PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu kask alınır mi

blue eye boy
22 Temmuz 2015, 22:37
Kask almak için arastirma yapiyodum baktım bedeni var almaya karar verdim sizce bu kadar uygun olması normal mi
https://www.motoavm.com/ProductDetails/-lazer-fiber-pro-maori-kirmizi-kask/114/1368

MotoGlock
22 Temmuz 2015, 22:39
700küsürden 175e düşmüş. %75 indirim. Hayatımda gördüğüm en saçma indirim.
Kuşkulandım.
http://i.hizliresim.com/qlmPWR.jpg (http://hizliresim.com/qlmPWR)

Sepya
22 Temmuz 2015, 22:40
Hıyar çıkması olası bir durum.

blue eye boy
22 Temmuz 2015, 22:42
Site güvenilir bi siteye benziyo ama yinede bu kadar indirim kuşkulandirmiyo değil

MetinK.
22 Temmuz 2015, 22:55
Şüphelenmeye Gerek Yok.Motoavm Bilinmiş Bir Firma,Fiyata Takılmayın.Ürünün Fiyatı Zaten 175 Tl Satmak İçin İndirim Yaptık Diyorlar:d

Bune
22 Temmuz 2015, 22:59
Valla alışverişi tamamla seçeneğine kadar geldim ama daha sonra odanın diğer yanında yatan 3 kaskım ve aslında bu sıralar ne kadar çulsuz olduğum gözümün önüne geldi siparişi iptal ettim.

SSL güvenlik sertifikası olan bi site kaçırmasın bence ihtiyacı olan. 175 liraya fiber kask mı olur?

Edit: Aldım valla bi tane kırmızı XL inşallah olur, olmazsa da satarım yarın 300 liraya :mrgreen:

blue eye boy
22 Temmuz 2015, 23:06
Kask testlerden de geçmiş alınır bencede ama acaba üretim tarihi falan mi eski acaba ?

coogle
22 Temmuz 2015, 23:48
Tek çekimde fiyat 140 tl + kdv ye geliyor.
140 tl ye bunu satan adam % 20-30 kâr marjı koysa üzerine bunun adama geliş maliyeti 100 tl civarındadır.

bu fiyata kask ancak plastiktir. sizi korumaz.

hatta teknik terimle mühendislik plastiklerine giriyor. ABS diye geçiyor, plastiğin hammaddesi.
bilgisayar monitörü, LCD tv kenarlarında, cep telefonu kasalarında, laptop kasalarında vb. parlak plastik kullanılan yerlerde kullanılan plastik malzemeyle aynı malzemedir.

çok ucuz olmayan ikinci sınıf çin malı :)

https://www.youtube.com/watch?v=8nAHSfcJbrI

Bune
23 Temmuz 2015, 00:00
Tek çekimde fiyat 140 tl + kdv ye geliyor.
140 tl ye bunu satan adam % 20-30 kâr marjı koysa üzerine bunun adama geliş maliyeti 100 tl civarındadır.

bu fiyata kask ancak plastiktir. sizi korumaz.

hatta teknik terimle mühendislik plastiklerine giriyor. ABS diye geçiyor, plastiğin hammaddesi.
bilgisayar monitörü, LCD tv kenarlarında, cep telefonu kasalarında, laptop kasalarında vb. parlak plastik kullanılan yerlerde kullanılan plastik malzemeyle aynı malzemedir.

çok ucuz olmayan ikinci sınıf çin malı :)

https://www.youtube.com/watch?v=8nAHSfcJbrI

Ürünün detay kısmında kompozit fiber diye bilgi verilmiş ama sharp' ta ve diğer sitelerde sadece fiber olarak geçiyor.

HunteRHunteD
23 Temmuz 2015, 00:04
ls2 alacagım yoksa bunumu alsam diyorsan al. üstünü bekleme...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:02 ----------

haaa ben adam gibi kask istiyom hacı diyosan biraz daha koy shark marka orta seviye kask kovala bi ara %40 indirim yaptı shark. indirim yakalarsan güzel bi model 300 400 e kapatırsın. 3-5 sene gider...

