PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadan Gelen Araç Korkusu ve Diğer Sıkıntılar

lac1vert
15 Nisan 2015, 17:38
Merhabalar,

Motosiklet kullanmaya yeni başladım. Kapalı alanlarda pratik yapıyorum ancak keşke o alanlara ulaşana kadar trafiğe çıkmak zorunda kalmasaydım. Düz/yokuş vb. yollarda gitmekte, vites arttırmakta/azaltmakta sıkıntı yaşamaıyorum. Ancak birkaç konuda sizlerden bilgi/destek rica ediyorum.

1. Arkadan gelen araçları aralıklarla aynadan takip ediyorum. Ancak (muhtemelen dinlediğim hikayelerden ötürü) beni sıkıştırıyor, çok yaklaşıyor hissine kapılıyor ve endişeleniyorum. Normal olmadığı kesin ancak üstünden gelmenin bir yolu var mıdır?
2. Sıkışan trafikte özellikle düşük devirlerde sıkıntı yaşıyorum. Tahminim her insan gibi beynim ancak bir şeye odaklanabiliyor ve henüz vites, debriyaj, sinyal vb. refleks haline dönüşmediğinden daha çok önümdeki/arkamdaki/yanımdaki araçlara odaklanıyorum ve motor ya stop ediyor ya da sert frenliyorum vs. Çözüm için bir fikriniz var mı yoksa sadece tecrübe mi gerekiyor?
3. Eldivenle sinyalleri kullanmakta çok zorlanıyorum. Özellikle sağ sinyal sıkıntılı oluyor.
4. Sinyal verdikten sonra sıkça açık unutuyorum. Bu da sadece tecrübeye mi bağlıdır?
5. Görünürlüğümü arttırmak için motorun önüne eagle eye takmayı düşünüyorum. Buna bir engel var mı, sıkıntı yaratıyorlar mı?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Syg.

Darkcity2000
15 Nisan 2015, 17:52
Egitim almalisin. bende ilk baslasigimda arkadan araba gelince kanim cekiliyordu, egitimden sonra cambazliga basladik resmen..

C@LiMeRO
15 Nisan 2015, 18:06
sinyal vs.konularda zorlanmanızın sebebi gidonu sert tutuşunuz olabilir mi, bacaklarınızla motosikletinizi de daha sıkı kavrayın bu da üst gövde hareketlerinizi daha rahat hale getirecektir. Ayrıca aynalara da anlık bakışlardan daha fazla miktarda zaman ayırmayın, çünkü uzun süreli aynı aynaya bakmanız da öndeki yola hakimiyetinizi azaltacaktır.

lac1vert
15 Nisan 2015, 18:13
Egitim almalisin. bende ilk baslasigimda arkadan araba gelince kanim cekiliyordu, egitimden sonra cambazliga basladik resmen..

Eğitim alacağım. Şu an GIS Akademi ile Honda GS arasında kararsızım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:11 ----------

sinyal vs.konularda zorlanmanızın sebebi gidonu sert tutuşunuz olabilir mi, bacaklarınızla motosikletinizi de daha sıkı kavrayın bu da üst gövde hareketlerinizi daha rahat hale getirecektir. Ayrıca aynalara da anlık bakışlardan daha fazla miktarda zaman ayırmayın, çünkü uzun süreli aynı aynaya bakmanız da öndeki yola hakimiyetinizi azaltacaktır.

Haklı olabilirsiniz, sinyal kullanırken buna dikkat edeceğim. Sıkıntım eldivenin parmak ucundan da kaynaklanıyormuş gibi geliyor. Ayna konusunda size katılıyorum. Syg.

pcmnyk
15 Nisan 2015, 18:29
İlk baslarda bendede ole oluyodu zamanla tecrube edindikten sonra gecti. Ama araclarin fazla yaklasmasi hic iyi bisey degil.tecrube edinirsen bile araclarin fazla yaklasmasina izin verme. Sonucta motor dengede giden bisey en azindan ufak bi dengesizlikte motoru toparlayacagin bi alan olmasi lazim yada dusersen yerde suruklenme zamanin olsun.iste diger suruculer bunun farkinda degil. Hala gelip sifirdan sollama yapiyor adam. cok sinir oluyorum.

lac1vert
15 Nisan 2015, 18:33
Yaklasmalarina izin vermemek için özel bir yöntem var mı?

