PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Para Yakmaz. Benzin Yakar.

ketchup
07 Haziran 2015, 17:19
Merhaba arkadaşlar,

Az önce yine benzer bir başlığa denk geldiğim için yeni başlayan arkadaşlara hatırlatmak istedim.

Sıkça kullanılan "abi bu kaç para yakıyor?" veya "kilometrede 18 kuruş yakıyorum." veya "100 kilometrede 22 lira yaktım." tabirleri, bilgi vermekten çok uzaktır.

Forumların amacı bilgi paylaşımıdır. Bu şekilde TL bazında verdiğiniz bilgi, ileride kimsenin işine yaramaz. Araştırdığım bir motosiklet için adam 2004 yılında yazdigi bir mesajda, "kilometrede 80bin lira yakıyor." demiş mesela. 2004 yılında benzinin litresi kaç paraydı ben ne bileyim? 80bin ne?

Bunun yerine "100 kilometrede 4.5 litre yakiyor" dese, 20 yıl sonra bile bu bilgi geçerliliğini korur. Allah aşkına bu konuya dikkat edelim. Ayrica litre hesaplamak, kilometre başına düşen kuruş'u hesaplamaktan çok daha kolay.

hayabussa
07 Haziran 2015, 19:25
sana göre, ortalama birisinin iktisadi bilgisi- genel kültürü arttıkça o yakılan litrelerin sayısal değerleri anlamsızlaşır, km başına maliyet anlamlılaşır.
ayrıca geçmiş bilgilerin kimsenin işine yaramayacağı da yanlış, o 80bini 2004 yılındaki benzin litre fiyatıyla orantılayıp kaç lt yaktığını çözebilirsin. 2004 yılındaki benzin litre fiyatını araştırıp bulabilirsin. bu başlıkta yazdıkların oldukça saçma, bari 1990 yılında bir adam cep telefonunu kaç paraya aldığını yazdığı için onu da elşeştir, nasılsa o zaman kaç bin dolara aldığı bugün kimsenin işine yaramıyor

oyunageldim
07 Haziran 2015, 20:05
Litre bazında yazılması doğrudur,saçma olan birşeyde yok
Geçen gün 10 tlye ne kadar gidiyorsunuz diye bir başlık vardı,tıklamaya bile gerek görmedim

ketchup
07 Haziran 2015, 20:27
sana göre, ortalama birisinin iktisadi bilgisi- genel kültürü arttıkça o yakılan litrelerin sayısal değerleri anlamsızlaşır, km başına maliyet anlamlılaşır.
ayrıca geçmiş bilgilerin kimsenin işine yaramayacağı da yanlış, o 80bini 2004 yılındaki benzin litre fiyatıyla orantılayıp kaç lt yaktığını çözebilirsin. 2004 yılındaki benzin litre fiyatını araştırıp bulabilirsin. bu başlıkta yazdıkların oldukça saçma, bari 1990 yılında bir adam cep telefonunu kaç paraya aldığını yazdığı için onu da elşeştir, nasılsa o zaman kaç bin dolara aldığı bugün kimsenin işine yaramıyor

hayabussa, sence 10 yıl önce verilen değeri anlamak için arşivlerden o yıla ait akaryakıt verilerini bulup, tl-ytl hesabını yapıp, km başına verilen değeri 100km'ye uydurup, bu tl değerini o gunun akaryakıt fiyatıyla litre'ye çevirmek daha mı mantıklı gerçekten?

Doğrudan, surekli guncel kalacak 100km/lt değeri paylaşmaya "oldukça saçma" demişsin. Tebrik ederim.

Shrieker
07 Haziran 2015, 20:27
İşin doğrusu budur, teşekkürler. Yerinde bir başlık olmuş.

sdirer
07 Haziran 2015, 20:29
Litre bazında yazılması doğrudur,saçma olan birşeyde yok
Geçen gün 10 tlye ne kadar gidiyorsunuz diye bir başlık vardı,tıklamaya bile gerek görmedim

al benden de o kadar :) km de kaç kuruş-lira yazıyorsa okuduğum zamana bile üzülüyorum.

