PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beni Motosikletten Vazgeçirdiler !!!

Sayfa : [1] 2

HopeCool
24 Temmuz 2015, 23:02
Arkadaşlar merhaba, beni bazılarınız tanıyor buralara az yazmadım başlangıç motosikleti için.Okuyacaklar için biraz uzun bir yazı yazacağım okursanız sevinirim.

Yaklaşık 2 yıl önce bir arkadaşımın motosiklet sürmesiyle nedir neyin nesidir diyerek bakmıştım.Altın Elbiseli Adam'ı izlemiştim ki o an anladım ki motosiklet tam bana göre.Yaklaşık 2 yıldır süren bu motosiklet hevesim sonunda 2016'da yeni ehliyet yasası çıktıktan sonra açığa kavuşacaktı.Madem hal böyle, alıyım bi motosiklet dedim ve sürekli başlangıç motosikleti aradım.Heryeri aradım, gezdim, sordum, dolaştım, buralara, başka yerlere yazdım ve yaklaşık 2 aylık bir araştırma sürecinde iki motosiklet arasında kaldım.YBR 125 ve CBR 125. Gösteriş meraklısı olduğumdan ve buralarda yakın bir arkadaşın da motosikletini sattığından CBR 125 çok mantıklı geliyordu.Tamam dedim ben bunu alırım felan derken çağırdım adamı sat bana dedim.Fiyatta anlaştık nolduysa o gün oldu.Eve dönerken babama bir telefon geldi.İş yerinin önünde kaza olmuş motosikletli birisi düşmüş felan.Ama bu CBR 125'ini satan adam değilmiş neyseki.KASKSIZ bir şekilde Cub sürüyormuş ve köpeğe çarpmamak için sağ-sol yapınca düşmüş ve yüzü baya kötü bir şekilde yaralanmış.Hal böyle olunca babamda zaten motosiklete tedirgin bakarken daha çok tedirgin baktı.Ailem zaten istemiyor motosiklet kullanmamı.Aile dediğim sadece anne-baba-kardeş felanda değil.Amca-Dayı-Teyze-Anneanne-Dede-Kuzen-Bazı arkadaşlarım vs. hepsine tek tek sordum ve hepsi " tehlikeli, alma " şeklinde şeyler söylediler.Hayır biri de iyi bişey söylese şaşarım zaten.Hal böyle olunca benimde hevesim kursağımda kalarak bitişe doğru ilerledi.Zaten söyledikleri şeylerde çok genel şeyler. " İşte bizim bi arkadaş vardı çarptı " " Kamyonun altında kaldı öldü " gibisinden.Böyle dediklerinden dolayı şimdi bende motosikletten korkmaya başladım.Tam böyle yeter artık motosiklet almıcam araba alır paşa paşa oturur gezerim derken bir motosiklet videosu izliyorum veya motosiklet görüyorum yine başlıyor heves. . Alırsam tam ekipmanlı bir şekilde almayı düşünüyordum (Pantolon hariç). Zaten böyle yaralanma,ameliyat gibi şeylerden oldum olası hep korkmuşumdur.
Hiç ummadığım kişilerden bile alma diyenler duydum.Ne yapcam bilmiyorum :silent: . Yardımınıza ihtiyacım var.Yardımcı olur musunuz ?
Paşa paşa oturup araba mı sürüyüm ? Yoksa düzgün bir şekilde süratsiz, biraz korkulu , tam ekipmanlı , gösterişli bir şekilde motosiklet mi sürüyüm ?

bilginozi
24 Temmuz 2015, 23:12
Yasin genc ise ve madem boyle korkularin var o helde erteleyebildigin kadar ertele bu zaman icinde kendini teorik olarak iyice gelistir. Kurtulusu yok birgun eninde sonunda mutlaka alirsin.

linkinpark20
24 Temmuz 2015, 23:15
Alma kardes bosver daha iyi.

HopeCool
24 Temmuz 2015, 23:21
Öyle düşünüyorum bende

ulassscannn
24 Temmuz 2015, 23:25
Sormak lazım onlara hayatında kaç kez motora oturdun diye. Gerçi cevabı tahmin etmek zor değil; bızdı ıltıyız ırır vırdı kızı yıpıncı sıttık .s.s

Murat.K.
24 Temmuz 2015, 23:28
Motosiklet almakla veya ehliyet ile iş bitmiyor. Bunun ekipmanı var, eğitimi var, eğitim sonrası trafiğin az olduğu yollarda motosiklet üzerindentrafik algısını geliştirmek için düşük hızlarda alışma turları var.

Evet bu meret çok tehlikeli. Ülkemizde SAYGI görmeyen ve Saçma sapan sürüşleri ile dahada itici hale getiren kuryeler var. Lakin uçmaktan sonraki en keyifli iş! Kendini bildiğin, tehlikeleri ön görebildiğin sürece gayet Güvenli. Eğer doğru dürüst bir BÜTÇE ile eğitim dahil her Şeyini ayarlayabilecek isen al. Yok ehliyeti Alıp trafikte ite kaka öğrenecek isen uzak dur.

