PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik Cezası Hakkında Kafam çok karışık yardım edin.

justlook78
22 Nisan 2015, 00:17
Bu aksam bi kafede oturduk çay iciyoruz masada bi arkadaş motorun anahtarını istedi bi bakacam dedi aldı gitti. Mahallede 2 tur atmış dönerken pat çevirme dur demiş bu arkadaş biraz yavaşlayıp yapıştırmis gaza kaçmış. Bana az buçuk olayı anlattı kafeden çıktım aynı yerden evime gidecem çat polisler atladı önüme durdurdu. Senin plakana 500 lira ceza yolladık dediler abi nasıl olur yapmayın etmeyin derken kaçan çocuğu çağır dediler çağırdım geldi çocuğa 2 parca halinde 372 bi birde 1606 olması lazım ceza kesip eline verdiler makbuzlari bana makbuz falan kesmedi bide cezayı kaçan ödeyecek dedi arac sahibi ödemeyecek falan diye not düştü oraya benlik sıkıntı varmı bunu soracaktim sonucta plaka benim üzerime. Ama bana hiç makbuz verilmedi iki makbuzda çocuğa verildi.

Not: Arkadaşta ehliyet falan yok.

hsk
22 Nisan 2015, 01:41
Ceza tutanağı nda kimin kimlik bilgileri yazıldı ise cezayı o öder.Sizden kimlik istendi mi ?

Ehliyetsiz kişiye araç vermekten ruhsat sahibine de ceza yazılıyor normalde.

justlook78
22 Nisan 2015, 09:31
Ceza tutanağı nda kimin kimlik bilgileri yazıldı ise cezayı o öder.Sizden kimlik istendi mi ?

Ehliyetsiz kişiye araç vermekten ruhsat sahibine de ceza yazılıyor normalde.

Yok hocam ben kimliğimi cebimden bile çıkarmadım ama bu gün trafiğe gidecem sorgulamaya.

leokaplann
22 Nisan 2015, 09:35
turkiye.gov.tr den de sorgulayabilirsin

atillatopal9
22 Nisan 2015, 09:35
plakayada yazabilir. yazmışta olabilir, ki yazılan ceza sisteme girildiyse düşmez. ki 500TL likte ceza olmaz.
yeni düzenleme ile polisin dur demesine durmazsan 3,000 tl cezas ıvar ama daha herhalde sisteme girmedi

umuttuna
22 Nisan 2015, 09:44
Hocam biraz sogukkanli dusunseydin de kendine yazdirsaydin cezayi daha az bir cezayla yirtardiniz.tabi ki yazilani da arkadasinin odemesi gerekirdi.kotu bir tecrube olmus bundan sonra kimseye verme motorunu ders olsun

justlook78
22 Nisan 2015, 10:12
Hocam biraz sogukkanli dusunseydin de kendine yazdirsaydin cezayi daha az bir cezayla yirtardiniz.tabi ki yazilani da arkadasinin odemesi gerekirdi.kotu bir tecrube olmus bundan sonra kimseye verme motorunu ders olsun

Aslında kendime yazdirmayi düşündüm ama bnm surmedigimi farketti illede arkadaşın gelsin dedi çocuğun ismini falan sordu derken ara gelsin dedi aradım hemn gelemeyince sabaha kadar bekleyemm deyip gitti polisler giderken yaıştım arabanın kapıya abi durun sunu halledelim beni magdur etmeyin dedim. Polis gece 12 ye kadar bizi bul arkadaşını da getir dedi iyi abi numarani falan ver ararim bulurum seni dedim dalga geçer gibi iyi kimligimide veriyimmi dedi. En son giderken gidecegi yeri söylediler oraya gelirsiniz dedi. Biz hemen ehliyei olan başka bir arkadaş bulduk ehliyeti olmayan arkadaşın motoru benden aldığını polislere soykedigim için mecbur 2 sini beraber yolladık polislere. Polisler tabi anladı sen niye durmadin madem ehliyetin varda dedi. Arkadasta abi motorun sahibini tanımıyorum evraklari falan tam mi bilmiyorum ondan durmadim dedi. Sonra hangi yönden gelip nereye gidiyodun bunu söyle ceza kesmeyecem dedi onuda net bi şekilde söyle yemediği için kesti cezayi ehliyetsiz arkadaşa.

ALYEDZ
22 Nisan 2015, 10:54
elinizden geldiğince emanet mal kullanmayında vermeyinde bence.

Arkadaşlık dostluk bi yere kadar bu işlerde.

Motor üstündeki 50 km lik hız bile ölümcüldür bunu unutmayın lütfen. Arkadaşınız ölümlü bir kazaya karışsaydı ne olacaktı?