şunu anlamıyorlar bir türlü: petrol 120$ dı benzin 5,1tl. petrol bugün 58$ hadi 60$ diyelim benzin 4,70 lira.. nasıl olacak bu iş?
:silent::pr:::rantinp:::ranntign::pokey::::eviiil: :::cekic::::belge::::facepalm::::facepalm1::

hayabussa
07 Haziran 2015, 20:48
hayabussa, sence 10 yıl önce verilen değeri anlamak için arşivlerden o yıla ait akaryakıt verilerini bulup, tl-ytl hesabını yapıp, km başına verilen değeri 100km'ye uydurup, bu tl değerini o gunun akaryakıt fiyatıyla litre'ye çevirmek daha mı mantıklı gerçekten?

Doğrudan, surekli guncel kalacak 100km/lt değeri paylaşmaya "oldukça saçma" demişsin. Tebrik ederim.

doğru bir şekilde okursaydın ve ek olarak anlasaydın
Doğrudan, surekli guncel kalacak 100km/lt değeri paylaşmaya "oldukça saçma" demediğimi de anlamış olurdun, kitap okumak faydalı birşey!

mterayes26
07 Haziran 2015, 20:57

Bu kadar !!!!!!!

Zell
07 Haziran 2015, 21:36
Bence işin en doğrusu hiçbirine inanmamak :cherry:
Bugün benzin istasyonundaki abi TVS Apache motosikletinin 100 kmde 1.5 Litreden az yaktığını iddia ediyordu :)

Reşit
07 Haziran 2015, 21:46

Güzel kafa. RBF660 deneyeyim ben. WD40 ve bonzai kesmedi ::sefereee

MD.Murat
07 Haziran 2015, 21:48
Halkin matematik ve dolayisiyla beyin seviyesini gosteren bir parametre bana gore. Duz oran oranti bile kurmaktan aciz millet oldugundan 10 kurus 20 kurus muhabbeti donuyor sacma sapan.

telike
07 Haziran 2015, 22:00

niye her şeye muhalefetsin çok bilmiş ağabeyciğim benim? doğrusu litre ölçümüdür. adam kktc de benzini 2.5 liradan alıyor (ben orda yaşarken 2 liraydı) senin hayabussan o adamın hayabusasından fazla tl yakıyorsa bi baktır. biz doğru ölçüm için benzin yakarız. litre ile ölçüyoruz ama sen hacim ile ölç o da kâfi ben diğer arkadaşlar için litreye çeviririm onu :)

Onurhan D
07 Haziran 2015, 22:11

Neden o kadar uğraşalım,doğrusu ve basiti varken.Neden işi zora sokalım ?
Bencede sizin yazdığınız saçma.

Mustafa_Uz
07 Haziran 2015, 22:12
Neyin tartışmasını yapıyoruz arkadaşlar. Arkadaşımız bi hususa dikkat çekmiş ve demişki paylasimlarimizi 100 km deki litre değeri olarak yaparsak çok daha faydalı olur demiş. Bence de doğru demiş. Şahsen yakittuketimi.net sitesini oldukça beğeniyorum. Orada ne zaman tutar yazdığını gördünüz. Bazı konularda tek doğru vardır. Sadece muhalefet yapmak için itiraz edilmesine anlam veremiyorum.

metinkilic
07 Haziran 2015, 22:26
Konuya ilave olarak benim en çok kızdığım konu; ABİ KAÇ BASIYOR, KAÇ BASTIN, BEN ÇOK BASARIM. Basmak ne demek, ne kadar basmaya meraklı milletiz :)

Sinan Er
07 Haziran 2015, 22:31

:) Yazdıklarının anlamsız ve çelişkili.

Doğru bilgi için fakülte bitirmeye gerek yok.

Daha altındaki aracın birkaç teknik bilgisini doğru değerlendiremeyen birinin bütün trafik kurallarını doğru uygulaması ne mümkün.