4Vaqrant
24 Temmuz 2015, 23:28
Belki biraz bencilce belki egoist bi yorum olcak ama kusuruma bakmayin yaşım küçük ona bağlayın. Motosiklet bir tutkudur benim gözümde araba gibi bi yerden bi yere gidiyimlik bi ulaşım aracı değildir. Sizdeki tutku olsa baba ne ya atanızı bile dinlemezdiniz. Belli ki ya tutkunuz yok yada yeterli düzeyde değil. Ehliyet bekliyorsanız yaşınız küçük binmeyin almayın dediğiniz gibi arabadan yürüyün 4 tekerlk ulaşım araci gül gibi binin. Yaşınızi basinizi alınca hala içinizde varsa motora binmek alın yoksa almaz arabanizi buyutursunuz ev alırsınız hayırlı sürüşler.

sagat
24 Temmuz 2015, 23:35
Hiç bir zevk ailenden önemli değil, eğer büyüklerinin rızası yoksa alma kardeş.

Hondolog
24 Temmuz 2015, 23:44
Çok motosikletli var, almayınız :)

Onurhan D
25 Temmuz 2015, 00:02
Kardeşim ana baba rızası olmayan işten hayır gelmez.Bende 21 yaşındayım kaç senedir istiyodum ikna etmek için kaç yıl uğraştığımı ben bilirim.Babam sırf motor almayım diye gitti bana araba aldı kendi altında araba yokken.Anne ve baba olmadığımız için anlayamayız onları hak vermek lazım.Bende bu isteğimi azalttığımı belli ettim rahatlasın diye sonrdan yavaş yavaş baba önce ehliyet sonra ekipman sonra eğitim sonra motor derken ikna oldu ama tabi içi hala hop hop adamın bişe olursa korkusundan.Pazar günü direksiyon sınavım var bakalım hayırlısı.Acele etme zamana bırak biraz onlara da hak ver.Eğer üsteleyeceksende bilinçli olduğunu göster ekipmansız binmryeceğini dikkatli olacağjnı falan anlat.Gönüllerini ferahlat yani.Hakkında hayırlısı neyse o olsun.

tyrung
25 Temmuz 2015, 00:03
Riskli bir araç, kabullenmek lazım. Trafiktede bu korkuları yenemezsen sıkıntı. Hep bi tedirginlik olur.
Mali durum iyise sadece piste çıkabilirsin mesela, yada cross motor alıp dağ bayır...hatta sahilde takılırsın.

HopeCool
25 Temmuz 2015, 00:11
Motosiklet almakla veya ehliyet ile iş bitmiyor. Bunun ekipmanı var, eğitimi var, eğitim sonrası trafiğin az olduğu yollarda motosiklet üzerindentrafik algısını geliştirmek için düşük hızlarda alışma turları var.

Evet bu meret çok tehlikeli. Ülkemizde SAYGI görmeyen ve Saçma sapan sürüşleri ile dahada itici hale getiren kuryeler var. Lakin uçmaktan sonraki en keyifli iş! Kendini bildiğin, tehlikeleri ön görebildiğin sürece gayet Güvenli. Eğer doğru dürüst bir BÜTÇE ile eğitim dahil her Şeyini ayarlayabilecek isen al. Yok ehliyeti Alıp trafikte ite kaka öğrenecek isen uzak dur.

Egıtım oyle heryerde bulunmuyor iste.Kucuck bir yerde yasiyorum zaten.Egitim dediginiz su kursta verilen dur kalk felansa alcam zaten onun egitimini.Ehliyetle bitmedigini bende biliyorun

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:06 ----------

Kardeşim ana baba rızası olmayan işten hayır gelmez.Bende 21 yaşındayım kaç senedir istiyodum ikna etmek için kaç yıl uğraştığımı ben bilirim.Babam sırf motor almayım diye gitti bana araba aldı kendi altında araba yokken.Anne ve baba olmadığımız için anlayamayız onları hak vermek lazım.Bende bu isteğimi azalttığımı belli ettim rahatlasın diye sonrdan yavaş yavaş baba önce ehliyet sonra ekipman sonra eğitim sonra motor derken ikna oldu ama tabi içi hala hop hop adamın bişe olursa korkusundan.Pazar günü direksiyon sınavım var bakalım hayırlısı.Acele etme zamana bırak biraz onlara da hak ver.Eğer üsteleyeceksende bilinçli olduğunu göster ekipmansız binmryeceğini dikkatli olacağjnı falan anlat.Gönüllerini ferahlat yani.Hakkında hayırlısı neyse o olsun.

Ekipmansiz binmeyecegimi onlara cok cok soyluyorum.Aslinda benim durumum da sizle ayni sayilir.Babam bana araba almayi bile kabul etti motosiklet yerine.Ama ben dinlemiyorum.Gariplik bende :)

Levent
25 Temmuz 2015, 00:12
Henüz yaşın genç anladığım kadarı ile. Motosiklet dediğimiz şeyin tehlikeli bir şey olduğu aşikar, ve sen henüz kendi ayakları üzerine basan bir yetişkin değilsin. Bundan 1-2 sene öncesine kadar ailen eve geç döndüğünde bile tedirgin olurken, bir de motosiklet üzerinde senin bu durumun bilincinde olabileceğin kanaatinde olamıyorlar gibi hissediyorum. Tabi bunları henüz ehliyetinin olmamasından yola çıkarak 17-18 yaşında birisi olduğunu düşünerek yazıyorum..

