PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scooter mı Vitesli mi

Serkan8
06 Mayıs 2015, 17:57
Öncelikle herkese merhaba aranıza yeni katıldım ve ilk sorum olacak.bu başlık altında önceden soru sorulmuşsa şimdiden özür dilerim.
Bu yazın üniversite işlerini hallettikten sonra motorumu alacağım inşallah ve bu ilk motorum olacak ama ikilemde kaldım scooter mı yoksa vitesli mi tercih etmeliyim.Eğer scooter tercih edersem pcx 150 düşünüyorum ama vitesli tercih edersem daha ne alacağıma tam karar vermedim :)
Hız tutkum yoktur şekil olsun basayım derdim de yok ilk amacım adam gibi öğrenmek çünkü ölmek istemiyorum :):)Scooterın aklımı karıştırma sebebi ise scooter ile trafiği öğrenebilmenin daha kolay olduğunu düşünüyorum ve öğrenci olacağım için eşya taşımada rahatlık sağlayacağını.
ufak bir not çevremde de herkesin dediği gibi boyum biraz sıkıntı 1.95 boyundayım :) şimdiden herkese teşekkürler

eymen312
06 Mayıs 2015, 18:03
Benim ilk motorum vitesliydi. Trafiği vitesli motor ile öğrendim. Vitesi nasıl nerede ne zaman kontrol edeceğini daha iyi öğrenirsin bana kalırsa tercihin vitesli motor olsun.

ZamboKage
06 Mayıs 2015, 18:04
Hiç motosiklet sürmediysen ve trafiği okumayı bilmiyorsan motosikletin trafikte nerede duracağını bilmiyorsan scooter candır.

Pisman
06 Mayıs 2015, 19:20
eğitim alma imkanın olmayacaksa, scooter ile başlayıp, daha sorunsuz adapte olabilirsin iki tekere

Mengu16
06 Mayıs 2015, 19:21
Paran yetiyosa 0km YBR125 al, zaten çok sağlam ama canını çıkarsan bile 2 sene sonra aldığın fiyata satabileceğin bi enayi bulursun :mrgreen:

Serkan8
06 Mayıs 2015, 19:44
Bütçem ( ekipmanlar dahil değil ) 8 bin tl.pcx 150 nin fiyatı hem bu civarlar da hemde görüntüsü hoşuma gidiyor fakat boyuma uygun mu bilmiyorum hiç deneme fırsatım olmadı.

SercanG
06 Mayıs 2015, 19:51
Bende scooterla başladım sonra vitesliye geçtim fakat scooter kullanırken hep motosiklette vites attırmayı debriyajla oynamayı hayal ettim :) o yüzden iyi düşün bana soracak olursan temiz vitesli japon alman mantıklı olacaktır.

myagdi
06 Mayıs 2015, 19:59
trafikte motosiklet nasıl konumlanır, nerede durur, hangi aradan geçer'i daha kolay öğrenmek için scooter tavsiye ederim. boyu fazla mesele etmeyin.

Serkan8
06 Mayıs 2015, 20:45
Bende bu konular için ve trafik biraz gözümü korkuttuğu için scooter ile başlamayı düşünüyorum

acemimotor
06 Mayıs 2015, 20:50
Hocam alın bir tane 125 lik vitesli kafanız rahat olur.zaten 125 lik bir motorda öyle gaza dokunduğun zaman uçmaz.en azından vitesi öğrenirsin buda senin yararına olur.195 adamsın her türlü kontrol edersin motorsikleti

Serkan8
06 Mayıs 2015, 20:56
Hocam alın bir tane 125 lik vitesli kafanız rahat olur.zaten 125 lik bir motorda öyle gaza dokunduğun zaman uçmaz.en azından vitesi öğrenirsin buda senin yararına olur.195 adamsın her türlü kontrol edersin motorsikleti

125 açısından aklıma yatan bir tek cbr 125 var o fiyatlara yakın bajaj pulsar falan var ama çevremde motor kullananlar cbr 125 in bana çok küçük kalacağını hatta rahatsız edeceğini söylüyorlar :) bir sürü farklı yorum yapan insanlara rastladım bilgisi olup olmayan herkes bir yorum yapıyor ne yazık ki :)

acemimotor
06 Mayıs 2015, 21:01
125 açısından aklıma yatan bir tek cbr 125 var o fiyatlara yakın bajaj pulsar falan var ama çevremde motor kullananlar cbr 125 in bana çok küçük kalacağını hatta rahatsız edeceğini söylüyorlar :) bir sürü farklı yorum yapan insanlara rastladım bilgisi olup olmayan herkes bir yorum yapıyor ne yazık ki :)

Yani cbr 125 te ayakların yerleri süpürür boyundan dolayı :) Bende 190 boyundayım boyumdan dolayı banada cross ya da copper öneriyorlar.Ben seçimimi cross tan yana kullandım inşallah bu yaz sonunda alıyorum bir cross.Sende cross modellerine bak istersen belki hoşuna gider.