2006 Yılında açtığım başlığıda buraya yazayım konunun vehameti daha net anlaşılabilir.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/12793-motosikletlerin-gercek-yakit-tuketimleri.html

efendy06
07 Haziran 2015, 22:57

İyi güzel de hocam, neredeyse yanyana iki benzinlik arasında neredeyse 25 kuruş fark var litre bazında. 2004 yılına göre hesaplarken hangi benzinliğe göre hesap yapmak lazım? Ben Shell'den bu gün 95 oktan kurşunsuzu 4 lira 75 kuruşa aldım, yanındaki benzinlikte 4,52 gibi bir fiyat vardı.

redlion999
07 Haziran 2015, 23:17
Benim motorum 2007 de almanya da km de 7 euro cent yakıyordu.. Buradan cbf 500 ün kaç litre yaktığını hesaplayın ;)

provaker
07 Haziran 2015, 23:28

Ulan adam işin daha kolay ve akla yatkın yolunu yazmış, sırf muhalefet olmak için yırtınmışsın. Arkadaşın yazdığı yorumlara bakarsanız herşeyi cok iyi biliyor ve herşeye muhalefet. Bence bir şizofreni vakası.

Yazık la kimin çocuğuysa

mterayes26
07 Haziran 2015, 23:48
Benzin fiyatı değişir ama litre değişmez yani 1000 gr da sabittir :D , su yasası çıkarırlarda 950 grama çekerlerse anca öyle olur

tamerozkul
08 Haziran 2015, 00:29
Masrafsizdir ozellikle dusuk cc ise 17 bin kmde yakıt haric 120 tl gibi sadece yag masrafi oldu otomobil olsa nekadar olurdu sizce?

hayabussa
08 Haziran 2015, 01:16
niye her şeye muhalefetsin çok bilmiş ağabeyciğim benim? doğrusu litre ölçümüdür. adam kktc de benzini 2.5 liradan alıyor (ben orda yaşarken 2 liraydı) senin hayabussan o adamın hayabusasından fazla tl yakıyorsa bi baktır. biz doğru ölçüm için benzin yakarız. litre ile ölçüyoruz ama sen hacim ile ölç o da kâfi ben diğer arkadaşlar için litreye çeviririm onu :)
birçok kişi içinse umursadıkları şey yaptıkları yolculukta ceplerinden çıkan para, bugun motor alacak mantıklı kişiler yüzlerce farklı yerli ya da yabancı kaynaktan
tüketim değerini öğrenip, litre ise kendi kullanacağı güzergahta kmsi ile çarpıp maliyetini ölcecek, zaten herhangibi birinin yakıt sarfiyatını irdelemesinin tek sebebi ödediği paradır,
yakılan benzin miktarı bile az-cok olarak öznel bişeydir, günde 5 km yol giden adam günlük 5 tl yakmayı umursamayabilir, günde 70 km giden adam günde 15 tl yakmayı fazla bulabilir

:) Yazdıklarının anlamsız ve çelişkili.

Doğru bilgi için fakülte bitirmeye gerek yok.

Daha altındaki aracın birkaç teknik bilgisini doğru değerlendiremeyen birinin bütün trafik kurallarını doğru uygulaması ne mümkün.

2006 Yılında açtığım başlığıda buraya yazayım konunun vehameti daha net anlaşılabilir.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/12793-motosikletlerin-gercek-yakit-tuketimleri.html

açtığınız başlıkta km de 10 ykr den fazla yakan motosiklet diye ifade kullanmışsınız, ben mesajımda km başına maliyet anlamlılaşır yazmışım ilginç

ne çelişkili tam anlayamadım, teknik bilgiyi değerlendirememekle ne alakası var onu da anlayamadım,
dediğinizden anlaşılan otomobilin teknik bilgilerini bilmeyen-anlamayan-umursamayan birinin trafik kurallarına uymasının mümkün olmadığı,
ben arada arkadaşlarımın araçlarını kullanırken trafik kurallarına bir türlü uyamıyordum demek ki sebebi buymuş.