Eğer içinde gerçekten motosiklet tutkusu var ise, su akar yatağını bulur. Zamanı gelince kendi kararlarını kendi yaşantını kurar motosikletine de sahip olursun. Ama anladığım kadarı ile o zaman şimdiki zaman değil.

HopeCool
25 Temmuz 2015, 00:24
Çok motosikletli var, almayınız :)

Aslında tek tesellim bu :) Herkes sürüyor bende sürerim diyorum sürekli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:13 ----------

@Levent Gocmen Öyle ama dayanamiyorum iste.Hep hayaller kuruyorum motosiklet alsam, şuraya giderim, ordan şuraya giderim diye.[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:18 ----------

Aslında size şunu söyleyim.Motosiklet almamdaki amaç ulaşımdan sonra gösteriş.Okulumuzda bazen Cumartesi günü de ders olduğu oluyor ve o zamanlar ise ehliyeti olanlar arabayla gidiyor .Ben motosikletle gitsem (Ehliyetli) çok havam olurdu :) . Lütfen " Motosiklete hava atnak için mi biniyorsun " cular gelmesin.Halden anlasınlar lütfen

Edit: Aslında düşündümde araba daha havalı :)

ebruuu
25 Temmuz 2015, 00:44
Sormak lazım onlara hayatında kaç kez motora oturdun diye. Gerçi cevabı tahmin etmek zor değil; bızdı ıltıyız ırır vırdı kızı yıpıncı sıttık .s.s
Kimle konuşsan rr vardı sattım diyo tek bana denk geliyo zannediyodum:D

GB79
25 Temmuz 2015, 00:56
Acelesi yok, ömür uzun, ben 35 yaşında başladım. O kadar kişi alma diyorsa bir bildikleri vardır.

HopeCool
25 Temmuz 2015, 01:04
Canımı seviyorum ben . Başlamayayım motosiklete en iyisi.Araba sürmeyi ögrenirim.Kapalı yerde araba sürerim.Tehlikeli olmasa gerçekten çok güzel bir alet.Tehlikesizi yok mu yahu ? :)

Edit:Canımı seviyorum derken "biz sevmiyormuyuz sanki " demeyin o anlamda söylemedim.Tehlikesini beni korkutacağını belirtmek isterim.

sandıkçı
25 Temmuz 2015, 01:56
Yaptığın her işin bir tehlikesi vardır.Örneğin evde domates keserken parmağınıda kesebilirsin.Sana motosikletin çok yanlış olduğunu RR kullandıklarını,sonra sattıklarını söyleyenlerin bu konuda ne kadar bilgisi olduklarını ufak bi test yap.Sor onlara "fiber kaskla abs kask arasındaki fark"-"Apex nedir"-"kontra nedir"-"CSS yi hiç duydunmu" vs.vs..Bunlardan bihaberlerse söylediklerine pek bakma.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlarla dolu ülkemiz.Ailen konusunda da istememeleri normal,sen bi işi yapıcaksan ve bunu doğru metodlarla gerçekleştirmeyi planladıysan ikna edersin.Scooter bakmanı tavsiye ederim.son olarak bütçeden ekipmandan kısacaksan bu işlere hiç girme.

ömerky
25 Temmuz 2015, 02:01
Arkadaşların da dediği gibi yaşın genç ve daha çok şeye heves edeceksin emin ol :cherry: Şöyle nasipse bi üniversiteye başla ne biliyim yaşın ilerlesin hayat tecrüben artsın :P bakarsın bi yoluna. Takma kafana, ayrıca öyle canımı seviyorum muhabbetine falan da girme.. Amaa motora binip de vızır vızır giderim aralara girerim uçarım kaçarım diyosan hele hiç alma, bence de canını sev :cat:

mozgur
25 Temmuz 2015, 02:18
şu :

Gösteriş meraklısı olduğumdan ve buralarda yakın bir arkadaşın da motosikletini sattığından CBR 125 çok mantıklı geliyordu.

ve şu:

Herkes sürüyor bende sürerim diyorum sürekli.

cümlenden sonra otur bir iyice düşün öyle karar ver derim ben. Motosiklet gösterişe ve aşırı öz güvene iyi gelmez çünkü.Yaşın ufak. Apaçilik veya af buyur kaba tabirle artistlik yapmak için kullanırsan motosiklet maceran uzun süreli olmaz.Allah korusun gazetelerin 3. sayfasına çıkarsın...

Ölçülü olmayı gerektirir motosiklet. Ve dikkatli. Senin yaşlarında ikiside az bulunur ne yazıkki.

Yine de karar senin. Ne annen ne baban engel olamaz sen istedikten sonra.