EneS_Turker
23 Temmuz 2015, 00:09
Bu tarz bi ürün almıştık arkadaşıma.. Pul pul soyuldu ve ilk haftadan plastik bölgeler buz gibi dağıldı.. üretim tarihindenmidir nedir bilmiyorum ama bunlar defolu , ilginç kasklar.. buda umarım böyle değildir ama site aynı sanırm..

blue eye boy
23 Temmuz 2015, 10:58
motoavmye mesaj attım dediğiniz gibi kaskın üretim tarihi 2007 imiş o yüzden bu kadar uygun dedi kaskın üretim tarihi önemli birşey alırken aldığınız sitelere sorun öyle alın :)

HunteRHunteD
23 Temmuz 2015, 11:04
2007 mi okulada yazdırmışlarmı bari?

İlkmax
23 Temmuz 2015, 11:28
bence ls2 de çok güvenilir değil, nolan dan aşağıya düşme derim. illaki bütçe meselesi ama koruyacak olduğu yer de önemli bence :)

beko12345
23 Temmuz 2015, 11:32
motoavmye mesaj attım dediğiniz gibi kaskın üretim tarihi 2007 imiş o yüzden bu kadar uygun dedi kaskın üretim tarihi önemli birşey alırken aldığınız sitelere sorun öyle alın :)

Az daha büyüyünce ehliyetinide alıp aramıza katılır bu kask.

2007 yılında üretilen kaskı satmak ne demek ya ? Art niyet ararım ben.
Arayıp sormadan alan bir insan 8 yıllık kask takacak ve hayatını bir nevi bu kaska emanet edecek.

İlana kocaman harflerle 2007 üretimidir yazmaları şart. Aksi halde çok büyük bir adilik olduğunu düşünüyorum.

Forumlarda takılmayan ve motosiklet sürmeye yeni başlayan adam nerden bilsin kaskın son kullanma tarihi olduğunu.
Bu kaskı alıp senelerce takacak belkide.

Bune
23 Temmuz 2015, 13:02
Az daha büyüyünce ehliyetinide alıp aramıza katılır bu kask.

2007 yılında üretilen kaskı satmak ne demek ya ? Art niyet ararım ben.
Arayıp sormadan alan bir insan 8 yıllık kask takacak ve hayatını bir nevi bu kaska emanet edecek.

İlana kocaman harflerle 2007 üretimidir yazmaları şart. Aksi halde çok büyük bir adilik olduğunu düşünüyorum.

Forumlarda takılmayan ve motosiklet sürmeye yeni başlayan adam nerden bilsin kaskın son kullanma tarihi olduğunu.
Bu kaskı alıp senelerce takacak belkide.

Kaskların son kullanma tarihi diye birşey yok, az çok bu kask konusunu bilirim foruma üye oldum olalı kask incelemeleri ve kasklar hakkında bilgiler yazıp durdum, üreticilerin kullanılan kasklar için değişim önerdikleri tarih 5 yıl, ama hiçbir üretici sitesinde çıkıp bizim kaskımızın ömrü 5 yıl demiyor ya da kaskların içine hiçbir firma son kullanma tarihi yazmıyor çünkü böyle birşey yok.

Aynısı lastik mevzularında da geçerli, firmalar, kullanıcılar ve satıcılar farklı şeyler söylüyor, güneş, nem vs. kapmayan uygun muhafaza ortamlarında bir lastiğin ömrü 10 denilirken üreticiler 5 yılda bir değişin diyorlar. Ama yine üreticiler son kullanma tarihi diye bişey eklemiyorlar kimse alın ömürlük kullanın demez çünkü bu adamlara da para lazım.

Kısaca hiç güneş yüzü görmemiş ve haliyle genleşip, soğuyup, su yüzü görmediyse bir kask raf ömrü günümüz standartlarınca çok daha uzun olabiliyor. Hele hele fiber malzemeler eski abs plastik ve polikarbonlara göre daha da uzun ömürlü. Yine de ben kaskımı 2 sene sonra hurdaya çıkarmayı düşünüyorum. :cat:

Kasktan resimler, üzerinde pinlockla geliyor.

http://i.hizliresim.com/pom6vq.jpg

http://i.hizliresim.com/kg1OZr.jpg

http://i.hizliresim.com/N49ZYY.jpg

Onurhan D
23 Temmuz 2015, 13:39
2007 mi yok artık...

natila
23 Temmuz 2015, 13:51
al kullan derim... 2015 ls2 den daha güvenilirdir...:) raf ömrü konusunda herkes başka bişey söylüyor...paran varsa 2015 al...

Seko
23 Temmuz 2015, 13:59
Raf ömrü konusunu ben de sorgulamaya başladım. Adam 2000 TL'ye kask satıyor bunu iki üç sene sonra atıp yenisini mi alacağız ? Bana saçma gelmeye başladı.

