PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : fren hidroliğimde hidrolik yağı görünmüyor acilll

dracart
05 Mayıs 2015, 17:13
fren hidrolik göstergesine dikkat ettim de sıvı seviyesi yok...açtım baktım içinde hidro0lik de yok..geçen hafta ustaya ses geliyor frenlerden dedim balata spreyi sıktı gönderdi balatalarını değiştir dedi.bu ustalar var ya adamı hasta eder..hemen kolayındalar işin.balatalrıma bakıyorum lastiklerini daha yememiş..şimdi nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Mertcan39
05 Mayıs 2015, 17:18
sistemde kaçak yoksa balataların yeniyse istersen yağını değiştir yada üstüne ekleme yap

dracart
05 Mayıs 2015, 17:32
kaçak olup olmadığını bilmiyorum içinde yağ olmadığı için..benim makine suzuki marauder 1999 model geçen yaz aldım..biraz bakımsız kalmış işte yavaş yavaş ilgileniyorum..şimdi benim merak ettiğim yağ değiştirme işlemini aynı üstüne ekleme sistemi gibi mi yapmam gerekiyor.?çünkü haliyle hava yapmıştır şuan..

telike
05 Mayıs 2015, 17:33
eğer haznede hiç kalmamışsa hava yapar havasının alınması gerekiyor. önce bilen birine yaptır yardım etsin sana göstersin. daha sonraları kendin yapabilirsin.

dracart
05 Mayıs 2015, 17:51
telike çankırıda yaşıyorum işim icabı sana yemin ederim 1 tane bile usta yok.arabadan az çok anlarım elim bu işlere yatkındır..motor merakı da çocukluktan beri var bende allah bu sene nasip etti almayı...diyeceğim o ki kendim yapmam gerekiyor az çok araştırdım ve yapabilirim diye düşünmekteyim.eğer yapamazssam mecburen birilerine götürmem gerekecek.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:35 ----------

şuan değiştirmeye gidiyorum..hadi hayırlısı bakalım artık..

Blindfire
05 Mayıs 2015, 17:54
Yağını tamamla, sızıntı varmı diye gözlem yap.

dracart
05 Mayıs 2015, 17:56
şimdi gidiyorum işte bakalım deneyecem.

Mertcan39
05 Mayıs 2015, 18:08
dot 3 se sakın boyaya vs damlatmayın damlarsada silin bu arada kolay kolay havası alınmıyor bilmeyen için

XuRTo
05 Mayıs 2015, 21:38
Çocuk oyuncağı hayatımda ne yapılırken gördüm ne okudum kendi kendime hidrolik aldım kutuyu açtım yağı döktüm alttaki vidayı hafif gevşetip freni pompaladim kutudaki yağ eksildikçe hidrolik yağını ekledim oldu bitti sorunsuz kullanıyorum

Mengu16
05 Mayıs 2015, 21:44
dot 3 se sakın boyaya vs damlatmayın damlarsada silin bu arada kolay kolay havası alınmıyor bilmeyen için
Havasını almak kolay da eğer elcik tarafı eskidiyse hava alırken freni pompalarken mecburen fren koluna aşırı basınç uygulamaktan fren merkezi arıza verebiliyo.

dracart
05 Mayıs 2015, 22:24
valla arkadaşlar enteresan bişey oldu ..ben bu göstregesi olan kutuyu açtım baktım içinde sıvı yok zaten göstergede de sıvı olmadığını yukarıda yazdım sonra kapttım eve geldim buraya bi sorayım dedim geri gittim hidrolik yağ kkutusuna bi baktım yağ var içinde...anlam veremedim ben bu işe..ve frende ses gelmiyor şuan?acaba her ihtimale karşı değiştirse miydim ben yine bu yağı?

XuRTo
05 Mayıs 2015, 22:26
Pompala aşağı iner sonra üstten ekle

dracart
05 Mayıs 2015, 22:38
xurto yarın deneyecem ozaman bakalım ne olcak...

leokaplann
05 Mayıs 2015, 22:41
sen her ihtimale karşı güzelce havasını al hidrolik sıvısını da yenile..
Benim frenlere bakım yaparken frenlerin havasını alamadım hidrolik kutusunu açtık içinden gres yağı çıktı :) adam içine bir top gres yağı koymuş.
Yani insanların neler yaptığını bilmek zor fren hidrolik sıvısını bence yenile..

XuRTo
05 Mayıs 2015, 22:42
Dene bakalım olmadı yağı boşalt yeni yağ koy kolaydır 5 dakikalık iş bol bol pompala iyice sertleşene kadar

dracart
05 Mayıs 2015, 22:47
yarın dneyeceğim..teşekkürler herkese.

