PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Alet Çantası

mk10
05 Mayıs 2015, 23:30
Merhaba arkadaşlar,

Bugün başıma gelen ufak bir ayaklık müşürü arızası sonucu motosiklet mekanik bilgimin çok az olduğunu anladım. Kendi başıma birşeyler öğrenip motorun yağını suyunu, ufak tefek problemlerini kendim halledebilcek seviyeye gelmek istiyorum. Bunun için alet çantası almak istiyorum. Motosikletteki çoğu vidayı somunu söküp çıkarmamı sağlayacak bir alet takımı öneriniz varsa çok güzel olur. Biraz araştırdım fakat işe yarar birşey gözüme çarpmadı. Kullandığınız bir alet takımı varsa link olarak buraya koyabilirseniz çok sevinirim. Fazla maliyetli birşey olmazsa güzel olur malum öğrencilik :) Şimdiden teşekkürler.

Mengu16
05 Mayıs 2015, 23:39
6-22mm Yıldız anahtar takımı, Rico T kol 8-10-13 mm lokma, düz 8-10-13mm saplı lokma. Bunlar oldu mu motosikletin her yerini hiç iz bırakmadan söküp takarsın, açık ağızlı anahtarlar da gerekiyor ama kesinlikle cıvata gevşetirken sıkarken kullanma anında cıvatanın başını bozuyor. Gevşek cıvataları döndürmekte ve karşısından tutmak için kullanabilirsin.

mk10
06 Mayıs 2015, 05:12
6-22mm Yıldız anahtar takımı, Rico T kol 8-10-13 mm lokma, düz 8-10-13mm saplı lokma. Bunlar oldu mu motosikletin her yerini hiç iz bırakmadan söküp takarsın, açık ağızlı anahtarlar da gerekiyor ama kesinlikle cıvata gevşetirken sıkarken kullanma anında cıvatanın başını bozuyor. Gevşek cıvataları döndürmekte ve karşısından tutmak için kullanabilirsin.

Tesekkurler hocam dediginiz aletleri edinmeye calisacagim.

biyeybaraküs
06 Mayıs 2015, 05:33
japon motorlarında tek numaralı vida , somun olmaz diyordu barkın reis tek tek alıyorsan onları alma derim ben

Machair
06 Mayıs 2015, 07:48

japon motorlarında tek numaralı vida , somun olmaz diyordu barkın reis tek tek alıyorsan onları alma derim ben

Cıvatalar altıköşe başlı pullu/şapkalı olduğu için mesela 13 anahtar yerine 12 anahtar ile açılıyor. Öncelikle kullandığın motorun avadanlığını incele. Kullanma kılavuzunda ise bakımların yapılması için gerekli alet edevatlar yazılı olur. Bunları referans alabilirsin. Genelde kullanacakların;

3,4,5,6 Allen anahtar (küre başlı olursa daha iyi)

6-8-10-12-13-14-16-17-19-22-24 açık ağızlı anahtar

Yine aynı şekilde bu numaralara denk gelecek lokma (pipo) anahtar takımı (Bu takım varsa yıldız anahtar takımı yerine kullanabilirsin ama bu yandan değil direk karşıdan çalışır. Her yere girmeyebilir)

Mengü'nün dediği ise arabadaki bijon anahtarı gibi ama X değil T şeklinde, yani üç ağızlı, ağızları 8-10-13 olan ve markası Rico olan lokma anahtar. Genelde bu tek alet en çok kullanılan 3 numarayı içerdiği için yeterlidir. Ama Honda ve Suzuki'de kesin olarak biliyorum 12 mm anahtarla açılıyor. Bu yüzden ben Stanley marka cırcır kollu, uzatma kolları olan ve kardan mafsallı olan set aldım tavsiye ederim. İyi bir çanta için evinde kargaburun, pense ve lastik çekiçte olsun.

Mengu16
06 Mayıs 2015, 09:54
Bende 12mm lokma da var L kol ama sadece ön fren kaliper vidalarını sökmek gerektiğinde kullanıyorum. Diğer yerlerde yıldız anahtarların kavraması yeterli. Biraz büyükçe bi traş çantası içinde güncel fiyatlarla yaklaşık 150 liralık aletim var motosikleti kartere kadar söker toplar söktüm biliyorum :mrgreen: motosikletin çantasında bırakamıyorum çalınır diye :cherry: Yıldız anahtar takımımı 6-27mm arası olarak ist. karaköy perşembe pazarından 20 liraya almıştım 2012 başlarında süper dimi şimdi nerde öyle ucuzluk.

Oldjack
06 Mayıs 2015, 10:50
bir adep pense bir tane 14 anahtar ve yıldız vidaları açan bir adet alyandan oluşan alet çantam var sele altında duruyor.