Barutas
25 Temmuz 2015, 03:00
Kaç yaşındasın bilmiyorum ama dostum diye hitap edeyim. Benim durumum senden şu şekilde farklı. Benim çevremde motosiklet almama ve kullanmama karşı çıkan hiç kimse yok ve bu forumda taş çatlasa 10 gündür varım. Senden ricam, benim açmış olduğum iki konuyu da okuman. Ben daha yeni tutuldum bu motosiklet sevdasına ve başlangıç olarak motosikletimi de seçtim lakin henüz a2 ehliyetim olmadığı için kimseyi riske atmamak adına motosikleti henüz almayacağım. İkinci mesajda bilginozi isimli arkadaşın da dediği gibi şu anda kendimi teorik anlamda yetiştiriyorum. Altın elbiseli adamı izliyorum, bu forumdaki bilgilendirme ve ipuçlarını okuyorum, kafama takılan her ama her sorunun cevabını buluyorum ve zihnime yerleştiriyorum. Ehliyetimi almam birkaç ay sürecek ve ben bu süreçte kendimi teorik anlamda yetiştirdikten sonra ilk motorumu alıp, şehrimdeki motosiklet eğitim merkezlerinden birine kaydolup, pratik aşamasına geçeceğim. Ha şöyle bir durum da var. Benim de çevremde engel olan ve nasihatler verenler olsaydı dinler miydim? Tabi ki hayır. Bildiğimden şaşmazdım lakin ona göre de temkinli, dikkatli olurdum her zaman. Benim nacizane tavsiyem, motosikletten vazgeçme ve en layıkıyla bin. Ehliyetin olsun, eğitimin olsun, pratiğin olsun, ekipmanın olsun ama yeter ki motosiklete bin. Hayatının geri kalanını başkalarının görüş, istek ve önerileri doğrultusunda değil, kendi bildiğin gibi yaşa.

Levent
25 Temmuz 2015, 03:09
Kaç yaşındasın bilmiyorum ama dostum diye hitap edeyim. Benim durumum senden şu şekilde farklı. Benim çevremde motosiklet almama ve kullanmama karşı çıkan hiç kimse yok ve bu forumda taş çatlasa 10 gündür varım. Senden ricam, benim açmış olduğum iki konuyu da okuman. Ben daha yeni tutuldum bu motosiklet sevdasına ve başlangıç olarak motosikletimi de seçtim lakin henüz a2 ehliyetim olmadığı için kimseyi riske atmamak adına motosikleti henüz almayacağım. İkinci mesajda bilginozi isimli arkadaşın da dediği gibi şu anda kendimi teorik anlamda yetiştiriyorum. Altın elbiseli adamı izliyorum, bu forumdaki bilgilendirme ve ipuçlarını okuyorum, kafama takılan her ama her sorunun cevabını buluyorum ve zihnime yerleştiriyorum. Ehliyetimi almam birkaç ay sürecek ve ben bu süreçte kendimi teorik anlamda yetiştirdikten sonra ilk motorumu alıp, şehrimdeki motosiklet eğitim merkezlerinden birine kaydolup, pratik aşamasına geçeceğim. Ha şöyle bir durum da var. Benim de çevremde engel olan ve nasihatler verenler olsaydı dinler miydim? Tabi ki hayır. Bildiğimden şaşmazdım lakin ona göre de temkinli, dikkatli olurdum her zaman. Benim nacizane tavsiyem, motosikletten vazgeçme ve en layıkıyla bin. Ehliyetin olsun, eğitimin olsun, pratiğin olsun, ekipmanın olsun ama yeter ki motosiklete bin. Hayatının geri kalanını başkalarının görüş, istek ve önerileri doğrultusunda değil, kendi bildiğin gibi yaşa.

Konunun ana teması güzel, duygu düşünce fikir yapısı hepsine okey, fakat hala ailesi tarafından hayatını idame ettiren bir arkadaşın kendi bildiği gibi yaşayabiliyor olması ne kadar mümkün ? Bence namümkün. Basit düşünmek lazim, sizin bu söyledikleriniz ayakları yere temas eden, ve kendi hayatını kazanan bir birey için %100 doğru ve onayladığım bir bakış yani bu noktada sana yanlışsın demiyorum. Ama benim de söylediklerimi bi düşün isterim.

Barutas
25 Temmuz 2015, 03:31
Konunun ana teması güzel, duygu düşünce fikir yapısı hepsine okey, fakat hala ailesi tarafından hayatını idame ettiren bir arkadaşın kendi bildiği gibi yaşayabiliyor olması ne kadar mümkün ? Bence namümkün. Basit düşünmek lazim, sizin bu söyledikleriniz ayakları yere temas eden, ve kendi hayatını kazanan bir birey için %100 doğru ve onayladığım bir bakış yani bu noktada sana yanlışsın demiyorum. Ama benim de söylediklerimi bi düşün isterim.