İyi güzel de hocam, neredeyse yanyana iki benzinlik arasında neredeyse 25 kuruş fark var litre bazında. 2004 yılına göre hesaplarken hangi benzinliğe göre hesap yapmak lazım? Ben Shell'den bu gün 95 oktan kurşunsuzu 4 lira 75 kuruşa aldım, yanındaki benzinlikte 4,52 gibi bir fiyat vardı.

hocam sen haklı sayılabilirsin, uzaya yollanan bir roket için yapılan hesap keskinliğinde sonuç arıyorsan.
ama aracın yaktığı yakıt miktarı sabit değildir, üç aşa beş yukarı değerdir, hıza devire, ağırlığa, zincir yağıdır, hava sıcaklığıdır, motorun bakımlı olmasıdır dır da dır
hatta kullanılan şehirde bile değişir. her km başına kaç kırmızıda durdun... o iki farklı benzincideki benzin kalitesi bile yüzde 1-5 etkiler.
ekonomik bir motor olsa 1 litre ile 40 km gitse 1inde 11 kuruş diğerinde 12 kuruş eder. aynı motoru yüksek devirlerde kullanarak 15 kuruşa kadar çıkartabilirsin motor hacmi büyüdüğünde bu fark 20 kuruşa 80 kuruş gibi de olabiliyor

Ulan adam işin daha kolay ve akla yatkın yolunu yazmış, sırf muhalefet olmak için yırtınmışsın. Arkadaşın yazdığı yorumlara bakarsanız herşeyi cok iyi biliyor ve herşeye muhalefet. Bence bir şizofreni vakası.

Yazık la kimin çocuğuysa
muhalefet olmak için yırtındıysam bile sanane
arkadaşın yorumlara bakınca da eşiyle düzgünce geçinmekten aciz olduğunu görürsünüz :D, cevresindeki herkese yazık
adam akla yatkın bir yöntem yazmış olabilir, diğer akla yatkın yöntemlerin anlamsız olduğunu da yazmış, ona göre 500 km gidince 274 tl veren kişinin bunu yazması tamamen değersiz ve anlaşılmaz,
herşeyi çok iyi bildiğimi ve herşeye muhalefet olduğumu söyleyenler senin iki farklı bölünmüş kişiliğin herhalde, önceki bir mesajında bana Kimin ne yasadigini bilmeden yayildigi yerden martaval okuyo diyodun, şimdi herşeyi bilene döndük, fight club sıtayla, takıl sen öyle kendi hallerinde :)

mozgur
08 Haziran 2015, 01:56
km de 40 krş yakıyor demek pasta tarifi verirken malzemeler listesinde 0.75 kuruşluk şeker koyuyoruz içine demekle aynı saçmalıkta..

Temel birim litre'dir. Sen bunu değişken bir birimle(sürekli değişen benzinin litre fiyatı) çarpıp anlatırsan(km de 40 kuruş gibi) verdiğin veri anlamsızlaşır.

@hayabussa dostum sürekli yazmışsın da cidden mantıksız savunduğun şey. En ufak bir elle tutulur tarafı yok. Boşa zman harcamışsın.

provaker
08 Haziran 2015, 01:59
birçok kişi içinse umursadıkları şey yaptıkları yolculukta ceplerinden çıkan para, bugun motor alacak mantıklı kişiler yüzlerce farklı yerli ya da yabancı kaynaktan
tüketim değerini öğrenip, litre ise kendi kullanacağı güzergahta kmsi ile çarpıp maliyetini ölcecek, zaten herhangibi birinin yakıt sarfiyatını irdelemesinin tek sebebi ödediği paradır,
yakılan benzin miktarı bile az-cok olarak öznel bişeydir, günde 5 km yol giden adam günlük 5 tl yakmayı umursamayabilir, günde 70 km giden adam günde 15 tl yakmayı fazla bulabilir

açtığınız başlıkta km de 10 ykr den fazla yakan motosiklet diye ifade kullanmışsınız, ben mesajımda km başına maliyet anlamlılaşır yazmışım ilginç

ne çelişkili tam anlayamadım, teknik bilgiyi değerlendirememekle ne alakası var onu da anlayamadım,
dediğinizden anlaşılan otomobilin teknik bilgilerini bilmeyen-anlamayan-umursamayan birinin trafik kurallarına uymasının mümkün olmadığı,
ben arada arkadaşlarımın araçlarını kullanırken trafik kurallarına bir türlü uyamıyordum demek ki sebebi buymuş.

