PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kurye motorları adam edilirmi?

sezgingulmez
04 Haziran 2015, 18:30
Merhaba arkadaşlar

benim aklımda şehrimdeki kurye firmalarından bir motosiklet almak niyetindeyim ( tabiki cbf 150 ) bu motoru alıp adam etsem beni üzermi yada neden kurye motorlarından uzak duruyoruz? iyi bir bakımla şahinler bile adam olurken koca honda neden olamıyor :)

TIGERSHARK
04 Haziran 2015, 18:41
Adam edersin'de masrafı olur ona yapacağın masraf ile temizini alabilirsin o yüzden kurye motorundan uzak durun derler

bektanist
04 Haziran 2015, 18:42
iyi bir bakımla şahinler adam oluyormu acaba yoksa tamirci ile daha sıkmı görüşüyoruz ?
honda neden adam olamıyor demişsiniz bunun marka ile alakası yok kalite farkı elbette vardır fakat adam etmek demek sıfırdan fazla para harcamak demek silindir gömlek dişli sekman piston bunların hondada ne kadara maledersiniz bakmak lazım yanında granaj düştüyseki düşmemesi gibi bir durum yok bunuda göze almak lazım birde kurye motorları şehir trafiğinde kullanılır genelde buda motoru yoran etkenler

hepsini göze aldın ve bu makinayı aldın diyelim yaptığın masraf sana ne boyutta çıkacak

kurye motorları genelde şirket motorları oldu ve kimse kendisinin olmayan makinaya sanıldığı kadar özen göstermez...

desertseek
04 Haziran 2015, 18:43
Katılıyorum

ahmet0021
04 Haziran 2015, 18:45
Kardeş kuryeler motorun anasını belliyor bence uzak dur.

Mertcan39
04 Haziran 2015, 18:46
bizim burada adam gibi kullanan kurye görmedim ve kuryeden asla motor almam bu benim görüşüm toplamaya kalkarsan neden toplanmasın ha ne kadar pahalı olur sıfırı gibi olurmu dersen tartışılır

Mengu16
04 Haziran 2015, 18:54
20-30 bin km yapmış daha gideri olan CBF150'yi sana uygun fiyatla vermeyeceklerdir. Kuryeden alacağın motor japonun ölüsünün ölüsü olur. Motor bir kere komple yenilemeden geçtiyse bil ki asla orjinal honda parçaları takmamışlardır. Takılan çin malı parçalarla da çin malı bir motora bineceksin tabi içi açılmış oynanmış motor olacak yine.

sedat_57
04 Haziran 2015, 19:09
bi kurye özel sebep olmadıkça ekmeğini yemediği motoru satılığa çıkarmaz 20-30 bin rodajdır kurye için:P

sezgingulmez
04 Haziran 2015, 19:23
20-30 bin km yapmış daha gideri olan CBF150'yi sana uygun fiyatla vermeyeceklerdir. Kuryeden alacağın motor japonun ölüsünün ölüsü olur. Motor bir kere komple yenilemeden geçtiyse bil ki asla orjinal honda parçaları takmamışlardır. Takılan çin malı parçalarla da çin malı bir motora bineceksin tabi içi açılmış oynanmış motor olacak yine.

bir tane buldum aslında 2009 42bin de motor yeni dediler kırık dökükleri var fiyat bekliyorum ama eğer dediğin gibi çin malı parça takılıyorsa ve benim acemiliğime dayanarak bakım yaptırdığım adam da çin malı takarsa ki yapacaktır. benim kullanım amacım alan tek seferde 150 200 km yolculuklarda bana sorun yapacaktır honda olsa bile. ozaman bu kanıdan yola çıkarsam açacaz kesenin ağzını temiz bir cbf150 alıp üzülmeyeceğiz.

Mengu16
04 Haziran 2015, 19:40
bir tane buldum aslında 2009 42bin de motor yeni dediler kırık dökükleri var fiyat bekliyorum ama eğer dediğin gibi çin malı parça takılıyorsa ve benim acemiliğime dayanarak bakım yaptırdığım adam da çin malı takarsa ki yapacaktır. benim kullanım amacım alan tek seferde 150 200 km yolculuklarda bana sorun yapacaktır honda olsa bile. ozaman bu kanıdan yola çıkarsam açacaz kesenin ağzını temiz bir cbf150 alıp üzülmeyeceğiz.
2009 model kurye motoru 42 binde olmaz ki 142 bin desen anlarım.
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/147660-honda-fizy-270-000-km-de-motor-bitti.html
2012'de çıkan Fizy125 ile 270 bin km yapmışlar. Kaç senelik olduğunu yazmamışlar ama en fazla 3 yıllık motor.

