PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasksız motor kullanımını azaltma kampanya önerisi!!!

mkmemory
24 Mayıs 2006, 01:25
Arkadaşlar, naapcaz kasksız motor kullananlara? Gördüğüm motorcuların %80 ninde kask yok. Çok üzülüyorum hallerine. Naapsakda uyarsak milleti, dudurup söölesek olmaz, söölemesek, gene olmaz. En iyisi cümbür cemaat bi eylem yapmak ama ne? Şööyle bişeye ne dersiniz, kask takan motorculara kornayla selam verelim, kasksızlara da kızınca kornaya basıldığı gibi kornalayalım. Onlarda merak etsin neden her gören kornalıyor diye, bi bilenden öğrenir nasılsa nedenini? Ahanda isim bile buldum "KASKSIZI KORNALA" kampanyası.

fireblade_07
24 Mayıs 2006, 01:34
yanılmıyorsam 'atşe şule bilgiç'in bi kampanyası vardı.. 'kask kafalılar diye.. kasksız gördüğün motorcuların resimlerini plakaları gözükecek şekilde çekip göndermek, o da köşesinde (gazete'de) yer verecekti.. takip edemedim ama galiba pek ilgi görmedi..

motocycleboyreigns
24 Mayıs 2006, 05:46
Tabii tabii kornaya basın gürültü kirliliği neymiş ki

PcKopatGhostRider
24 Mayıs 2006, 06:10
her kasksızın fotosunu çekip yayınlamaya kalkarsa.. :cherry: bu iş bitmez.. :queen:

distinto
24 Mayıs 2006, 06:12
çorluda oran %80 olabilir ama istanbulda en fazla %30 takmıyor onlarda mahalle arası lokantacı paket servisleri...
E5 gibi ana yollarda takmayan yok gibi çok az...

ErdoganAktas
24 Mayıs 2006, 08:03
Evet benimde gözlemlediğim İstanbul dışında çoz fazla ancak istanbulda da yok değil özellikle cadde motorcuları diye tabir ettiğimiz altlarında son model güçlü makinalar arkalarında güzel kızlar ama kask yok. Kasklar motorun arkasında sallanıyor. Şimdi bunlara korna çalsan ya da yanına gelip uyrsan ne var lan deyip kavga etmeye kalkarlar.. yazık diyorum..
Bence "Kask Kafalılar Kampanyası" İstanbulda oldukça ilgi gördü ve pek çok kişi bilinçlendi kask taktı. Yerel gazetelerden de yardım alıp buna benzer kampanyalarla bu sorun bir nebze çözülebilir.

The Racing
24 Mayıs 2006, 08:50
aslında polisler bir kampanya başlatsa. kasksızlara hep ceza

ustaoglu4840
24 Mayıs 2006, 08:52
the racing arkadaşım aslında dediğin var yani cezası var kask takmayanların ama polisler dikkate almıyo
dikkate alsalar diye söylersek söz yerini bulur bence:cat:

godfather
24 Mayıs 2006, 09:11
yanılmıyorsam 'atşe şule bilgiç'in bi kampanyası vardı.. 'kask kafalılar diye.. kasksız gördüğün motorcuların resimlerini plakaları gözükecek şekilde çekip göndermek, o da köşesinde (gazete'de) yer verecekti.. takip edemedim ama galiba pek ilgi görmedi..

olurmu yarışmaydı o ve iki tane birinci seçildi

zeda3000
24 Mayıs 2006, 10:48
Antalyada gecen yaz bir hafta yapilan bir operasyon ile sehir icinde kasksiz gezen tum motorcularin motorlari baglandi ve ceza yedi. O korku o kadar etkili olduki bugun mopetli suruculer bile kask ile geziyor.Orda burda halen bir iki deli var ama polis cevirdiginde ehliyetten evel kasksiz oldugu icin hic acimadan cezayi yiyorlar. Bu uygulama Trafik polisinin ve basinin yapacagi ortak bir duyuru ile bence etkili olabilir.Bugun sehir ici kullanima uygun ucuz kasklar var ve o hizdaki kazalarda yere temesi engeleyecek gucte (Sahsen denedim:) ) Evinden cikarken nasil ayakkabisini giyor ise motora binerken de kaskini takacak bu insanlar.