hocam sen haklı sayılabilirsin, uzaya yollanan bir roket için yapılan hesap keskinliğinde sonuç arıyorsan.
ama aracın yaktığı yakıt miktarı sabit değildir, üç aşa beş yukarı değerdir, hıza devire, ağırlığa, zincir yağıdır, hava sıcaklığıdır, motorun bakımlı olmasıdır dır da dır
hatta kullanılan şehirde bile değişir. her km başına kaç kırmızıda durdun... o iki farklı benzincideki benzin kalitesi bile yüzde 1-5 etkiler.
ekonomik bir motor olsa 1 litre ile 40 km gitse 1inde 11 kuruş diğerinde 12 kuruş eder. aynı motoru yüksek devirlerde kullanarak 15 kuruşa kadar çıkartabilirsin motor hacmi büyüdüğünde bu fark 20 kuruşa 80 kuruş gibi de olabiliyor

muhalefet olmak için yırtındıysam bile sanane
arkadaşın yorumlara bakınca da eşiyle düzgünce geçinmekten aciz olduğunu görürsünüz :D, cevresindeki herkese yazık
adam akla yatkın bir yöntem yazmış olabilir, diğer akla yatkın yöntemlerin anlamsız olduğunu da yazmış, ona göre 500 km gidince 274 tl veren kişinin bunu yazması tamamen değersiz ve anlaşılmaz,
herşeyi çok iyi bildiğimi ve herşeye muhalefet olduğumu söyleyenler senin iki farklı bölünmüş kişiliğin herhalde, önceki bir mesajında bana Kimin ne yasadigini bilmeden yayildigi yerden martaval okuyo diyodun, şimdi herşeyi bilene döndük, fight club sıtayla, takıl sen öyle kendi hallerinde :)

Gelmiş açıklama yapıyor bide, başkasının yerine utanmak diye bir tabir duydum şuan onu yaşıyorum. Maks 18 yaşında olduğunu düşünüyorum, diğer konuyu uplamalar falan ahahahaha yazık lan bunlar ergenlik belirtileri. Hergün uplamazsan diğer konuyu tüm türkiye sıfatına tükürsün acınası insan zerresi seni :)

sey_47
08 Haziran 2015, 02:12
https://s.instela.com/m/adam-hakli-beyler--i150692-150x114.jpg

Yalan yok, tam da dediği gibi kuruş hesabı yapınca tamamen siliniyor herşey hükümet sağolsun ertesi gün bile anlayamayabilirsin o kuruş hesabından motosikletin kaç yaktığını.

hayabussa
08 Haziran 2015, 02:29
km de 40 krş yakıyor demek pasta tarifi verirken malzemeler listesinde 0.75 kuruşluk şeker koyuyoruz içine demekle aynı saçmalıkta..

Temel birim litre'dir. Sen bunu değişken bir birimle(sürekli değişen benzinin litre fiyatı) çarpıp anlatırsan(km de 40 kuruş gibi) verdiğin veri anlamsızlaşır.

