PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıfır Motorun Ruhsatı Çıkmadan Trafiğe Çıkabilir miyim?

xmax251
07 Ağustos 2015, 20:54
Arkadaşlar herkese merhaba.

Önemli bir konuda yardıma ihtiyacım var.

Yeni xmax250 Momo alacağım yarın ancak şehir dışında bulabildim alıp motora binerek dönmeyi düşünüyorum. Yolda çevirme olursa durum ne olur ruhsat ve sigortası olmayacak motorun?

Polis arkadaşıma sordum 10 günlük sigortası bayiden alındığı zaman oluyor 10 gün içinde sigorta yaptırman gerek dedi.

Ruhsat içinse araç satış sözleşmesi 1.5 ay boyunca geçici ruhsat sayılıyor o süre içinde kullanırsan çevrilsen de durumu anlatırsan bırakırlar dedi. Böyle bir tecrübesi olan var mı aranızda?

sagat
07 Ağustos 2015, 21:09
bir sıkıntı olmaz ama vaktin ve paran varsa sigortanı yaptır öyle çık yola kafan rahat olsun.

Dims
07 Ağustos 2015, 21:18
arkadaşım 2 ay önce joyride200 aldı, ehliyeti olmadığı için bayiden evine kadar ben kullandım ve yolda polis çevirdi. Ehliyetimi ve sıfır motorun faturasını göstermeme rağmen motoru bağlamak ve ceza kesmek istedi. Uzun uğraşlar sonra ceza kesmeden gitmemize izin vermişti. Bence dikkatli ol..

yeknet
07 Ağustos 2015, 21:32
Öyle şey olmaz. Plakası ruhsatı çıkmadan trafiğe çıkamazsın. Yakalanırsan sıkıntı olur.

sagat
07 Ağustos 2015, 21:46
http://www.ankara.pol.tr/camlidere/Sayfalar/sikcasorulansorular.aspx
ilk linkte;
SORU: Yeni bir araç aldım. Aracımı ne kadar sürede kaydettirmem gerekiyor? Plaka almadan kullanabilir miyim?
*Fatura kesim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde Mernis adresinizin kayıtlı olduğu yer trafik tescil birimine tescil ettirmek zorunluluğu vardır. Aracı tescil, trafik belgesi ve tescil plakası almadan kullanamazsınız.

http://www.sigorta.com.tr/arac-satin-aldiktan-sonra-sigorta-yaptirma-suresi
ikinci linkte şöyle yazıyor;
Bugün yapılan uygulamaya bakıldığında, sıfır kilometre araç satan şirketler, trafik tescil işlemlerine başladıklarında,yani aracın daha plakası belli değilken, zorunlu trafik sigortası poliçesinin yaptırılmasını ve ibraz edilmesini istemektedir.

Sıfır kilometre araçların trafik tescil işlemleri yapılırken, araçların tescili için istenen belgeler arasında zorunlu mali mesuliyet sigortası da bulunmaktadır. Trafik Müdürlükleri zorunlu trafik sigorta poliçesini görmeden aracın ruhsatını düzenlememekte ve plakasını vermemektedir.
belki yardımcı olur.

xmax251
07 Ağustos 2015, 21:46
Teşekkürler cevaplar için. İşte herkes farklı biliyor sıkıntı bu.

Tekrar sordum polise yeni araçta 10 gün sigorta 1.5 ay geçici ruhsat olur dedi.

Normalde bence böyle olmalı zaten yoksa şehir dışından alacak kişinin 1 gün beklemesi gerekir aldığı yerde ya da motoro yükleyip getirmesi gerekir.

Sözleşmeyi gösterdiğinde daha bugün aldım diyip sorun çıkmamalı ama işte..