PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsiklet ve A2 ehliyet hakkında sorularım var.

DHTurkey
06 Ağustos 2015, 18:53
Selamun aleyküm

Sonunda 17 tam bitiyor eylül 18de. Direk a2 sınavlarına giresim var Fakat önce bilen birine danışayım dedim. Etrafımda motor kullanan da yok en son aklıma burası geldi.

Şimdi size sorularım:

Direk a2 ehliyet sınavına girmeli miyim ?
Başlangıç olarak Kawasaki Ninja 300 (2015) iyi midir ?
Ehliyet sınavı nasıl çok mu zor ? Birde sürüş sınavı için video falan atabilir misiniz ?
Sınav için hangi belgeler lazım ? +Sınava çalışacağım bir kitap falan verilecek mi yada benim alabileceğim bir kitap var mı ?

Ve sizin de önerileriniz falan var mı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:20 ----------

UPerino :P

MotoGlock
06 Ağustos 2015, 19:01
Zaten girecek başka sınav yok, direk buna giriyoruz.

Birazdan yanıtını "300 yetmez 1000lik al" , " 600lük varken 300lük ne? " gibi cevaplarla alıcaksın :)

Ehliyet sınavı nasıl çok mu zor ?
300cc motosikletle başlayacakmışsın, ehliyet sınavının sana kolay gelmesi lazım :farao:

Birde sürüş sınavı için video falan atabilir misiniz ?
İnternette bolca var

Sınav için hangi belgeler lazım ? +Sınava çalışacağım bir kitap falan verilecek mi yada benim alabileceğim bir kitap var mı ?
Bu sorularının cevapları en yakın sürücü kursunda var zaten.

Bence bi ybr al. :thumleft:

MTRC
06 Ağustos 2015, 19:12
Selamun aleyküm

Sonunda 17 tam bitiyor eylül 18de. Direk a2 sınavlarına giresim var Fakat önce bilen birine danışayım dedim. Etrafımda motor kullanan da yok en son aklıma burası geldi.

Şimdi size sorularım:

Ehliyet sınavı nasıl çok mu zor ? Birde sürüş sınavı için video falan atabilir misiniz ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:20 ----------

UPerino :P
10 ekimde yazılı sinav var 2 hafta sonrasina filanda direksiyon. Eğitim varsa eger gününü doldurdugunda gidebilirsin yoksa eger egitim almaya simdiden baslasan iyi olur 300cc lik bir motoru başlangıç icin bi daha dusunmelisin unutma motosikletten once ekipmanin gelir sana simdiden başarılar :)

DHTurkey
06 Ağustos 2015, 23:17
Peki bu yeni yasa beni vurur mu ekimdeki sınavlara girsem ? yani elimden a2yi alma gibi bir şey olur mu yaş sınırı 18 oluyor ya ? Birde bu 400tl kurs ücreti ödenmek zorunda mı ? 400tl çok fazla yani öğrenciyiz sonuçta :( bir de ehliyet için 300 tl para verilecek :/

MTRC
06 Ağustos 2015, 23:45
Peki bu yeni yasa beni vurur mu ekimdeki sınavlara girsem ? yani elimden a2yi alma gibi bir şey olur mu yaş sınırı 18 oluyor ya ? Birde bu 400tl kurs ücreti ödenmek zorunda mı ? 400tl çok fazla yani öğrenciyiz sonuçta :( bir de ehliyet için 300 tl para verilecek :/
Bir kere ehliyetini bir kere aldıktan sonra geri verme gibi bisey yok :) Kurs ücreti konusunda haklısın işin sistemi düzgün değil cok para aliyorlar ama motor aşkına katlanicaz artik :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:43 ----------

Bir kere ehliyetini bir kere aldıktan sonra geri verme gibi bisey yok :) Kurs ücreti konusunda haklısın işin sistemi düzgün değil cok para aliyorlar ama motor aşkına katlanicaz artik :(

He ayrıca eylulde doldurdugun icin 2016 yonetmeliginden etkilenmessin o durum zaten karışık ama sanmıyorum

CxAnKACx
06 Ağustos 2015, 23:50
Ogrencisiniz 400 tl kurs ucretine burun kiviriyorsunuz ve ninja 300 soruyorsunuz hem de 2015(0 oldugunu anliyorum burdan). 300luk motora 20 vermek yerine ybr alip kalan 15i daha iyi egitim, ekipman,lastik vs. icin harcamak biraz daha mantikli sanki yeni baslayacak biri icin...