@hayabussa dostum sürekli yazmışsın da cidden mantıksız savunduğun şey. En ufak bir elle tutulur tarafı yok. Boşa zman harcamışsın.
bakış açınız farklı, benim bakış açımla düşünmek zorunda değilsiniz, şu örneğide ekleyelim ileride elektrikli araçlara geçince 100 kmde şu kadar kw tüketiyo, akü şu kadar kw deyip ona göre konuşulabilir

@provaker
diğer konuda eşinse niye konu açıyor diyodum, sen beni uyarmışsın meğer kızcağızın neler yaşadığını bilmeden niye yorum yapıyosun diye,
senin gibi hiçbir insani özelliği olmayan zavallıyı cekip üstüne bilgi edincem diye cebelleşiyormuş, ruh hastası biriyle konuşmaya çalışmak yerine gelip forumdan yardım almaya çalışmış,
en yakınındakiler bu tarz şeyler yaşıyorsa.. bugüne kadar senin yüzüne onlarca kez tükürülmüştür

@sey_47
100 kmde kaç litre-galon-tl-dolar çeşitli şeyler var kime hangisi anlamlı geliyosa onu kullanmaya devam eder, her veri internette var, her veriyi diğerine de çevirebiliyoruz, ülkedeki çoğu kişi km başına yaklaşık değere göre düşünüyor, bu başlık bu kişileri çok da etkilemeyecek, onlar o şekilde düşünmeye devam edecekler, foruma bugüne kadar yazılan 100 km 22 tl gibi şeyler yazılmaya da devam edecek, bugune kadar km başına 10 kuruş yakıyor muhabbeti kullanılmaya devam ettiyse bugünden sonra da devam edecek diye düşünüyorum

MotoGlock
08 Haziran 2015, 03:25
Ufacık bir detay yüzünden ettiğiniz kavga? kırdığınız kalpler, yazık.
İsteyen o anlık para birimiyle konu açıp sorabilir hesabını kuruşa göre yapıyordur belki de, saçma tartışma :farao:

ahmet3558
08 Haziran 2015, 06:42
başlığı ben açmıştım, motosikletimin kilometre göstergesiyle ilgili bi sorunu çözmeye çalışıyordum, tıklamadın ya öldüm ben zaten eksikliğini hissettim :)

telike
08 Haziran 2015, 09:12
ya allahınız yok mu bu sizin :D

Seko
08 Haziran 2015, 10:27
"Kilometrede şu kadar kuruş yakıyor" dendiği zaman benim kafamda bir çok şey canlanıyor. Şimdi burada tartışma ortamı yaratmak istemiyorum ama ben böyle yazılmış motosiklet ilanlarına bile temkinli yaklaşıyorum, öyle diyeyim. Sıvıların kiloyla ölçüldüğü bir memlekette çok şaşırmamak lazım.

arda4
08 Haziran 2015, 10:44

elmalarla armutlar toplanmaz (bkz enflasyon düzeltmesi) Yani 2004'deki 100TL ile bugünkü 100TL aynı değerde değil.

Arkadaş haklı l/100km çok daha geçerli ve mantıklı.

bir de 90 yılında aldığı cep telefonu çoktan mefta olmuştur ama 90 model bir motor hala trafikte olabilir ve kullanıcısı "yahu bu normal şartlarda 100km'de kaç litre yakıyor" diye sorabilir. Yani ikisi aynı şey değil.

evet hakikaten haklısın kitap okumak iyidir.

"Sevelim sevilelim,
Dünyaya kimse kalmaz"

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:42 ----------

"Kilometrede şu kadar kuruş yakıyor" dendiği zaman benim kafamda bir çok şey canlanıyor. Şimdi burada tartışma ortamı yaratmak istemiyorum ama ben böyle yazılmış motosiklet ilanlarına bile temkinli yaklaşıyorum, öyle diyeyim. Sıvıların kiloyla ölçüldüğü bir memlekette çok şaşırmamak lazım.

Sıvılar kiloyla ölçülür hatta kiloyla ölçülmesi daha mantıklıdır. Çünkü sıcaklık değiştikçe hacim değişir amma kütle sabit kalır.