Siz kafede oturmuş tatlı tatlı çayınızı yudumlarken birde bakmışsınız hayatınız altüst olacaktı. Hemde sizinle hiç alakası olmayan bir olay yüzünden.

justlook78
22 Nisan 2015, 23:00
elinizden geldiğince emanet mal kullanmayında vermeyinde bence.

Arkadaşlık dostluk bi yere kadar bu işlerde.

Motor üstündeki 50 km lik hız bile ölümcüldür bunu unutmayın lütfen. Arkadaşınız ölümlü bir kazaya karışsaydı ne olacaktı?

Siz kafede oturmuş tatlı tatlı çayınızı yudumlarken birde bakmışsınız hayatınız altüst olacaktı. Hemde sizinle hiç alakası olmayan bir olay yüzünden.

Hocam gezeceğini bilmiyordum bu arada ben mahfoldum banada ceza kesmişler 1606 lira şu zor zamanımda ne yapacağım bilmiyorum daha motorun son taksidini vereceğim ve yeni işten çıktım 1606 lirayı ben nasıl öderim :( Evdekilerinde haberi yok gerçekten bittim. Bir daha motorun anahtarını kimseye vermeyi bırak kendim motora zor bineriim.

bestamik19
22 Nisan 2015, 23:42
Geçmiş olsun, 2009 yılında motoru sattım sattığım kişi ruhsatı değiştirmemiş ve buna üstlük motoru ehliyeti olamayn bir kişiye vermiş, polis çevirmesinde malesef bana" ehliyetsiz araç kulandırmaktan"ceza geldi. Mahkeme itiraz falan derken bana yol parası mahkeme git gel epey masraf olmuştu.

justlook78
23 Nisan 2015, 00:18
Geçmiş olsun, 2009 yılında motoru sattım sattığım kişi ruhsatı değiştirmemiş ve buna üstlük motoru ehliyeti olamayn bir kişiye vermiş, polis çevirmesinde malesef bana" ehliyetsiz araç kulandırmaktan"ceza geldi. Mahkeme itiraz falan derken bana yol parası mahkeme git gel epey masraf olmuştu.

Hocam itiraz için yol parası hariç mahkemeye para verdinizmi bana bu gün emniyetteki polis Sulh ve ceza mahkemesine dilekçe ver dediler de bazıları mahkeme parası ceza parasını geçer falan diyor.

Sinan Er
23 Nisan 2015, 00:26
Polisin senden herhangibirşey istememesi normal.

Çünkü seni değil onu çevirmiş gibi işlem yapmış.

Ehliyeti olmadığı için 1 kaçtığı için 2. cezayı kesmiş olabilir. Yada iki cezayı birleştirip kesti ve ayrıcada plaka sahibine ceza gidecek.

Kısacası arkadaşlık da olsa sen ehliyeti olmayan birine aracını vermişsin. Bana sorarsan araç sahibine de ceza kesilmesi doğru bir uygulama.

Ha dersen ki memlekette tek doğru bu mu kaldı O zaman oturur sabaha kadar memleket meselesi konuşuruz.

Geçmiş olsun.

justlook78
23 Nisan 2015, 00:44
Polisin senden herhangibirşey istememesi normal.

Çünkü seni değil onu çevirmiş gibi işlem yapmış.

Ehliyeti olmadığı için 1 kaçtığı için 2. cezayı kesmiş olabilir. Yada iki cezayı birleştirip kesti ve ayrıcada plaka sahibine ceza gidecek.

Kısacası arkadaşlık da olsa sen ehliyeti olmayan birine aracını vermişsin. Bana sorarsan araç sahibine de ceza kesilmesi doğru bir uygulama.

Ha dersen ki memlekette tek doğru bu mu kaldı O zaman oturur sabaha kadar memleket meselesi konuşuruz.

Geçmiş olsun.

İşte sıkıntı burda ben çocuğun gezecegini hatta motor ehliyeti olup olmadığını bile bilmiyordum ben işyerinde çalışırken oda karşı dükkanda çalışıyordu isyerinin elektrikli bisikletini falan kullanıyordu bi bakıp gelecek diye güvenip verdim anahtarı. Yukarıda dendiği gibi ben çayımı yudumlarken borca girmişim haberim yok :(

kinqdai
23 Nisan 2015, 01:09
Dostum büyük geçmiş olsun. Ehliyetsiz yakalanmak eğer ruhsat sahibiysen o cezayı ödersin eyw ama bir başkası yakalansada ruhsat sahibinede neden motoru ehliyetsiz adama verdin niyetine ceza yazarlar. Yani her kim olursa olsun ehliyetsiz birisi yakalanırsa aynı şekilde ruhsat sahibine de aynı ceza kesiliyor. BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN TEKRARDAN.