BatuhanK
15 Nisan 2015, 18:43
Hıza uygun şeritte gitmek, trafikten hızlı gitmek, şeridi ortalamak, dönüş verilen yollarda dönüş yapılacak şeride önceden boşaltmak gibi şeyleri deneyebilirsiniz

pcmnyk
15 Nisan 2015, 20:22
İlk kullandigimda seridin sagindan yavas giderdim sonra baktim araclar beni bos biraktigim yerden sollayip sikistiriyor.sonra anladimki ortadan gidip araclara seritte bos yer birakmamam lazimmmis.onun disinda cift seritli gidisli gelisli biraz keskin virajlarda seridi ortalama ozellikle sola donuslerde saga yanas cunku hayvanlar donerken seridinin disina cikabiliyor gibi gibi seyler kendini araclarin hizina uydurucam diyede cok basma her zaman kendini durabilecegin hizda tut birisi onume aniden kirarsa naparim diye dusun.surekli kaza videolari izle bak motosiklet kazasi olunca ne oluyo nasil oluyo isin ciddiyetini kavramana cabucak yardimci olur hadi kal saglicakla

myagdi
15 Nisan 2015, 20:36
fazla takmayın, biraz cesaret ve bolca pratik.

pazar sabahları erkenden yola çıkın. yollar daha boş olur. yorulana kadar gezip geri dönersiniz.

lac1vert
15 Nisan 2015, 21:41
Hıza uygun şeritte gitmek, trafikten hızlı gitmek, şeridi ortalamak, dönüş verilen yollarda dönüş yapılacak şeride önceden boşaltmak gibi şeyleri deneyebilirsiniz

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Kitaplarda öndeki aracın lastik izini takip edin diyor. Şeridi ortalamak daha rahat bir sürüş imkanı veriyor mu? Çünkü sağ lastik izinden gidince direk soldan yanasmaya çalışıyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:35 ----------

İlk kullandigimda seridin sagindan yavas giderdim sonra baktim araclar beni bos biraktigim yerden sollayip sikistiriyor.sonra anladimki ortadan gidip araclara seritte bos yer birakmamam lazimmmis.onun disinda cift seritli gidisli gelisli biraz keskin virajlarda seridi ortalama ozellikle sola donuslerde saga yanas cunku hayvanlar donerken seridinin disina cikabiliyor gibi gibi seyler kendini araclarin hizina uydurucam diyede cok basma her zaman kendini durabilecegin hizda tut birisi onume aniden kirarsa naparim diye dusun.surekli kaza videolari izle bak motosiklet kazasi olunca ne oluyo nasil oluyo isin ciddiyetini kavramana cabucak yardimci olur hadi kal saglicakla

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Aklımda tutucam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:38 ----------

fazla takmayın, biraz cesaret ve bolca pratik.

pazar sabahları erkenden yola çıkın. yollar daha boş olur. yorulana kadar gezip geri dönersiniz.

Haklisiniz. Sanırım yaş ve sorumluluklar arttıkça tedirginlik doğru orantılı olarak artıyor. Tavsiyenizi deneyeceğim.

40yapar
15 Nisan 2015, 22:52
Bir süre sonra tüm bu korkuları yeneceksin. Belki de "tamamdır ya, öğrendim ben bu işi, biliyorum" demeye başlayacaksın. Umarım o hatayı yapmazsın. Çünkü bu işi tam olarak öğrendiğini düşündüğün an aslında hiçbir şey bilmediğini öğretir motor insana. Ne yap et, korkmaktan vazgeçme. Her gün ilk defa biniyor gibi bin. Her evden çıkışında bugün kaza yapabilirim diye düşün, ekipmanlarına 4 elle sarıl. Sakın ola diğer motorculara ayak uydurup gereksiz risk alma. Arabalarla didişme, haklı da olsan yol ver defolsun gitsin. Bunları aklından çıkarma bence. Şimdiki tereddütlerin zamanla reflekse dönüşür, çok dert etme. Ama sakın ha sakın, korkunu yitirme.
Sağlıcakla kal,

lac1vert
15 Nisan 2015, 23:02
Bir süre sonra tüm bu korkuları yeneceksin. Belki de "tamamdır ya, öğrendim ben bu işi, biliyorum" demeye başlayacaksın. Umarım o hatayı yapmazsın. Çünkü bu işi tam olarak öğrendiğini düşündüğün an aslında hiçbir şey bilmediğini öğretir motor insana. Ne yap et, korkmaktan vazgeçme. Her gün ilk defa biniyor gibi bin. Her evden çıkışında bugün kaza yapabilirim diye düşün, ekipmanlarına 4 elle sarıl. Sakın ola diğer motorculara ayak uydurup gereksiz risk alma. Arabalarla didişme, haklı da olsan yol ver defolsun gitsin. Bunları aklından çıkarma bence. Şimdiki tereddütlerin zamanla reflekse dönüşür, çok dert etme. Ama sakın ha sakın, korkunu yitirme.
Sağlıcakla kal,

Haklısınız. Korku bizi tetikte tutan en önemli dürtü değilmi. Tavsiye için teşekkür ederim.