Sizin karşı çıktığınız noktaya gelince: evet 1 litre benzin 1 kg değildir, 1 lt motor yağı da 1 kg değildir.

obarey
08 Haziran 2015, 11:10
Benzin fiyatı değişir ama litre değişmez yani 1000 gr da sabittir :D , su yasası çıkarırlarda 950 grama çekerlerse anca öyle olur
müh mod. on!
litre 1000 gram değildir:)
1000cl dir
1 litre su 1000 gram iken
1 litre kum 2650 gram, 1 litre civa 13600 gram 1 litre benzin ise 800 gram gelir.:)
müh. mod off!

telike
08 Haziran 2015, 11:13
elmalarla armutlar toplanmaz (bkz enflasyon düzeltmesi) Yani 2004'deki 100TL ile bugünkü 100TL aynı değerde değil.

Arkadaş haklı l/100km çok daha geçerli ve mantıklı.

bir de 90 yılında aldığı cep telefonu çoktan mefta olmuştur ama 90 model bir motor hala trafikte olabilir ve kullanıcısı "yahu bu normal şartlarda 100km'de kaç litre yakıyor" diye sorabilir. Yani ikisi aynı şey değil.

evet hakikaten haklısın kitap okumak iyidir.

"Sevelim sevilelim,
Dünyaya kimse kalmaz"

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:42 ----------

Sıvılar kiloyla ölçülür hatta kiloyla ölçülmesi daha mantıklıdır. Çünkü sıcaklık değiştikçe hacim değişir amma kütle sabit kalır.

Sizin karşı çıktığınız noktaya gelince: evet 1 litre benzin 1 kg değildir, 1 lt motor yağı da 1 kg değildir.
ama insanlar 1 kilo yağ ile 1 litre yağı aynı sanarak hareket ediyor.
1 kilo pamuk mu ağır 1 kilo demir mi diyince düşüncek adamlar bunlar. :D 1 kilo demir 50 kuruş 1 kilo pamuk 50 lira hadi bakalım motosikletimiz ne yakıyor sorumuz bu zamanımız başladı.

obarey
08 Haziran 2015, 11:21
bir de ne zaman nasıl ne yakıyor.
artçılı ayrı yakıyor tek ayrı.
6000 devirde vites atarsan ayrı yakıyor 10 bin de atarsan ayrı.
trafiğe girersen ayrı yakıyor girmezsen ayrı.
uzun yol gidersen ayrı yakıyor motor ısınmadan 2 km gidip akşamm olunca yine 2 km gidersen ayrı.

en güzel hep 30 tl alıcan aynı yakıcak.
motorun ne kadar yakıyo 30 tl kadar.

gobsistem
08 Haziran 2015, 11:26
Adam haklı beyler dağılın...

Bune
08 Haziran 2015, 11:35
Şöyle bişey var siz 5 yıl sonra ne olacak diyorsunuz ama adamın o an ki kura göre ihtiyacı gözünde acil oluyor o yüzden o anki fiyatları yazıp yardım istiyor. Şöyle örnek vereyim apache varken bende benzer bi başlık açtım 20 kuruş yakıyor çok mu demiştim, diğer apache sahipleri çok ykaıyor kardeş vs. derken diğer arkadaşlar bu nasıl bir ölçü birimi demişlerdi ama o anki gelen cevaplar doğrultusunda gidip garantiden karbüratörü değiştirmiştim. Sorulan soruların çoğu da o an soruyu soran kişi için aciliyet icap eden bir durum olduğu için lt/km bilgisi çok da önemli olmuyor.

Hee ama doğrusu bence de km/lt' dir. Yol bilgisayarı olan motorlarda bunu görmek çok daha kolay zaten ama diğer akılsız motorlar :P bu tip göstergelere sahip olmadığı için direk abi şu kadar yaktım diyenleri de hor görmemek lazım (bence).

telike
08 Haziran 2015, 12:55
Benim motosikletim kilometrede 1,19 tai bahtı yakıyor. Fazla mı sizce?

mithrelios
08 Haziran 2015, 13:02
bunun evrensel standardı, gidilen yol başına yakılan miktardır. Üreticiler ve ciddi içerik üreticileri hep bu şekilde kullanır. İngiltere/ABD MPG yani gidilen mil cinsinden yol başına yakılan galon cinsinden miktarı verirken, metrik sistem kullanılan yerlerde litre ve km cinsinden hesap yapılır.