Bune
23 Temmuz 2015, 14:05
Arkadaşlar ben bilmeden sallayan bi adam değilim kaynağım yoksa yazmam içime atarım, daha önce araştırmış olmama rağmen eve geldim geleli hala araştırıyorum buyrun size çok güzel bir site buldum ingilizcesi olanlar keyifle okuyacaklardır arşivlik bilgiler içeriyor. benim ingilizcem yok özet geç diyenler var ise de olay şu, kask değişimi sadece satıcıların uydurduğu mitlerden ibaret meşhur amerikan snell testlerinde raflarından 20 senelik bir kask alıp teste sokuyorlar ve ilk günkü standartlarını koruduğunu bildiriyorlar, 2000' lere doğru kask materyallarının evrim geçirdiğini daha sağlam olduğunu ama 80' lerden kalan kask varsa onun artık patates olduğunu da anlatmışlar.

http://www.bhsi.org/replace.htm

Bu arada bir bölüm dikkatimi çekti arabada bırakılan aksklar hakkında çok aşırı sıcaklar kaskları deforme edebiliyormuş, siz siz olun kaskları güneş altında muhafaza etmeyin.

LynXMaSTeR
23 Temmuz 2015, 14:05
o değilde ben görsellere takıldım.
iki adet fotoğraf var ancak kaskın sadece sağ tarafı görünüyor, fotoğrafın birinde farkettiyseniz yazılar ters :)

Samet Ağır
23 Temmuz 2015, 14:23
bende çok gördüm böyle indirimleri...
kask mont veya başka bir şey...
magazalara bu ürünü ilk fiyatından alan bir iki kişi gösterin dedim,abartısız hiç ama hiçbir yer gösteremedi...:pl:
sonuçta bu şekil indirimler olması sözkonusu olamaz bence...
olabilseydi gösterebilirlerdi değil mi???

Bune
23 Temmuz 2015, 14:29
Arkadaş araştırdıkça içine gömülüyorum meğer bu best before date muhabbeti kask camiasında ne efsaneymiş, snell zamanında 5 yılda bir değişin demiş, sonra 2000 li yılların ortalarına doğru fikir değiştirmiş bunun üstüne üreticiler ayaklanmış dot daha da bi popüler olmuş bi zamanlar snell harika diyenler şimdi snell tüü kaka demeye başlamış vs. vs. dallas gibi ben pes ettim en güzel yorumları ducati forumlarında buldum bende onların kafada gideceğim :cat:

http://www.ducati.ms/forums/11-ducati-motorcycle-chat/143350-helmet-life-expiry-manufacturer-date-should-i-pay-extra-attention-2.html

Onurhan D
23 Temmuz 2015, 15:06
Bildiğiniz gibi güneş gören yerlerde kasklar deforme oluyor 8 yıllık bir kaskın nerede ve nasıl muhafaza edildiğini nasıl bilebilirsiniz ki ?

EthanHunt
23 Temmuz 2015, 15:46
Kaskların son kullanma tarihi diye birşey yok, az çok bu kask konusunu bilirim foruma üye oldum olalı kask incelemeleri ve kasklar hakkında bilgiler yazıp durdum, üreticilerin kullanılan kasklar için değişim önerdikleri tarih 5 yıl, ama hiçbir üretici sitesinde çıkıp bizim kaskımızın ömrü 5 yıl demiyor ya da kaskların içine hiçbir firma son kullanma tarihi yazmıyor çünkü böyle birşey yok.

Aynısı lastik mevzularında da geçerli, firmalar, kullanıcılar ve satıcılar farklı şeyler söylüyor, güneş, nem vs. kapmayan uygun muhafaza ortamlarında bir lastiğin ömrü 10 denilirken üreticiler 5 yılda bir değişin diyorlar. Ama yine üreticiler son kullanma tarihi diye bişey eklemiyorlar kimse alın ömürlük kullanın demez çünkü bu adamlara da para lazım.

Kısaca hiç güneş yüzü görmemiş ve haliyle genleşip, soğuyup, su yüzü görmediyse bir kask raf ömrü günümüz standartlarınca çok daha uzun olabiliyor. Hele hele fiber malzemeler eski abs plastik ve polikarbonlara göre daha da uzun ömürlü. Yine de ben kaskımı 2 sene sonra hurdaya çıkarmayı düşünüyorum. :cat:

Kaskın darbeyi emen bölümünün 3-4 sene sonra hiç düşmese bile emme özelliğini yitirdiğini okumuştum hatta bi kaç satıcıda aynı şeyi söyledi. Ayrıca daha önce düşmüş kaza yapmış hatta 2.el kaskın artık kullanılmaması gerektiğini eklediler. Çünki içindeki darbe emen kısım çatlıyor ve koruyucu etkisini kaybediyormuş.

