PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : artçı nasıl eğitilir ???

benkaan
01 Haziran 2006, 18:06
kız arkadaşım motorla gezmeye bayılıyor fakat artçılığı bildiğini söyleyemem.virajlarda çok tehlikeli oluyor.2 hafta önce uçuyorduk nerdeyse :pale: ona "sen kıpırdama ben hafiften yatarsam korkma" desemde malesef olmuyo !!! bu konuda bana yardımcı olabilecek varmı?

ALPERRR
01 Haziran 2006, 18:19
honda motosiklet eğitim merkezi artçılı yolculuk için eğitim eriyo ama mersinde motosiklet eğitim merkezi varsa gidebilirsin.

PcKopatGhostRider
01 Haziran 2006, 18:20
tecrübe tecrübe tecrübe.. zamanla alışır bence abi.. hem ne biliyosun belkiden sen kötü sürüyon yengede kasılıyo.. :queen:

benkaan
01 Haziran 2006, 18:24
pc çık aradan.
honda nın eğitimi çok çok iyi fikir ama fiyatı malumun :pale:

PcKopatGhostRider
01 Haziran 2006, 18:26
abi bence en ii çözüm bi tane 1000lik supersport makine ile bir anda 300++ hızları gör yenge arkadayken.. bak ondan sonra senin motora bindiğinde bir sorun çıkıyomu.. :queen:

(bu sondu çıktım abi aradan.. ) :cherry:

benkaan
01 Haziran 2006, 18:40
mutlaka aranızda artçısında sorun yaşayan olmuştur.nasıl olduda öğrettiniz???

ODUNCU
01 Haziran 2006, 18:42
Hocam iki yol var 1. Henüz acemi oldugu sana uyum saglayamayacagı için sana sımsıkı sarılacak ve yaptıgını yapmaya mecbur kalacak (tabi senden güçlüyse terside olabilir ozaman allah kerim)
2. arkanda patetes çuvalı gibi hep dik duracak sen o agırlıga göre ayarlıyacaksın kendini.
Falan filan hocam içinde varsa zamanla ögrenir yoksa neyapsan hikaye degiştirmek lagzım.

richy
01 Haziran 2006, 18:45
-artçı nasıl eğitilir
-kamçıyla :queen:

anlaşılan hiç motor kullanmamış. sen ona biraz motor kullanmayı ögret virajlarda problem ortadan kalkar bence

benkaan
01 Haziran 2006, 18:49
Hocam iki yol var 1. Henüz acemi oldugu sana uyum saglayamayacagı için sana sımsıkı sarılacak ve yaptıgını yapmaya mecbur kalacak (tabi senden güçlüyse terside olabilir ozaman allah kerim)
2. arkanda patetes çuvalı gibi hep dik duracak sen o agırlıga göre ayarlıyacaksın kendini.
Falan filan hocam içinde varsa zamanla ögrenir yoksa neyapsan hikaye degiştirmek lagzım.

bir çok kez dik durmasını ve sıkıca sarılmasını söyledim.onu taşıya bilirim ( virajlarda yani) ama olmuyo yahu. panikliyo :pale:

bur-k@
01 Haziran 2006, 18:55
evet yapılacakları yazıyorum ...
1- döverek anlatırsın 1 tokat bak senin yüzünden geberiyoduk düzgün duramıyon
2- güzelce izah ederek eğer böyle yaparsan sa :) kötü şeyler olabilir
3- alışana kadar allaha emanet gideceksin ve üstünden paniği atacak yenge
4- yada sen hiç bindirme yangeyi

ODUNCU
01 Haziran 2006, 18:55
Merak etme hocam zamanla oda sende alışırsınız. O sakinleşir daha uyumlu olur. Sen öyle bi hale gelirsinki virajda arkanda dans etse etkilenmezsin, zaman ve yol.

benkaan
01 Haziran 2006, 18:59
Merak etme hocam zamanla oda sende alışırsınız. O sakinleşir daha uyumlu olur. Sen öyle bi hale gelirsinki virajda arkanda dans etse etkilenmezsin, zaman ve yol.
umarım dostum saol.
ayrıca sevgilisini dövmek isteyenler devam... benim niyetim yok

serkankiyak
01 Haziran 2006, 19:18
Zamanla alışır.Virajlara şimdilik daha dikkatli gir alışana kadar.daha önce motora binmemiş insanlar genelde kasılırlar ve virajda yatınca düşeceklerini sanırlar.Zaman la öyle olmadığını anlar.
Allah yardımcın olsun..

