PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıcak motor yıkanırmı ???

lazkopat17
08 Ağustos 2015, 00:36
slm arkadaşlar sıcak motor ne kadar soğuması lazım yıkamak ıcın sıcakken yıkasak zararlımı olurr:silent::silent:

Mr.[T]
08 Ağustos 2015, 00:41
bence soğuk yıkanması daha uygun.ani ısı değişikliği çatlama patlama yapar uğraş sonra

geeklanx
08 Ağustos 2015, 00:43
sıcak motoru geçtim sıcak metal yıkanmaz.neydi - yazın tren yayları uzadığı için aralarında boşluk bırakılır ? hatırladın mı ? metal hızlı soğutulursa hasar görebilir.

initial-D
08 Ağustos 2015, 00:44
blok çatlamaz ,ama gerek yok genede yıkama,ani sıcaklık değişimi sonuçta

asıl yapılmaması gereken sıcakken köpüklü yıkama.izi kalır,hiçbirşekilde çıkaramazsın

birde o köpükteki solvent yağı-gresi çözüyor,sonrasında aşınmalar,gıcırtılar,yıpranmalar..

muAff
08 Ağustos 2015, 01:16
Mantık olarak bile aykırı. Hiç kalkışmayın.

Kişisel fikrim motorları yıkamaya da gerek olmadığı. Sonuçta bir araba kasası gibi değil. Bez ile güzelce, kaliteli spreyler ile, aşk yaşayarak, yumuşak dokunuşlar ile...

Aah ah, sabah temizlemiştim ama yarın yine yapıcam bu işi !

iptaluyelik01
08 Ağustos 2015, 01:29
Bence de tehlikeye girmeye gerek yok

Mengu16
08 Ağustos 2015, 01:49
Ben motorun üst kapağını ve debriyaj kapağını açıp işlem yapmak için bi kere motoru yıkayıp soğutmuştum :cherry: Soğumasını bekleyecek zamanım yoktu. Bişey olmadı ama her zaman yapılmaz tabi.

Vecihi.H
08 Ağustos 2015, 01:57
ısıl işlem yapmıyacaksan yıkanmaz haliyle :)

A.Türker
08 Ağustos 2015, 04:51
Yağmur yağarken motor sürüyoruz ama?

sezgingulmez
08 Ağustos 2015, 06:19

müdür noktayı koydun :sunny:

yıka gitsin aga beee lifanın parçalar ucuz:cat:

keremkrmn
08 Ağustos 2015, 08:11

Adam zeki beyler dağılın :cherry: Hadi ateistler bunu da açıklayın

lazkopat17
08 Ağustos 2015, 10:41
Teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:38 ----------

sonuçta cross bu kirlenir :)

Olcay Avşar
08 Ağustos 2015, 10:47
Yağmurun yağacağı hava şartlarında motor zaten doğal olarak soğumaya başlamış ve ısı kaybına uğramış olur.

Mesela 35-40 derece hava sıcaklığında motor ısısı 100-105 derece iken birden bire motoru sırıl sıklam yapacak kadar yağmur yağma ihtimali nedir?

Sıcak motor yıkanmaz, ilk göreceğiniz tepki disk yamulması olacaktır.

Blackeagletr
08 Ağustos 2015, 11:03
Yağmur damla damla ıslatacağı için kademe kademe soğur, bu durumda sorun olmuyor, foşş diye hortumu bloğa tutmakla aynı şey mi ? Yağmurda motora 10 dakikada değecek suyu 5 saniyede dökersin hortumla.

karşıyaka57
08 Ağustos 2015, 11:27
Bence yağmur yağarken motoru sürüyo olmamız motor sıcakken yıkanmasının doğru olduğunu göstermez.Motosikletimi soğukken dahi pek yıkamam elektrik aksaamına su gelir diye çekiniyorum, 2 günde 1 ıslak bez ile siler kuru bez ile kurularım :D

yunusus
08 Ağustos 2015, 12:29
Metal ve alaşımlarının analizleri alanında uzmanlığım olduğu üzere

Metale ani ısı değişimeri uygulamak malzemenin ömründen yemektir. Çatlamaz değil çatlayabilir, var öyle bir ihtimal her zaman.
Yağmurda sürüşle ilgili arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmış zaten

Mengu16
08 Ağustos 2015, 12:34
Yağmurda sürüşte motor yavaş ıslanır diyorsunuz da. 70km hızla bir anda 10 santim suya giriyorum ayaklarım saniyesinde onlarca litre suya maruz kalıyo. Aynı şiddetle motor bloğuna vuran sular da olacak. Alın işte ani soğuma.

CxAnKACx
08 Ağustos 2015, 12:42
Konuyu bulmusken ben de sorayim, motor hararet yaparsa radyatore soguk su dokmek saglikli midir yoksa sikinti yapar mi ?

snappy x
08 Ağustos 2015, 13:19
Bugün yaptım tam olarak hiçbirşey olmuyor

Olcay Avşar
08 Ağustos 2015, 15:27
Yağmurda sürüşte motor yavaş ıslanır diyorsunuz da. 70km hızla bir anda 10 santim suya giriyorum ayaklarım saniyesinde onlarca litre suya maruz kalıyo. Aynı şiddetle motor bloğuna vuran sular da olacak. Alın işte ani soğuma.