BatuhanK
15 Nisan 2015, 23:22
Tekerlek izi muhabbeti okuduğunuz gibi yoldaki çukur veya ''yabancı cisimlere'' denk gelmemeniz içindir. ama belli bir takip mesafesi bırakabilirseniz yolu ortalamak sizi daha rahat ettirebilir. Mümkün olduğu kadar trafik hızına yakın hızlarda sürebilirseniz -biraz altı veya biraz üstü- çok daha rahat edersiniz.
Sonuç olarak arkadaşlara katılıyorum, kendi kendinize neden panik oluyorumu sorgulamak yerine sürüşünüzü geliştirmeye, trafiği gözlemlemeye, bol bol tecrübe edinmeye bakın. Örnek olarak; hep yazılıp çizilir veya duyarız motosikletini yeni yeni almış veya çok tecrübesi olmayan arkadaşlar devamlı yolda önüne kıran arabalarla karşılaşır, kamyon otobüs sıkıştırır. taksici ani fren yapar. Ama bu tür muhabbetleri tecrübe arttıkça daha az duyarız. Aslında olan şey şans eseri o tehlikelerle karşılaşmamak değil. tehlikeleri önceden öngörmek, trafiği ve arabaları, sürücüleri, asfaltı vs vs analiz edebilmekle alakalı. Bunlar da zamanla oluyor. Bol bol okuyun, bir şey yaşadığınızda ''neden oldu, olmaması için ne yapabilirdim'' i sorgulayın. Eğitim imkanınız yoksa boş alanlarda motosikletinizi iyice tanıyın. Ve en önemlisi kendinize biraz zaman verin.
Fakat bunların farkında olmanız da bu sürenin normalden daha az olacağını gösteriyor :) Kazasız belasız sürüşler dilerim

lac1vert
15 Nisan 2015, 23:46
Tekerlek izi muhabbeti okuduğunuz gibi yoldaki çukur veya ''yabancı cisimlere'' denk gelmemeniz içindir. ama belli bir takip mesafesi bırakabilirseniz yolu ortalamak sizi daha rahat ettirebilir. Mümkün olduğu kadar trafik hızına yakın hızlarda sürebilirseniz -biraz altı veya biraz üstü- çok daha rahat edersiniz.

Özellikle bu cümle çok mantıklı geldi. Çok teşekkür ederim. Sanırım genel kanaat sürekli dikkat, tecrübe ve kendime biraz zaman tanımak. 15 yıllık otomobil sürücüsü olarak motor kullanan arkadaşları şimdi çok daha iyi anlıyorum.

Son sorum (eagle eye) konusunda da bilgi verebilecek biri varsa çok sevinirim.

Radioheadd
16 Nisan 2015, 00:04
Kardes resmen beni anlatmissin bende yeni basladim 2 ay kadar ne Zaman e-5 de yol alsam arabalari kontrol etmekten baska birsey yapmiyorum bazen paronayak gibi oluyorm acaba gecermi onume yanimdan hzlica gecip onume frenlermi seridime atlarmi nasil ascam bu konuyu bir fikrim yok cbr250 r im var yeni aldim 0 ama en sagdan 60 70 ile fiti fiti gidiyorum bu korkudan dolayi

Tİme_shİft42
16 Nisan 2015, 00:13
Göstergeyi vitesleri unut bisiklet sürüyormuş gibi sürmen gerekirki yolda plan yapabilesin gsterge en büyük düşmanın göstergeye bakmassan viteslerede hakim olursun viteslerlede alay edersin o sana hükmetmez sen ona hükmedersin zamanında yaptım oldu göstergeye naylon geçir alttan hiç bir şey görünmesin öylece sür çok faydasını görürsün belli kmden sonra çıkartırsın ihtiyacında olmaz bi şey olursa sorumluluk kabul etmem :queen: boş yerine 1 vitese felan takarsın aman ha biraz zaman olur her şey

shadowmaster
16 Nisan 2015, 02:39
Korku ile temkinli olmak veya tehlikeyi sezmek arasında çok ince çizgi var sürüşte. Sezgi ve temkinli olmak mutlaka gerekli ancak bunları bir fobi haline getirmemek gerekli. İki önerim olacak ;
1-OMM yayını Motosiklet Yol Sanatı kitabını alıp okuyun,
2-Mutlaka en kısa sürede eğitim alın, GIS de olur Honda da, ama özellikle Honda Güvenli Sürüş 2 sonrası kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

velizrsln
16 Nisan 2015, 09:51
Yaa orayi bende cozemedim arkadan gelen araci takip etcem diye onu unutuyorm

phradrel
16 Nisan 2015, 09:58
eğitim alın. bu kadar düşünmenize gerek yok. düşük hızlarda denge, bakış, ayna kontrolü vs her şey anlatılıyor ve yaptırılıyor. biraz pratik de yapınca size sadece sürüşün keyfini çıkarmak kalıyor...