Serkan8
06 Mayıs 2015, 21:07
Yani cbr 125 te ayakların yerleri süpürür boyundan dolayı :) Bende 190 boyundayım boyumdan dolayı banada cross ya da copper öneriyorlar.Ben seçimimi cross tan yana kullandım inşallah bu yaz sonunda alıyorum bir cross.Sende cross modellerine bak istersen belki hoşuna gider.

Cross motorlarda benim hoşuma gitmiyor maalesef :)

LynXMaSTeR
07 Mayıs 2015, 02:47
şekil şemal derdim yok demişsin o yüzden cbr yi boşver. hız tutkun da yoksa, ani ivmelenme, tekere gelme gibi aksiyonlara da girmem diyosan scooter en iyi tercih. genellikle şehiriçi kullanacaksan vitesli motor adama eziyet oluyo bazen.

Nikkfurie
07 Mayıs 2015, 03:31
ıstanbul gibi anormal trafikte kullanacaksanız otomatik vites şart...ben vitesli motoru satip nc750 almayı düşünüyorum sırf bu sebeple :(

Salih_T
07 Mayıs 2015, 10:08
Çok yoğun trafikte kullanıcaksan scooter daha pratik olur ama.. ben oturma pozisyonunu pek sevmiyorum.. Rahat hissedemiyorum.. Benim tercihim o bütçe ile 2. el cbf 150 olurdu.. üzerinde de fazla göze batmazsın.

195 boya genellikle bu forumda enduro ve cross yada büyük cruiser önerilir..

copycat
07 Mayıs 2015, 10:13
scooter al, bagajın olsun, istediğin tarz kıyafetle motora binme özgürlüğün olsun. ben de eninde sonunda scootera dönmeyi planlıyorum. robocop gibi giyinmek insanı çok kısıtlıyor. 20 çift ayakkabın da olsa çoğunu giyemiyorsun. yer ıslaksa komple sular ayağında.

DKN
07 Mayıs 2015, 10:22
125-250 cc motorda cross olmadığı sürece vitesli asla tercih etmem.

Serkan8
07 Mayıs 2015, 14:13
Cross motorlar ilgimi çekmiyor.Bütçem ve boyu göz önüne aldığımda vitesli de kuba superlıght 200 var ( cruiser motorları daha çok severim ) ya da scooter pcx 150 var bu ikisi arasında gidip geliyorum.Bir gün scooter daha mantıklı gelirken bir gün vitesli daha mantıklı geliyor :) İlk motorum olacağı içinde tam isabet seçim yapmak istiyorum.Superlıght da gözümü korkutan ise bu çin malından uzak durun muhabbetleri ( superlıght çin malı değil diye biliyorum )

yeknet
07 Mayıs 2015, 14:19
bence de scooter ama pcx olmaz o boya, altınızda çok küçük kalır. Tecrübe yoksa bir eğitime yazılın orda anlarsınız hangisi tarzınız. vespaacademy tavsiye ederim.
Scooter şehiriçi için idealdir + bir sürü eşyanızı alır + gündelik kıyafet ile de kullanabilirsiniz. Ayrıca vites değiştirme gibi bir derdiniz olmadığından trafiğe daha fazla dikkatinizi verir riskleri azaltırsınız.

