark bulup anlaş dostum

Az para değil 75-100 tl ama kafan rahat olur

Helegene istanbulda.

Ben ufak bir ilcedeyim bu yaz 5-6 motor çalındı.

Arsizlarin ne zaman ne yapacağı belli olmuyor

Ayda 100 tl desen yılda 1200 tl. Onun yerine 500 e kasko yaptır abus marka kilitle bi direğe bağla üstüne branda çek git yat.

okoca
17 Eylül 2015, 22:29
gps şart.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/153370-motosiklet-gps-takip-cihazi.html

benim 2kez motorum çalındı, zincir otopark felan hikaye, kafaya koyan götürüyor..

tlgylc34
17 Eylül 2015, 22:43
Oturdugum yerde otopark bulamadim koyacak. Torium avm var gece koyarsam yabanci araçları gece cektiriyolar dedi guvenlik! Bende arka tekerden zincirle elektrik direğine ondende alarmli disk kilidi ile kitliyom vanasini kapiyom, direksiyonu kitliyom, vs maksat niyeti varsada calmaya ugrastirmak olsun en azindan. Tabi hirsiza kilit dayanmaz ama yapcak birşey yok 😁

scorpions_59
18 Eylül 2015, 00:06
Ayda 100 tl desen yılda 1200 tl. Onun yerine 500 e kasko yaptır abus marka kilitle bi direğe bağla üstüne branda çek git yat.

Haklısın ama ben motora canim gibi bakarım

Olmazsa olmazim sevdiğim malda olsa seviyorum

Aynisi gelicek mi bidaha.

okoca
18 Eylül 2015, 13:36
bir ara direk işini bende yapıyordum, zabıta geldi, al bunu burdan dedi, bir daha görürsek keser alır götürürüz dedi.. :))))

bahadircolak
18 Eylül 2015, 13:51
Arkadaşlar, arka tekerlekten bağlamanızın özel bir sebebi var mı?
Ben ön tekerlekten zincirliyorum elektrik direğine. Abus marka zincir olduğu için başka yere giderken taşıyamıyorum yanımda, bu yüzden Abus disk kilidini de misafir gittiğim yerlerde park edince kullanıyorum.
Zabıta ile ilgili bir problemim olmadı ama geçen gün elektrik direğini boyamışlar, allahtan motor yoktu o anda, sadece zincire biraz boya damlatmışlar...

demirkan
18 Eylül 2015, 13:56
kasko fiyatları yüksek, grade 80 zincir ve kilit, abus alarmlı disk kilidi. branda diyorum...

bahadircolak
18 Eylül 2015, 14:33
Honda NC750x için 1400 küsür TL ödedim kasko olarak ama seneye hasarsızlık indirimi gelecek. Ayrıca birkaç sene sonra tecrübe indirimi de oluyormuş...