MotorKafa
16 Nisan 2015, 10:57
Arkadaşlar muhtemelen tüm sorularını cevaplamıştır ama okumadım. Ben tek tek cevaplıyım kendimce doğru düşündüklerimi

1- Motosiklet sürücüleri her kendinde her hakkı görüyor ve diğer araç sürücülerini de hep haksız görüyor. Bu nedenle diğer araçların yağtığı her hareketi üstüne kırma, sıkıştırma olarak adlandırıyor ve öyle algılıyorlar. Sıkıştırmayan araçlar yok değil ancak arkadan sana yaklaşan her aracı sıkıştırıyormuş gibi düşünmenin sebebi, forum vb kanalar nedeniyle bilinç altında böyle yer etmesi. Sen bulunduğu şeride hakim ol yeter. Arkadan gelen bir araç gördün mü, şerit çizgisine doğru kayma. Yoksa sıkıştırma amacı olmadan, bulunduğun şeritten sollarlar seni. Ve bu da daha çok tedirgin olmana sebep olur. Baktın korna selektör yapıyor rahatsız ediyor, o zaman inatlaşma ve yol ver.

2- Sıkışık trafikte düşük viteste gitmeye özen göster. En azından şimdilik. Yakıtını ve motorun sıcaklığını artırırsın ancak düşük viteste gidip stop etmekten daha iyidir. Ayrıca yarım debriyaja alış. İstanbul trafiğinin olmazsa olmazıdır yarım debriyaj. Az gaz, kavrama noktasının başlarında sabit tutulan debriyaj manetiyle bu iş çözülür.

3- Eldivene yapacak bir şey yok. Yaz geldiği için biraz daha ince yapılı bir eldiven kullanabilirsin sadece. Bir süre sonra eldivensiz kullanamadığını fark edeceksin

4- 5 yıldır her gün motor üstünde olmama rağmen, ben de sinyali hala açık unutuyorum

5- Eagle eye veya angel eye denen farların görünürlüğünü artıracağını pek düşünmüyorum. Xenon farın daha çok iş göreceği kanısındayım. Veya sis farı da tercih edebilirsin. Sis farı taktığında farların genişleyeceğinden dolayı, önündeki araçlar aynaya baktığı zaman araba geliyor gibi algılayabilir

brooklynnn
16 Nisan 2015, 11:33
Hepsi deneyimlendikçe ortadan kalkacaktır

kong
16 Nisan 2015, 12:06
sinyali açık unutmamak için sesli sinyal flaşörü var sinyal veriyosun kapatana kadar bib bib ötüyor bu arada aynaları sadece sollama falan yapıcan zaman kullan yoksa heycan yaparsın

MotorKafa
16 Nisan 2015, 17:17
sinyali açık unutmamak için sesli sinyal flaşörü var sinyal veriyosun kapatana kadar bib bib ötüyor bu arada aynaları sadece sollama falan yapıcan zaman kullan yoksa heycan yaparsın

Sakın bu arkadaşın dediğini yapma :)

yeknet
16 Nisan 2015, 17:43
Eğitime gitmen şart, kendi başına tecrübe kazanırsan yanlış öğrenirsin ve sonradan eğitim alman zorlaşır. Eğitimciler motosiklet sürmeyi hiç öğrenmemiş kişilerin yanlış öğrenenlerden daha çabuk kavradığını söylüyorlar. Arkadan gelene araçlara çok takılma sadece motosikletli görürsen ekstra dikkat et ve ona yol vermek amaçlı sağa sola hareket etme baktın ki seni geçecek nerdeysen orda kal çizgini koru. Ve kaldırıma yakın sürme, mümkün olduğunca öndeki aracın sol aynasında görünmeye çalış, sağ aynaya genelde bakmıyorlar. Seni geçmek isteyen şerit değiştirmek zorunda kalsın daha güvende olursun, sıkışma hissi de yaşamazsın.

