PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kötü Servis Adamı İyi Usta Sahibi Yaparmış ! (Serkan USTA)

Sokollu
06 Mayıs 2015, 22:04
Herkese iyi akşamlar ,

Forumda elimden geldiğimce aktif olup, bilgi paylaşımında bulunmaya çalışıyor, deneyimli kullanıcıların tavsiyelerini soruyorum. Bu konuyu ise sadece teşekkür etme amaçlı açtım :cat:

Uzun uzadıya yazmama gerek yok, nerden çıktı bu reklam demeyin. Forumun üyelerinden Serkan abi/usta'nın konulara yazdığı bilgilendirici yorumlar bile teşekkür etmeme nedendir.

Gelelim bana ;

Kymco Super 8, Honda CB125E, CBR250 sonrası Inazuma kullanıyorum.

Cbr250 sahibiyken, her motosiklet tavsiye konusunda geçen " Honda'nın servisi çok, parçası ucuz" cümlesini görünce, şu moda giriyordum = :pr:
Maksatım Honda markasını veya motosikletlerini kötülemek değil. Her gittiğim Honda servisinde gördüğüm kendine "usta" ünvanı almış, elinin ucuyla iş yapan veya çırağına yaptıran ama iş faturaya gelince afedersiniz bacağını geçiren zat-ı şahanelere ve bu işletme zihniyetine ayar oluyorum. Aynı şey şu an kullandığım Suzuki için de geçerli.

Şöyle bir örnek vereyim ;

Cbr ile yaptığım ufak kaza sonrası egsoz muhafazası değişimi, varyatör kapağı boyama, vites pegi düzeltme (değişim değil), sürücü ayaklığı değişimi işlemleri sadece 15 dakika sürdü (ürünler takılmaya hazır olduklarında beni çağırdılar) ve bunun için (bakın periyodik bakım YAPILMADI) 600 küsür TL tutarında önüme getirdikleri faturada , sökülüp gazate üzerine koyulduktan sonra 2 dakika sprey boya sıkılan kapağa ayrı, el ile yoklandıktan sonra "tamam değişmeyecek zaten" denen vites pegine ayrı olarak eklenen "tamir bedeli" üzerine işçilik kalemleri de yazılmıştı. Dileyene fotoğrafını bulur gönderirim.

Bundan önce de gittiğim başka bir adı duyulmuş serviste (aynı zamanda ikinci el motor satar kendileri), yapılan periyodik bakımda motorumu yerden yere vuran , "kaça almışsın, çok para vermişsin" ağızlarındaki çırakları geçtim, tüm bu bakım süreci boyunca birisi gelip , " bak kardeşim şu şu değişikliklerin yapılması lazım, balatan bu halde, şu yağdan koyacağız fiyatı bu kadar" diyen olmadı. Anladım ki Honda markası yeni kullanıcılarına "el mahkum" gözüyle bakıyor, bu işler böyle yürüyordu.

Gün geçtikçe bu konulardaki acemiliğimi üzerimden attım, bu servislerin sadece işçilik değil, parça konusunda fahiş fiyatlar uyguladını anladım.

Daha sonraki periyodik bakımı ürünleri kendim temin edip yakınlardaki bi ustaya yaptırayım derken, forumdaki Serkan Usta'nın yerini buldum ve gittim. Çok şaşırmıştım. Çünkü yanıyanlar bilir kendisini, motorcu muhabbeti şeklinde bana şu balatanın fiyatı bu kadar kalitesi böyle, istersen al, şu yağın fiyatı bu kadar kalitesi şöyle sen bilirin, buji alırsan takarım ama idare eder gibi tavsiyelerde bulundukça ustamı bulduğumu anladım. O günden sonra ne zaman başım sıkışsa soluğu yanında alıyordum.

Bir de farkettim ki artık bakım zamanı yaklaştığında içim daralmıyor, hatta bakımdan sonraki işçilik ve esnaf farkını gördükçe, güleryüzle motoruma biniyorum. Bütçeme uygun bakım olduğu düşüncesi içimi rahatlıyor, ve en önemlisi ne kadar bilmediğim şey olsa da, birisinin beni adam yerine koyup, izah edeceğini biliyorum :cat:

Teşekkürler Serkan abi, usta. Bana motorumu sevdirdiğin için, işini severek yaptığın, kul hakkına inandığın için. :wiinkk:

Bu kadar hikaye yeter, bir iki foto atayım ,

Serkan Usta radyatör korumamı takıyor ;

http://i.hizliresim.com/yMogXy.jpg (http://hizliresim.com/yMogXy)

Serkan Usta bir Ramzey marka motoru hayata döndürmeye çalışıyor ; (güneş gözlüğüm şekil :bounce: )

http://i.hizliresim.com/7kX55W.jpg (http://hizliresim.com/7kX55W)

Bu da r25'i şekil pampam, tütütütüt nazar değmez makinelere de bize de göz değmez inşallah :queen:

http://i.hizliresim.com/1yD5PB.jpg (http://hizliresim.com/1yD5PB)

Hepimize kazasız belasız ,nazarsız sürüşler,

:king:

Agv
06 Mayıs 2015, 23:43
Serkan abi kesinlikle işinde vesaire on numara sağolsun yardımcı oldu baya. Motosikletim köyde bu aralar gelsin ben de uğrayacağım kendisine uzun zamandır uğrayamadım motosiklette yok hiçbir yere gidemiyoruz elimiz ayağımız olmuş :)

k_ayhn
06 Mayıs 2015, 23:47
Nerde bu serkan abimiz bi çayını içelim.