XuRTo
05 Mayıs 2015, 22:49
Rica ederim

Samet Ağır
05 Mayıs 2015, 23:27
Motosiklet ve gidon duz durumdayken kontrol edin,eksikse tamamlayin...

telike
05 Mayıs 2015, 23:41
bazen fren hortumun patlar freni sıktığında yağ kalipere değil o baloncuğa dolar. dikkat edin hocam. tehlikeli iştir.

serkanADH13
06 Mayıs 2015, 01:20
Arkadaşlar O CAM SİZE AYNI ZAMANDA BALATANIN AZALDIĞINI VE /VEYA BİTTİĞİNİ SÖYLE,
Şöyleki...

Eğer etrafında HERHANGİ BİR KAÇAK YER,KOPUK KIRIK HORTUM YOK İSE,

O cam orjınalde FABRİKA VEYA SERVİSTE Gerektiği kadar doldurulur,
dolduruldugu esnada FREN BALATASI SIFIR oldugundan camda sıvı gözükür,

Balata azaldıkca SIVI KALİPER (PİSTON)'un arkasına dolar ve ÜST MERKEZDE SIVI GÖZÜKMEZ,
O sırada SİZ BALATAYA BAKMADAN SIVI EKLEMEYIN,

Aksi taktirde GİTTİĞİNİZ TAMİRCİ SİZE SORMAZ İSE VEYA DİREKT KALİPERİ GERİ BASTIRIR İSE üst merkezdeki O CAM kırılır ve ÜST MERKEZ DEĞİŞİM GEREKTİRİR,,,

Dikkat etmeden Mudahale Etmeyin ETTİRMEYİN...[COLOR="Silver"]

XuRTo
06 Mayıs 2015, 02:07
Arkadaşlar O CAM SİZE AYNI ZAMANDA BALATANIN AZALDIĞINI VE /VEYA BİTTİĞİNİ SÖYLE,
Şöyleki...

Eğer etrafında HERHANGİ BİR KAÇAK YER,KOPUK KIRIK HORTUM YOK İSE,

O cam orjınalde FABRİKA VEYA SERVİSTE Gerektiği kadar doldurulur,
dolduruldugu esnada FREN BALATASI SIFIR oldugundan camda sıvı gözükür,

Balata azaldıkca SIVI KALİPER (PİSTON)'un arkasına dolar ve ÜST MERKEZDE SIVI GÖZÜKMEZ,
O sırada SİZ BALATAYA BAKMADAN SIVI EKLEMEYIN,

Aksi taktirde GİTTİĞİNİZ TAMİRCİ SİZE SORMAZ İSE VEYA DİREKT KALİPERİ GERİ BASTIRIR İSE üst merkezdeki O CAM kırılır ve ÜST MERKEZ DEĞİŞİM GEREKTİRİR,,,

Dikkat etmeden Mudahale Etmeyin ETTİRMEYİN...[COLOR="Silver"]

serkan usta ne diyorsa dinleyin işinin ehli iyi bir usta

Oldjack
06 Mayıs 2015, 11:05
bu hidrolik değişimini bende yapmak istiyorum fakat nasıl yapıldığını hiç görmedim ve nasıl yapılacağı hakkında hiç bir fikrim yok. Ankara da bunu yapmaya ikna edecek usta da resmen bulamadım.

XuRTo
06 Mayıs 2015, 11:15
bu hidrolik değişimini bende yapmak istiyorum fakat nasıl yapıldığını hiç görmedim ve nasıl yapılacağı hakkında hiç bir fikrim yok. Ankara da bunu yapmaya ikna edecek usta da resmen bulamadım.

old güzel arkadaşım ben 2 sefer yaptım hiç problem yok eminim sen daha iyisini yaparsın

dracart
12 Mayıs 2015, 13:15
hidrolik değişimini an itibari ile yaptım.sorunsuz şekilde hava aldırmadan tamamladım.herkese çok teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:13 ----------

şimdiki hedefim hava filtresini komple kutusuyla birlikte değiştirmek...bakalım inşallah onda da başarılı olurum...

Oldjack
12 Mayıs 2015, 14:21
old güzel arkadaşım ben 2 sefer yaptım hiç problem yok eminim sen daha iyisini yaparsın

Abi yinede fren olduğu için cesaret edemiyorum haftasonu biraz vakit vardı gerçi ama yinede cesaret edemedim.

maktama
12 Mayıs 2015, 14:58
Youtube'da bir çok vidyolu açıklaması var fren hidroliği değişiminin. Öyle atla deve değil yani. 2 kişi olursanız birisi yukarıdan hidroliği hava yapmaması için hidrolik kutusuna koyarken diğeri vidaları sık-gevşet yapar. Youtube'da Vidyoları izlerseniz ne demek istediğimi çok rahat anlayacaksınız (iş yerinden youtube'a gremediğim için link veremiyorum). serkanADH13 arkadaşın uyarısını da göz önünde bulundurun.