Berkec.
16 Nisan 2015, 18:15
Arkadaşlar sana yardımcı olmuş ille de angel eye far istiyorum dersen yine bu forumdan yaptıran bir arkadaş var linki verdiğim konudan işini halledebilirsin
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/142408-istanbul'da-angel-eye-far-yapacak-yer-bilen-var-mi-yardim-lutfen.html

lac1vert
16 Nisan 2015, 22:26
göstergeye naylon geçir alttan
Enteresan bir fikirmiş :) Altın elbiseli adamın kağıt bant önerisine benziyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:45 ----------

1-OMM yayını Motosiklet Yol Sanatı kitabını alıp okuyun,
2-Mutlaka en kısa sürede eğitim alın, GIS de olur Honda da, ama özellikle Honda Güvenli Sürüş 2 sonrası kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.
Her iki önerinizi de yapacağım. Teşekkür ederim. Bir miktar kişisel eğitimle sizce direk GS2 eğitimi alsam mantıklı olur mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:49 ----------

Arkadaşlar muhtemelen tüm sorularını cevaplamıştır ama okumadım. Ben tek tek cevaplıyım kendimce doğru düşündüklerimi

1- Motosiklet sürücüleri her kendinde her hakkı görüyor ve diğer araç sürücülerini de hep haksız görüyor. Bu nedenle diğer araçların yağtığı her hareketi üstüne kırma, sıkıştırma olarak adlandırıyor ve öyle algılıyorlar. Sıkıştırmayan araçlar yok değil ancak arkadan sana yaklaşan her aracı sıkıştırıyormuş gibi düşünmenin sebebi, forum vb kanalar nedeniyle bilinç altında böyle yer etmesi. Sen bulunduğu şeride hakim ol yeter. Arkadan gelen bir araç gördün mü, şerit çizgisine doğru kayma. Yoksa sıkıştırma amacı olmadan, bulunduğun şeritten sollarlar seni. Ve bu da daha çok tedirgin olmana sebep olur. Baktın korna selektör yapıyor rahatsız ediyor, o zaman inatlaşma ve yol ver.

2- Sıkışık trafikte düşük viteste gitmeye özen göster. En azından şimdilik. Yakıtını ve motorun sıcaklığını artırırsın ancak düşük viteste gidip stop etmekten daha iyidir. Ayrıca yarım debriyaja alış. İstanbul trafiğinin olmazsa olmazıdır yarım debriyaj. Az gaz, kavrama noktasının başlarında sabit tutulan debriyaj manetiyle bu iş çözülür.

3- Eldivene yapacak bir şey yok. Yaz geldiği için biraz daha ince yapılı bir eldiven kullanabilirsin sadece. Bir süre sonra eldivensiz kullanamadığını fark edeceksin

4- 5 yıldır her gün motor üstünde olmama rağmen, ben de sinyali hala açık unutuyorum

5- Eagle eye veya angel eye denen farların görünürlüğünü artıracağını pek düşünmüyorum. Xenon farın daha çok iş göreceği kanısındayım. Veya sis farı da tercih edebilirsin. Sis farı taktığında farların genişleyeceğinden dolayı, önündeki araçlar aynaya baktığı zaman araba geliyor gibi algılayabilir

Tüm tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Düşük vites ve yarım debriyaj konusunda bolca pratik yapmam gerekiyor. Henüz tam alışamadım. Sizinde sinyali hala unutuyor olmanız biraz içimi rahatlattı doğrusu, ancak bir yandanda önümüdeki/arkamdaki araca yanlış enformasyon vermek istemiyorum. Unutmamaya nasıl alışırım emin değilim. Arabada en azından sinyal sesi var veya ters direksiyon hareketinde otomatik kapanıyor, bakalım bir yolunu bulurum umarım. Xenon farı bu motor geçici olduğundan yaptırmak istemedim açıkçası. Eagle eye ise bildiğiniz gibi arabalarda DRL için kullanıldığından mantıklı geldi. Koruma demirinin üst kısmı araba alt tamponu seviyesinde, yani bence yükseklik yeterli. Sis farı ise hem yüksek güçlü hem de mercekli (genelde) olması nedeniyle yere dik bir açıda kullanamayacağımı düşünüyorum. Eğer eagle eye yeterli olmazsa (sipariş verdim, uygulayınca fotoğraf paylaşabilirim) far altına bir adet sis farı olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:01 ----------

@brooklynnn Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:04 ----------

@brooklynnn Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:06 ----------

Bu ürünün varsa bir linkini paylaşabilirmisiniz. Kitaplarda yaklaşık olarak her 15-20 sn.de acil bir durumda arkadaki tarfikten önceden haberdar olmak için ayna kontrolü yapılmasını tavsiye ediyor. Bana mantıklı geldi açıkçası.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