Mitoqondri
06 Mayıs 2015, 23:49
Bir an cbr250 kullandığım zamanı hatırladım ve evime 5 km olan Honda servisini değilde 70 km uzaktaki servise neden gittiğimi düşündüm.. Böyle ilgili ustalar bulmak çok zor.. :cat:

XuRTo
06 Mayıs 2015, 23:59
Allah gönlüne göre versin serkan usta adam gibi adam

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:57 ----------

Serkan ustanin yerini bilmeyenler için söylüyorum gaziosmanpaşa sarıgölde

Sokollu
07 Mayıs 2015, 00:42
Serkan abi kesinlikle işinde vesaire on numara sağolsun yardımcı oldu baya. Motosikletim köyde bu aralar gelsin ben de uğrayacağım kendisine uzun zamandır uğrayamadım motosiklette yok hiçbir yere gidemiyoruz elimiz ayağımız olmuş :)

Vallahi dediğim gibi piyasada bu kadar kansız varken, böyle insanları görmek umut veriyor.

Nerde bu serkan abimiz bi çayını içelim.

Xurto arkadaş yazmış, Yandex veya Google Maps'e Karadeniz Sokak,Gaziosmanpaşa yazarsanız çıkar. Bölgeyi bilmiyorsanız yardımcı olur. Dükkanı küçük, kendisi çok yoğun, mahallelinin ilgisi. Çay olmasa da kahvesini içersin.

Bir an cbr250 kullandığım zamanı hatırladım ve evime 5 km olan Honda servisini değilde 70 km uzaktaki servise neden gittiğimi düşündüm.. Böyle ilgili ustalar bulmak çok zor.. :cat:

Zeki İstanbul'daki servislerde kısa sürede şahit olduğum rezillikleri yazsam, miden kaldırmaz. Papaza kızıp oruç bozmak derler ya, bindiğin makineden soğuyorsun muhattap olduğun adamcıkları görünce.

[QUOTE=XuRTo;3612523]Allah gönlüne göre versin serkan usta adam gibi adam[COLOR="Silver"]

Benim gibi düşünenler de varmış demek :)

Mitoqondri
07 Mayıs 2015, 00:47
Merak etme Antalya'da aynı şekilde.. İnsanı motordan soğuturlar birde Antalya merkezde tek yetkili servis olmanın havası var üzerlerinde millet el mahkum gitmek zorunda kalıyor.. Çünkü en yakın servis Manavgat'ta 70+70 140 km yol yapman gerekiyor.. İstanbul'da yine birden fazla servis var..

ucanteneke5
07 Mayıs 2015, 07:37
bunların hiç birini yaşamamak için kendim usta oldum ve her işimi kendim yapıyom ve hiç başım ağırmıyo :cat:

polo34
07 Mayıs 2015, 08:39
Ben de kendisi ile tanistim, eski motoru 125 cc den 200 cc yapalim demistik, sonra yuzyuze bir durum degerlendirmesi yapmistik ve vazgecmistik:) paragoz biri olsa acalim motoru hemen derdi...

Sinan Aksu
07 Mayıs 2015, 08:50
Aboneliğimde kalsin,
Muhakkak lazim olacak.

Birde Serkan usta büyük motorlara da bakiyormu?

kurubuz
07 Mayıs 2015, 08:55
Dün honda servisine gittim , yaptırmak istediğim sadece ön tekerleğin balansı. Bana 8 gün sonra gel vaktim yok dedi.

agrasiwe
07 Mayıs 2015, 09:35
Kardeşim yeni motor aldın aramıza uğramıyorsun hayırdır :D

YouSuffer
07 Mayıs 2015, 09:56
Hondanın çoğu servisi vampir, ben bile yakınımdaki honda marmaraya değil honda otosever şirinevlere giderim. Birtek orası bana adam gibi hizmet vermiştir. Bide honda servislerinde şöyle bir durum var, bi serviste 8000 bakımı 200 tl, diğer serviste 120 tl çıkıyor nedense :) işlemler aynı biri 50 biri 100 tl işçilik alıyor ilginç işler. He şuan r25 sahibiyim, yamaha farklı mı bilemem ama enazından parayı aynı alsada ilgili 2 servis buldum onlarla işimi halledeceğim. Şu Serkan Ustanında c.tesi bi çayını içicez galiba :)

pcmnyk
07 Mayıs 2015, 10:18
Cep numarasini bi mail atarmisin )