Bu arada 31Aralik2015 tarihine kadar kaydiniz yaptirilirsa yasadan etkilenmiyorsunuz. Simdiden hayirli olsun :)

muAff
07 Ağustos 2015, 00:21
Başlangıç motoru olarak Ninja 300 (hatta 2015) alıp, sağdan soldan "Motor tehlikeli yea, geçen bizim çocuk..." lafları yedirtmeyin bizlere yav. :)

Kaliteli japon istiyorsanız Ybr veya Honda'lara bakabilirsiniz.

Ehliyet sorusuna gelirsek; stajyer ehliyet alacaksınız. 2 sene veya 1 tam bilmiyorum öyle takılıp, maksimum 2 ceza yiyeceksiniz. Daha sonra gönül rahatlığı ile normal ehliyetinizi alabilirsiniz.

CxAnKACx
07 Ağustos 2015, 00:28
Başlangıç motoru olarak Ninja 300 (hatta 2015) alıp, sağdan soldan "Motor tehlikeli yea, geçen bizim çocuk..." lafları yedirtmeyin bizlere yav. :)

Kaliteli japon istiyorsanız Ybr veya Honda'lara bakabilirsiniz.

Ehliyet sorusuna gelirsek; stajyer ehliyet alacaksınız. 2 sene veya 1 tam bilmiyorum öyle takılıp, maksimum 2 ceza yiyeceksiniz. Daha sonra gönül rahatlığı ile normal ehliyetinizi alabilirsiniz.

Ustam yonetmelikte yaziyo 2016'dan once kursa kayit yaptirmis olsa bile A aliniyo. (17 Nisan 2015 resmi gazetesinr gore soyluyorum.)

A.Türker
07 Ağustos 2015, 02:02
ninja 300 diyen insana ybr öneriyorsunuz pes valla. ybrnin bu foruma sponsor olduğunu düşünüyorum artık. cbr 125 veya yamaha yzf r125 bakabilirsin. ehliyet sınavını kafana takma motor süren herkes geçebilir.

MotoGlock
08 Ağustos 2015, 18:37
ninja 300 diyen insana ybr öneriyorsunuz pes valla. ybrnin bu foruma sponsor olduğunu düşünüyorum artık. cbr 125 veya yamaha yzf r125 bakabilirsin. ehliyet sınavını kafana takma motor süren herkes geçebilir.

ybrnin türkiye satış distribitörüyüm :cherry:

Furkan Tarık
08 Ağustos 2015, 18:57
ben de dün doldurdum yaşi :D hayırlısı bakalım pazartesi kayıt olcam :D

Sepya
08 Ağustos 2015, 20:08
Kısıtlanmış mt07 falan diyorlardı beyler ne bu konu bilenler yardım etsin lütfen

Venüs
08 Ağustos 2015, 20:38
Trafik algısının oluşması ve yüksek cc'li motosikletin aşırı atikliğinden korunmak için 125 cc ile başlamak önerilir. Ki bence 125 cc motorlar da güçsüz değil. Bu yüzden ninja 300 uygun değil. Sürüş sınavının zorluğu, sınavın yapıldığı parkura göre değişkenlik göstermekte. Bence kolay bir sınav değil. İyi ki de kolay bir sınav değil. A2'nin de B'nin de sınavlarının daha zor olmasını isterdim. Video istersen Altın Elbiseli Adam'ın hayati bilgiler videoları var youtube'da ve kendi sitesinde. Yokuşta kalkış videosunu 10 kere falan seyretmeni öneririm. Sürücü kursu kitap veriyor. Teorik sınav için elbette. Direksiyon için de ders alacaksın kendi tercihine göre. Tavsiyem odur ki dandik bir sürücü kursuna gitme. Paraya kıy. 300 cc'lik bir motorun yerine 125 cc'lik bir motor ( ki bu cbr 125 olacaksa) gayet yeterlidir. 80 den sonra insanın feleği şaşıyor zaten. Cbr 125 stabil 110-120 hızlarda sürülebiliyor.