Elbette senin söylediğin benim fikrime göre daha mantıklı ve olması gereken. Ben kendime göre kıyaslayarak fikrimi belirttim. Bahsi geçen arkadaşın muhtemelen yaşı itibariyle ailesinin kanatları altında olup onları dinlemesi gerekir katılıyorum. Buna sebeple senin söylediklerini yapmalı. Benim söylemimde anlatmak istediğim nokta şuydu aslında; Motosikletten vazgeçmemeli. Evet yakın zamanda motosikleti unutmalı ama vazgeçmemeli.

emreaydin69
25 Temmuz 2015, 03:41
Acele etme. 21-22 yasina kadar bekle. O sirada para biriktir. Motoru alirken butun ekipmanlarin kiralini al madem gosteris meraklisisin kasinda en iyisinden olsun montunda digrerleride. Emin ol o yasa geldiginde hem teorik bilgjn cok articak hemde ailen artik olgunlasdigini dusunerek daha iliman yaklasacaklar

HopeCool
25 Temmuz 2015, 03:53
Sanırım sizler haklısınız.Ben kimse için yaşamıyorum.Onlar bana karışamaz ama ta ki kendi ayaklarımın üzerinde durana kadar.Ben ailemi şu şekilde ikna etmeyi deneyeceğim ve bunları uygulayacağım.İlk olarak ehliyetimi almadan hemen önce bir motosiklet bulup daha önceden planladığım kapalı yerde sürüş yapacağım.Dediğim gibi gösteriş meraklısıyım ama o sokak apaçileri değilim.Küçük bir yerde yaşıyorum yapabileceğim en yüksek hızda 50 olur.Ekipmanlarımı nereden alacağımı, fiyatı , markaları vs hepsini daha önceden ayarlamıştım tek yapmam gereken almak olur.Baktım olmadı, alışamadım motora (hiç sanmıyorum) aldığım fiyata satarım.Yani aslında dikkatli sürmek konusunda kendime güvenim tam.Orda burda aragaz veren sokak apaçileriyle uzaktan yakından ilgim yok.Ama yinede işte insanı tehlikeli oluşu korkutuyor.Hele ki bor söz vardır "Motorcular ikiye ayrılır; Düşmüş olanlar , düşecek olanlar". Bu söz beni herzaman korkutmuştur.Ya düşersem? Şuan ölümden bahsetmek istemiyorum , ya bacağım veya başka yerlerim kırılırsa, ameliyattan korkan ben platin taktırmak zorunda kalırım.En kötüsü: Ya ömür boyu sakat kalırsam... Daha da bahsetmek istemiyorum.Beni hep herzaman bu sorular yordu ve hala yormaya devam ediyor.Sanırım motosiklet bana göre bişey değil fakat insan bırakamıyor işte.Sürekli video arayışındayım inceleme vs. arayışındayım.Sigara icenleri hep merak etmişsimdir nasıl oluyorda bırakamıyorlar diye.Şimdi daha iyi anlıyorum sanırım.

abeciMotoru
25 Temmuz 2015, 04:06
Sanırım sizler haklısınız.Ben kimse için yaşamıyorum.Onlar bana karışamaz ama ta ki kendi ayaklarımın üzerinde durana kadar.Ben ailemi şu şekilde ikna etmeyi deneyeceğim ve bunları uygulayacağım.İlk olarak ehliyetimi almadan hemen önce bir motosiklet bulup daha önceden planladığım kapalı yerde sürüş yapacağım.Dediğim gibi gösteriş meraklısıyım ama o sokak apaçileri değilim.Küçük bir yerde yaşıyorum yapabileceğim en yüksek hızda 50 olur.Ekipmanlarımı nereden alacağımı, fiyatı , markaları vs hepsini daha önceden ayarlamıştım tek yapmam gereken almak olur.Baktım olmadı, alışamadım motora (hiç sanmıyorum) aldığım fiyata satarım.Yani aslında dikkatli sürmek konusunda kendime güvenim tam.Orda burda aragaz veren sokak apaçileriyle uzaktan yakından ilgim yok.Ama yinede işte insanı tehlikeli oluşu korkutuyor.Hele ki bor söz vardır "Motorcular ikiye ayrılır; Düşmüş olanlar , düşecek olanlar". Bu söz beni herzaman korkutmuştur.Ya düşersem? Şuan ölümden bahsetmek istemiyorum , ya bacağım veya başka yerlerim kırılırsa, ameliyattan korkan ben platin taktırmak zorunda kalırım.En kötüsü: Ya ömür boyu sakat kalırsam... Daha da bahsetmek istemiyorum.Beni hep herzaman bu sorular yordu ve hala yormaya devam ediyor.Sanırım motosiklet bana göre bişey değil fakat insan bırakamıyor işte.Sürekli video arayışındayım inceleme vs. arayışındayım.Sigara icenleri hep merak etmişsimdir nasıl oluyorda bırakamıyorlar diye.Şimdi daha iyi anlıyorum sanırım.

Şifayı kapmışsın kardeşim :)
sakat kalmak, kaza geçirmek, düşünmek istemeyiz bunları, bize düşen riski en aza çekmek, karşı şeritten fırlamış bi araç üzerine geliyosa ölürsün, tıpkı metrobüste yaşanmış bir kazada ölen yolcular gibi.