İHTİYAR
01 Haziran 2006, 19:28
Önce kendini sana bırakması lazım.ama bu konuda sana güven duyması şart!!!sen kendine yeterince güven veriyormusun?:wiinkk:

THE_LANCET
01 Haziran 2006, 19:36
Walla ne diim bence bunu ona uzun uzun izah etmelisin arkadasım...

Alper_tim
01 Haziran 2006, 19:50
gelin istanbula bizlerden bilgi alsın:P
öncelikle relax olucak en önemli şey bu zaten bi artçılar dayanışma derneği kurucam ben ona katılsın ordan anlatırız 1-2 gün kadar açarız topiği sen takip et bizi ist. MT nin önde gelen artçısıyım:cat: :queen:

LesPaul
01 Haziran 2006, 19:52
tabi bak, alper kadrolu artçımızdır bizim:)
en iyisi ona yolla sen, 2 günde çakı gibi artçı yapar geri yollar walla:)

KARAKIZ
01 Haziran 2006, 20:07
anlaşılan hiç motor kullanmamış. sen ona biraz motor kullanmayı ögret virajlarda problem ortadan kalkar bence

artçılığın motor kullanmayı bilmemekle alakası yok bence bende artçı olark biniorum ve motor kullanmayı bilmiorum benkaan kız arkadaşında zamanla alışır artçılığa :cat:

zeda3000
01 Haziran 2006, 20:18
Artic in fonksiyonu cok onemlidir .Yanlis bir hareketi bile ikinizi dusurmeye sebeptir.Bu onemli gorevin kiz arkadasinin yaptigini anlat her seyden evel.

Sabit durmali ani hareketler yapmamali.
Sana sariliyor ise fazla paniklemesin , istem disi senin canini acitabilir ve bu tum dikkatini dagitir.Sana yaslacagina motorun tutunma demirlerini tutsun.

Trafigi cok takip etmeye calismasin cunku hukum onda degil ve seni uyariyim der iken dikkatini dagitabilir.
Virajda seninle beraber yatmasin sadece oldugu gibi dursun yoksa gercekten o virajda yatar ve oyle kalirsiniz.
En onemlisi ona sakina kizma ve bagirma sakin ol .Tum teknik aciklamalarini yap.Birak alissin motora.Ve hiz yapma onunla iken yavas git kagni gibi git ama hiz yapma.Cunku bu isi bozuyor .

bur-k@
01 Haziran 2006, 20:44
ayrıca sevgilisini dövmek isteyenler devam... benim niyetim yok
baba ne yaptın yaww ben sadece şaka maksadıyla yazdım herşeyi ciddiye alma lütfen tabiiki bayanlara el kaldırılmaz

N_O_S
01 Haziran 2006, 21:31
zaman laa alışır rahat ol

Barış Şuşut
01 Haziran 2006, 21:38
Artçının eğitimi cidden zor çünki deneyim ister...iyi artçı kendisini farkettirmez sürücüye..ama tam tersinde senin motor tecrüben motoru dengede tutmaya yetmez..Bu zaman içinde kazanılan bi yetenektir ..her şeyden önce artçı sana güvenecek ...motorla tek vicut olacak tüm manevralarda motora uyacak, kesinlikle kontra hareket yapmayacak motor sağa yatarken artçı sola meğillenirse sen allamei cihan olsan o motor devrilir...

watercolours
01 Haziran 2006, 21:38
sen artçını değiştir. nasıl fikir ama?

art-niyet
01 Haziran 2006, 21:59
arkadaşlar bana kalırsa, yoldaş(artçı) eğer korkuyorsa tedirginse yapmaması gereken şeyleri yapıyorsa kesinlikle binmemeli motora , ruhen kendini hazır hissedene kadar böyle olmalı , nezamanki kendisini hazırlar olayı kafasında bitirir işte ozaman bindirilmeli motora.Ama temel olan şudur ki; sabit durmalı hareket etmemeli...Ayrıca sürücü tedirginse aynı şekilde kesinlikle yoldaş almamalı...