The Racing
24 Mayıs 2006, 15:45
çok haklısın insan canını önemsemiyor. sokakta bulmadılar ya bu canı.sorumsuzluk ya:cyclopsan

ahmetist1181
24 Mayıs 2006, 20:43
bırakın adamlar intihar etme haklarını kullansınlar karışmayın.

ya da çete kuralım 3 motorcu gezelim kasksız gorduklerimizin kafasını yere birkaç kere vuralım ve kasksız motordan düşmek bunun bin katı hasar verir diyelim.(saka tabiki şaka)

The Racing
24 Mayıs 2006, 20:44
ahmetist1181
çok güzel dedin ya :cherry: :cherry: :cherry: :cherry: iyi fikir bence :cherry:

serkankiyak
24 Mayıs 2006, 20:49
Bir müsibet bin nasihatten iyidir...
...................................(atasözü)

mkmemory
25 Mayıs 2006, 01:07
Arkadaşlar,
geçen cuma bir kaza duydum burda, Çorluda olmuş kaza, şahsı tanımıyorum. Kasksızmış, yavaş trafikte atraksiyon yapıyormuş, makas filan. Hızı 60-70 civarıdır diyor olaya şahit olanlar.Genç, bir otoyu makaslayor araç sola dönmeye kalkıyor, motoru görmemiş anlaşılan, makasçı motorcu kardeşimizin arka tekere dokunuyor, arkadaşımıs asfaly üzerinde 7-8 takladan sonra, yüzükoyun asfaltta sürterek duruyor, görgü tanıklarının ifadesine göre arkadaşın çenesi asfaltta rendelenmil, alt çene yarıya kadar kaybolmuş. Arakadaşa hemen çevreden müdahale etmişler, yaşıyormuş ama daha sonraki akıbetini bilmiyorum.Böyle olaylara çok üzülüyorum.Zaten azınlıktayız, birde önlem almamaktan dolayı eksilmeyelim istiyorum.
Arkadaşlar sözüm meclisten dışarı (burdaki arkadaşlar olayın bilincindedirler diye düşünüyorum) lütfen hayatlarımızın kıymetini bilelim, çünkü sadece bir tane var. Ne kendimizi nede başkasını tehlikeye atmayalım.

tekeriniz düz bassın,

MeTaL_MoRguE
25 Mayıs 2006, 02:24
bence kasksız suruculere korna çalıp kendi kaskını gostermek iyi bir yontem olabılır.
tabi karşındaki insan gibi insansa!
bi arkadaş gürültü kirliliği demiş ama bana sorarsan pek bi kirlilik olmaz.
saygılar...!

ylmzzz
25 Mayıs 2006, 02:36
konyada da sadece bizim ekip takıyor heralde. hatta kask takıyorum diye benle dalga geçen beyinsizler de var :cyclopsan

geçin dalganızı. umarım pişmalığınızı görmek zorunda kalmam:pale:

fragrance_chaplin
25 Mayıs 2006, 02:38
en güzeli tek tek uyarmak değil topluca bişiler yapmak.
kasklı toplu sürüş veya pankart açmak gibi...
sokakta gördüğümüz motorların üzerine kask takmanın faydalarını anlatan basit el ilanları...
tek tek uyarmak çözüm değil.bir de küfür veya dayak yeme riski doğuyor zaten.

muratd
25 Mayıs 2006, 02:41
walla ben görüyorum kasksızları...
gördüğüm zaman kafamdaki kaskı işaret edip başımı sağa sola sallıyorum anlayan anlıyor utanıyor anlamayan .......... :)

MeTaL_MoRguE
25 Mayıs 2006, 02:49
sokakta gördüğümüz motorların üzerine kask takmanın faydalarını anlatan basit el ilanları...
nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, nash ile uslanmayanin hakki kötektir.
Vericen sopayı hepine teker teker walla :cat:

divingcenter
25 Mayıs 2006, 02:58
çorluda oran %80 olabilir ama istanbulda en fazla %30 takmıyor onlarda mahalle arası lokantacı paket servisleri...
E5 gibi ana yollarda takmayan yok gibi çok az...