Para birimi değeri ve benzinin litre fiyatı hem ülkeye hem de zamana göre değiştiği için tercih edilmemesi daha doğrudur. Bu şekilde hesap yapılırsa zamanlar ve ülkeler arası karşılaştırma yapmak için ekstra bilgi gerekeceğinden verilen bilginin kalitesi daha düşük olacaktır.

Kısacası, daha doğru olan başlıktaki gibi ölçülmesidir. örneğin 5 sene önce verilmiş bir değerin bugünkü karşılığını hesaplarken, 5 sene önce benzin ne kadardı, enflasyon ne kadar oldu o paranın bugünkü değeri nedir diye zihni sinir hesaplar yapmaya gerek kalmaz.

hakanens
08 Haziran 2015, 13:13
Yahu şu konudan bile tartışma çıkarıyorsunuz ya ne diyem size. Adam fikrini söylemiş. Kimisine doğru gelir kimisine yanlış. Herkes yine bildiği gibi yapsın ölçümünü.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:11 ----------

Benim motorum sabahtan akşama kadar 500 ml yakıyor ::winkwink

phns
08 Haziran 2015, 22:15
sürekli güncelliğini koruması açısından en mantıklı olanı 100 km/ l yazılmasıdır. krş. hesabı mantıklı olsaydı fabrika verilerini km'de 23 krş yakıyor diye yazarlardı :)

Sokollu
08 Haziran 2015, 22:44
doğru bir şekilde okursaydın ve ek olarak anlasaydın
Doğrudan, surekli guncel kalacak 100km/lt değeri paylaşmaya "oldukça saçma" demediğimi de anlamış olurdun, kitap okumak faydalı birşey!

Başka bir yorumunuzda da gördüm bu cümlenizi, aklınızca milleti mi aşağılıyorsunuz kitap okuduğunuzu vurgulayarak ? Herkesin hemfikir olduğu bir konuya gelip, "kılçık" atıyorsunuz, sonra da yok ben şunu demeye çalıştım, ben aslında bunu ima ettim, sen okumayı bilmiyorsun filan.

Sayfalarca kendisini açıklamaya çalışan "abilerimize" ayar oluyorum. Bir tane daha vardı senin gibi, araçla giderken arkasında yol isteyen motorcuya sinir olup, "çelik jop" kullanmayı düşündüğünü söyleyen, sonra da satır satır, sayfa sayfa kendisini açıklamaya çalışan bir abimiz.

Evrenalpar
08 Haziran 2015, 23:28
Motosikletlerin ortalama yakıt değerlerini gösteren internet sitelerinde hiç "şu kadar kuruş yakıyor" diye bir veri gördünüz mü?

Dodin
09 Haziran 2015, 01:52
Başlık gayet net.

Aracın performansını uzun yol, sıkışık trafik, ya da ortalama bir yol için yakıt performansı hesaplanır. Bu bilgi 1 lt benzinle kaç km gidildiği hesaplanarak x km/lt cinsinden paylaşılır. Benzin göstergemiz %10 civarında olsun, 10 litre benzin alinip, aynı düzeye gelene kadar gidilen km not edilir, 10a bölünür.

Eğer iktisadi hesap istiyorsak o tarihlerdeki benzin fiyatları paylaşılabilir, böylece 4 işlem yaparak km'de kaç tl'lik benzin yakıldığı hesaplanır.

Yukardaki sırayla işlemler yapılırsa sağ elinle sağ kulağını düzgün şekilde tutmuş olursun.

Ancak yukardaki hayabusa arkadaşımız gibi "SADECE" km başına yakılan benzinin fiyatı üzerinden hesaplarsanız, o anki benzin fiyatlarını bulup tersten bu işlemleri yaparak km/lt değerine ulaşırsınız, bu da sağ elinizi apış aranızdan ters dolaştırıp sırtınızı aşıp sağ kulağınızı tutmaya benzer. Matematiksel olarak mümkün ama pratikte enayiliktir.