PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kazadan sonra trafik sigortası neleri karşılar

emre xt125
03 Mayıs 2015, 00:08
arkadaşlar kazadan sonra oluşan hasarda motosiklette kırık, çizik ve az çizik olan parçalar olduğunu varsayarsak karşı tarafın trafik sigortası parçada az çizik olsa dahi karşılar mı? malum satışta çiziksiz olması ile çizik olması aracın değerini etkiliyor..

Oldjack
03 Mayıs 2015, 01:25
exper raporuna bağlı diye biliyorum .

ecarpar
03 Mayıs 2015, 03:39
çizik kullanımı etkilemediğinden değiştirilmiyor malesef he ama aksperle anlaşırsan motoru sıfırlarsın bile.
Genelde kırık yada çatlakları değiştiriyorlar basit çizik varsa değişmiyor.

emre xt125
03 Mayıs 2015, 09:14
illa kıralimmi arkadaş :-) aracın değeri düşüyor aslında çizik filan yenileseler iyi olur ama..

umuterdogdu
03 Mayıs 2015, 09:52
fotografları varsa kıramazsın fotograflardan once yaptıgını yapcaktın :D

Olcay Avşar
03 Mayıs 2015, 10:13
değişim vermese de boya vermek zorunda.

emre xt125
03 Mayıs 2015, 10:37
olay dün oldu fotolar bugün çekilecek arkadaşlar

CHaTaN
03 Mayıs 2015, 10:39
Eğer karşı taraf hatalı bulunursa çizik parçaya bir çekiç darbesi hemen değişirler. Ama hatalı karşı taraf olmazsa masrafını kendin yapmak zorundasın haberin olsun.

emre xt125
03 Mayıs 2015, 10:45
önümdeki araç soldan ilerliyordu ben sağ taraftan. mahalle arasındayiz.. ben aracın biraz gerisindeyim 15 km var ya da yoktu hızim. araç da aynı şekilde gayet yavaşti. önümüzde, gittiğimiz yolu tam dikıne kesen bir yok geçiyordu. yani + şeklinde düşünebiliriz. düz giderken daha da yavaşladım baktım sağa ya da sola sinyal vermedi tamam dönmüyor dedim. mesafeyi koruyordum yağmur yağdığı için yerler yaş tabi. araç düz giderken son anda sinyal filan yok olduğu gibi sağa kırdı yönünü sağa ani dönüş yapınca bana önce soldan dokundu ben de motorla sağa yattım.. bu durumda suç kimde??

CengoCenk
03 Mayıs 2015, 10:59
Dostum geçenlerde benimde aynı kaza başıma geldi.
Aşağıda konuya ulaşabilirsin.

http://www.motosiklet.net/forum/kaza-raporu/144727-durduk-yere-kaza.html

Tutanakta araç sahibi ben çarptım dedi. Ve şekilde de onun bana çarptığını özellikle belirtti. Bende aynı formda sinyal vermeden döndü ve bana çarptı şeklinde beyanat verdim. Sonra hasar tespiti için eksper geleceği sırada servise bıraktım motoru. Eksper yan grenajlara boya vermiş. Bende kabul ettim. Ancak bunun yanında gidon, manet, egzoz metal kaplama, dikiz aynası vs hepsi değişiyor. Gidon dışındaki parçaların hasarları o kadar önemsiz ki dikkatli bakmadıkça görülmez.

Tramerden %100 karşı taraf sorumlu bilgisi geldi. Geçen gün motoru servise bıraktım. Sağ grenajda hatalı köpük yıkamadan oluşan bir iki benek vardı. O yüzden sağ grenajı bu vesile ile boyatacağım. Kırık olmadığı sürece grenaj değiştirmiyorlar.

Başka sorun olursa yardımcı olmaya çalışayım. Geçmiş olsun.

emre xt125
03 Mayıs 2015, 11:19
Ancak bunun
yanında gidon, manet, egzoz metal kaplama,
dikiz aynası vs hepsi değişiyor. Gidon dışındaki
parçaların hasarları o kadar önemsiz ki dikkatli
bakmadıkça görülmez.

kardeşim benim de öyle yani sinyallerde, aynaların arka taraf plastiğinde, gidonda çizikler mevcut.. onlarda değişim olur mu yani?? yan karenajlarda da kırık var ya

cx571
03 Mayıs 2015, 11:27
Kılcal çizik bile olsa değiştiriyolar. Kım dıyor değiştirmiyor diye. Expere sölüyosun. Karşıdakınde ise suç rapora göre en ufak ne var ne yok dğeişmesını iste.

emre xt125
03 Mayıs 2015, 19:53
benim motor sıfır sayılırdı çizik dahi yoktu üzerinde. hal böyle olunca ufak çizikler değişmezse çok canım sıkılıyor bu duruma.. ufak dediğim gözle görülür çizikler ama gören herkes hani ne var bunda diyor bilmiyorlar ki satacak olsam o çiziklerden müşteri bile kaybedebilirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:32 ----------

güncel, cevaplarınizi bekliyorum arkadaşlar..

Olcay Avşar
04 Mayıs 2015, 07:26
Karşı tarafla berbaer rapor tutup belgelerinizi hazırladınız mı?

çünkü adam kabul etmezse sanırım hata sende, anlattığın kadarıyla tek şeritli bir yolda adamı gerekli bir mesafeden takip edeceğine sağ arka köşesinden takip etmişsin.

yani öndeki araç sana olmaman gereken bir yerdeyken vurmuş gibi.

CengoCenk
04 Mayıs 2015, 07:54
benim motor sıfır sayılırdı çizik dahi yoktu üzerinde. hal böyle olunca ufak çizikler değişmezse çok canım sıkılıyor bu duruma.. ufak dediğim gözle görülür çizikler ama gören herkes hani ne var bunda diyor bilmiyorlar ki satacak olsam o çiziklerden müşteri bile kaybedebilirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:32 ----------

güncel, cevaplarınizi bekliyorum arkadaşlar..

Dostum exper sigortanın parayla tuttuğu adamdır. Exper eğer boya yapılabilecek parçayı değiştir raporu verirse sigorta zarara girer. Exper firmaları sigortalarda yıllık bazlı anlaşma sağlarlar. Eğer bir exper firması sigortaya olduğundan fazla para kaybettirmeye başlarsa sonraki anlaşmayı sigorta iptal edebilir. Kısaca experler senin motoruna parça değişimi değilde boya olarak işlem görmesi üzerine rapor verecektir. Tek alternatif, exper ordayken sende gidersin. Exper ile bir nevi pazarlık yaparsın. Böylelikle oraya parça değişimi belki yazar. Diğer türlü hiçbir exper küçük çizikler için parça değişimi vermez. Çünkü hazar fotoları dosya şeklinde experlerden sigorta firmalarına gider. Sigorta firması sonra expere hesap sorar "kardeşim bunu boya ile hallettirebilecekken neden parça değişimi yaptın?" diye.

emre xt125
04 Mayıs 2015, 09:16
çok teşekkür ederim CengoCenk

rebel_punto
04 Mayıs 2015, 09:20
Yazılması gerekenler yazılmış.

Çizikler için parça değişimi vermez, hatta çatlak vs tampon için bile tamir verebilir. Tamamen eksper e bagli. Ve eksper sigorta sirketini zarar ettirmeden en ucuz olacak şekilde karar vermek zorunda.

Ayrıca sigorta neyi karşılar sorusuna cevaben : suçsuz tarafın veya hata oranina gore bir kismini veya tamamını karşılar.

Mesela siz %100 suçlusunuz sizin sigortanız karşı tarafın masrafını karşılar ama karşı tarafın sigortası sizin masrafinizi karsilamaz.

Oldjack
04 Mayıs 2015, 09:56
birde nasıl olduğunu bilmiyorum ama tamirciler biliyorlar exper ne rapor tutarsa tutsun sigortadan fazla para alıyorlar.

yeknet
04 Mayıs 2015, 10:56
önümdeki araç soldan ilerliyordu ben sağ taraftan. mahalle arasındayiz.. ben aracın biraz gerisindeyim 15 km var ya da yoktu hızim. araç da aynı şekilde gayet yavaşti. önümüzde, gittiğimiz yolu tam dikıne kesen bir yok geçiyordu. yani + şeklinde düşünebiliriz. düz giderken daha da yavaşladım baktım sağa ya da sola sinyal vermedi tamam dönmüyor dedim. mesafeyi koruyordum yağmur yağdığı için yerler yaş tabi. araç düz giderken son anda sinyal filan yok olduğu gibi sağa kırdı yönünü sağa ani dönüş yapınca bana önce soldan dokundu ben de motorla sağa yattım.. bu durumda suç kimde??

Aynısını yaşadım. Dönmeyecek diye sağından geçerken aniden sinyal vermeden dönmeye kalktı ve sol grenajımı kırdı. Ancak akşam hava karardığından tutanak tutmadık ertesi günde bir iş çıktı olmadı yani. sonra gittim hasarlı parçanın fiyatını öğrendim adama dedim at bir 100TL halledelim önce tamam dedi sonra aradım bir türlü buluşup para alamadım. En nihayetinde kendim karşıladım uğraşmadım.
Kazayı hemen sigortaya bildirmeniz ve tutanak tutmanız gerekiyor. Aksi takdirde iş işten geçmiş oluyor. Sizin tutanağa göre %100 karşı tarafa vermeyebilir. Siz de aracı sağlamaya çalışmışsınız gibi değerlendirilebilir. Çok şeritli yol değilse hiçbir aracın sağından geçemezsiniz. Arkasından uygun mesafe ile takip edip dönmesini bekleseydiniz kaza olmazdı. yerler ıslak iken takip mesafesi daha da fazla olmalı ayrıca kavşağa yaklaşırken daha da dikkatli olmalısınız. Ben hatayı tamamen kendimde kabul ettim bu nedenle sigorta falan uğraşmadım. Düşmediğim için pek fazla da hasar olmadı. Sadece 150TL sele altı grenajı değişti. Çizik mizik yok. Zaten çizikleri de sigorta karşılamıyor. Öyle birşey beklemeyin. Boyanabilir bir parça değilse idare edin en iyisi. Satarken çok bişey farketmez aksine parça değiştimi vs plaka tramer kaydı kazalı göründü mü daha çok değer kaybeder.

ecarpar
04 Mayıs 2015, 13:45
ıslak zeminde hızı düşürüp diğer bileşenleri x2 yapıyoruz yol isteyene yol veriyoruz, boşa hırs yapıp gazı açmıyoruz, unutmuyoruzki ölecek olan motosikletli kişi ve arabada oturan kişilerin sadece motosikletliye değil diğer arabalarada saygısı yok, buna göre yola devam ediyoruz, araçların soluna sağına girerken düşünüyoruz o arabada ben olsam bu kadar dar bir yerden bir taksinin geçebileceği düşünebilirmiyim diye, Çünki araba sürenler yoldaki küçük araçları düşünemiyor o an onlar için her araç en az kendi araçları kadar geniş.