Serkan8
07 Mayıs 2015, 14:24
bence de scooter ama pcx olmaz o boya, altınızda çok küçük kalır. Tecrübe yoksa bir eğitime yazılın orda anlarsınız hangisi tarzınız. vespaacademy tavsiye ederim.
Scooter şehiriçi için idealdir + bir sürü eşyanızı alır + gündelik kıyafet ile de kullanabilirsiniz. Ayrıca vites değiştirme gibi bir derdiniz olmadığından trafiğe daha fazla dikkatinizi verir riskleri azaltırsınız.

peki pcx dışında önerebileceğiniz scooter var mı ?

s.e.c
07 Mayıs 2015, 14:30
Bu sorunun cevabı cok zor. Aslında buna en iyi kararı siz verebilirsiniz. Pcx150 kendi sınıfındaki en teknolojik scooterdır, yakıtı cok az, ivmelenmesi yine sınıfının en iyilerinden, titreşim namına hiç birşey yok hatta elektrikli bisiklet gibi :) Japon olması nedeni ile güvenilir ve bilindik kronik bir sorunu yok.
18 yıldır motosiklet kullanıyorum ve ilk defa şahsıma ait bir scooter aldım, 8 aydır bws125 kullanıyorum. İnanın çoğu vitesli motosikletten daha zevkli geldiği anlar oluyor.
bws125 im 12 inch jant oldugu icin, bazen satıp pcx150 mi alsam diyorum ama kıyamayıp vazgeçiyorum. Aramızda duygusal bağ oluştu resmen. Çoğu zaman 1000rr a elimi bile sürmüyorum :)
Demek istediğim; benim gibi vitesli motordan başkasına binmem deyip hatta litrelik, 600 lük motorlara binipte scooterı aklından bile geçirmeyen biri bile birgün bu kadar sevebiliyorsa bence denenmeli.
Kuba superligh hakkında hiç bilgim yok.

Serkan8
07 Mayıs 2015, 14:35
Bu sorunun cevabı cok zor. Aslında buna en iyi kararı siz verebilirsiniz. Pcx150 kendi sınıfındaki en teknolojik scooterdır, yakıtı cok az, ivmelenmesi yine sınıfının en iyilerinden, titreşim namına hiç birşey yok hatta elektrikli bisiklet gibi :) Japon olması nedeni ile güvenilir ve bilindik kronik bir sorunu yok.
18 yıldır motosiklet kullanıyorum ve ilk defa şahsıma ait bir scooter aldım, 8 aydır bws125 kullanıyorum. İnanın çoğu vitesli motosikletten daha zevkli geldiği anlar oluyor.
bws125 im 12 inch jant oldugu icin, bazen satıp pcx150 mi alsam diyorum ama kıyamayıp vazgeçiyorum. Aramızda duygusal bağ oluştu resmen. Çoğu zaman 1000rr a elimi bile sürmüyorum :)
Demek istediğim; benim gibi vitesli motordan başkasına binmem deyip hatta litrelik, 600 lük motorlara binipte scooterı aklından bile geçirmeyen biri bile birgün bu kadar sevebiliyorsa bence denenmeli.
Kuba superligh hakkında hiç bilgim yok.

Yorumunuz için teşekkürler :) Dediğiniz gibi en iyisi gidip denemek hangisi içime sinerse onu seçmek olacak sanırsam :) Aslında pcx 150 ilk seçeneğimdi fakat bu boy olayı bana hep sıkıntı çıkarıyor :)

evural
07 Mayıs 2015, 15:47
Scooter candır. Al bir scooter keyfine bak hiç düşünme. Bagajı var, rüzgar yemezsin, her işini görürsün. Sonra istersen belli bir tecrübe sonrası vitesliye geçersin. Araba kullanmayı bilen insan için vitese adapte olmak birkaç saat alır sadece. Zaten 1.95 boyla vitesli de olsa scooter de olsa altında ufak durur. Scooter biraz daha kalıplı gözükür yine de.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

PCX yerine kymco veya sym'nin 250'lik modellerine bak.

december boy
07 Mayıs 2015, 16:17
büyük tekerlekli bir scooter boyunu belli etmeyecektir, hem daha güvenlidir. kymco ve sym de bu tarz iyi scooterlar var, bayiye git,motorların üzerine otur, bir arkadaşın seni 4 bir yandan fotograflasın, nasıl durduğuna karar ver. büyük teker scooterla viraj heyecanı da yaşayabilirsin,tavsiye ederim.

Serkan8
07 Mayıs 2015, 17:02
sym ve kymco nun 250 lik motorları var görüntü olarakta çok hoş motorları var ama bütçemi biraz aşıyor.İkinci ellere mi yönelmeliyim yoksa zorlayıp para biriktirmeye devam mı edeyim.

evural
07 Mayıs 2015, 17:20
İkinci el temiz bulursun, pazarlık yapmayı da unutma :D İlla sıfır olacak diye birşey yok.