Yağ değişimi içinde 2000 km deniliyor. Buda yağcıların karlarını artırmak için diyebiliriz. Yağın castrol yağ lt fiyatı 20 tl. 2000 kmyi 2 ayda yaparım. Ayda 10tl. Kask 300tl. 3yıl ömrü olsa (darbesiz) aylık 8.5 tl. Güvenlik ve motor sağlığı için aylık 18.5tl verilir mi dersin. Bence verilir. Göreceli tabi..

Apachertr150
23 Temmuz 2015, 17:12
bende aldım aynı kaskdan geldi inşallah iyidir görünüşe aldandım sanki :)

Bune
23 Temmuz 2015, 17:28
Kaskın darbeyi emen bölümünün 3-4 sene sonra hiç düşmese bile emme özelliğini yitirdiğini okumuştum hatta bi kaç satıcıda aynı şeyi söyledi. Ayrıca daha önce düşmüş kaza yapmış hatta 2.el kaskın artık kullanılmaması gerektiğini eklediler. Çünki içindeki darbe emen kısım çatlıyor ve koruyucu etkisini kaybediyormuş.

Yağ değişimi içinde 2000 km deniliyor. Buda yağcıların karlarını artırmak için diyebiliriz. Yağın castrol yağ lt fiyatı 20 tl. 2000 kmyi 2 ayda yaparım. Ayda 10tl. Kask 300tl. 3yıl ömrü olsa (darbesiz) aylık 8.5 tl. Güvenlik ve motor sağlığı için aylık 18.5tl verilir mi dersin. Bence verilir. Göreceli tabi..

Birbirinden ayrı şeyler bu verdiğiniz örnekler, bi tanesinde sürekli sıcakta çalışan işini ve görevini yapan bir yağ var diğer tarafta güneş görmemiş, depoda kutu içinde 7 yıl boyunca beklemiş bir kask var hee ama deseydiniz ki bu kask 7 yıl boyunca adamın kafasında yazın güneş kışın yağmur görmüş eyvallah haklısınız derdim.

Burada Jay Leno' nun arai yetkilisyle yaptığı bi konuşma var aslında işin özeti bu yetkili bizim kasklarda son kullanma tarihi var demiyor ama ağız ucuyla "yeaaa piyasa 3-5 yıl diyor değişin işte bize de para gelsin" demeye getiriyor. Bende ilk sayfada yorum yapan seko' ya katılıyorum bu durumda, 2000 TL ye kask yapıp bunu 5 sene sonra kullanamazsın diyorsun bu nasıl bir malzeme ki 5 sene sonra çöp olabiliyor? Düşme olur eyvallah at çöpe kaskı ama güneş gördü diye çürüyecek bir malzemeyse bugün bile üretilse kafama takmaya korkarım.

https://www.youtube.com/watch?v=Ovd3KGu6BgU

blue eye boy
23 Temmuz 2015, 23:11
Dedikleriniz de hakli olabilirsiniz belki kask yapan firmarin kask üretimini arttırmak için söyledikleri birseydir ama yinede dikkat etmek lazim kask seçimine sonucda kafasında kaskı olup ölen arkadaslarimiz yok değil

Bune
23 Temmuz 2015, 23:21
Dedikleriniz de hakli olabilirsiniz belki kask yapan firmarin kask üretimini arttırmak için söyledikleri birseydir ama yinede dikkat etmek lazim kask seçimine sonucda kafasında kaskı olup ölen arkadaslarimiz yok değil

İşte olay da bu sonuçta hayati önem arz eden bir konu olduğu için hiç birimizde kesin konuşup hiç birşey olmaz alın kullanın diyemiyoruz. En kolayı yenisi alın demek ama mantıkta sorguluyor ister istemez neden yenisini alıyoruz durduk yere bu kadar teknoloji ile üretildiğini iddaa eden bir ürünün diye. Aslında yapılacak en iyi test bu kaskı alıp Türk işi bir crash test' e tutmak ama yazık mundar etmeye gerek yok mis gibi kaskı. :cherry:

blue eye boy
24 Temmuz 2015, 01:31
Kask baya güzelde bi türk işi cash test lazim gerçekten :) :D