Genelde disk yamulmaları da bundan dolayı oluyor, ısınan disk aniden su birikintisine girip soğuyor ve yamuluyor.

Konuyu bulmusken ben de sorayim, motor hararet yaparsa radyatore soguk su dokmek saglikli midir yoksa sikinti yapar mi ?

Soğumasını beklemen gerekli, zira radyatör daha ince bir malzeme ve fazla ek yeri var, ani ısı değişimi sıkıntı çıkartır.

astrofizik
08 Ağustos 2015, 17:33
Motoru sıcak su ile yıkayın en iyisi :)

glock
08 Ağustos 2015, 17:53
Yağmurlu havada motosikleti kullanırken, hareket halindeki motosiklet zaten hava alarak kendini soğutuyor, sıcaklık derecesi düşüyor haliyle ve yağmur en çıplak motosiklette bile (genelde) manifold veya motor bloğu gibi noktalara su ile temas etmez, mühendislik-ayrodinamik yapı sayesinde. Hortumla su tutmak ayrı birşey... Sıcak motora su tutulmaz, ılık motora da su tutulmaz, tazyikli suda sıcak veya soğukken tutulmaz.

sp83
08 Ağustos 2015, 19:30

Yağmur yağması için havanın oluşturacağı şartlar dahilinde maruz kaldığı ısı, nem gibi faktörler devreye girecektir. Fakat özellikle sıcak bir havada, zaten ısınmış motoru yıkamak aynı etkiyi oluşturmaz. Buna benzer bir şeyi geçen gece yapan bir kury arkadaşın (benzin istasyonuna girip kontağı kapattığı gibi motora su sıkması) bende bıraktığı etki hala devam ediyor.

Sonra ikinci el motosikleti alırken korkunç sonuçlar yaşanıyor. Bu sebeplerden ben ikinci el motosiklete karşıyım mesela.

A.Türker
08 Ağustos 2015, 23:37
yağmurdan ben bahsetmiştim zaten soru mahiyetindeydi ama gelen cevaplar mantıklı olduğu kadar saçmalayan arkadaşlarda var.
abarttıkça abartmışsınız yağmurda motor soğuk diyorsunuz da kışın veya yağmurlu havada 30-40 derecede mi çalışıyor sanıyorsunuz? kışın dokunun bakalım dokunabiliyor musunuz motor bloğuna?

motorlarınıza prenses gibi davranmaktan vazgeçin bence.

F54
10 Ağustos 2015, 09:10
Arkadaşlar yapmayın yaw
Motor bloğundan bahsediyoruz çay bardağından değil
Ne kadar sıcak olursa olsun hiçbirşey olmaz

phradrel
10 Ağustos 2015, 10:43
motor bloğu sağlam olabilir ancak her ani ısı değişiminde metalin sağlamlığından yersiniz. öyle bir kere su tuttum bir şey olmadı. olmaz tabi yoksa neredeyse her hararet yapan motorun bloğunun erimesi lazım.

arkadaşlar fiziğe karşı geliyorsunuz. tecrübeleriniz olasılıklara dayanıyor, riske girmeye değer mi? en azından 10 dakka bekleyin motor biraz ısı kaybetsin. düğün arabası mı yapacaksınız nereye yetişiyorsunuz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:02 ----------

bu arada endurocu yok aramızda galiba kimse dememiş ama evet dere geçişi de yapılıyor.

koskoca motoru dereye daldırıyorsunuz. bir şey olmuyor?

aslında oluyor; seneler içerisinde şanslıysanız boya dökülmesi değilseniz blok çatlaması yapabiliyor. metallerin doğasında var bu :)

Grhn
10 Ağustos 2015, 11:43
Motosikletlerinizi çok sık yıkamayın. Zaten açık hava, toz toprak için yapılmış makinalar. Sıcak motosikletin yıkanması özellikle tavsiye edilmez. Genel aksam zarar görmese bile sıcakken yıkanan motosiklette fren disklerinin çatladığına şahit olmuş arkadaşlarım var...

YBRMANİA
10 Ağustos 2015, 12:04
o çıkan foşşş sesi ve dumanlar insanın içini burkuyor:sunny:

F54
10 Ağustos 2015, 12:46
K
motor bloğu sağlam olabilir ancak her ani ısı değişiminde metalin sağlamlığından yersiniz. öyle bir kere su tuttum bir şey olmadı. olmaz tabi yoksa neredeyse her hararet yapan motorun bloğunun erimesi lazım.

arkadaşlar fiziğe karşı geliyorsunuz. tecrübeleriniz olasılıklara dayanıyor, riske girmeye değer mi? en azından 10 dakka bekleyin motor biraz ısı kaybetsin. düğün arabası mı yapacaksınız nereye yetişiyorsunuz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:02 ----------

bu arada endurocu yok aramızda galiba kimse dememiş ama evet dere geçişi de yapılıyor.

koskoca motoru dereye daldırıyorsunuz. bir şey olmuyor?