XuRTo
07 Mayıs 2015, 10:22
05359392086
nicki SERKANADH13

DKN
07 Mayıs 2015, 10:25
serkan usta doğru söyle sen mi açtın bu başlığı :cherry: şaka yapıyorum

arda4
07 Mayıs 2015, 15:59
Herkese iyi akşamlar ,
Şöyle bir örnek vereyim ;

Cbr ile yaptığım ufak kaza sonrası egsoz muhafazası değişimi, varyatör kapağı boyama, vites pegi düzeltme (değişim değil), sürücü ayaklığı değişimi işlemleri sadece 15 dakika sürdü (ürünler takılmaya hazır olduklarında beni çağırdılar) ve bunun için (bakın periyodik bakım YAPILMADI) 600 küsür TL tutarında önüme getirdikleri faturada , sökülüp gazate üzerine koyulduktan sonra 2 dakika sprey boya sıkılan kapağa ayrı, el ile yoklandıktan sonra "tamam değişmeyecek zaten" denen vites pegine ayrı olarak eklenen "tamir bedeli" üzerine işçilik kalemleri de yazılmıştı. Dileyene fotoğrafını bulur gönderirim.

:king:

Ben istiyorum arkadaşım, mümkünse bul o faturayı fotoğrafını çek ve koy buraya. Koy ki ibret-i alem olsun. Belki birisi görür de aynı kazığı yemekten kurtulmuş olur.

Ben de sözde bir iki ustadan kazık yedim, aklıma geldikçe "haram olsun" diyorum. Sana yine fatura vermişler bana onu da vermedi namussuzlar.

Neyse iyi bir usta bulmuş olmana sevindim, güle güle keyifli keyifli sürün!

Sokollu
07 Mayıs 2015, 20:32
Aboneliğimde kalsin,
Muhakkak lazim olacak.

Birde Serkan usta büyük motorlara da bakiyormu?

Kendisine genelde mahalle civarındaki scooter, küçük hacimli motorlar gelse de , bilgisi dahilinde ise büyük motorlara da bakıyor. Küçücük bir atölyesi var. 600rr ve 600f gibi makinelere baktığını hatırlıyorum. Diğer türlü yönlendirme yapıyor. Motor bloğunun açılması gibi bir işlemde bir arkadaşı Anes Motor'a yönlendirmişti.

Kardeşim yeni motor aldın aramıza uğramıyorsun hayırdır :D

Abi farkettiysen geceleri ortalıktayım, gündüz okul akşam iş. Dün sütlüceye gelmek isterdim, ama akşam mesaisindeyim uzun süre. Ayıp ediyorsun motorsuz bile yanınıza geldim, motorla hayli hayli gelirim :)

Hondanın çoğu servisi vampir, ben bile yakınımdaki honda marmaraya değil honda otosever şirinevlere giderim. Birtek orası bana adam gibi hizmet vermiştir. Bide honda servislerinde şöyle bir durum var, bi serviste 8000 bakımı 200 tl, diğer serviste 120 tl çıkıyor nedense :) işlemler aynı biri 50 biri 100 tl işçilik alıyor ilginç işler. He şuan r25 sahibiyim, yamaha farklı mı bilemem ama enazından parayı aynı alsada ilgili 2 servis buldum onlarla işimi halledeceğim. Şu Serkan Ustanında c.tesi bi çayını içicez galiba :)

Ağzının ucuyla bilgi verip, elinin ucuyla iş yapıyorlar genelde. Denk gelmez inşallah böyleleri artık kardeşim.

Ben istiyorum arkadaşım, mümkünse bul o faturayı fotoğrafını çek ve koy buraya. Koy ki ibret-i alem olsun. Belki birisi görür de aynı kazığı yemekten kurtulmuş olur.

Ben de sözde bir iki ustadan kazık yedim, aklıma geldikçe "haram olsun" diyorum. Sana yine fatura vermişler bana onu da vermedi namussuzlar.

Neyse iyi bir usta bulmuş olmana sevindim, güle güle keyifli keyifli sürün!

Cbr'i satarken bakım kağıtları ile beraber vermiştim o kağıdı ama fotoğrafını bulurum. Kdv dahil tutar 638,00 TL idi.Vites tamiratı 50,00 TL, radyatör boyama işçilik 50,00 TL, genel işçilik x2 saat 100 TL gibi ibareleri görünce lanet etmiştim.

Size de kazasız belasız sürüşler.

oguzhanlal
07 Mayıs 2015, 22:25
Serkan Usta candır.
Debriyaj balatamı değişttirdi. İmkanları kısıtlı yer olarak da biraz uzakta kalıyor ama bir daha servise gitmem gerektiğinde emin olabilirsiniz iterek götürürüm gene Serkan ustaya götürürüm. Bu kadar net yazdım.

arda4
08 Mayıs 2015, 11:55
İstanbul'da olsak da biz de gitsek...

Neylersin ki 500-600km var arada. (aslında ben çok daha fazladır diye düşünmüştüm, çok da fazla değilmiş, zaman alsa da gidilebilir)