Germ
24 Temmuz 2015, 01:36
valla sirkecideki motoavm dukkanina gitmistim ramazanda bi kere sunu soylim cok acik yurekli adamlar oructanmiydi neydi artik
Caberg sintesi flip up kask gordum iki model kalmis normal fiyati 800 lira civari dedim abi ne kadar 250 dedi neyy dedim guldum hadi abi saka yapma harbi fiyati ne dedim gayet ciddi ve abi lazdi biraz😁 abi dedim bu elinizde kalmis modellermi dedim he evet nolmus ki dedi saygilar diyerek onumu ilikleyip ciktim 😂😂

blue eye boy
24 Temmuz 2015, 10:02
keşke herkez bu kadar acık sözlü olabilse :queen:

Peder
24 Temmuz 2015, 10:14
İşte olay da bu sonuçta hayati önem arz eden bir konu olduğu için hiç birimizde kesin konuşup hiç birşey olmaz alın kullanın diyemiyoruz. En kolayı yenisi alın demek ama mantıkta sorguluyor ister istemez neden yenisini alıyoruz durduk yere bu kadar teknoloji ile üretildiğini iddaa eden bir ürünün diye. Aslında yapılacak en iyi test bu kaskı alıp Türk işi bir crash test' e tutmak ama yazık mundar etmeye gerek yok mis gibi kaskı. :cherry:

biraz tercih biraz para meselesi

oluroyle
23 Eylül 2015, 16:06

konu bayağı geçmiş ama.. bu kask için bende motoavm yi aramış ve kaskın üretim tarihini sormuştum..

Bana böyle bir bilgiyi veremeyeceklerini söylemişlerdi. Üstelik,üreticinin kaskı saklama koşullarında sakladıklarını, kaskı da ithal ettiklerinden bahsetmişlerdi de bahsetmişlerdi..Hataa garantisini de bizzat görüştüğüm beyefendi(?) veriyordu..

Konuyu okuyunca sinir oldum, motoavm ye olan güvenim de sarsıldı , al işte noldu motoavm ...

A.Türker
23 Eylül 2015, 16:41
konu bayağı geçmiş ama.. bu kask için bende motoavm yi aramış ve kaskın üretim tarihini sormuştum..

Bana böyle bir bilgiyi veremeyeceklerini söylemişlerdi. Üstelik,üreticinin kaskı saklama koşullarında sakladıklarını, kaskı da ithal ettiklerinden bahsetmişlerdi de bahsetmişlerdi..Hataa garantisini de bizzat görüştüğüm beyefendi(?) veriyordu..

Konuyu okuyunca sinir oldum, motoavm ye olan güvenim de sarsıldı , al işte noldu motoavm ...

adam zaten yeni malı o fiyata vermez.

exhell
23 Eylül 2015, 16:45
abi naptınız 2007 kask alınırmı yapmayın etmeyin.

oluroyle
23 Eylül 2015, 16:48
adam zaten yeni malı o fiyata vermez.

e haliyle yeni malı o fiyata vermezde..

Şöyle de bir durum var,söz konusu kask da xs beden kalmıştı sadece, bende xs kask kullanıyorum.. kask bedeni çok küçük ya da büyük olur. Ya da beş senelik raff ömrünü tamamlamasına mesela 1 sene kalmıştır, indirime girer malı çıkartır elinden , mümkün.. Ya da kask üretim tarihi çok eskidir, e böyle bir durumda da kimse kimsenin canını riske edecek malı satar mı diye , düşünmmedim değil..Yok artık , bunu da yapmazlar heralde diye düşündüm.. Aradım sordum üretim tarihini...söylemediler !

Bildiğiniz hiç bir koruyuculuğu olmayan kaskı satıyorlar..

wehwetoz
23 Eylül 2015, 17:30
kaskın zaten nettekı fıyatı aynı ssaatılsın dıye adam ındırım vs yazmıs sen 300e satarım dıosunda alan olmaz:D

iptaluyelik01
23 Eylül 2015, 18:32
Ls2 kesinlikl kullanma.

uugguurr86
23 Eylül 2015, 20:24
Plastik vs malzemelerin doğada en zor kaybolan(çürüyen) materyaller olduklarını düşünürsek uygun koşullarda saklanan kasklara 10 senede de bir şey olmaz bence. Sadece üretim teknolojisi geri kalır. Bence de biraz üretici ve satıcı firmaların safsatası.