Sayın abiler, ustalar! iş yerim E-5 yanında trakyaotocam fab. bazen çay molası için fab. dışarı çıktığımda gördüğüm manzarayı fotoğraflasam hayret edersiniz. şu çin mallarını alan arkadaşların çoğu kask takma alışkanlığı yok.
ewet kesinlikle bir eylem yapmak gerekiyor, ama eylem yaparkende birşeyleri bozmayalım, korna çalmak bence gürültü kirliliği, daha farklı bir şey geliştirmek gerekiyor,

Örneğin: trafik müdürlüğü ile temasa geçip birlikte hareket etmek gerekyor, eğer fikrim onay görürse, üye olan ve bu konuda görev alacak arkadaşlar arasında emniyet ile ortak bir çalışma yaparak istanbulun belli güzargahlarına dağılıp kask takmayan motorluları kamera ile tespit edip (tabi plakasını görüntüleyerek) görüntüleri emniyet müd. teslim ederek suç duyurusunda bulunabiliriz. Trafik müd. gerekeni yapacaktır zaten....

kesinlikle katılıyorum bundan 2 ay önce sinyal versene bea kardeşim dediğimde adam arabası ile üzerime çıkıyordu allahtan babam eski trafik müd.:queen:

ylmzzz
25 Mayıs 2006, 03:07
Örneğin: trafik müdürlüğü ile temasa geçip birlikte hareket etmek gerekyor, eğer fikrim onay görürse, üye olan ve bu konuda görev alacak arkadaşlar arasında emniyet ile ortak bir çalışma yaparak istanbulun belli güzargahlarına dağılıp kask takmayan motorluları kamera ile tespit edip (tabi plakasını görüntüleyerek) görüntüleri emniyet müd. teslim ederek suç duyurusunda bulunabiliriz. Trafik müd. gerekeni yapacaktır zaten....

iyi de ceza yiyen kişi motordan iyice soğur. ceza ödeyeceğine bilgilendirici şeyler yapılmalı.

bence görüntülerle şahsı tehdit edelim. ceza mı vermek istersin yoksa o parayla kendine kask mı alıp takarsın diye :cherry:

crato
25 Mayıs 2006, 09:40
bırakın adamlar intihar etme haklarını kullansınlar karışmayın.

ya da çete kuralım 3 motorcu gezelim kasksız gorduklerimizin kafasını yere birkaç kere vuralım ve kasksız motordan düşmek bunun bin katı hasar verir diyelim.(saka tabiki şaka)

intihar hakkın olduğunu kim söyledi ki? bi intihar etmeye kalkış, polis olaya müdahale etsin bak bakalım :)

arinrin
25 Mayıs 2006, 10:04
Bence Korna olayı iyi fikir. Kornaya basa basa kasksız motorcunun yanından geçersin gidersin. Çevre kirliliği olayına katılmıkyorum. İnsanlar bilinçlenip kask takacaklarsa sonunda gürültü kirliliği önemsiz. Haberlerde kasksız motorcu haberleri görmek istemiyorsak biz bilinçliler bilinçsizleri uyarmalıyız. Motorcu olmak çok ince bir çizgi bence. Ya kasksız bilinçsiz sadece gazlıyıp aralarda yardırmak yada her seyi kuralına göre yapıp bu olayın gerçek keyfini alarak yollarda süzülmek. Bu arkadaşlara yardım etmeliyiz.