aslında oluyor; seneler içerisinde şanslıysanız boya dökülmesi değilseniz blok çatlaması yapabiliyor. metallerin doğasında var bu :)
Hocam enduro'cu olmaz olur mu bunun gibi bi dÜNYAP su Geçişi yapıyoruz bu video da bizim
Yan yatan benim has gangam
Bu su dan 4 defa geçtik suyun öteki tarafında güzel kahvaltılık yer var diye :)

http://m.youtube.com/watch?v=sMiqd6HrBdg

UNdocab
10 Ağustos 2015, 13:09
Madem açıklamaları kabul etmeyip yağmuru bu kadar tartışıyorsunuz.
3 yıllık 2 motoru karşılaştırın ikiside 50binkm de olsun. Birisi kuru havada kullanılmış diğeri 4 mevsim kullanılmış olsun.
Motor bloklarındaki boya, temizlik ve genel görünüm durumları nasıl olur?

LynXMaSTeR
10 Ağustos 2015, 19:49
yıkarsan yıkanır hocam, yok beni yıkama demez makine, ama yıkanmaması gerekir.
çünkü ısınmışken genleşen bazı metal parçalara aniden soğuk suyu verirsen çatlama yapabilir, eski haline dönerken yamulmalar olabilir.

efendy06
10 Ağustos 2015, 23:52
Yağmur damla damla ıslatacağı için kademe kademe soğur, bu durumda sorun olmuyor, foşş diye hortumu bloğa tutmakla aynı şey mi ? Yağmurda motora 10 dakikada değecek suyu 5 saniyede dökersin hortumla.

Lastiğin attığı su ne olacak? Bizim ülkemizde yağmur ıslatmaz, yağmurdan oluşan su birikintisi ıslatır unutmayın.

Madem açıklamaları kabul etmeyip yağmuru bu kadar tartışıyorsunuz.
3 yıllık 2 motoru karşılaştırın ikiside 50binkm de olsun. Birisi kuru havada kullanılmış diğeri 4 mevsim kullanılmış olsun.
Motor bloklarındaki boya, temizlik ve genel görünüm durumları nasıl olur?

O kadarına gerek yok ki, hiç su görmemiş motor ile bol bol ıslanmış motoru kıyaslasak yeterli, kilometre isterse sıfır olsun.

Acil112
11 Ağustos 2015, 00:26
3000 liralık motora acımam yıkarım. En fazla kireç lekesi olur. 20000 liralık motoru da yıkamazdım, o zaman metaller, genleşme, aşınma vs düşünürüm.

mozgur
11 Ağustos 2015, 01:03
Doğrudan yıkama suyu ile bir anda sıcak motoru soğutman pek mümkün değil. Dolayısıyla metal parçalar arasındaki ısı ve boyut değişimi kabul edilebilir düzeyde olacaktır. Türkçe'si muhtemelen birşey olmaz yıkarsan.

Ha ama bir anda sıcak motoru lök diye buz gibi suya daldırırsan(soğuk dereye vs. girmekten bahsediyorum) bir ihtimal içerdeki parçalar zarar görebilir.

Sj's
11 Ağustos 2015, 02:14
Bu soruya soyle cevap verelim:

Hani bazi tipler gorursunuz on dislerinden biri kesik, ya da kirik. Iste o sicak bir cayin ardindan buz gibi suyu icerken cotaaa diye disinin bir kismini kaybeden cocuktur.

Simdi o cocugun yerinde motorunuz oldugunu dusunun. Cevabi bulacaksiniz.

Berkay*
11 Ağustos 2015, 02:36
Bu soruya soyle cevap verelim:

Hani bazi tipler gorursunuz on dislerinden biri kesik, ya da kirik. Iste o sicak bir cayin ardindan buz gibi suyu icerken cotaaa diye disinin bir kismini kaybeden cocuktur.

Simdi o cocugun yerinde motorunuz oldugunu dusunun. Cevabi bulacaksiniz.

Benim de ön dişim kırık ama bu nedenle değil. Şimdi insanların kafasında böyle bir profilim mi var. :S

AliCem Yener
11 Ağustos 2015, 11:04
Yıkanmaz çünkü düşünün bir insan vücudu sıcak ortamdan direkt soğuk ortama geçince ısı aktarımı olur ve bu çok kısa bir sürede olur ama bir metal yüzey yada plastik parçalarda böyle olmaz metal yüzeyin boyalarının dökülme ihtimali vardır. Bunun sebebi genleşme ver soğumadır. Genleşme olmuş bir demir yada plastik gevşektir atomlar arası mesafe birazcıkta olsa vardır. Bu mesafe birden soğutulursa denge sağlanamaz ve maddenin çatlama boya dökme yamulma ihtimali vardır. Bu yüzden fazla aksiyona gerek yok. :D

ARçİL
11 Ağustos 2015, 11:22
Bugün yaptım tam olarak hiçbirşey olmuyor

Ben yaptım oldu, Ali aga gibi, 40 bin lira bir motora para ver ondan sonra 500/600 km sonra bakalım hemen yıkayabilecen mi?