@MotorKafa fena fikir değilmiş gibi geldi. Siz neden kong'a karşısınız :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:11 ----------

@yeknet Haklısınız. Daha çok kişisel pratikle belkide daha çok yanlış şeyleri aklıma kazıyorum. Ancak eğitim için açıkçası havaların düzgün seyretmesini bekliyorum, malum bir sıcak bir soğuk. Birde kişisel eğitim dediğim aslında okuduklarımın pratiği. Yani pek kendi kafama göre gitmemeye çalışıyorum. Ancak yinede bir an önce eğitime gitmem gerekiyor. Aynı soruyu size de sorayım. Honda GS1 yerine direk GS2'ye gitmeyi düşünüyorum. GS1 çok başlangıçmış gibi geliyor, yani gaz bu, debriyaj bu desinler istemiyorum. Yanılıyor muyum?
Tavsiyeleriniz için de ayrıca teşekkürler. Dikkat edeceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:17 ----------

Son olarak bugün yaptığım pratikte siz arkadaşların önerilerini dinlemeye hatırlamaya çalıştım. Çok faydalı oldu. Özellikle önüm açıkken (çukur vb. görebilecek mesafe) ve takp ettiğim bir araç yokken yolu ortaladım. Bu baya rahatlatıcı oldu. Yavaş gittiğim için arkamdaki araç sollamak zorunda kaldı ama ben yinede rahattım. Ayrıca düşük vites - yarım debriyaj konusunda daha çok pratik yapmam gerektiğini farkettim. Arabadaki gibi değil kesinlikle. Gereksiz sinyal vermekten (yol tamamen boşken vb) kaçındım, böylece acaba açıkmı bıraktım diye daha az kontrol ettim. Son olarak daha önce bir arkadaşın dediği doğruymuş. Kollarımı ve omuzlarımı çok kastığımı farkettim, buda sürüş dinamiklerimi etkiliyormuş baya. Hatta kollarımı kastığımı farkettiğimde dizlerimle motoru tutmayı bıraktığımı farkettim. Yani sürüş esnasında kollarımı kastıkça dizlerimi gevşetiyormuşum, birbirini etkilemesi garip geldi. Destekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

shadowmaster
17 Nisan 2015, 01:57
"Her iki önerinizi de yapacağım. Teşekkür ederim. Bir miktar kişisel eğitimle sizce direk GS2 eğitimi alsam mantıklı olur mu?"

Evet, şu anki seviyeniz GS2 için yeterlidir, ve kendinize olan güven konusunda ciddi faydası olacaktır.

ecarpar
17 Nisan 2015, 12:35
1. Arkadan gelen araçları aralıklarla aynadan takip ediyorum. Ancak (muhtemelen dinlediğim hikayelerden ötürü) beni sıkıştırıyor, çok yaklaşıyor hissine kapılıyor ve endişeleniyorum. Normal olmadığı kesin ancak üstünden gelmenin bir yolu var mıdır?
2. Sıkışan trafikte özellikle düşük devirlerde sıkıntı yaşıyorum. Tahminim her insan gibi beynim ancak bir şeye odaklanabiliyor ve henüz vites, debriyaj, sinyal vb. refleks haline dönüşmediğinden daha çok önümdeki/arkamdaki/yanımdaki araçlara odaklanıyorum ve motor ya stop ediyor ya da sert frenliyorum vs. Çözüm için bir fikriniz var mı yoksa sadece tecrübe mi gerekiyor?
3. Eldivenle sinyalleri kullanmakta çok zorlanıyorum. Özellikle sağ sinyal sıkıntılı oluyor.
4. Sinyal verdikten sonra sıkça açık unutuyorum. Bu da sadece tecrübeye mi bağlıdır?
5. Görünürlüğümü arttırmak için motorun önüne eagle eye takmayı düşünüyorum. Buna bir engel var mı, sıkıntı yaratıyorlar mı