motocycleboyreigns
25 Mayıs 2006, 14:14
E tabii şöyle bir durumda var kask takmak bireyle devlet arasındaki sorundur,sizi hiç bir şekilde ilgilendirmez.Katılmayabilirsiniz ama klakson gürültü kirliliği baz alınan araştırmalarda kirliliğe en çok katkıda bulunan etkenlerin başında gelir.Yardım etme fikri çok hoş;ama yapıcı değil.Kask takmamayı tercih edenleri boşu boşuna protesto ederken yaratacağınız kirliliği şahsen ben hoş karşılamayacağım;benim gibilerle trafikte karşılaştığınızda karşılıklı olarak birbirimizi rencide edebileceğimizi de unutmayalım.

MeTaL_MoRguE
25 Mayıs 2006, 16:24
E tabii şöyle bir durumda var kask takmak bireyle devlet arasındaki sorundur,sizi hiç bir şekilde ilgilendirmez.Katılmayabilirsiniz ama klakson gürültü kirliliği baz alınan araştırmalarda kirliliğe en çok katkıda bulunan etkenlerin başında gelir.Yardım etme fikri çok hoş;ama yapıcı değil.Kask takmamayı tercih edenleri boşu boşuna protesto ederken yaratacağınız kirliliği şahsen ben hoş karşılamayacağım;benim gibilerle trafikte karşılaştığınızda karşılıklı olarak birbirimizi rencide edebileceğimizi de unutmayalım.
see you soon :P

muritu
25 Mayıs 2006, 16:48
Antalyada gecen yaz bir hafta yapilan bir operasyon ile sehir icinde kasksiz gezen tum motorcularin motorlari baglandi ve ceza yedi. O korku o kadar etkili olduki bugun mopetli suruculer bile kask ile geziyor.Orda burda halen bir iki deli var ama polis cevirdiginde ehliyetten evel kasksiz oldugu icin hic acimadan cezayi yiyorlar. Bu uygulama Trafik polisinin ve basinin yapacagi ortak bir duyuru ile bence etkili olabilir.Bugun sehir ici kullanima uygun ucuz kasklar var ve o hizdaki kazalarda yere temesi engeleyecek gucte (Sahsen denedim:) ) Evinden cikarken nasil ayakkabisini giyor ise motora binerken de kaskini takacak bu insanlar.

işte kampanya, böyle olursa ancak caydırıcı olur ve kurala uyanlar artar..

motocycleboyreigns
26 Mayıs 2006, 11:20
see you soon :P
Eheh:mrgreen:

demonicdreams
26 Mayıs 2006, 12:22
Ne halleri varsa görsünler, umrumda değil... ama toplu gezilerimizde aramıza girmesinler! Başlarına gelecek boktan bir olayla keyfimizi kaçırmasınlar. Ölecekseler bunu bizden uzakta, kendi başlarına yapsınlar.

ve de... dediklerinizden herhangi biri ya da hepsi yapılsın. Herkes uyarısını yapsın istediği üslupla. İsteyen kasksız birinin yüzüne tükürüklü kahkahalarla "lan oğlum ölecenlan" desin, isteyen en bilimsel açıklamalarla başına gelebilecekleri anlatsın.

Temenni: Türk motosikletlisi bilinçli olsun. Trafikte de, sosyal yaşamda da hakkettiği saygın noktaya ulaşsın.

Ertuğrul_Öz
26 Mayıs 2006, 12:25
Zaten,vergi, döviz, yakıt artışları sayesinde motosiklet kullanıcılarının, dolayısıyla kasksız motosiklet kullananlarında sayısı azalacak gibi görünmekte.

Al sana devlet destekli kampanya..

SAKAL
26 Mayıs 2006, 12:54
aslında polisler bir kampanya başlatsa. kasksızlara hep cezazuhahahaha çok güldüm:mrgreen: