PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Saçma bir başlangıç konusu

ulassscannn
02 Mayıs 2015, 22:52
Merhabalar abiler, 3-4 ay sonra ilk motorumu almış olacağım ve bütçe gerek öğrencilik gerek yaş dolayısıyla düşük. Alacağım zaman elimde olan para büyük ihtimal 2500 civarı olacak ve bu fiyata temiz düzgün motor bulmak zor ne yazık ki. Fakat bir kaç ay önce kask alırken bir bayide kanuni rs125 i kabaca inceledim. Babamın 2. ele karşı olması nedeniyle ve bu aletin 0 fiyatının uygun olması nedeniyle aklıma yazdım diyebilirim. Konuşmamıza göre ben 2500 ü nakit vereceğim ve kalan 1000tl + plaka vs yi kredi kartına taksit yapacağız. Babam taksit taksit ödersin madem biriktirebiliyorsun ( 2-3 ayda 1000 tl biriktirdim + kaskımı aldım sadece tasarruf ve ufak tefek ayak işleriyle ) dedi. Ben de motoru alırken montumu,dizliğimi,kilitlerimi alacağımı ve ehliyet günü geldiği gibi kendi cebimden ödeyerek ehliyetimi alacağımı söyledim. Sanırım çabamı ve emniyetimi takdir ediyor olmalılar ki taksitler onlara kalacak galiba :)
Şimdi size danışacağım asıl konu bu aleti gerçekten düzgün bir biçimde kullanırsam bakımlarını gerek serviste gerek elimden geldiğince yaparsam bana 0 alet aman aman sorunlar çıkarır mı? ( Ki elim anahtar tutar,bisikletin rulmanları,bilyaları,hidrolik ve mekanik ayarlarını sorunsuz yaparım.Bisiklete başlarken de onu alma sorun dediler dediler fakat bakarsan bağ bakmazsan dağ olur mantığıyla 5. katta evin içinde her şeyiyle ilgilendim ve sorunsuz kullandım ) + Olarak oturduğum çevrede benzini zor koyan apaçiler bile sorunsuz kullanıyor bu makineyi...
Agility 125 veya fiddle II yi çok isterdim ama ailenin desteği sadece 0 konusunda o yüzden bu model mantıklı geldi.
Uzun uzun yazdım ama umarım beni anlayacak ve yorum yapacak abiler yazar :cherry:

Not: Motosiklette vites geçişlerim bakışım vs kötü değildir ama ben sadece yola odaklanmak için ilk 1 yıl scooter deneyimini uygun görüyorum. Bu sebeple aynı fiyata mondial 100mg vs önermenize gerek yok :):)

XuRTo
02 Mayıs 2015, 23:04
O motoru tanımadığım için arızası için birşey diyemem ama sen düzgün bi arkadaşımız düzgün bi kardeşimizsin temiz kullanacağından şüphem yok allah kaza bela vermesin

myagdi
02 Mayıs 2015, 23:13
rs125 nasıldır, bilmiyorum. biraz ön yargı olacak belki, kanuniden uzak durmanı tavsiye ederim.

seni ve babanı anlıyorum. ikinci el motosikletten ben de uzak dururum.

uygun fiyatlı sıfır motor olarak dayanıklı görünen, forum kullanıcılarının da olumlu yorumlarda bulunduğu iki model tavsiye edeceğim.
bajaj boxer ve
salcano wolf.

ulassscannn
02 Mayıs 2015, 23:17
O motoru tanımadığım için arızası için birşey diyemem ama sen düzgün bi arkadaşımız düzgün bi kardeşimizsin temiz kullanacağından şüphem yok allah kaza bela vermesin

Teşekkür ederim cümlemize kazasız belasız sürüşler, sonuçta motor da bir parçam olacak belki de en değerli paçam yani neden saygıyı hak etmesin ki ? :) Motor hakkında da bir şeyler söyleyecek abileri bekliyoruz :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:13 ----------

rs125 nasıldır, bilmiyorum. biraz ön yargı olacak belki, kanuniden uzak durmanı tavsiye ederim.

seni ve babanı anlıyorum. ikinci el motosikletten ben de uzak dururum.

uygun fiyatlı sıfır motor olarak dayanıklı görünen, forum kullanıcılarının da olumlu yorumlarda bulunduğu iki model tavsiye edeceğim.
bajaj boxer ve
salcano wolf.

Sağolasın abi tavsiye için :) Fakat dediğim gibi kendime ne kadar güvensem de trafiktekilere güvenemiyorum o yüzden scooterı ilk zamanlar daha uygun görüyorum. Bir de kısa bir süre ehliyetsiz ufak tefek git gel olacağı için sıf vitesli makine yüzünden sorun yaşamak istemiyorum. Sorundan kastım motoru düşünürken yoldan kopmak gibi :)

Uğur
02 Mayıs 2015, 23:36
Ulaşcan kardeşim ben çinli scootera o kadar para vermemeni öneririm. 3500 Tl iyi bir miktar başlangıç motosikleti için. Elindeki 2500 tl ile 2.el temiz bir scooter bulabilirsin.

Neden çinli scooter alma diyorum çünkü;
-Malzeme kalitesi çok vasat
-Olur olmaz can sıkıcı arızalar çıkarmaya çok müsait
-Yakıt tüketimi fazla
-İkinci elde değer kaybı çok fazla
-Performansları içler acısı

Şimdi diyebilirsin ki ben motoruma bakarım,hor kullanmam,asla zorlamam,sıkıştırmam vs...
Ama bu iş öyle olmuyor malesef.

Yine de karar senin hakkında hayırlısı olsun :)

ahmetkorkmaz
02 Mayıs 2015, 23:40
full 4000 dedim ama sana 3750 vereyim. madem ilk motorun olacak bende dua alırım.

http://www.motosiklet.net/forum/satilik-motosiklet-ilanlari/145809-bursa-cb-125e-4-000-tl-full-veya-3-700-tl-ciplak.html

Not: 45 lt çanta da hediyem olsun.

ulassscannn
02 Mayıs 2015, 23:59
Ulaşcan kardeşim ben çinli scootera o kadar para vermemeni öneririm. 3500 Tl iyi bir miktar başlangıç motosikleti için. Elindeki 2500 tl ile 2.el temiz bir scooter bulabilirsin.

Neden çinli scooter alma diyorum çünkü;
-Malzeme kalitesi çok vasat
-Olur olmaz can sıkıcı arızalar çıkarmaya çok müsait
-Yakıt tüketimi fazla
-İkinci elde değer kaybı çok fazla
-Performansları içler acısı

Şimdi diyebilirsin ki ben motoruma bakarım,hor kullanmam,asla zorlamam,sıkıştırmam vs...
Ama bu iş öyle olmuyor malesef.

Yine de karar senin hakkında hayırlısı olsun :)

Patron sizsiniz abi doğru bilgi de sizde tabi, ama yaş küçük olunca biraz da aileye muhtaç kalıyoruz. Daha 3-4 ay var benim durum biraz dereyi görmeden pantolon çıkartmak oldu gerçi :) 0 ı bu fiyatlarda en mantıklı scooter nedir benim asıl sorum bu :) Benim peder takıntılıdır gidip bayiden el değmemiş alet almazsak taksitlere destek yalan olur, bana da motor zehir olur :D Önerilerinizi bekliyorum :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:57 ----------

full 4000 dedim ama sana 3750 vereyim. madem ilk motorun olacak bende dua alırım.

http://www.motosiklet.net/forum/satilik-motosiklet-ilanlari/145809-bursa-cb-125e-4-000-tl-full-veya-3-700-tl-ciplak.html

Not: 45 lt çanta da hediyem olsun.

Teşekkür ederim ama tekrar söylüyorum öncelik scooterda çünkü gerekince pedere bırakıcam hesapta :P

Zuzuuw
03 Mayıs 2015, 00:00
Patron sizsiniz abi doğru bilgi de sizde tabi, ama yaş küçük olunca biraz da aileye muhtaç kalıyoruz. Daha 3-4 ay var benim durum biraz dereyi görmeden pantolon çıkartmak oldu gerçi :) 0 ı bu fiyatlarda en mantıklı scooter nedir benim asıl sorum bu :) Benim peder takıntılıdır gidip bayiden el değmemiş alet almazsak taksitlere destek yalan olur, bana da motor zehir olur :D Önerilerinizi bekliyorum :)

2500 liraya 2. el drift veya 3000 liraya sıfır drift bakmanı öneririm. Sadece yağ değişimi ile 3-4 yıl rahat kullanırsın.

Uğur
03 Mayıs 2015, 00:05

Estağfurullah sadece nacizane öneridir bizimkisi.
Yani gerçekten çinli scooterlar can sıkar.
Kendim kullandım,kullananların sıkıntılarını gördüm.
Ha iş görür mü görür ama o parayı bağlama derim bunlara :)

Sıfır takıntısı varsa drift ya da salcano wolf gibi modeller seni üzmez.

Bence sen biraz daha araştır,oku alacağın zaman tekrar konu aç,net bütçeye göre fikir verelim.

Zaten sezon açıldı,ikinci ellerde fiyatlar coşar.

ulassscannn
03 Mayıs 2015, 00:11
Estağfurullah sadece nacizane öneridir bizimkisi.
Yani gerçekten çinli scooterlar can sıkar.
Kendim kullandım,kullananların sıkıntılarını gördüm.
Ha iş görür mü görür ama o parayı bağlama derim bunlara :)

Sıfır takıntısı varsa drift ya da salcano wolf gibi modeller seni üzmez.

Bence sen biraz daha araştır,oku alacağın zaman tekrar konu aç,net bütçeye göre fikir verelim.

Zaten sezon açıldı,ikinci ellerde fiyatlar coşar.

Tekrar çok teşekkür ederim :) Umarım o zaman geldiğinde imkanlar daha iyi, piyasa daha düşük olur :)

Oldjack
03 Mayıs 2015, 01:22
abi nacizane tavsiye kanuninin scooterlerindan uzak dur hemde ilk motor olarak çok uzak dur. servis sıkınt parça kalitesi sıkıntı. Mesela bende phantom var saçma sapan pilastik parcalar var ama ufak defek kendim yapıyorum. evet ben mraklıyım sökerim takarım dersen ve elinde yatkınsa o zaman olur.

ZamboKage
03 Mayıs 2015, 01:37
Aman aman o scooterden uzakdurun derim arkadaş aldı günde 2 km gel git yapacaktı önde süt taşıyordu sadece süte bırakıp gelicekti motor alınalı 5 ay oldu amasör pert,plastikler takırdamaya başladı performans vasat zaten 2 kişi konforu 0 scooter alacaksan japon şahsen scooter alacaksam pcx felan alırım yani düşünün ondan bile memnun olmayanlar var forumda konforundan dolayı küçük teker her çukuru belinizde hissedersiniz ben maxiscooter binerim anca binersem diğer türlü küçük scooterlerle işim olmaz anca getir götür için ama emin ol çinli scooterler çok yakıyor hele benzin 4 lirayken yerinde olsam az yakan bir vitesli 100 cc cup alsan gene iyi honda wing go lar süper mesela sürdüm aleti o kadar zorladım banamısın demedi yakmıyor motor yakmıyor performansda alacagın 125 cclik scooterden kat kat güzel hem arkanda kos koca honda olur nacizane fikirim yani sen bilirsin.Trafiği öğrenemem diye korkma ben trafiği 100 cc cup ile öğrendim kullanımı kolay az yakar hafif bakımları ağır olmaz parçaları ucuz hem kendin anlıyormussun bence wing go bakmalısın veya innova 125 de olabilir

ecarpar
03 Mayıs 2015, 03:20
şu an 2.500 tl paran var
2-3 ayda 1000 tl biriktirebiliyorsun
ve kanunimi alıcaksın?
:salut::salut::salut::salut:
Alma bence bak ben çin motorlarına karşı birisi değilim yanlış anlaşılma olmasın ben satın aldığın motorlu taşıtı sıkıştığında nakite çeviremiyecek olmana karşıyım, çin alınır neden olmasın ama satılmıyor meret...

Sinan Er
03 Mayıs 2015, 09:20
Vakti zamanında Haojin asya 125 cc motosikletim olmuştu. 2005 model 2 yaşında arkadaşımdan almıştım. Kullanmaktan çok zevk aldım. Beni hiç yolda bırakmadı. 2 yıl kadar sorunsuz kullandım. herhalde 20.000 km kadar yol yapmışımdır.

Bu nedenledir ki çin mallarına karşı hep bi sempatim olmuştur. :))

Bütcene uygun bulduğun motoru al derim. Ama sıfırını almaman daha iyi olacaktır. İkinci eldeki kayıp çok fazla. Aynı kanuni motorun 2.el yüksek model olanını al ve bakımlarını ihmal etme. Eşşeğe biner gibi binme hor kullanma. Uzun süre işini görecektir.

ulassscannn
03 Mayıs 2015, 11:26
şu an 2.500 tl paran var
2-3 ayda 1000 tl biriktirebiliyorsun
ve kanunimi alıcaksın?
:salut::salut::salut::salut:
Alma bence bak ben çin motorlarına karşı birisi değilim yanlış anlaşılma olmasın ben satın aldığın motorlu taşıtı sıkıştığında nakite çeviremiyecek olmana karşıyım, çin alınır neden olmasın ama satılmıyor meret...

Hayır hocam şu an 1000 var, alırken 2500 civarı olur tahminen işler yolunda giderse

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:12 ----------

abi nacizane tavsiye kanuninin scooterlerindan uzak dur hemde ilk motor olarak çok uzak dur. servis sıkınt parça kalitesi sıkıntı. Mesela bende phantom var saçma sapan pilastik parcalar var ama ufak defek kendim yapıyorum. evet ben mraklıyım sökerim takarım dersen ve elinde yatkınsa o zaman olur.

Vidasını grenajını falan hallederiz de bagajda takım çantasıyla dolaşmak zorunda kalmak istemem açıkçası :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:14 ----------

Vakti zamanında Haojin asya 125 cc motosikletim olmuştu. 2005 model 2 yaşında arkadaşımdan almıştım. Kullanmaktan çok zevk aldım. Beni hiç yolda bırakmadı. 2 yıl kadar sorunsuz kullandım. herhalde 20.000 km kadar yol yapmışımdır.

Bu nedenledir ki çin mallarına karşı hep bi sempatim olmuştur. :))

Bütcene uygun bulduğun motoru al derim. Ama sıfırını almaman daha iyi olacaktır. İkinci eldeki kayıp çok fazla. Aynı kanuni motorun 2.el yüksek model olanını al ve bakımlarını ihmal etme. Eşşeğe biner gibi binme hor kullanma. Uzun süre işini görecektir.

Peder 2. ele ikna olursa herhalde o fiyatlara iyi aletler bulunabilir zaten. Daha yaşım genç bütçe düşük, herkes gibi ben de iyisini isterim tabi ama biraz gerçekçi olmak lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:17 ----------

Aman aman o scooterden uzakdurun derim arkadaş aldı günde 2 km gel git yapacaktı önde süt taşıyordu sadece süte bırakıp gelicekti motor alınalı 5 ay oldu amasör pert,plastikler takırdamaya başladı performans vasat zaten 2 kişi konforu 0 scooter alacaksan japon şahsen scooter alacaksam pcx felan alırım yani düşünün ondan bile memnun olmayanlar var forumda konforundan dolayı küçük teker her çukuru belinizde hissedersiniz ben maxiscooter binerim anca binersem diğer türlü küçük scooterlerle işim olmaz anca getir götür için ama emin ol çinli scooterler çok yakıyor hele benzin 4 lirayken yerinde olsam az yakan bir vitesli 100 cc cup alsan gene iyi honda wing go lar süper mesela sürdüm aleti o kadar zorladım banamısın demedi yakmıyor motor yakmıyor performansda alacagın 125 cclik scooterden kat kat güzel hem arkanda kos koca honda olur nacizane fikirim yani sen bilirsin.Trafiği öğrenemem diye korkma ben trafiği 100 cc cup ile öğrendim kullanımı kolay az yakar hafif bakımları ağır olmaz parçaları ucuz hem kendin anlıyormussun bence wing go bakmalısın veya innova 125 de olabilir

O fiyatı gözden çıkarınca cb125 ace ya da cb125E de düşünülebilir, yazın duruma göre bakılacak artık ben en baştan beri temiz bir fiddle bulma taraftarıyım ama hayırlısı neyse o olsun :)