tinerci
04 Haziran 2015, 20:17
Bedava verirlerse alınabilir.

shooter1
04 Haziran 2015, 20:28
geçen eczanede çalışan bir kurye gördüm motosikletin yağını değiştiriyordu ama numunelik gerisinin yağ ile alakası yok gidiyor mu gidiyor

MotoGlock
04 Haziran 2015, 20:30
az daha koy ybr al

essegesse
04 Haziran 2015, 20:32
Taksiden çıkma Şahin alınıyorsa,bu da alınır.

mgora
04 Haziran 2015, 20:32
Kurye değilim 2013 trafiğe çıkışlı motor ile 40000'e gelmek üzereyim diyeyim de anla , belki tur yapıp sıfırlanmış olabilir :D

pcmnyk
04 Haziran 2015, 20:59
Benim motorum 96 binde valla kuryemi kullandi biilmiyorum ama adam on numara kullanmis bole temiz bi motor gormedim. Helal olsun adama

efendy06
04 Haziran 2015, 21:58
Mesele şu, kurye motor sahibi olduğu durumda o motor artık toplamak yenisini almaktan maliyetli hale gelene kadar binilir. Nerede elindeki eski motoru adam etmek yenisinden maliyetli oldu, orada elden çıkartılır. Firmanın motorunu paketçi veya kurye kullanıyorsa o daha vahim, af edersiniz boku çıkana kadar kullanılır motor. Her gün 3-5 farklı kişi kullanır. Toplamda onlarca farklı kişi kullanır ve çoğu durumda bu kişilerin çoğu acemidir. Yine o motoru toplamak adam etmek yenisinin maliyetini buluncaya kadar kullanılır, sonra elden çıkartılır. Haliyle öyle bir motor artık sizin için de yenisinden maliyetli olacağından almak mantıklı değildir. Otomobilde de ticari taksi için aynısı geçerlidir. Taksici artık adam edilemeyecek veya adam edilmesi yenisinden pahalıya malolacak hale gelene kadar değiştirmez arabasını. Arkadaş almıştı, kaportacıya gitti, adam kaportayı adam gibi toparlamaya, sonra da boyamaya 4 bin tl istemişti. 5 bin tl'de aracın ilk alımı, en az 1500-2000 tl de yürür+motor+şanzıman. döşeme falan derken arcın maliyeti 12 bin tl'yi bulmuştu ki o aracın temizi zaten o para.

Lakin bazı durumlarda görüyoruz, adam açmış bir işyeri, tutturamamış, 15-20 binde satıyor motoru. Dükkanı kapatmış falan, öyle durumlarda alınabilir.

sezgingulmez
04 Haziran 2015, 22:20
Lakin bazı durumlarda görüyoruz, adam açmış bir işyeri, tutturamamış, 15-20 binde satıyor motoru. Dükkanı kapatmış falan, öyle durumlarda alınabilir.

denk getirmek lazım ama bunun için araştırma gerek bende de öyle zaman yok biz en iyisi temiz kullanıcının birinden alalım bunu :)

ozgranl
04 Haziran 2015, 22:28
Ben şahsen yüksek km'li motosikletten bakımları tam olduğu sürece korkmam, kullanıcı faktörü çok önemli titiz kullanıcıdan her km'de motor alınır.

Fakat kurye motorları genelde sıkıntılı oluyor çünkü "sürekli", "durmaksızın" pakette kullanıldığı için bakımlar atlanıyor, yağ durumu kontrol edilmiyor vs vs motor gittiği sürece o motorlar bakıma girmiyor.

O nedenle kurye çıkması motorları biraz geri plana atmakta fayda var.

Umarım gönlünüzdeki motora sahip olursunuz :wiinkk:

Berkec.
04 Haziran 2015, 22:37
Abi sen hiç Activa'nın çöküşünü gözlerinle görmedin heralde veya bi Spacy'nin, Fizy'nin kuryenin altında zamanla nasıl parçalandığını, etrafımda bir sürü Spacy var hepsi bağıra bağıra gidiyo egzoz pespembe olmuş o egzozunun koruması kırılmış grenajları çizikler, kırıklar içinde kalmış üstelik bazılarının farı parçalanmış, farsız süreni gördüm kurye motoru alınmaz bence
O paraya CB 125 E alınabilir

Murat.K.
04 Haziran 2015, 22:39
Sıfır motor kısa vadede BÜTÇE zorlar, kurye motoru uzun vadede ocağınıza incir ağacı diker desek?

Bir keresinde bir kurye bana haftada 3-4 kere düşer kurye motoru o yüzden düşmekten korkma, olmadık bir yere düşeceğinden kork Demişti.