Ben biraz farklı bakıyorum buna, evet tehlikesi yüksek bir iş, defalarca kaza atlattım ve yaptım, hiç biri de ağır kazalar değildi çünkü motorum ufaktı, yol tecrübem yoktu, hangi öküzün nerden çıkacağını bilmiyordum.

Bunu eğitimciler veremez teorik olarak görürsün, ancak yolda olduğun sürece bakış açın gelişecek. şuan bu şekilde tedirgin olman normal, bundan kaçamayız motoru alana kadar kendine süre ver, kaza videolarını izle biraz, keith code'un bileği bükmek adlı kitabını, videosunu anlamaya çalış, kendine en uygun başlangıç motorunu tanı, yol seni istediğin yere götürecektir.

Peder
25 Temmuz 2015, 06:31

okurken kör oldum ya la :cherry:

aquarist4
25 Temmuz 2015, 08:03
Alma arkadaş. Ben yaklaşık 20 yıl kullanmamışken ailemin engellemelerine, karşı çıkmalarına karşın herkes kendi çukurunu dolduracak ve bu dünyaya bir daha gelmeyeceğim" diyerek gittim 600'lük spor touring aldım. 32 yıl kullanıp onu sattım ve gerçek tarzım olduğuna inandığım naked olan MT-07 aldım (biraz da cadde makinası) gayet mutluyum. Ben vade tarihimizin olduğuna ve o gün motosikletle çıkmasam bile başıma kiremit düşmesi suretiyle öleceğime inanırım. Gerisi artık beni bağlamıyor. Ama lütfen sen alma.. Böyle bir konu açmışsın ya, nooluur alma... Ne zamanki kendi kararlarını vermeye başlar, araştırıp sana uygun başlangıç motorunu alır kullanmaya başlarsın, işte o zaman iyi yapmışsın, almışsın derim. Lütfen o zamana kadar alma..

Berkay*
25 Temmuz 2015, 09:11
Bence sen babanı dinle arabaya yürü kardeş. Hava orada, kız orada. Zaten sen tamam motosikleti tamamen unutuyorum desen de caddeden hayalindeki motosiklet geçse kendini bayiide bulursun. :D Sen şimdilik arabaya yürü sonrası gelir.

Sana böyle diyorum ama babam altıma araba verdi ben almadım 1-2 yıldır harçlıklardan ve yazın çalıştıklarımdan para biriktirdim motosiklet için. Bazen düşünüyorum ulan bu kadar eziyet çektin değer miydi diye açıkçası bilmiyorum.

oknglr
25 Temmuz 2015, 09:26
Hangimize al dedilerki. Bende anneme konuyu ufaktan çıtlatmıştım baktım pek yanaşmıyor motoru aldım kapının önüne çektim. 1 ay sonra beraber gezmeye başladık çarşşıya pazara götürüyodum :D Tamam ailenin rızasıda önemli ama , şimdi eskiden beri öyle bir algı yerleşmiş motosiklet tehlikelidir , binersen ölürsün falan diye, bunu yıkmanın en kolay yolu nasıl güvenli sürdüğünü kurallara uyduğunu ailene gösterebilmen. Böyle hemen alma deyip kestirip atılacak bir konu değil bu. Sana alma diyenler büyük ihtimalle 4 teker al da demişlerdir. Hani onlarla kaza yapılmıyor ya , aileler telef olmuyor ya o yüzden onuda tavsiye etmişlerdir :)
Neyse ama eğer nasip olurda alırsan sakın öyle apaçilikler yapmaya kalkma korumalarını giy adam gibi sürki ailende sana güvensin o konuda. bak biz sana söylemiştik dedirtme yani. gösteriş bilmemne bunlar boş iş zamanla anlıyorsun.

bu arada 30a merdiven dayadık 3 sene oldu ilk motorumu alalı. Yani şuan alamasanda herşeyin sonu değil. İçindeki heves değilse,zamanla geçmezse elbet bir gü girersin bu camiaya :D

shruikan
25 Temmuz 2015, 09:54
Bi filmde replikti: "ölüme ne kadar yakın yaşarsan, hayattan o kadar keyif alırsın!".

DraQuila
25 Temmuz 2015, 10:08
Arkadasim ailenin arkadaslarinin fikirleri tabiki onemli ancak senin ne istedigin hepsinden onemlidir.Araba alirim pasa pasa gezerim diyorsun.Turkiyede araba ve otobus gibi arac kazalarindan olen insanlar motor kazasinda olenlerden 10 kat fazladir.Aradaki fark araba kazasinda asiri surat can aldi ,direksiyon basinda uyudu vs derler.Ancak olay motor olunca motosiklet can aldi denir.Cunku herkesin asiri bir garezi var bu aletlere.Motor kazalarini fazladiyla abartiyorlar.Babanin ogrendigi cub kazasinda adam ekipmanli olsa yuzune bir sey olmazdi.
Benim ailemde karsiydi.Suanda karsi degiller.4 sene oldu 1 kez arazide motor devirdim onun haricinde kazam yok.Suanda 1000cc ss aliyorunda desem ailem sen bilirsin der cunku o guveni verdim.Sana tavsiyem aileni tabiki dinle ama kendi isteklerin ve heveslerinide cope atma.Cbr 125 guzel motor al motorunu ekipmanini giy ve dikkatli,bilincli ol.Daha iyi kullanmak icin kitaplar oku egitim al.Gerisi takdiri ilahidir kaza olum sadece motordan gelmez..