1. Yol kenarına motorunu çek bi trafiği seyret bakalım araçların normalde olması gereken takip mesafesine uyanı varmı. Rahat ol senin kaçabiliyor olman gerekli CBF 150 iyidir o konuda istanbul trafiğinde.
2. Sen bariz diğer araçlardan korkuyorsun korkmak iyidir fazla olmaıdğı sürece, stop etme ani fren vb bunlar zamanla aşılacak şeyler öyle bir gecede olmaz.
3. Alışıcaksın normal şeyler bunlar düşünki bebeksin ve yürümeyi öğreniyorsun ama şu an sen bunu hemen yapmak istiyrosun biraz szamanını alıcaktır kontrollere alışman.
4. Sinyali verdikten sonra dönüşün bittiğinde düğmenin üstüne bas o iptal olur iterek iptal etmene gerek yok düz bas yeterli. ZAmanla alışıcaksın.
5. Gece yolculuk ediyorsan ışıklandırmanı iyi yap, motorunun üstüne bir ton led takıp pavyona çevirmiş adam gördüm :) düzgün yapılırsa gayet şık duruyor ve görünürlükte oldukça artıyor, farını istediğin gibi değiştirirsin sen farı boş ver reflekte kıyafet kullan,

Genel olarak yaşadıkların yeni başlamış herkesin başına gelen şeyler, arabalardan korkma, sürekli stop etme (yokuşlardan nefret ederdim), konrollerde zorlanma felan bunlar hep normal, alışıcaksın hatta öyleki zaman zaman dururken ben kaçıncı vitese geçmişim düşür düşür bitmiyor bu diyceksin, dönmek istediğinde farkına bile varmadan sinyalini vermiş olucaksın otomatikleşicek hepsi ve sen işte o zaman motordan keyif almaya başlıycaksın bunlar hep zamanla olucak kendine zaman ver biraz, bolca pratik yap

Stop etme ve fren konusunda debriyaj kavrama noktasına felan alıştıktan sonra okadar kolay oluyorki vites atmaktan keyif alıyor insan..

lac1vert
03 Mayıs 2015, 13:59
Tekrar merhaba. Bir miktar pratik ve bir Ağva gezisinden sonra değişen tecrübe ve yeni sorularım var. Yeni konu açmaktansa buradan devam edeyim dedim.

1. Honda GS2 eğitimine kayıt oldum.
2. Okuduklarım ve sizlerin tavsiyesiyle trafiğe kapalı alanda bolca debriyajı kullanma, yavaş dönüş, u dönüşü vb. antreman yaptım ve çok faydasını gördüm.
3. Okumanın önemini bir kez daha farkettim. Birkaç yayın ve forumdaki teknik bilgiler köşesini okudum. Motoru kullanırken inanın hepsi aklıma geldi ve çok faydalı oldu. Hatta Ağva'ya giderken keskin bir virajda meşhur SR'lerden (survival reaction) birini yaptım, ön freni sıktım :) Allah'tan hızım düşük ve lastikler yeniydi. E motorda CBF150 olunca hatamı affetti. Sonrasında daha dikkatli olmaya çalıştım. Sonuç: Okumak + eğitim + pratik şart.
4. İlk yazdığım arkamdan gelen araç korkusu iyice azaldı. Doğru konumda iken daha rahatım.
5. Aniden araç çıkışları, karşıdan gelen kamyonun aniden sola kırması, bazı öküzlerin sıkıştırıp önüme kırması vb. birkaç kaza tehlikesi atlattım. Yine hızımın düşük olması ve bolca yaptığım pratikler + uzun süredir araba kullanıyor olmanın (trafiği okuma) verdiği tecrübeyle kurtuldum.

Çıkardığım sonuçlar:
1. Tekrar; okumak + eğitim + bolca pratik çok önemli.
2. Başlangıç motoru olarak neden CBF150 tarzı bir motor önerildiğini daha iyi anlıyorum. İstenizde çok hızlanmaması, ağırlığının nispeten hafif olması vs. gerçekten acemi sürücülerin hatasını affettiriyor.

Sorularım:
1. Ağva'ya giderken Nolan N86 kask ile çok ciddi rüzgar ve motor sesi aldım. Kafam şişti. Bunun bir çözümü var mı? Rüzgar sesi için en iyi kask nedir?

GB79
03 Mayıs 2015, 14:11
Temel Eğitim alacaksanız Honda'yı öneririm. Temel eğitim aldıktan sonra. GİS'ten kendi motorunuzla bir Hakimiyet eğitimi, bir de Yol Eğitimi patlatırsanız size çok şey katar.

hayabussa
03 Mayıs 2015, 16:01
rüzgar sesi için bildiğim sadece schubert kasklar var, sitesinde bilimsel ölçümlerin verilerini koyan tek marka, sinyalle ilgili de motosiklete daha da hakim oldukça sürüşün değişmeye başlıcak, sağa dönerken vs aklında sadece arkadaki aracı uyarmak olacak ve bunu için sinyalini vericeksin, dönüşü düşünmeden otomatik yapacaksın. dönüşü yaparken aklın arkadaki araçta olacağı için sinyalin yanıyor olduğunu biliyor olacaksın ve dönüş bitince %99 sinyali kapatıcaksın. tabi bunlar uzun zaman alıyo, şuan sen zihnini tamamen trafiğe veremiyorsun vitestir-frendir debriyaj vs zamanla azalıyor bunlar.

ruthsims
03 Mayıs 2015, 16:16
acemiyseniz kesinlikle akan trafikten hızlı gitmeyin gerekirse bekleyin.

lac1vert
03 Mayıs 2015, 18:31
@hayabussa Kask konusunda (rüzgar sesi) Arai nasıl?