Gnusher
01 Haziran 2006, 22:01
artçı dediğin çuval gibi durmalıdır.sen sola yatarken onun ters yöne veya sola yatması gibi hadise yoktur.hiçbişey yapmaması gerekir.Çünkü senle aynı şeyi yapmaya çalıştığında motor gereğinden fazla yatıyor.Korkmayan insanlar en iyi artçılar hemen alışıyorlar.Ama korkanlar yatarken tırsmasa da kalkarken tırsıyor.Hatta büyük motorlarda oluyormudur bilmem ama bnm motorda düz yolda bile kımıl kımıl edip motoru sağa sola çektiren artçılarım olmuştu.Bunun çaresine gelince.Artçınıza bak şimdi deyin: 'direksiyonu hiç kıpırdatmayacam sadece sağa sola eğicem kendimi'.bu şekilde biraz sağ sol yapın.buna alışınca kendisinin yapmasını isteyin.Yaptığı zaman ilk başta korkacak sonra alışacak ve durumu kavrayacaktır.Kendimce öğrendiğim yöntemi açıkladım.(Not:dengesiz arkadaşlarınız varsa bunu uygulamayın.olayı kavrayınca yerli yersiz sağa sola kaydırmasınlar sizi:D)Keyifli sürüşler.

boraciner
01 Haziran 2006, 22:26
evet yapılacakları yazıyorum ...
1- döverek anlatırsın 1 tokat bak senin yüzünden geberiyoduk düzgün duramıyon
2- güzelce izah ederek eğer böyle yaparsan sa :) kötü şeyler olabilir
3- alışana kadar allaha emanet gideceksin ve üstünden paniği atacak yenge
4- yada sen hiç bindirme yangeyi

hehehehehe 1. yolu sevdim :)

ttopchu
02 Haziran 2006, 05:46
artçım ilk defa motora biniyorsa söylediklerim.

Motora her zaman soldan in bin (eksozdan dolayı)

Asla ışıkta trafikte v.s. ayaklarını yere koymaya çalışma.

Ani hareketlerden kaçın düşecek gibi olsak bile panik yapma (ilk defa binenden asla beklenmesede en azından daha az panikliyorlar)

Ani hareketlerde bulunma kaska vurma bağırma çağırma :)

Dönüşlerde v.s. asla motoru dengelemek için ters tarafa yatma teşebbüsünde bulunma bunun yerine kendini aşağı at aynı şey :)

Trafikle çok ilgilenme fazla rüzgar yememek için özellikle uzun yolda yolu göreceğim diye kafanı arkamdan uzatma.

v.s v.s

artçınızın deneyimi yoksa.

fazla hızdan, ani frenden, gereksiz kompresör freninden (aşırı sert), aniden gazlamaktan, motoru gerektiğinden fazla yatırmaktan, makaslardan , kaçınınız.

Blacat
02 Haziran 2006, 06:36
Güven olayına katılıyorum önce artçın sana güvenmeli.. bunu da sen sağlamalısın.. eğer senin de motosiklet üzerindeki deneyimin çok fazla değilse bir müddet tek başına bin.. ve motora binmeden önce onu psikolojik olarak rahatlatmalısın ancak sana bu şekilde güven duyar..

ferni
02 Haziran 2006, 07:27
BBRR kesinlikle cok doğru söylüyor!:cat:
motoru kullanırken olduğu kadar artcılıkda da motorla tek vücut olabilmek önemli mesele.-hers eyin bası denge tabiki- tecrübeli pilot bunu telafi edebilir ama acemi asla telafi edemez ve kötü sonuçlar ortaya çıkabilir...öncelikle bence iki tarafın da guveni tam olmalı. yapman gereken sey kız arkadasının guvenini kazanmak bence. ondan sonra yavas yavas alıştıracaksın ki o da motorla senin gibi tek vucut olabilsin-sen tek vucutsun değil mi bu arada?- zaten bunu basardıktan sonra herhangi bir probleminiz kalmayacaktır herhalde!
ama biraz daha sabret alısacak hatta bizim alpere taş cıkartacaktır ileride:P

motocycleboyreigns
02 Haziran 2006, 07:39
Ya yok artık eğitim meğitim ..nesi bu kadar zor, o seleye oturulduğu anda patates çuvalı olacak o kadar.Herşeyin de eğitimi olmaz,yetenek-kavrayış-tarz meselesidir.Pink Floyd dinleyin biraz...

benkaan
02 Haziran 2006, 09:06
aslında bana güveniyor.tek sorunu panik... ona sürekli kıpırdamamasını söylesemde o ters tarafa kayıyor.anladığım kadarıyla zamana ihtiyaç var. paylaşımlarınız için teşekkürler :rendeer:

ARMAGEDON
02 Haziran 2006, 09:35
artçının rahat olması lazım anladığım kadarıyla yenge virajlarda sen motoru yatırınca panikliyor eniyisi sen viraja girmeden onu indir virajı yürüsün sonra tekrar alırsın yada relax olmasını sağla