shooter1
25 Temmuz 2015, 10:14
gösteriş meraklısısın hiç binme

oggomoggo
25 Temmuz 2015, 17:25
Ben 40 yaşımda başladım güzel kardeşim. (Şu an hala 40'ım) :) Eninde sonunda olacak şey belli zaten. Kendine ve çevrendekilere biraz zaman tanı. Çünkü başladıktan sonra yaşam biçimin olacak.

gezgin650
25 Temmuz 2015, 17:49
motoru 10 gün önce aldım ehliyetim var ama hala deneme sürüşü yapıyorum araba gibi değil çünkü emin olmadıkça trafiğe çıkmayacam

HopeCool
25 Temmuz 2015, 18:06
Burdaki apaçiler sürdükçe içim içimi yiyor.Kask yok bişi yok sürerler, saçma bir egzoz takıp gezerler.Ah bi bende sürsemde şunlara doğru sürüş nedir göstersem... Dayanamıyorum artık en geç 6 ay içinde bir motosiklet sahibi olmayı düşünüyorum.Binme, Alma diyenleri duydukça, gördükçe daha çok moralim bozuluyor.Aslında içimden çılgınlık yapıp size ne benim hayatımdan istediğimi sürerim demek gelmiyor değil.Ama herhangi bir kaza sonrası arkamda bırakacağım kişilere üzülüyorum.Benim sorunumu şimdi anladım.Motosikleti çok istiyorum fakat korkumdan dolayı binemiyorum. (Kaza, yaralanma , ölme , sürememe korkuları)

cemmoto41
26 Temmuz 2015, 06:00
bak ben 18 yaşındayım geçen sene aldırmadılar ehliyeti tamam dedim üniversite sınavı var zaten teorik bilgiye ihtiyacım var ben Ducati hastasıyım ve hemen bir Monster alacağım diyordum 1 yılda çok yol kat ettim şimdi sınavı kazandım ailem bana ybr aldı ehliyeti aldığım zaman uzun yol yapacağım birde bu şekilde baka bilirsin duruma sen teorik olarak oku ben her gün kaza yapan adamları okurum 1 yıldır her boş vaktimde nasıl yaptılar ben olsam ne yapardım çoğu zaman karşıdakinden daha kötü duruma düşerdim artık geliştire geliştire diyorum anında durur işimi şansa bırakmazdım falan diyorum bu durumlara göre farklılık gösteriyor tabi

yeknet
26 Temmuz 2015, 09:47
Bazı şeylere 40 ından sonra heves etmek daha iyi. Kimse karışamaz.

ninja h2
26 Temmuz 2015, 09:52
niye almayasınki bence al erken yaşta öğren arabada ölünmüyormu sankide araba kullanırım tehlikesiz diyorsun bence motor tutkun varsa al ama ben gösteriş yapıcam dersen hiç bulaşma gerek yok ona buna hava yapmaya bu düşüncelerim aynı şekilde araba içinde geçerlidir.

HopeCool
02 Ağustos 2015, 15:15
-GÜNCEL-
Tam böyle motosiklet hevesimi bırakmaya başlamısken , bisiklet sürmeye başlamışken, yine doğuyor bu heves, yine istiyorum.Ailem almamam konusunda ısrarlı.Ama malesef bendeki bu heves bitmiyor.Ne yapıcağımı bilmiyorum.Ilerde alırım diyorum ama yine yaranamıyorum bu hevesime.Desteklerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Freye
02 Ağustos 2015, 15:24
Şimdi buralara böyle yazıyorsun ya alınca bir tur at hepsini unutup uzuuun uzuuun gezmek isteyeceksin garantisini vere bilirim insan tüm korkularını unutuyor. :)

HopeCool
02 Ağustos 2015, 16:57
Bunu duyduğum iyi oldu fakat ailem konusunu ne yapıcaz bilmiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:35 ----------

-Güncel-
UP

izmir3535
02 Ağustos 2015, 17:08
gerçek motosiklet tutkunuysan bu sevdadan vazgeçemessin.Kendimden örnek vereyim yılardır motosiklet kullanıyorum 2 de büyük kaza geçirdim.ikisindednde araçların üzerinden diğer tarafa geçtiğim için direk sert bir darbe almadığım için ucuz atlattım. bir jeep e binme hayalim vardı 3 ay önce motosikletimi satıp parayı birleştirdikten sonra jeep mi aldım. aldım ama o kadar pişmanım ki motosikletimi özlüyorum.sattığım kişiyle görüştüm geri satarmısın pişman oldum dedim. satmadı.şimdi ise yarın şehir dışana gidiyorum sabahtan bilet aldım. bir motosiklet ile anlaştım alıcam. anladım ki ben motosiklet ile mutlu ve huzurlu oluyorum. sattığım günden beri akşamları dışarı dahi çıkmıyorum çok garip bişey resmen mutsuz oldum.sonuç olarak bizlere sayılı verilen nefes tükeniyor hayatta neden mutlu oluyorsan onun peşinden git.