@ruthsims +1

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:29 ----------

Temel Eğitim alacaksanız Honda'yı öneririm. Temel eğitim aldıktan sonra. GİS'ten kendi motorunuzla bir Hakimiyet eğitimi, bir de Yol Eğitimi patlatırsanız size çok şey katar.

Hakimiyet ve yol eğitimleri için Rahmi hoca nasıl? Temel eğitim için Honda GS2'ye kaydoldum.

GB79
03 Mayıs 2015, 21:07
@hayabussa Kask konusunda (rüzgar sesi) Arai nasıl?

@ruthsims +1

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:29 ----------

Hakimiyet ve yol eğitimleri için Rahmi hoca nasıl? Temel eğitim için Honda GS2'ye kaydoldum.

Kendisinden eğitim almadığımdan bilmiyorum ama iyi de kötü de şeyler duydum.

velizrsln
04 Aralık 2016, 23:18
konuyu okumadım ama tahmin ediyorum, aynısı bende de var özellikle uzun yolda, sol şeritten hiç gidemiyorum ocları dibine kadar girip hemen sonra boş buldugu yerden geçmeye çalışıyo

zangiff
04 Aralık 2016, 23:33
Hocam her aracın bir fren mesafesi var bu işin profesyonellikle alakası yok arkandaki geçirir ani frende allah olsa duramaz yakın takipte. Elinden geldiğince bi tık hızlı git trafikten yada yol ver akıp gitsinler.

shadowmaster
05 Aralık 2016, 09:35
Hangi kaskı alırsan al, hem ileride yaşanacak işitme kayıplarını engellemek hem de sürüş konforunu arttırmak için kulak tıkacı kullanmanı öneririm. İnsan refleksleri gürültü arttıkça yavaşlar ve tedirgin olursun, tıkaç rüzgar ve dış gürültüleri azaltacağı için sürüşün daha kendine güvenli olacaktır.

lac1vert
05 Aralık 2016, 10:45
Geçen sene açtığım konu (motora başladığım zamanlar) açtığım konu hortlamış. :)

Aynı tedirginliği yaşayan arkadaşlar için; pratik ve tecrübe ile tüm bu sıkıntılar geçiyor(muş).

wind16
05 Aralık 2016, 11:14
Merhabalar,

Motosiklet kullanmaya yeni başladım. Kapalı alanlarda pratik yapıyorum ancak keşke o alanlara ulaşana kadar trafiğe çıkmak zorunda kalmasaydım. Düz/yokuş vb. yollarda gitmekte, vites arttırmakta/azaltmakta sıkıntı yaşamaıyorum. Ancak birkaç konuda sizlerden bilgi/destek rica ediyorum.

5. Görünürlüğümü arttırmak için motorun önüne eagle eye takmayı düşünüyorum. Buna bir engel var mı, sıkıntı yaratıyorlar mı?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Syg.

1- Arkadan gelen her araç seni sıkıştırmıyor. Bu konuda çok evhamlı olmamak lazım. 6 saniyede bir aynadan kontrolünü yap ve dibine kadar araç girmediği sürece çok endişelenme. Bir de ben şeritte ortadan gitmemeni tavsiye ederim. Çok dibinden takip eden varsa da didişmeden yol vermek en doğrusu.
2- Eğitim almanı tavsiye ederim. Honda, yamaha ve Motto Akademi. Üçü de iyidir ama İlk eğitim için ben Honda Akademi'yi tavsiye ederim.
3- Sinyal çubuğunu sağa sola çekememek bana oturuş pozisyonu hatası ile alakalı gibi geldi. Eğitimde düzeltirsiniz bunu da.
4- Sinyal unutmak ilk acemilikle alakalı bir durum. Zamanla göstergelere baktıkça sinyalin açık kaldığını görüp iptal edeceksiniz.
5- Sis farı görünürlük için daha iyi olur bence. Pek sis farına bir şey demiyor ekipler. Ama çakar taktırırsan ceza yiyebilirsin.