beornotto
02 Ağustos 2015, 17:11
Bende 2016 da ehliyet aliyorum benim anamı babamı ikna etmem 2 yıl aldım baba tarafında motorcular var onlardan destek var anne tarafı karışmıyor senin hayatin senin seçimin hesabı ben annemle babamı ikna ettim ben kaza yapip yaralanmayı ölmeyi gözel alarak bu hayalimi allahın izniyle gerçeklestireceğim ekipmanım full olcak 125 cc de bi motor alicam sonrasi zaten mutluluk

HopeCool
02 Ağustos 2015, 17:14
gerçek motosiklet tutkunuysan bu sevdadan vazgeçemessin.Kendimden örnek vereyim yılardır motosiklet kullanıyorum 2 de büyük kaza geçirdim.ikisindednde araçların üzerinden diğer tarafa geçtiğim için direk sert bir darbe almadığım için ucuz atlattım. bir jeep e binme hayalim vardı 3 ay önce motosikletimi satıp parayı birleştirdikten sonra jeep mi aldım. aldım ama o kadar pişmanım ki motosikletimi özlüyorum.sattığım kişiyle görüştüm geri satarmısın pişman oldum dedim. satmadı.şimdi ise yarın şehir dışana gidiyorum sabahtan bilet aldım. bir motosiklet ile anlaştım alıcam. anladım ki ben motosiklet ile mutlu ve huzurlu oluyorum. sattığım günden beri akşamları dışarı dahi çıkmıyorum çok garip bişey resmen mutsuz oldum.sonuç olarak bizlere sayılı verilen nefes tükeniyor hayatta neden mutlu oluyorsan onun peşinden git.

Anladım fakat araçların üzerinden diğer tarafa geçmenize rağmen nasıl birşey olmadı anlamadım ve aslında bu beni biraz rahatlattı.Büyük kazalar her zaman yaralanma veya ölümle sonuçlanmıyor demek ki.Teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:12 ----------

Bende 2016 da ehliyet aliyorum benim anamı babamı ikna etmem 2 yıl aldım baba tarafında motorcular var onlardan destek var anne tarafı karışmıyor senin hayatin senin seçimin hesabı ben annemle babamı ikna ettim ben kaza yapip yaralanmayı ölmeyi gözel alarak bu hayalimi allahın izniyle gerçeklestireceğim ekipmanım full olcak 125 cc de bi motor alicam sonrasi zaten mutluluk
Keşke senin kadar şanslı olabilsem.Bizim ailede hiç kimse motorcu değil ve hepsinin resmen motora karşı garezi var.Umarım dilediğin olur.Teşekkürler

beornotto
02 Ağustos 2015, 17:16
Amcamin 125 ybr sini sürdüm ve birden aşık oldum ya dedim bu nasil birşey 125 cc birsey ama kendimi moto gb pilotu gibi hissediyorum 25 km/h ile gitsem bile üstünde zevk aliyorum allahım bu nasıl bir aşk 2 yıl boyunca her gün her yerde her saatte motosikleti sürdüğum andaki o heycan geldi aklima annem anladı vazgeçiremiyeceğini babamın yaninda okadar çok motosikletten bahsediyodumki adam delirecekti 2 si de anladı bu aşk vazgeçilmezdi ben bir kiza bile bu kadar aşık olmamıştım

ilker a.
02 Ağustos 2015, 17:23
Önünde uzun bir hayat var, acele etme. Ben 32 yaşımda başladım motora.

natila
02 Ağustos 2015, 17:45
Demirden korksaydık trene binmezdik

A.Türker
02 Ağustos 2015, 19:07
Ailen istemiyorsa alma çok şey kaçırmıyorsun. Bende geçen yıl heves ettim ailemde arkadaşlarımda benim kadar hevesli olduğu için şanslıydım. Babam eski motorcu ama annem ona izin vermiyor bana veriyor :) aldık geldik motoru 4 aydır biniyorum annem sat dese bugün satarım annemden önemli değil. Kaza yaptım kurtuldum diyenlere bakma kaza işinin matematiği yok tamamen şans. Geçen gün kırmızı da bekleyen adamın üstüne araba uçtu.

HAZZILHAR
02 Ağustos 2015, 19:08
Aralardaki mesajları okumadım, daha önce yazıldıysa bilemem. Ama benim önerim korkularını yenmek için bir eğitim kurumuna gidip başlangıç için teorik ve pratik eğitimlerini alıp oradaki eğitim motorlarını kullanıp sonra bunu isteyip istemeyeceğine karar vermen olacaktır. Hem aileni de eğitimle ikna etmiş olursun. Boşuna uğraş vermezsin.